Chrípka - príznaky, liečba a prevencia

Chrípka je jedno z nebezpečných vírusových ochorení, ktoré útočí práve v období od septembra do apríla. Je vysoko infekčná a neexistuje na ňu liečba. Ako sa brániť pred chrípkou a ako ju zvládnúť, keď ju už dostaneme?

Obdobie jesene patrí k obdobiam, kedy sme náchylnejší na choroby. Zmeny počasia dávajú zelenú vírusom, ktoré na nás z každej strany útočia. Čím to je, že niektorí z nás dostanú chrípku každý rok a niektorým sa vyhýba aj desať rokov? A nie je to len očkovaním.

Podľa štatistiky minulý rok v USA hospitalizovali na chrípku viac ako počas iných rokov. Týkalo sa to hlavne ľudí s oslabenou imunitou, starších ľudí a detí. Viac ako 80 000 ľudí zomrelo minulý rok v USA na komplikácie chrípky. Na Slovensku to je okolo 800 ľudí ročne avšak počet prípadov sa každý rok zvyšuje.

Kedy chrípka útočí?

Chrípka začína útočiť od októbra do marca. Niekedy sa objaví aj skôr v závislosti od počasia.

Príznaky chrípky

Ak chrípku dostanete ráno, verte mi, že večer sa z postele len tak ľahko nedostanete. Chrípka spôsobuje vysoké horúčky, bolesť kĺbov, celého tela, kostí, bolesti svalov, malátnosť a obrovskú únavu. Kašel, smrkanie a soplenie sa dostavia až neskôr. Ak vás takého symptómy postihnú, najlepšie urobíte, ak chrípku vyležíte. Základom je veľa tekutín, minimálna strava a celodenný oddych a spánok. Ak sa príznaky do 3 dní nezlepšia, je potrebné vyhľadať lekára. V prípade komplikovanej chrípky, alebo u oslabených a starších ľudí lekár môže predpísať antivirotiká ako Tamiflu.

Chrípka a krvná reológia

Symtómy chrípky sú napríklad bolestivosť kĺbov, studené prsty končatín, zimnica, nevoľnosť, hnačky a iné. Mnohé z nich sú spôsobené tým, že toxíny, ktoré vírusy uvoľňujú zhoršujú krvnú reológiu a viskozitu a teda sa zhoršujú tokové vlastnosti krvi, zhoršuje sa prekrvenie tkanív orgánov. Zhoršujú sa koagulačné parametre krvi a hlavne ľudia so srdcovocievnymi ochoreniami a mozgovo-cievnymi ochoreniami sú vo zvýšenom nebezpečenstve.  Úmrtnosť nastáva v dôsledku týchto zmien v organizme. Počas chrípky narastá počet infarktov aj mozgových príhod a rôznych zlyhaní. 

Dole je video, ktoré sme urobili na mikroskope u pacienta s chrípkou:

Tento stav je ešte v celku dobrý. Viskozita je ešte v poriadku a sérum čisté. Je to ľahká forma chrípky. Erytrocyty však už ukazujú určitú mieru lepivosti a tvorbu retiazok.

Podrobnejšie informácie o srdcovocievnych ochoreniach nájdete v tomto videu.

Prevencia chrípky

Aby ste chrípku nedostali, je potrebné otužovať sa a posiľňovať imunitu. Základom je aj zdravá krv, teda dobrá krvná reológia. Ak je krv v poriadku, tak aj ostatné bunky, orgány a tkanivá majú všetko potrebné pre zdravé fungovanie. Zlý stav krvi poukazuje na zdravotný problém. A ak sa ku zlému stavu krvi pridruží napríklad chrípka, je veľmi vysoké riziko vzniku pneumónie, alebo infarktu. Ak máme však našu krv v poriadku, telo si s infekciou ľahšie poradí alebo ju ani nemusíme dostať.

Klinická štúdia – cordyceps sinensis s anti-influenza účinkom

Výskumníci overovali imunomodulačný a anti-influenza účinok cordycepsu na modele myší pričom používali extrakt z huby Cordyceps Sinensis.  Počas 7 dní sa myšiam aplikoval cordyceps. Následne sa myši infikovali vírusom chrípky H1N1.  Zaznamenávali sa údaje ako zmeny na váhe a úmrtnosť. Merali sa hodnoty ako plazma IL-12, TNF-alfa a frekvencia NK buniek na 4 deň od infikovania. Extrakt cordycepsu mal jednoznačný anti-influenza účinok a preukázal stabilnú nezmenenú hmotnosť myší počas choroby a zníženú úmrtnosť. Preukázal sa tiež zvýšený počet NK buniek. Podľa výskumníkov Cordyceps Sinensis môže pomôcť pacientom s chrípkou tým, že pôsobí imunomodulačne.

