Chrípka - príznaky, liečba a prevencia

Chrípka - príznaky, liečba a prevencia

Chrípka je jedno z nebezpečných vírusových ochorení, ktoré útočí práve v období od septembra do apríla. Je vysoko infekčná a neexistuje na ňu liečba. Ako sa brániť pred chrípkou a ako ju zvládnúť, keď ju už dostaneme?

Obdobie jesene patrí k obdobiam, kedy sme náchylnejší na choroby. Zmeny počasia dávajú zelenú vírusom, ktoré na nás z každej strany útočia. Čím to je, že niektorí z nás dostanú chrípku každý rok a niektorým sa vyhýba aj desať rokov? A nie je to len očkovaním.

Podľa štatistiky minulý rok v USA hospitalizovali na chrípku viac ako počas iných rokov. Týkalo sa to hlavne ľudí s oslabenou imunitou, starších ľudí a detí. Viac ako 80 000 ľudí zomrelo minulý rok v USA na komplikácie chrípky. Na Slovensku to je okolo 800 ľudí ročne avšak počet prípadov sa každý rok zvyšuje.

Kedy chrípka útočí?

Chrípka začína útočiť od októbra do marca. Niekedy sa objaví aj skôr v závislosti od počasia.

Príznaky chrípky

Ak chrípku dostanete ráno, verte mi, že večer sa z postele len tak ľahko nedostanete. Chrípka spôsobuje vysoké horúčky, bolesť kĺbov, celého tela, kostí, bolesti svalov, malátnosť a obrovskú únavu. Kašel, smrkanie a soplenie sa dostavia až neskôr. Ak vás takého symptómy postihnú, najlepšie urobíte, ak chrípku vyležíte. Základom je veľa tekutín, minimálna strava a celodenný oddych a spánok. Ak sa príznaky do 3 dní nezlepšia, je potrebné vyhľadať lekára. V prípade komplikovanej chrípky, alebo u oslabených a starších ľudí lekár môže predpísať antivirotiká ako Tamiflu.

Chrípka a krvná reológia

Symtómy chrípky sú napríklad bolestivosť kĺbov, studené prsty končatín, zimnica, nevoľnosť, hnačky a iné. Mnohé z nich sú spôsobené tým, že toxíny, ktoré vírusy uvoľňujú zhoršujú krvnú reológiu a viskozitu a teda sa zhoršujú tokové vlastnosti krvi, zhoršuje sa prekrvenie tkanív orgánov. Zhoršujú sa koagulačné parametre krvi a hlavne ľudia so srdcovocievnymi ochoreniami a mozgovo-cievnymi ochoreniami sú vo zvýšenom nebezpečenstve.  Úmrtnosť nastáva v dôsledku týchto zmien v organizme. Počas chrípky narastá počet infarktov aj mozgových príhod a rôznych zlyhaní. 

Dole je video, ktoré sme urobili na mikroskope u pacienta s chrípkou:

Tento stav je ešte v celku dobrý. Viskozita je ešte v poriadku a sérum čisté. Je to ľahká forma chrípky. Erytrocyty však už ukazujú určitú mieru lepivosti a tvorbu retiazok.

Podrobnejšie informácie o srdcovocievnych ochoreniach nájdete v tomto videu.

Prevencia chrípky

Aby ste chrípku nedostali, je potrebné otužovať sa a posiľňovať imunitu. Základom je aj zdravá krv, teda dobrá krvná reológia. Ak je krv v poriadku, tak aj ostatné bunky, orgány a tkanivá majú všetko potrebné pre zdravé fungovanie. Zlý stav krvi poukazuje na zdravotný problém. A ak sa ku zlému stavu krvi pridruží napríklad chrípka, je veľmi vysoké riziko vzniku pneumónie, alebo infarktu. Ak máme však našu krv v poriadku, telo si s infekciou ľahšie poradí alebo ju ani nemusíme dostať.

Klinická štúdia – cordyceps sinensis s anti-influenza účinkom

Výskumníci overovali imunomodulačný a anti-influenza účinok cordycepsu na modele myší pričom používali extrakt z huby Cordyceps Sinensis.  Počas 7 dní sa myšiam aplikoval cordyceps. Následne sa myši infikovali vírusom chrípky H1N1.  Zaznamenávali sa údaje ako zmeny na váhe a úmrtnosť. Merali sa hodnoty ako plazma IL-12, TNF-alfa a frekvencia NK buniek na 4 deň od infikovania. Extrakt cordycepsu mal jednoznačný anti-influenza účinok a preukázal stabilnú nezmenenú hmotnosť myší počas choroby a zníženú úmrtnosť. Preukázal sa tiež zvýšený počet NK buniek. Podľa výskumníkov Cordyceps Sinensis môže pomôcť pacientom s chrípkou tým, že pôsobí imunomodulačne.

Kukurmín pomáha proti typu A

Vírusy chrípky resp. influenzy rozdeľujeme do troch typov a tie sú A, B a C. Výskyt rezistancie liečiv na vírusy sa neustále zvyšuje a preto výskumníci stále hľadajú nové alternatívy liekov. Niekoľko štúdií testovalo kurkumín na rôzne typy IAV in vitro a zistilo sa, že kurkumín podtláča šírenie vírusu influenzy typu A v tele a jeho replikáciu. Okrem antivírusového účinku sa preukázalo, že liečba kurkumínom znižuje zápal pľúc v dôsledku infekcie IAV u myší a zvyšuje imunitnú odpoveď na IAV u moriek.

Výskumníci sa domnievajú, že liečba kurkumínom by mohla byť alternatívnou stratégiou v boji proti infekciách a influenze typu A.

Zdroj

Záver

Cordyceps podľa Čínskej tradičnej medicíny preukázal množstvo účinkov aj pri iných diagnózach. Hlavný účinok je však v stimulovaní buniek v imunitnom systéme. Dokázalo sa, že cordyceps nie je len účinný pri rôznych vírusoch, baktériách, ale je účinný aj pri zmenšovaní niektorých tumorov a pomáha napríklad pri rakovine kože, alebo rakovine pľúc.

Kurkumín podľa Ajurvédy má mnohé priaznivé účinky. Je to antioxidant, ktorý má protivírusové účinky. Takisto dokáže podtlačiť vírus chrípky.

Laserové ožarovanie krvi je vynikajúca metóda na úpravu krvnej reológie, ktorá je vhodná na každodenné použitie. Prístroj zlepšuje stav krvi, čím zlepšuje celkové zdravie.

Viac o prístroji nájdete na tomto videu.