10 zdravotných výhod ketogénnej diéty

Možno ste už čítali o výhodách keto diéty a o tom, ako môže zlepšiť váš každodenný život a zdravie. Zatiaľ čo niektorí vedci si myslia, že zmena životného štýlu s vysokým obsahom tukov a nízkym obsahom sacharidov je len ďalšia módna diéta, existuje množstvo výskumov, ktoré naznačujú opak.

Každý človek je iný, a preto zatiaľ čo pre niekoho keto nie je vhodné, pre vás môže byť revolúcia, ktorá zmení život. Existujú konkrétne, solídne výskumy, ktoré naznačujú, že keto pomáha ľuďom trpiacim epilepsiou, neurodegeneratívnymi poruchami, ako je Alzheimerova a Parkinsonova choroba, a tiež tým, ktorí trpia chorobami súvisiacimi s obezitou.

Ak sa chcete dozvedieť viac o tom, ako ketogénna diéta zlepšuje a zmierňuje niektoré zdravotné problémy, prečítajte si tento článok.

Ale – aké výhody môže keto poskytnúť inak zdravému človeku?

V tomto článku sa dočítate o desiatich zdravotných výhodách ketogénnej diéty a o tom, ako pomáhajú pri:

  1. Chudnutie
  2. Funkcia mozgu a duševné sústredenie
  3. Zvýšená energia
  4. Zápal
  5. Zlepšenie hladiny cholesterolu
  6. Kontrola hladiny cukru v krvi
  7. Vysoký krvný tlak
  8. Akné
  9. Hormonálna rovnováha
  10. Úzkosť a depresia

1. Úbytok hmotnosti

Aj keď o ketogénnej diéte takmer nič neviete, určite ste počuli o najobľúbenejšom dôvode, prečo ľudia chcú prejsť na keto: chudnutie. Na internete sú k dispozícii tisíce, ak nie desaťtisíce príbehov o úspechoch, od rýchlych výsledkov až po extrémne premeny tela.

Pri keto diéte sa znižujú vaše chute a hlad, pretože energia z tukov vás zasýti na dlhšiu dobu. To je rozdiel od nízkotučných diét, ktoré vám prikazujú jesť každých niekoľko hodín. Pretože pri ketogénnej diéte nemusíte jesť tak často, je menej časté jedlo priamo spojené s obmedzením kalórií a následne aj s úbytkom hmotnosti.

Žiadna diéta vám nepomôže schudnúť, pokiaľ sa nezníži denný príjem kalórií.

Výskumy ukazujú, že keto pomáha dosahovať dlhodobé výsledky, pokiaľ ide o telesnú hmotnosť, v porovnaní s tými, ktorí dodržiavajú bežnú nízkotučnú diétu. Pacienti, ktorí chceli schudnúť pri ketogénnej diéte, hlásili zmenšenie obvodu pása, ako aj zvýšenie pocitu sýtosti a zníženie chuti na jedlo. Priemerný úbytok hmotnosti u osôb na ketogénnej diéte bol takmer dvakrát vyšší, na rozdiel od tých, ktoré používajú štandardnú nízkotučnú diétu.

2. Funkcia mozgu a duševné sústredenie

Väčšina zvýšenej duševnej bystrosti pri ketogénnej diéte pochádza z toho, že váš mozog má alternatívny, stály zdroj paliva - tuk. Ak sa často stretávate so zlou duševnou výkonnosťou, mozgovou hmlou alebo celkovým nedostatkom produktivity, zvýšená produkcia ketónov vám môže pomôcť s týmito situáciami bojovať tým, že zvýši vašu produktivitu.

Štúdie ukazujú, že ketóza zlepšuje funkciu mozgu tým, že vykazuje neuroprotektívne schopnosti a zvyšuje hladinu GABA v mozgovomiechovom moku a mozgovom tkanive. GABA je aminokyselina, ktorá je tiež hlavným neurotransmiterom v tele zodpovedným za zníženie stimulácie a zníženie aktivity v nervovom systéme.

Ďalšie výskumy ukazujú, že u pacientov, ktorí niekoľko týždňov držali ketogénnu diétu, došlo k zvýšeniu vitality, bdelosti a fyzickej výkonnosti ak zlepšeniu kognitívnych funkcií aj v pokročilom veku.

3. Zvýšená energia

Ak sa chcete cítiť plní energie od rána do večera, ste na správnom mieste. Ketogénna diéta je známa tým, že znižuje únavu a zároveň poskytuje trvalú energiu po celý deň. Štandardná strava nabitá sacharidmi vám dodá energiu, pokiaľ vydrží zásoby glukózy – potom budete musieť počkať na ďalšie jedlo, aby ste ju doplnili.