Kukurmín pomáha proti typu A

Vírusy chrípky resp. influenzy rozdeľujeme do troch typov a tie sú A, B a C. Výskyt rezistancie liečiv na vírusy sa neustále zvyšuje a preto výskumníci stále hľadajú nové alternatívy liekov. Niekoľko štúdií testovalo kurkumín na rôzne typy IAV in vitro a zistilo sa, že kurkumín podtláča šírenie vírusu influenzy typu A v tele a jeho replikáciu. Okrem antivírusového účinku sa preukázalo, že liečba kurkumínom znižuje zápal pľúc v dôsledku infekcie IAV u myší a zvyšuje imunitnú odpoveď na IAV u moriek.

Výskumníci sa domnievajú, že liečba kurkumínom by mohla byť alternatívnou stratégiou v boji proti infekciách a influenze typu A.

Zdroj

Záver

Cordyceps podľa Čínskej tradičnej medicíny preukázal množstvo účinkov aj pri iných diagnózach. Hlavný účinok je však v stimulovaní buniek v imunitnom systéme. Dokázalo sa, že cordyceps nie je len účinný pri rôznych vírusoch, baktériách, ale je účinný aj pri zmenšovaní niektorých tumorov a pomáha napríklad pri rakovine kože, alebo rakovine pľúc.

Kurkumín podľa Ajurvédy má mnohé priaznivé účinky. Je to antioxidant, ktorý má protivírusové účinky. Takisto dokáže podtlačiť vírus chrípky.

Laserové ožarovanie krvi je vynikajúca metóda na úpravu krvnej reológie, ktorá je vhodná na každodenné použitie. Prístroj zlepšuje stav krvi, čím zlepšuje celkové zdravie.

Viac o prístroji nájdete na tomto videu. 

Kvíz

Ako sa vám článok ,,Chrípka a symptómy,, páčil?

Článok je poučný a kvalitne napísaný 88%
Článok nie je poučný 13%
Článok je nudný 0%
Počet hlasov: 16


Diskusia

95% tovaru na sklade

Držíme všetok tovar skladom, aby sme vám ho vedeli doručiť do 24hod. V prípade, že niektorý tovar nie je skladom, tovar na stránke nie je možné objednať, alebo je napísané: ,,Tovar nie je skladom, ale je na ceste. Prijímame predobjednávky."

Poštovné nad €100 zdarma (cez DPD)

  • Objednávky, ktoré presiahnu hodnotu nad 100,00 EUR majú dopravu zdarma. Expedujeme cez kuriérsku spoločnosť DPD.
  • Pri kúpe akéhokoľvek doplnku výživy Swedish Nutra je poštovné na celú objednávku zdarma!

Zákaznícka podpora

  • Máte otázky ohľadom konkrétneho výrobku?  Pošlite nám vašu otázku na e-mailovú adresu info@kingray.sk, alebo telefonickz na 0907 173 910. 
  • Pre otázky adresované na reklamačné oddelenie, účtovné oddelenie, technické oddelenie píšte vaše otázky na e-mailovú adresu info@kingray.sk, vášu otázku priradíme zodpovednej osobe, ktorá vám do 24 hodín odpovie. Keby ste nedostali odpoveď do 48 hodín, kontaktujte nás telefonicky. 

Ako dlho trvá dodanie?

Dodanie záleží od toho, aký tovar ste si zvolili. V ideálnom prípade trvá dodanie objednávky 1 až 3 pracovné dni. V prípade, že chýba niektorá položka z objednávky, môže sa to predĺžiť na 4 až 5 pracovných dní. 95% tovaru máme skladom. Ak vám prišiel e-mail o expedovaní tovaru a nebude vám doručený do 2 dní, prosím napíšte nám e-mail a preveríme stav vašej objednávky. U niektorých výrobkov, ktoré sú na ceste môže byť dodacia lehota 10 dní až mesiac, pokiaľ sú vo výrobe. Prosím berte to na vedomie. 

Facebook

Facebook

Nájdete nás na facebooku. Pravidelne pridávame ponuky, akcie a zľavy. Staňte sa našim fanúšikom a nenechajte si újsť ani jednu akciu.

Heureka.sk

Všetky naše produkty nájdete aj na heureka.sk. 

Vernostný program

Pravidelne zbierajte body každým nákupom, každou recenziou, alebo hodnotením produktu. Musíte byť však registrovaný, aby ste zbierali body na vašom účte.

1 bod získate pri nákupe za 10 EUR, za jedno hodnotenie, alebo za 1 recenziu. 1 bod sa rovná 0,5 EUR.

Mall.sk

Všetky naše produkty nájdete už aj na Mall.sk.