Aké ochorenia vznikajú z poškodenia mitochondrií? Ako predísť mitochondriálnej dysfukncii?

Ktoré ochorenia vznikajú z poškodenia mitochondrií?

  • Inzulínová rezistencia
  • Diabetes typu 2
  • Rakovina
  • Hypertenzia
  • Dislipidémia
  • Srcovocievne ochorenia
  • Stukovatenie pečene
  • Cirhóza
  • Obezita, nadváha

Inzulín stojí za mnohým 

Inzulínová rezistencia ide ruka k ruke s mitochondriálnou dysfunkciou. Keď mitochondrie nefungujú, dostávame inzulínovú rezistenciu.

Inzulín je hormón cukrovky. Diabetici si aplikujú inzulín injekčne na zníženie hladiny glukózy v krvi kvôli zvýšenej hladine glukózy v krvi.  Zvýšená hladinu glukózy v krvi je spôsobená dysfunkciou mitochondrií. Ak by boli mitochondrie zdravé, hladina cukru v krvi by bola normálna.

Inzulín je hormón, ktorý ukladá energiu. Inzulín berie glukózu a tuky vo forme triglyceridov z krvi a ukladá ich v bunkách pre ťažšie časy. Inzulín v podstate sa snaží zvýšiť naše tukové ložiská. Čím viacej inzulínu máme, tým viacej tuku máme. Inzulín ukladá tuk na miesta, kde ho potrebujeme najviac. Ak naše mitochondrie nefungujú správne, tento proces nefunguje správne. Ak máme v krvi príliš veľa glukózy, zvyšuje sa náš inzulín, aby ochránil našu pečeň. Čím viacej glukózy konzumujeme, tým viacej trpí naša pečeň, stáva sa stukovatelá a mitochondrie pečene nefungujú ako majú.

Chráňme si pečeň - pečen dokáže metabolizovať len cca. 25g cukru denne

Musíme si chrániť pečeň hlavne eliminovaním cukru. Naša pečeň má limitovanú kapacitu na metabolizovanie cukru. Rovnako ako aj alkohol. Ak si dáte 1 pivo, tak pečeň to zvládne. Ak si dáte dva, tak pečeň už bude mať problém. Ak si dáte 3 pivá, tak pečeň to už nedokáže metabolizovať. Čím viacej alkoholu, tým horšie je na tom pečeň a väčšinou to končí cirhózou pečene. Ale viete o tom, že aj cukor spôsobuje cirhózu pečene? Podľa vedcov pečeň dokáže metabolizovať len 25-35g cukru denne v závislosti od váhy a vášho zdravotného stavu. Mitochondrie v pečeni majú svoju kapacitu, neriešia či je to alkohol, alebo cukor, lebo oba sa v pečeni metabolizujú rovnako. A to je dôvod prečo mnoho detí v pubertálnom veku má už poškodenia pečene a cirhózu pečene. Nie je to tým, že deti konzumujú alkohol, ale tým, že konzumujú nadbytok cukru, ktorý pečeň nedokáže metabolizovať. Podľa štatistík, až 25% detí má určité poškodenia pečene a stukovatenie pečene.

Nie len alhokol a cukor poškodzujú pečeň. Poškodzujú ju aj ťažké kovy, pesticídy, lieky, radiácia a mnohé iné substancie.

Obezita ako symptóm inzulínovej rezistancie

Obezita nie je choroba, ale symptóm nejakého problému. Je to ukazovateľ nejakého problému. 80% obéznych ľudí má inzulínovú rezistenciu. Obezita je prvým signálom, ale treba skontrolovať hodnoty inzulínu nalačno – nie len hodnoty glukózy. 

Obezita nemusí poukazovať na inzulínovú rezistenciu. Aj keď je niekto obézni, tak nemusí mať v okolí brucha a orgánov nahromadený tuk. 

Aj chudí ľudia majú inzulínovú rezistancia, ale tuky ukladajú v okolí orgánov a tie na váhe nevidno

Problémom sú však aj chudí ľudia. To, že je niekto chudí neznamená, že nemá rezistenciu na inzulín. Avšak táto skupina populácia sa väčšinou netestuje na fasting inzulín, ale len na hodnoty krvného cukru nalačno a to nie je základný marker, ktorí odhalí intoleranciu na inzulín v skorom štádiu.

