Ako stres vplýva na naše telo?

Výskum sa stále snaží zistiť, ako vlastne stres funguje a čo všetko môže spôsobiť. Podľa vedcov stres je zodpovedný za mnohé ochorenia, za rýchlejšie starnutie a čo je zaujímavé, človek môže zo stresu ošedivieť z jedného dňa na druhý, alebo dostať akútny infarkt z jednej sekundy na druhú.

Typy stresu

Stres má priamy negatívny vplyv na naše fyzické a emocionálne zdravie. V prípade náhleho zvýšeného stresu dochádza ku komunikácií medzi mozgom a telom a ku aktivácií kardiovaskulárneho, imunitného systému ako aj ďalších systémov, čo sa volá inštinkt prežitia. Ale ak je stres a úzkosť dlhodobá, naše biologické systémy sú vychyléne počas dlhšej fázy a dochádza k ich poškodzovaniu zvýšenou produkciou stresových hormónov. Výsledkom môžu byť autoimunitné ochorenia, problémy so srdcom, psychické problémy, oslabená imunita atď.

Podľa dĺžky trvania:

 • krátkodobý
 • dlhodobý

Podľa výsledkov:

 • pozitívny
 • negatívny

Podľa toho, ako často sa vyskytuje:

 • akútny stres (napríklad pri skúškach, pri autonehode, porada so šéfom atď.)
 • opakujúci sa akútny stres (je typický pre ľudí, ktorí vyvolávajú opakujúce sa stresové situácie)
 • chronický stres (najhorší typ, ktorý spôsobuje množstvo ochorení).

Dlhodobý stres a následky

Stresové látky vylučované našim telom sú adrenalín, noradrenalín a kortizol. Dlhodobý stres prikazuje telu produkovať viac a viac stresových hormónov v dlhodobom horizonte, čo môže mať veľmi neblahé účinky na naše zdravie.

 • Adrenalín zvyšuje srdcovú frekvenciu, zhoršuje trávenie, zužuje krvné cievy a zhoršuje sluch a zrak.
 • Noradrenalín tiež zvyšuje srdcovú frekvenciu a poškodzuje časť mozgu, ktorá je zodpovedná za sústredenie.
 • Nadmerná produkcia kortizolu zase zvyšuje vysoký krvný tlak, zvyšuje glukózu, zvyšuje ukladanie tuku v tele, má vplyv na osteoporózu, stratu svalov a kolagénu a oslabuje imunitný systém.

Dlhodobým stresom naše telo zvnútra aj zvonka starne a jeho činnosť sa zhoršuje.

Stres spôsobuje zmeny aj na bunkovej úrovni

Ďalší výskum preukázal, že zhoršenie dochádza aj na bunkovej úrovni, čo má významný vplyv na starnutie zvonka (vrásky, šediny, strata svalovej hmoty atď.) a zvnútra (poškodenia orgánov). Dochádza ku oxidačnému stresu, ku glykácií a ku skracovaniu telomérov.

Oxidačný stres

Oxidačný stres spôsobuje zápaly, infekcie a mnohé ochorenia, ako aj urýchľuje starnutie. Výskum preukázal, že pod oxidačným stresom naše bunky umierajú rýchlejšie a tým dochádza k rýchlejšiemu starnutiu. Oxidačný stres ničí aj kožné bunky, aj bunky zvnútra. Proti oxidačnému stresu sa vieme brániť konzumáciou antioxidantov.

 • Antioxidant Kurkumín používaný v Čínskej tradičnej medicíne a Ajurvéde znižuje oxidačný stres, zmierňuje zápalové procesy a regeneruje poškodenia spôsobené oxidačným stresom.
 • Cordyceps a Reishi sú huby používané v Čínskej tradičnej medicíne a tie pomáhajú odstraňovať zápaly, ktoré vznikajú zo stresu a zároveň aj telo detoxikujú od škodlivých látok.
 • Ashwaghandaje rastlina, ktorá znižuje hlaadinu stresových hormónov v tele a znižuje kortizol. Pomáha bojovať voči úzkosti, depresii a nespavosti. 