Pri ketogénnej diéte sa s týmito problémami nestretnete. Glukóza už nie je palivom vašej energie - teraz je to tuk. Preto vaše telo už nie je závislé od príjmu stravy a namiesto toho vás udržuje energické po dlhšiu dobu.

Pokiaľ ste sa však rozhodli prejsť zo štandardnej stravy na ketogénnu diétu, môžete pociťovať krátke obdobie zníženej energie – tomu sa hovorí „keto chrípka“. Ide o skupinu príznakov, ktoré sa môžu podobať bežnej chrípke a dochádza k nim iba v priebehu vášho prechodu od používania sacharidov ako primárneho zdroja paliva. Ako budete pokračovať vo svojej ceste ketogénnou diétou, počas niekoľkých dní tieto príznaky zmiznú, pretože sa vaše telo prispôsobí používaniu tukov na získavanie energie.

4. Zníženie zápalu

Zápal nemusí byť nutne zlý - je to reakcia imunitného systému na boj s toxínmi, infekciami a napomáha hojeniu. Niekedy však naše telo chce bojovať až príliš, aj keď nemusí. Vtedy môže zvýšený systémový zápal viesť k sérii chronických zdravotných problémov, okrem iného k astme, cukrovke 2. typu, obezite a dokonca aj k Alzheimerovej chorobe.

Ketogénna diéta má aj svoje zdravotné výhody pri znižovaní zápalov. Mnoho štúdií preukázalo súvislosť medzi znížením zápalu a ketogénnou diétou.

Výskum naznačuje, že metabolizmus ketolátok a ich najhojnejšieho ketolátky, beta-hydroxybutyrátu, pomáha znižovať reaktívne formy kyslíka, a tým aj bolesť, opuchy a zápaly. Iná štúdia ukázala, že keto znižuje hladinu prozápalových cytokínov, čo je veľká skupina signálnych molekúl zodpovedných za reguláciu zápalu.

5. Zlepšenie hladiny cholesterolu

Koľkokrát ste počuli, že ketogénna diéta zvyšuje hladinu cholesterolu? Možno to ani nedokážete spočítať. No, toto tvrdenie môže byť zďaleka jedným z najväčších mýtov a mylných predstáv o ketogénnej diéte.

Cholesterol je látka, ktorá sa vytvára v pečeni a nachádza sa v každej bunke vášho tela. Telo ho potrebuje na tvorbu hormónov, enzýmov a predovšetkým vitamínu D. Vysoké hladiny cholesterolu však môžu prispievať k tvorbe plaku v tepnách, čo môže viesť k ischemickej chorobe srdca, mŕtvici a ďalším problémom so srdcom.

Napriek požiadavke ketogénnej diéty na vysoký obsah tukov výskum ukázal, že u obéznych pacientov, ktorí mali pred začatím ketogénnej diéty vysokú hladinu cholesterolu, došlo k významnému zníženiu celkového cholesterolu, LDL, triglyceridov a hladiny glukózy v krvi. HDL cholesterol (známy aj ako „dobrý cholesterol“) sa však zvýšil.

6. Kontrola hladiny cukru v krvi

Najväčší vplyv na hladinu cukru v krvi majú potraviny s vysokým obsahom sacharidov. Či už máte cukrovku, alebo nie, ketogénna diéta môže pozitívne ovplyvniť vaše zdravie znížením hladiny cukru v krvi. Je to dané predovšetkým tým, že väčšina potravín bohatých na sacharidy, ako sú cukry, škrobovité ovocie a zelenina a obilniny, má podstatný vplyv na hladinu cukru v krvi. Počas vašej ketogénnej cesty by ste sa však práve týmto potravinám mali vyhnúť.

Ketogénna diéta umožňuje udržiavať zdravú a stabilnú hladinu glukózy v krvi, čo znižuje potrebu extrémnych výkyvov inzulínu. Výskumy ukazujú, že schopnosť inzulínu udržovať a regulovať hladinu glukózy v krvi môže byť ovplyvnená vašou stravou. Napríklad diéty s vysokým obsahom tukov zvyšujú inzulínovú rezistenciu. Vysokotučné diéty v kombinácii s obmedzením sacharidov však zlepšujú hladinu glukózy v krvi a zároveň znižujú potrebu inzulínu.

Na trhu je niekoľko doplnkov stravy, ktoré vám pomôžu prirodzene znížiť hladinu cukru v krvi, napríklad škorica, moringa, ženšen – zoznam je dlhý.

7. Zlepšenie krvného tlaku

Neexistuje žiadny presný spôsob, ako zistiť, či máte vysoký krvný tlak, pokiaľ si ho nenecháte vyšetriť. Zdravý a normálny krvný tlak by mal byť nižší ako 120/80 mm Hg. Ak sú však vaše hodnoty vyššie ako 180/120 mm Hg, mali by ste bezodkladne volať pohotovosť, pretože môže ísť o hypertenznú krízu.

