Chronický zápal a oxidačný stres

Chronický zápal a oxidačný stres 

Príčiny chronického zápalu:

  • nedostatok spánku
  • poškodené črevo alebo črevná dysbióza
  • inzulínova rezistencia
  • stres rôzneho pôvodu (emocionálny, mechanický a chemický - enviromentálne toxíny)

Aký je rozdiel medzi akútnym zápalom a chronickým zápalom?

Existujú dva typy zápalu:

  • Akútny zápal: Toto je typ, ktorý možno poznáte – je to reakcia na náhle poškodenie tela, ako je porezanie prsta. Aby sa rana vyliečila, vaše telo vyšle zápalové bunky do rany. Tieto bunky naštartujú proces hojenia. Akútny zápal môže trvať niekoľko hodín až niekoľko dní, v závislosti od vášho stavu.
  • Chronický zápal: Vaše telo naďalej posiela zápalové bunky, aj keď neexistuje žiadne vonkajšie nebezpečenstvo. Napríklad pri reumatoidnej artritíde zápalové bunky a látky napádajú tkanivá kĺbov, čo vedie k zápalu, ktorý prichádza a odchádza. To môže spôsobiť bolesť a vážne poškodenie kĺbov. Chronický zápal je dlhodobý — trvá mesiace až roky.

Chronický zápal zhoršuje imunitnú toleranciu

Je známe, že chronický zápal ovplyvňuje imunitný systém, najmä narúša imunitnú toleranciu. Pribúdajúce alergie a autoimunitné ochorenia sa vysvetľujú stratou tolerancie v imunitnom systéme v dôsledku chronického zápalu produkujúceho oxidačný stres a neustále poškodzovanie buniek. Mŕtve bunky musí imunitný systém vo zvýšenej miere odstraňovať a porušením dobrých tokových vlastností krvi v dôsledku zápalu sa ischémia v tele rozširuje a produkuje ďalšie zápalové ložiská. Ložiská chronického zápalu sa formujú predovšetkým v brušnej dutine.

Chronický zápal je príčinou systémových ochorení

Chronický zápal ovplyvňuje mechanizmus homeostázy, ktorý udržuje celý organizmus v rovnováhe, spôsobuje systémové ochorenia, pri ktorých sú narušené funkcie mnohých orgánových systémov. K ochoreniam, ktoré vznikajú na podklade chronického zápalu, patrí cukrovka teda diabetes,  reumatické ochorenia, zápalové ochorenia čriev (črevná dysbióza, syndróm zvýšenej črevnej priepustnosti), srdcovo-cievne ochorenia, alergie, neurodegeneratívne ochorenia ako demencia, Parkinsonova choroba a skleróza multiplex.

Pri týchto multisystémových ochoreniach existujú štyri základné faktory; nitrozačný stres a oxidačný stres, poškodenie mitochondrií a zápal. Martin L. Pall, profesor biochémie na Washingtonskej štátnej univerzite, ukázal, že tieto štyri základné faktory tvoria začarovaný kruh. Preto nie je prekvapujúce, že laboratórne výsledky pacientov ukazujú, že je postihnutých viacero systémov.

Podľa doktora Lustiga je 8 procesov, ktorým poškodenia prinášajú chronické zápaly a metabolické poruchy. Ak tieto procesy fungujú správne, sme zdraví a môžeme sa tešiť dlhovekosti. Ak tieto procesy sú poškodené, napríklad chronický zápal, poškodenia mitochondrií, poškodenia membrán buniek, poškodenie črevnej výselky, nedostatočná autofágia, alebo zvýšený oxidačný stres, tak nastáva rozvoj ochorení. 

Procesy:

  1. Glykácia
  2. Oxidačný stres
  3. Mitochondriálna dysfunkcia
  4. Inzulínová rezistencia
  5. Integrita membrán
  6. Zápal
  7. Epigenetika
  8. Autofágia

Poškodenie mitochondrií

Najzrejmejšia súvislosť je medzi mitochondriálnou funkciou a systémovým zápalom. Táto korelácia sa často prejavuje v laboratórnych výsledkoch ako zníženie intracelulárneho ATP a zvýšenie markerov zápalu krvi (TNF-α alebo IP-10). Najmä v počiatočných štádiách ochorenia je každý systém postihnutý izolovane. Túto výnimočnú situáciu vysvetľuje vlastná genetická výbava jedinca a rozdiely v spúšťacích faktoroch. Rozlíšiť postihnutý systém a zvládnuť zápal je možné pomocou laboratórnych markerov, ktoré ukazujú zápal.

