Ako sú cukrovka a vysoký tlak prepojené?

Existuje prepojenie medzi diabetes mellitus (cukrovka) a hypertenziou (vysoký krvný tlak). Ako sa tieto dve choroby vyvíjajú a ako ovplyvňuje jedna druhú sa dozviete v článku.

Čo je hypertenzia (vysoký krvný tlak)?

Hypertenzia teda vysoký krvný tlak je ochorenie, ktoré trápi každého druhého dospelého človeka. Často sa nazýva ,,tichý zabijak,, lebo množstvo ľudí ani nevie, že ju má. Vyvíja sa pomaly a potichu a hlavne nebolí. Často ju lekár diagnostikuje pri bežnej preventívnej prehliadke. Vysoký krvný tlak zvyšuje riziko vzniku ďalších ochorení ako porážka, infartk atď.

Normálne hodnoty krvného tlaku boli 120/60mmHg, avšak teraz sú stanovené normálne hodnoty na 120/80mmHg.

Svetová zdravotnícka organizácia WHO stanovila hodnoty hypertenzie nad 160/90mmHg.

U nás sú hraničné hodnoty 140/90mmHg.

Čo je diabetes mellitus (cukrovka)?

Cukrovka je porucha tvorby inzulínu. V krvi sa nachádza zvýšený cukor, ktorý môže viesť k poruchám mnohých orgánov. Existujú dva druhy cukrovky:

Typ 1: Vzniká v mladom veku, ale aj u detí. Je to porucha funkcie pankresu, ktorý stráca schopnosť produkovať inzulín.

Typ 2: Vzniká u starších ľudí. Vzniká v dôsledku nedostatočnej sekrécie inzulínu hlavne po jedle. Keďže telo produkuje inzulín, ale v nedostatočnom množstve, tak hladina cukru hlavne po jedle je zvýšená a telo sa týmto vyšším hladinám cukru prispôsobuje.  Tým tiež dochádza k poškodzovaniu orgánov.

Starecká cukrovka: Vyskytuje sa hlavne nad 50 rokov, kedy pankreas nedokáže produkovať dostatok inzulínu.

Spojenie medzi hypertenziou a diabetes mellitus

Hypertenzia sa väčšinou vždy pridruží pacientom s cukrovkou. Podľa Americkej asociácie na diabetes až 71 percent ľudí s cukrovkou malo hodnoty tlaku nad 140/90, alebo berú lieky na zníženie hypertenzie. Pokiaľ máme aj cukrovku aj hypertenziu, riziko vzniku porážky, alebo infarktu sa enormne zvyšuje. Okrem toho jedna diagnóza zhoršuje druhú, a naopak.

Cukrovka takto vyvoláva hypertenziu

 • Znižuje elasticitu krvných ciev
 • Zvyšuje množstvo tekutiny v tele
 • Mení spôsob, ako telo využíva inzulín

Cukrovka aj vysoký krvný tlak zdieľajú rovnaké faktory:

 • Nadváha resp. obezita
 • Nezdravá strava
 • Neaktívny životný štýl
 • Nadmerné fajčenie a konzumácia alkoholu

Cukrovka s vysokým krvným tlakom zvyšujú riziko vzniku

 • Infarktu
 • Porážky
 • Ochorenia obličiek
 • Poškodenie krvných ciev očí, čo môže viesť k slepote

Prevencia a liečba

Prevencia je základ. Aj minimálne zníženie váhy o pár kíl vám môže pomocť. Pri rozvoji oboch ochorení riskujete svoj život len minimalnym stresom, alebo fajčením či konzumáciou alkoholu. Pokiaľ máte obe tieto ochorenia, tak zmena životného štýlu je kľúčová.

Odporúčania

Existujú výživové doplnky, ktoré sú blahodárne pri oboch týchto ochoreniach.

Anti-oxidant kurkumín:

Existujú štúdie, ktoré dokázali účinok kurkumínu v liečbe ochorenia diabetes mellitus. Kurkumín v štúdií pomohol pacientom v zlepšení symptómov diabetes mellitus, ako aj pri ochoreniach ako rezistancia na inzulín, hyperglykémia, hyperlipidémia. Ďalšie štúdie prebiehajú a budeme vás o nich informovať.

Laserové ožarovanie krvi:

Ďalšou možnosťou liečby hypertenzie je úprava krvnej reológie zdravotníckou pomôckou BIOquant NS, ktorá tým, že upravuje krv, zlepšuje okysličenie krvi, všetkých orgánov, tkanív a buniek. Tým dochádza k zlepšeniu symptómov a regenerácií organizmu.

Záver

Kombinácia viacerých riešení je to najlepšie riešenie. Avšak vždy na prvom mieste je úprava stravy a zdravý životný štýl. 

Zdroje:

https://www.medicalnewstoday.com/articles/317220.php

Upozornenie:

Publikované články sú spracované na základe vedeckých odborných článkov z medicínskych žurnálov a klinických štúdií.

95% tovaru na sklade

Držíme všetok tovar skladom, aby sme vám ho vedeli doručiť do 24hod. V prípade, že niektorý tovar nie je skladom, tovar na stránke nie je možné objednať, alebo je napísané: ,,Tovar nie je skladom, ale je na ceste. Prijímame predobjednávky."

Poštovné nad €100 zdarma (cez DPD)

 • Objednávky, ktoré presiahnu hodnotu nad 100,00 EUR majú dopravu zdarma. Expedujeme cez kuriérsku spoločnosť DPD.
 • Pri kúpe akéhokoľvek doplnku výživy Swedish Nutra je poštovné na celú objednávku zdarma!

Zákaznícka podpora

 • Máte otázky ohľadom konkrétneho výrobku?  Pošlite nám vašu otázku na e-mailovú adresu info@kingray.sk, alebo telefonickz na 0914 15 09 09.
 • Pre otázky adresované na reklamačné oddelenie, účtovné oddelenie, technické oddelenie píšte vaše otázky na e-mailovú adresu info@kingray.sk, vášu otázku priradíme zodpovednej osobe, ktorá vám do 24 hodín odpovie. Keby ste nedostali odpoveď do 48 hodín, kontaktujte nás telefonicky. 

Ako dlho trvá dodanie?

Dodanie záleží od toho, aký tovar ste si zvolili. V ideálnom prípade trvá dodanie objednávky 1 až 3 pracovné dni. V prípade, že chýba niektorá položka z objednávky, môže sa to predĺžiť na 4 až 5 pracovných dní. 95% tovaru máme skladom. Ak vám prišiel e-mail o expedovaní tovaru a nebude vám doručený do 2 dní, prosím napíšte nám e-mail a preveríme stav vašej objednávky. U niektorých výrobkov, ktoré sú na ceste môže byť dodacia lehota 10 dní až mesiac, pokiaľ sú vo výrobe. Prosím berte to na vedomie. 

Facebook

Facebook

Nájdete nás na facebooku. Pravidelne pridávame ponuky, akcie a zľavy. Staňte sa našim fanúšikom a nenechajte si újsť ani jednu akciu.

Heureka.sk

Všetky naše produkty nájdete aj na heureka.sk. 

Vernostný program

Pravidelne zbierajte body každým nákupom, každou recenziou, alebo hodnotením produktu. Musíte byť však registrovaný, aby ste zbierali body na vašom účte.

1 bod získate pri nákupe za 10 EUR, za jedno hodnotenie, alebo za 1 recenziu. 1 bod sa rovná 0,5 EUR.

Mall.sk

Všetky naše produkty nájdete už aj na Mall.sk.