Ako stres vplýva na naše telo?

Ako stres vplýva na naše telo?

Výskum sa stále snaží zistiť, ako vlastne stres funguje a čo všetko môže spôsobiť. Podľa vedcov stres je zodpovedný za mnohé ochorenia, za rýchlejšie starnutie a čo je zaujímavé, človek môže zo stresu ošedivieť z jedného dňa na druhý, alebo dostať akútny infarkt z jednej sekundy na druhú.

Typy stresu

Stres má priamy negatívny vplyv na naše fyzické a emocionálne zdravie. V prípade náhleho zvýšeného stresu dochádza ku komunikácií medzi mozgom a telom a ku aktivácií kardiovaskulárneho, imunitného systému ako aj ďalších systémov, čo sa volá inštinkt prežitia. Ale ak je stres a úzkosť dlhodobá, naše biologické systémy sú vychyléne počas dlhšej fázy a dochádza k ich poškodzovaniu zvýšenou produkciou stresových hormónov. Výsledkom môžu byť autoimunitné ochorenia, problémy so srdcom, psychické problémy, oslabená imunita atď.

Podľa dĺžky trvania:

  • krátkodobý
  • dlhodobý

Podľa výsledkov:

  • pozitívny
  • negatívny

Podľa toho, ako často sa vyskytuje:

  • akútny stres (napríklad pri skúškach, pri autonehode, porada so šéfom atď.)
  • opakujúci sa akútny stres (je typický pre ľudí, ktorí vyvolávajú opakujúce sa stresové situácie)
  • chronický stres (najhorší typ, ktorý spôsobuje množstvo ochorení).

Dlhodobý stres a následky

Stresové látky vylučované našim telom sú adrenalín, noradrenalín a kortizol. Dlhodobý stres prikazuje telu produkovať viac a viac stresových hormónov v dlhodobom horizonte, čo môže mať veľmi neblahé účinky na naše zdravie.

  • Adrenalín zvyšuje srdcovú frekvenciu, zhoršuje trávenie, zužuje krvné cievy a zhoršuje sluch a zrak.
  • Noradrenalín tiež zvyšuje srdcovú frekvenciu a poškodzuje časť mozgu, ktorá je zodpovedná za sústredenie.
  • Nadmerná produkcia kortizolu zase zvyšuje vysoký krvný tlak, zvyšuje glukózu, zvyšuje ukladanie tuku v tele, má vplyv na osteoporózu, stratu svalov a kolagénu a oslabuje imunitný systém.

Dlhodobým stresom naše telo zvnútra aj zvonka starne a jeho činnosť sa zhoršuje.

Stres spôsobuje zmeny aj na bunkovej úrovni

Ďalší výskum preukázal, že zhoršenie dochádza aj na bunkovej úrovni, čo má významný vplyv na starnutie zvonka (vrásky, šediny, strata svalovej hmoty atď.) a zvnútra (poškodenia orgánov). Dochádza ku oxidačnému stresu, ku glykácií a ku skracovaniu telomérov.

Oxidačný stres

Oxidačný stres spôsobuje zápaly, infekcie a mnohé ochorenia, ako aj urýchľuje starnutie. Výskum preukázal, že pod oxidačným stresom naše bunky umierajú rýchlejšie a tým dochádza k rýchlejšiemu starnutiu. Oxidačný stres ničí aj kožné bunky, aj bunky zvnútra. Proti oxidačnému stresu sa vieme brániť konzumáciou antioxidantov.

  • Antioxidant Kurkumín používaný v Čínskej tradičnej medicíne a Ajurvéde znižuje oxidačný stres, zmierňuje zápalové procesy a regeneruje poškodenia spôsobené oxidačným stresom.
  • Cordyceps a Reishi sú huby používané v Čínskej tradičnej medicíne a tie pomáhajú odstraňovať zápaly, ktoré vznikajú zo stresu a zároveň aj telo detoxikujú od škodlivých látok.
  • Ashwaghanda je rastlina, ktorá znižuje hlaadinu stresových hormónov v tele a znižuje kortizol. Pomáha bojovať voči úzkosti, depresii a nespavosti. 

Glykácia

Glykácia vzniká, keď glukóza sa viaže na naše DNA, proteíny a tuky. Keď starneme, glykácia spôsobuje problemý s cirkuláciou, stuhnutie krku a problémy s tkanivami. V pokožke vďaka nej ubúda kolagén a pleť nemá dostatočnú elasticitu a pevnosť. Odporúčame dodanie koalgenových prípravkov napríklad od Swedish Nutra

Skracovanie telomérov

Skracovanie telomérov je proces, ktorý sa odohráva, keď sa bunka delí a reprodukuje. Vďaka stresu sa teloméry skracujú rýchejšie, čo spôsobuje rýchlejšie starnutie.

Záver

Starnutie je biologický proces. Avšak správnou životosprávou a bez stresu vieme náš život predĺžiť a vieme zamedziť skorému nástupu starnutia. Veľa robí aj genetika, ale ak žijeme šťastne a bez stresu, tak je život krajší, naše bunky pracujú na plné obrátky a nie sú zbytočne vystavované stresovým hormónom.