Panel chronického zápalu

  • TNF-a
  • IP10
  • Histamín
  • ATP
  • MDA-LDL
  • Nitrotyrozín
  • CRP
  • Homocysteín
  • Ferritín
  • ESR Sedimentácia krvi
  • LDH – dehydrogenáza kyseliny mliečnej
  • Okrem uvedených sa môžu použiť všetky vychýlené parametre v krvnom obraze alebo markery špecifické pre určité formy zápalu. Prijatím opatrení k potlačeniu zápalu sa vychýlené markery majú normalizovať ak opatrenia boli účinné.

TNF-a: Marker myelomonocytového zápalu: TNF-a (Tumor Necrosis Factor-alpha) je cytokín vylučovaný makrofágmi. Nazýva sa prozápalový kľúčový cytokín, pretože sa podieľa na začiatku zápalovej kaskády.

Zápalová kaskáda: TNF-a > IL1 > IL6 > IL10 > IL1RA > CRP

IP-10: TH1- marker imunitnej aktivácie: IP-10 (IFN-g-indukovaný proteín 10) je 10-kilodaltonový proteín vylučovaný makrofágmi po stimulácii IFN-g v krvi. Cirkulujúci IP-10 je odolnejšia molekula ako IFN-g. Pretože IP-10 je takmer výlučne stimulovaný IFN-g, je ideálnym indikátorom biologickej aktivity IFN-g a imunitnej aktivácie TH1 buniek.

Histamín: Marker zápalu súvisiaceho so žírnymi bunkami: Histamín je biologický amín syntetizovaný v žírnych bunkách. Histamín zohráva úlohu nielen pri alergiách I. typu, ale prejavuje sa aj vo všetkých imunitných reakciách ovplyvnených baktériami, kvasinkami a parazitmi. Histamín ovplyvňuje mnoho orgánov, ako je žalúdok, pľúca, cievy, mozog a črevá prostredníctvom štyroch rôznych typov receptorov (HR1-HR4) a stimuluje početné zápalové molekuly.

ATP: Marker mitochondriálneho zápalu: Adenozíntrifosfát (ATP) predstavuje energiu dostupnú na použitie v bunke a slúži tiež ako dôležitý regulátor procesov dodávajúcich energiu. ATP je produkovaný mitochondriálnym dýchacím reťazcom. Hladiny ATP stanovené v leukocytoch sú indikátorom aktuálnej mitochondriálnej funkcie.

MDA-LDL: Oxidačný stres: Malondialdehyd-LDL (oxidovaný LDL) je oxidovaná forma LDL cholesterolu, ktorá vzniká ako výsledok jeho reakcie s kyslíkovými radikálmi (peroxidácia lipidov). MDA-LDL je veľmi dobrý parameter, ktorý ukazuje oxidačnú záťaž organizmu vďaka dlhému polčasu   rozpadu v obehu.

Nitrotyrozín: Nitrozačný stres = NO-zaťaženie: V organizme sa nitrotyrozín tvorí ako výsledok interakcie reaktívnych foriem dusíka s tyrozínovými zvyškami bielkovín. Je to parameter, ktorý najlepšie ukazuje NO záťaž a nitrozačný stres.

CRP: C-reaktívny proteín (CRP) je proteín produkovaný pečeňou. Hladina CRP sa zvyšuje, keď je v tele zápal. Jednoduchý krvný test môže skontrolovať hladinu C-reaktívneho proteínu.

Homocysteín: Homocysteín je aminokyselina. Aminokyseliny sú chemikálie vo vašej krvi, ktoré pomáhajú vytvárať proteíny. Vitamín B12, vitamín B6 a vitamín B9 (folát) rozkladajú homocysteín a vytvárajú ďalšie chemikálie, ktoré vaše telo potrebuje. Vo väčšine výskumných štúdií sa ukázalo, že zvýšená hladina homocysteínu (Hcy) je kardiovaskulárnym rizikovým faktorom. Nedávno sa zistilo, že je spojený s novými rizikovými faktormi, ako sú zápalové markery. U zdravého človeka sa hladina homocysteínu pohybuje okolo 5 až 15 mikromólov na liter (mcmol/l). Takmer všetok homocysteín sa premieňa na iné bielkoviny. Ak máte viac ako 50 mikromóvl/l, nadbytok homocysteínu môže poškodiť výstelku vašich tepien (krvné cievy, ktoré prenášajú krv bohatú na kyslík do celého tela). Vysoké hladiny homocysteínu môžu tiež viesť k krvným zrazeninám alebo upchatiu krvných ciev. Poškodenie tepien alebo krvné zrazeniny výrazne zvyšujú riziko srdcového infarktu.