Vysoký krvný tlak je závažným rizikovým faktorom pre ochorenie srdca, mozgu a obličiek. Pokiaľ náhodou trpíte vysokým krvným tlakom, existujú spôsoby, ako ho zlepšiť a predchádzať mu.

Štúdie ukazujú, že zavedenie nízkosacharidového režimu do denného príjmu makroživín výrazne znižuje kardiovaskulárne rizikové faktory a systolický a diastolický krvný tlak.

8. Kontrola akné

Akné je ochorenie kože, ktoré spôsobuje biele a čierne bodky a pupienky, ktoré sa objavujú na tvári aj na tele. Akné ovplyvňuje celý rad faktorov: genetické dispozície, hormóny (napríklad pred menštruáciou alebo v období dospievania), strava a zdravotné voľby. K dispozícii je množstvo liekov na predpis proti miernemu až ťažkému akné. Štúdie však ukazujú, že izotretinoín, ktorý je bežnou súčasťou väčšiny liekov na akné na lekársky predpis, je spojený s vyšším počtom samovrážd a pokusov o samovraždu.

Vysoká hladina inzulínu a nevyvážené hormóny môžu spôsobiť prepuknutie akné. Ako ste sa už mohli dočítať, ketogénna diéta znižuje hladinu inzulínu, vyrovnáva hormóny a znižuje zápal, čo môže byť užitočné na zlepšenie stavu vašej pleti. Vedci navyše zistili, že keto diéta znižuje závažnosť a progresiu akné vulgaris, a to nielen vďaka svojim protizápalovým vlastnostiam, ale aj vďaka obmedzeniu cukrov a sacharidov.

9. Vyváža hormóny

Vaše hormóny hrajú zásadnú úlohu vo vašom telesnom, duševnom a emocionálnom zdraví. Existujú rôzne typy hormónov, ktoré sú zodpovedné napríklad za kontrolu chuti do jedla, metabolizmu, srdcového tepu, krvného tlaku, rastu a vývoja, a tiež za pohlavné hormóny. Zjednodušene povedané slúžia ako poslovia, ktorí riadia a organizujú činnosť v našom tele.

Hormonálna rovnováha je dôležitá pre naše orgány a správne fungovanie tela. Medzi príznaky hormonálnej nerovnováhy patria okrem iného zmeny nálad, nevysvetliteľné priberanie alebo ubúdanie na váhe, úzkosť, podráždenosť, bolesti hlavy, časté močenie, lámavé vlasy a nechty, znížená sexuálna túžba a neplodnosť.

Podľa výskumu ketogénna diéta zlepšila percento voľného testosterónu, pomer luteinizačného hormónu k folikuly stimulujúcemu hormónu, hladinu inzulínu nalačno, zvýšenie globulínu viažuceho pohlavné hormóny a zníženie sekrécie androgénov. Štúdia tiež zistila, že po niekoľkých týždňoch ketogénnej diéty sa znížila hladina inzulínu, hormónu, ktorý reguluje hladinu cukru v krvi.

10. Zníženie úzkosti a depresie

Vedci práve začínajú využívať keto ako liečbu na zníženie depresií, úzkosti a porúch nálady – a výsledky sú sľubné.

Ľudia, ktorí trpia poruchami nálady, majú skreslené alebo nekonzistentné emócie, ktoré môžu narúšať ich sociálne interakcie, schopnosť pracovať a správne fungovať v iných oblastiach života. Žiť s poruchou nálady nie je ľahké - od obdobia extrémneho smútku a podráždenia až po obdobie intenzívneho šťastia a energie.

Či už trpíte depresiou, bipolárnou poruchou, úzkosťou alebo inými poruchami nálady, pozrite sa na výhody keto. Možno sa pýtate, ako ketogénna diéta zlepšuje moje duševné zdravie?

Je známe, že ketóza, metabolický proces navodený ketogénnou diétou, účinne znižuje intracelulárnu koncentráciu sodíka, čo je spoločná vlastnosť v súčasnosti používaných liekov stabilizujúcich náladu. Hoci výskumov o využití ketogénnej diéty v boji s duševnými poruchami je málo, štúdie ukazujú, že u potkanov na ketogénnej diéte sa menej často vyskytovalo „zúfalstvo zo správania“ – čo je podobný výsledok ako u potkanov užívajúcich antidepresíva.

Okrem toho keto prepína zdroj paliva v mozgu z glukózy na ketóny, čím ponúka mozgovým bunkám ďalší zdroj energie. Tento proces zahŕňa výrazne pozitívne účinky na patofyziológiu porúch nálady.