Glykácia

Glykácia vzniká, keď glukóza sa viaže na naše DNA, proteíny a tuky. Keď starneme, glykácia spôsobuje problemý s cirkuláciou, stuhnutie krku a problémy s tkanivami. V pokožke vďaka nej ubúda kolagén a pleť nemá dostatočnú elasticitu a pevnosť. Odporúčame dodanie koalgenových prípravkov napríklad od Swedish Nutra

Skracovanie telomérov

Skracovanie telomérov je proces, ktorý sa odohráva, keď sa bunka delí a reprodukuje. Vďaka stresu sa teloméry skracujú rýchejšie, čo spôsobuje rýchlejšie starnutie.

Záver

Starnutie je biologický proces. Avšak správnou životosprávou a bez stresu vieme náš život predĺžiť a vieme zamedziť skorému nástupu starnutia. Veľa robí aj genetika, ale ak žijeme šťastne a bez stresu, tak je život krajší, naše bunky pracujú na plné obrátky a nie sú zbytočne vystavované stresovým hormónom.

95% tovaru na sklade

Držíme všetok tovar skladom, aby sme vám ho vedeli doručiť do 24hod. V prípade, že niektorý tovar nie je skladom, tovar na stránke nie je možné objednať, alebo je napísané: ,,Tovar nie je skladom, ale je na ceste. Prijímame predobjednávky."

Poštovné nad €100 zdarma (cez DPD)

 • Objednávky, ktoré presiahnu hodnotu nad 100,00 EUR majú dopravu zdarma. Expedujeme cez kuriérsku spoločnosť DPD.
 • Pri kúpe akéhokoľvek doplnku výživy Swedish Nutra je poštovné na celú objednávku zdarma!

Zákaznícka podpora

 • Máte otázky ohľadom konkrétneho výrobku?  Pošlite nám vašu otázku na e-mailovú adresu info@kingray.sk, alebo telefonickz na 0907 173 910. 
 • Pre otázky adresované na reklamačné oddelenie, účtovné oddelenie, technické oddelenie píšte vaše otázky na e-mailovú adresu info@kingray.sk, vášu otázku priradíme zodpovednej osobe, ktorá vám do 24 hodín odpovie. Keby ste nedostali odpoveď do 48 hodín, kontaktujte nás telefonicky. 

Ako dlho trvá dodanie?

Dodanie záleží od toho, aký tovar ste si zvolili. V ideálnom prípade trvá dodanie objednávky 1 až 3 pracovné dni. V prípade, že chýba niektorá položka z objednávky, môže sa to predĺžiť na 4 až 5 pracovných dní. 95% tovaru máme skladom. Ak vám prišiel e-mail o expedovaní tovaru a nebude vám doručený do 2 dní, prosím napíšte nám e-mail a preveríme stav vašej objednávky. U niektorých výrobkov, ktoré sú na ceste môže byť dodacia lehota 10 dní až mesiac, pokiaľ sú vo výrobe. Prosím berte to na vedomie. 

Facebook

Facebook

Nájdete nás na facebooku. Pravidelne pridávame ponuky, akcie a zľavy. Staňte sa našim fanúšikom a nenechajte si újsť ani jednu akciu.

Heureka.sk

Všetky naše produkty nájdete aj na heureka.sk. 

Vernostný program

Pravidelne zbierajte body každým nákupom, každou recenziou, alebo hodnotením produktu. Musíte byť však registrovaný, aby ste zbierali body na vašom účte.

1 bod získate pri nákupe za 10 EUR, za jedno hodnotenie, alebo za 1 recenziu. 1 bod sa rovná 0,5 EUR.

Mall.sk

Všetky naše produkty nájdete už aj na Mall.sk.