Ferritín: Je to krvný test, ktorý meria hladinu feritínu – proteínu, ktorý ukladá železo vo vašich bunkách.Vaše telo potrebuje železo na tvorbu zdravých červených krviniek. Červené krvinky prenášajú kyslík z pľúc do zvyšku tela. Železo je tiež dôležité pre zdravé svaly, kostnú dreň a funkciu orgánov. Vaše telo ukladá extra železo vo feritíne na neskoršie použitie, ktoré sa zvyčajne koncentruje vo vašej pečeni a bunkách vášho imunitného systému. Keď vaše telo používa železo, bunky uvoľňujú malé množstvo feritínu do krvného obehu. Z tohto dôvodu vaša hladina feritínu odráža množstvo železa uloženého vo vašom tele. Sérový feritín je dôležitým markerom zápalového ochorenia, keďže ide najmä o produkt úniku z poškodených buniek. Sérový feritín je tiež dobre známy zápalový marker, ale nie je jasné, či sérový feritín odráža alebo spôsobuje zápal, alebo či sa podieľa na zápalovom cykle. Sérový feritín vzniká z poškodených buniek a je teda markerom bunkového poškodenia.

Sedimentácia krvi: Sedimentácia teda rýchlosť sedimentácie erytrocytov (ESR) je krvný test, ktorý môže ukázať zápalovú aktivitu v tele. Test rýchlosti sadania sa často používa s inými testami, ktoré pomáhajú vášmu zdravotníckemu tímu diagnostikovať alebo kontrolovať priebeh zápalového ochorenia. Zvýšená sedimentácia je signálom zvýšenej lepivosti červených krviniek a tvorby agregátov, ktoré sedimentujú rýchlejšie ako dobre rozptýlené červené krvinky.  Bežne sa používal v minulosti ale bol nahradený CRP testom, nie je to však to isté. Sedimentácia signalizuje zvýšený obsah lepivých proteínov, kam patrí aj CRP ale aj oxidovaný jemný LDL cholesterol je lepivý a tak signalizuje aj oxidačný stres.

LDH je dehydrogenáza kyseliny mliečnej. Ak choroba alebo zranenie poškodí tkanivá, ktoré majú LDH, ich bunky uvoľnia enzým do vášho krvného obehu alebo iných telesných tekutín. Je normálne, že máte nejaké LDH v krvi a telesných tekutinách. Ale ak sú vaše hladiny LDH vysoké, môže to byť príznakom určitých chorôb alebo zranení. Samotný test LDH nemôže ukázať, čo poškodzuje vaše tkanivá alebo kde sa poškodenie nachádza. Takže test LDH sa zvyčajne vykonáva s inými typmi testov, ktoré môžu pomôcť diagnostikovať problém. Iné názvy: LD test, mliečna dehydrogenáza, dehydrogenáza kyseliny mliečnej.  Signalizuje sťažené dýchanie teda oxidačné reakcie energie a rozpad buniek. Zvýšené hodnoty LDH v sére možno pozorovať pri rôznych ochoreniach. Najvyššie hladiny sú pri megaloblastickej anémii, diseminovanom karcinóme a šoku. Zvýšená katalytická aktivita LDH sprevádza prípady akútneho infarktu myokardu – AIM (charakteristické izoenzýmy sú LD1 a LD2), akútnej nedostatočnosti ľavého srdca (charakteristické izoenzýmy sú LD4 a LD5 ) alebo pľúcneho infarktu, intoxikácii organickými rozpúšťadlami (až 100-násobné zvýšenie), akútnom zlyhaní pečene, metastázach do pečene, obštrukčnom iktere, chorobách krvi (leukémii, hemolytickej anémii), vírusových aj nevírusových hepatitídach a pri infekčnej mononukleóze. Stredne zvýšené sú pri svalových chorobách, nefrotickom syndróme a cirhóze. Pre klinické účely má význam diferenciálna diagnostika AIM v neskoršom období, keď je zvýšená katalytická aktivita CK a AST už normalizovaná. Výrazne vyššia katalytická aktivita LDH (a tiež HBD) odlišuje akútnu hypoxiu pečene od akútnej vírusovej hepatitídy. Zvýšenie LDH je pri zlyhaní pečene vyššie ako zvýšenie aminotransferáz.