Ako sa otestovať? 

Odmerajte si rozmer v páse. U mužov by nemal presiahnuť 100cm a u žien by nemal presiahnuť 88cm.

Ktoré krvné testy?

Ak vám lekár povie, že vaše krvné testy sú v poriadku, vypýtajte si hodnoty. Referenčné hodnoty sa menia podľa toho, ako sa mení chorobnosť populácie.

Hodnoty ALT

Napríklad test na ALT, ktorý poukazuje na tuk v pečeni. Podľa mnohých laboratórií, ALT je v norme, kým je do 40 jednotiek/liter. Pred 25 rokmi najvyššia hodnota v norme bola 25. Čo sa zmenilo za tých 25 rokov? Prečo horná hranica stúpla? Teraz 50% populácia na planéte má stukovatelú pečeň, aj keď o tom nevedia, a tak hodnota sa musela posunúť na priemer populácie. Takže tí, ktorí idú na pretestovanie a majú hodnotu 40, tak im lekár oznámi, že sú v poriadku. Lekár zato nemôže, ale ako sa stravovanie populácie mení a krvné hodnoty sa rapídne zhoršujú, tabuľky sa tomu prispôsobujú. A tak naďalej nevedomí pacienti si žijú vo svojom životnom štýle, ktorý im spôsobuje zdravotné problémy. Takto môžu žiť ďalších 20 rokov, kým nedostanú cirhózu pečene. Nie z alkoholu. Ale z cukru a spracovaných potravín.

 Fasting inzulín

Ďalší dôležitý test je ranný inzulín po 12 hodinovej hladovke. Je to jeden z najlepších testov na stanovenie vášho metabolického zdravotného stavu. Mnoho lekárov tento test nepoužíva a pravdepodobne nie je ani zahrnutý v preventívnej prehliadke. Vypýtajte si tento test a prekontrolujte si to. Ak je vysoký, je to pre vás varovanie niečo zmeniť. Lebo väčšinou telo najskôr produkuje viacej inzulínu, a krvná glukóza vyjde v norme, ale to je už začiatok rezistencie na inzulín. Ak vám cukor vyjde v norme a neviete aký máte ranný inzulín, tak vám to o vašom metabolickom stave nepovie nič. Takže ak to chcete vedieť, dajte si prekontrolovať ranný inzulín a glukózu z krvi.

Hodnoty fasting inzulínu nad 10 uIU/ ml sú už problémové. Ideálne sú hodnoty do 5 uIU/ ml, akceptovateľné sú do 10 uIU/ ml a nad 50 uIU/ ml už hovoríme o metabolickej poruche. Čím sú nižšie, tým dlhšie budeme žiť.

Lipidový profil

Potom treba prekontrolovať lipidový profil, LDL, HDL, ale triglyceridy sú základ. Triglyceridy nám poukážu na stav pečene. Hodnoty pod 100 sú idéalne.

 Kyselina močová

Ďalší dôležitý parameter je kyselina močová, ktorá je zvýšená pri vysoko-proteínovej diéte, ale aj pri konzumácií veľkého množstva cukrov a sacharidov. Kyselina močová degeneruje mitochondrie na bunkovej úrovni. Ideálne hodnoty sú pod 5,5.

8 subcelulárnych patológií, ktoré v tele prebiehajú a spôsobujú problémy

  1. Glykácia
  2. Oxidačný stres
  3. Mitochondriálna dysfunkcia
  4. Inzulínová rezistancia
  5. Instabilita membrány
  6. Zápaly
  7. Metylácia
  8. Autofágia

Liečba symptómov, čo sa veľakrát deje nelieči ochorenie, práveže naopak zhoršuje a prináša ďalšie symptómy. Začnete s liekmi na tlak, onedlho máte aj lieky na cholesterol a na cukor. Pritom lieky eliminujú len symptómy, ale ochorenie neliečia. A takto sa nám narúša nie len črevná mikroflóra, imunita, ale sa aj zvyšuje inzulínová rezistencia, oxidačný stres a ochorenia pribúdajú.

Stravovanie na zníženie inzulínu

Aké potraviny si vyberať?