Čo je oxidačný stres?

Voľné radikály sú agresívne molekuly vznikajúce pri využívaní a metabolizme kyslíka prijímaného do nášho tela. Bežne naše telo drží tieto radikály pod kontrolou a eliminuje ich negatívny účinok antioxidačným pôsobením enzýmov v bunkách. Niekedy sa rovnováha naruší a vytvorí sa veľké množstvo radikálov, obvykle v stavoch nedostatočného prekrvenia  a zápalu. Táto situácia sa nazýva oxidačný stres. Voľné radikály v takejto situácii napádajú, oxidujú a poškodzujú zdravé bunky.  Obnova prekrvenia, okysličenia poškodeného tkaniva lokálny oxidačný stres znižuje.

Antioxidanty a voľné radikály

Voľné radikály môžu vznikať nielen pri životne dôležitých procesoch dýchania a tvorby energie ATP v bunkách organizmu, ale aj vonkajšími faktormi, akými sú UV žiarenie, rádioaktivita, ozón, látky škodlivé pre životné prostredie alebo lieky. Najmä fajčenie zvyšuje radikálové molekuly. Existujú prirodzené ochranné látky, ktoré si naše telo vytvára ako obranný mechanizmus pred škodlivými účinkami voľných radikálov. Tieto látky sú  antioxidanty. Ako príklad možno uviesť niektoré vitamíny, minerály a enzýmy.

Za najsilnejší faktor vyvolávajúci zvýšený oxidačný stres treba považovať procesy prijímania a trávenia potravy, , ktoré prebiehajú cyklicky a neustále. V okolí čriev sa nachádza prvá bariéra tela a zamestnáva 60-70% imunitného systému tela a druhým najsilnejším faktorom sú procesy tvorby energie v bunkách.

Oxidačný stres možno vyjadriť aj ako nerovnováhu medzi tvorbou a rozkladom voľných radikálov. Neustále existujúci oxidačný stres spôsobuje oslabenie antioxidačnej kapacity. 

Vhodné antioxidanty:

S akými chorobami súvisí oxidačný stres?

Voľné kyslíkové radikály cirkulujú v krvi a môžu sa dostať do všetkých orgánov a tkanív a napádať bunky, čo spôsobuje škodlivé účinky v celom tele.

  • Predčasné starnutie
  • Tvorba trombózy, ateroskleróza a kardiovaskulárne ochorenia
  • Chronické zápalové ochorenia (artritída, alergie)
  • Choroby pečene, obličiek a pľúc
  • Neurodegeneratívne ochorenia (Parkinson, Alzheimerova choroba)
  • Súvisia s rakovinovými ochoreniami.

 Záver

Ak chcete vedieť, či v tele nebežia zápalové procesy je dobré si občas skontrolovať stav krvi a zápalové parametre. Ak niečo nie je v poriadku riešte to a nájdite v spolupráci so svojim lekárom príčinu a odstráňte ju. Následne sa starajte o svoje telo aby ste  riadili procesy vzniku a redokovania oxidačného stresu.

Používajte prostriedky na udržiavanie dobrých tokových vlastností krvi, napríklad laserový prístroj BIOQUANT, ktorý zlepšuje prekrvenie systémovo a celotelovo. Na lokálne poškodené tkanivá môžete používať lasery proti bolesti,  aby sa poškodená oblasť čo najskôr prekrvila.

Používajte antioxidanty, správne sa hydratujte, cvičte, myslite pozitívne, zredukujte všetky formy stresu – mechanický fyzikálny a chemický, ktoré vyvolávajú oxidačný stres.  Starajte sa o svoj mikrobióm - konzumujte kvalitné probiotiká  a kontrolujte a potláčajte všetky druhý zápalových procesov. 3 hodiny pred spaním už nejedzte, aby sa v noci detoxikoval mozog a potlačíte tým oxidačný stres v mozgu.  Jedzte primerane a vo vyhradených časoch, doprajte tráviacemu systému aj trocha viac oddychu a čas na jeho reparáciu a regeneráciu. Vhodnou metódou je 2MAD alebo prerušovaný pôst.  Starajte sa aj o svoje mitochondrie, ktoré vyrábajú Vašim bunkám energiu. V potrave vylúčte zápalové látky a nekonzumujte ich.

Nestačí robiť len jedno, ale treba na telo pôsobiť synergicky a hlavne opakovane každý deň a dodržiavať pravidlá.

Tak si budete môcť užiť dlhší a šťastnejší život a byť zdravý aj vo vyššom veku.