Základom je konzumovať potraviny, ktoré neboli spracované. Alebo potraviny, ktoré nemajú štítok. Štítok a obal nám nedokáže povedať, akými precesmi daná potravina prešla. To je dôležité. Ak si zoberiete napríklad pomarančový džús. Pomaranč je potravina, ktorá je nespracovaná a zdravá, pretože obsahuje vlákninu a nezvyšuje inzulín ako pomarančový džús, ktorý bol zbavený vlákniny. Vláknina je nestráviteľná a ide do čreva. Je to potrava pre trilióny črevných baktérií, ktoré žijú v našom čreve. Zdravý mikrobióm znamená dobrá imunita. 

Prečo treba chovať mikrobióm?

Mikrobióm je sieť rôznych črevných baktérií, ktoré milujú vlákninu a polyfenoly. Ak potrava ktorú črevné baktérie dostanú je nedostatočná, tak konzumujú mucín – vrstvu v čreve, ktorá oddeľuje črevnú bariéru a je veľmi dôležitá.

Chovajme naše črevné baktérie

Baktérie milujú vlákninu. Problémom je, že vláknina bola odobratá mnohým spracovaným potravinám. Keď baktérie nemajú čo konzumovať, tak konzumujú mucín a čím viacej ho zjedia, tým menšia je hlienovitá výstelka medzi črevom a krvným obehom a do tela začínajú prenikať látky, ktoré tam nemajú čo robiť. Vzniká tkz. presakujúce črevo (leaky gut).

Čo máme jesť pre naše metabolické zdravie?

Základom je zdravé, nespracované jedlo bez štítkov, ktoré neprešlo rôznymi procesmi odstraňovania vlákniny, bielenia, mletia atď.

Určite ovocie, zelenina, mäso chované na paši, ryby lovené v mori a nie na farmách.

Vláknina je základ pre črevné baktérie. Všetky zeleniny a ovocia, hlavne organické bez použitia pesticídov.  

Mäso hlavne chované na pastvinách, alebo z fariem. Nie mäso z veľkochovu, ktoré je chované na kukurici a zo zvierat, ktoré sú choré a berú antibiotiká.

Ryby z fariem sú chované na kukurici, takže tiež nie sú vhodné, pretože obsahujú veľké množstvo Omega6 a prispievajú k zápalom. Vyberajte si morské ryby žijúce voľne. Morské divoké ryby konzumujú riasy a obsahujú množstvo Omega 3 mastných kyselín a eliminujú zápaly. Ak nekonzumujete ryby, tak odporúča sa aspoň rybí olej. Ale aj ryby olej nie je olej ako olej. Pozor na výrobcov, ktorí olej zahrievajú, vybieľujú, alebo dodávajú im ďalšie vitamíny po zahriatí a zničení všetkých vitamínov. My odporúčame Rositu, lebo Rosita získava olej z divokých tresiek a olej sa nezahrieva, ale vyrába sa tradičným spôsobom ako za éry Vikingov.

Ketogénna diéta na báze mäsa

Niektorí siahajú po proteínovej diéte na báze mäsa – carnivore diet. Každý deň konzumujú mäso 2x denne a zvyšok dňa majú pôst. Takíto ľudia majú zvýšený LDL cholesterol. Lekár by povedal, že majú zvýšené riziko srdcovocievnych ochorení, lebo ich LDL je vysoký. Ale viete o tom, že existujú dva druhy LDL cholesterolu? LDL pozostáva z niekoľkých podtried častíc s rôznymi veľkosťami a hustotami, vrátane veľkých (lb) – tento je neutrálny v účinkoch na srdce a cievy a malých hustých (sd) LDL – tento je pre srdce a cievy problematický. Pretože Sd je malý, ľahko prechádza cez kapiláry a ešte ľahšie sa usádza na cievach a spôsobuje nánosy ako aterosklerózu. Ako bolo dokázané, zdravé, organické mäso (grass-fed) zvyšuje Lb LDL častice cholesterolu – tie, ktoré nespôsobujú zdravotné problémy.

Aké múky si máme vyberať?

Mandľová múka je vynikajúca náhrada, pretože obsahuje málo sacharidov, veľa tukov a trochu aj vlákniny.

Čo lieči tieto ochorenia je zdravé, nespracované, geneticky neupravené jedlo bez nálepiek.