Cordyceps a jeho účinky

Účinky húb ako cordyceps sinensis

Existuje mnoho výskumov o rôznych hubách. Huby sa považujú za jedny z najliečivejších potravín na planéte. Práve preto sa vedci neustále pokúšajú aplikovať ich na rôzne ochorenia, aby zistili čo najviac  blahodárnych účinkov. Hádam medzi tie najdôležitejšie patria huby ako cordyceps sinensis a reishi, ale medzi nimi nezaostávajú ani maitake, shiitake a iné.

Parazitické huby

Parazitické huby sú zaujímave pre vedcov, pretože dokážu bojovať s ochoreniami imunitného systému ako aj s rakovinou. Cordyceps sinensis je ich najobľúbenejší, pretože zvyšuje produkciu ATP, silu, výkonnosť a spomaľuje procesy starnutia. Cordyceps sa líši hlavne tým, že neparazituje na rastlinách, ale na insektoch.

Primárne účinky cordycepsu

Cordyceps je aj známy tým, že zlepšuje fungovanie dýchania a je obzvlášť vhodný pre tých, ktorí trpia na kašeľ, astmu, alebo bronchitídu, pretože relaxuje bronchiálnu stenu a odstraňuje zápal.

Niekoľko účinkov, ktoré už boli dokázané:

  •        Zvýšená produkcia ATP
  •        Zvýšenná výkonnosť a sila
  •        Spomalenie procesov starnutia
  •        Antidepresant
  •        Ochraňuje obličky a pečeň
  •        Normalizuje zvýšený LDL cholesterol
  •        Pomáha pri liečbe hepatitídy typu B
  •        Má proti-nádorové účinky (niektoré formy rakoviny)

Vedci v Nottinghame sa zase zamerali na jeho protizápalové účinky a tie pomáhajú pri:

  •        Astma
  •        Reumatoidná artritída

Mnoho ľudí si aj láme hlavu nad tým, ako cordyceps sinensis môže byť tak účinný na toľko diagnóz a ako môže produkovať toľko benefitov na bunkovej úrovni. Vedci odpovedali nasledovne:

,, Dokázali sme, že cordyceps sinensis znižuje expresiu zápalových génov v dýchacích bunkách hladkého svalstva, tým že pôsobí na konečný krok syntézy ich mediátorových RNA (mRNA), ktoré nesú chemickú štruktúru pre syntézu proteínov. Tento proces sa nazýva polyadenylácia. Bežne používané protizápalové lieky účinkujú v aktivácii zápalových génov oveľa skôr, napríklad prednizón, alebo účinkujú v konečnej fáze zápalovej reakcie (napríklad ibuprofén). Tieto zistenia naznačujú, že cordycepín v cordycepse pôsobí úplne iným mechanizmom ako v súčasnosti používané protizápalové lieky, čo z neho robí potenciálne liečivo pre pacientov, u ktorých tieto lieky nefungujú dobre.,,

Nutričné hodnoty cordycepsu sinensis

Výživa sa považuje za základný pilier pre udržanie zdravia alebo vývoj v priebehu celého života. Okrem toho je veľmi dôležité mať správnu stravu a dostatok výživy na prežitie, fyzický rast, duševný vývoj, výkonnosť a produktivitu, zdravie a pohodu. Jedna často citovaná fráza „lieky a potraviny majú spoločný pôvod“ a na základe tejto myšlienky by sa Cordyceps mohol považovať za jednu z najvýznamnejších húb obohatených o rôzne živiny s možnou výživovou hodnotou.

V Cordycepse je prítomné veľké množstvo bioaktívnych zložiek, ako sú proteíny, tuky, esenciálne aminokyseliny, prchavé oleje, karotenoidy, fenolové zlúčeniny, flavonoidy, minerály (Fe, Ca, Mg, Ni, Sr, Na, Ti, Pi, Se, Mn , Zn, Al, Si, K, Cr, Ga, V a Zr), vitamíny (B1, B2, B12, E a K) a tiež rôzne druhy sacharidov, ako sú monosacharidy, oligosacharidy, polysacharidy, steroly, nukleozidy atď.

Štúdia - cordyceps sinensis pre zdravie - zdroj pubmed

Za posledných pár rokov ľudia prejavili dôveru v prírode sa vyskytujúce potravinové produkty, ako sú nutraceutiká, na liečbu alebo zvládanie rôznych chronických chorôb. Ukázalo sa, že liečivé huby sú veľmi účinné proti mnohým vážnym ochoreniam. Cordyceps, jedna z najdôležitejších liečivých húb, sa v systéme tradičnej čínskej medicíny používajú už dávno. Sú považované za vynikajúci rezervoár rôznych bioaktívnych zložiek, o ktorých sa predpokladá, že kordycepín má najviac nutraceutický potenciál.

Na základe niekoľkých výskumných správ kordycepín naznačuje svoje nutraceutické hodnoty tým, že ukazuje možnú terapeutickú aktivitu proti rôznym chorobám moduláciou mnohých bunkových signálnych dráh vďaka svojmu redoxnému správaniu. V budúcnosti by bolo dôležité odhaliť ďalšie neznáme molekuly prítomné v Cordycepse a pochopiť ich terapeutický potenciál. Rovnako tak je rovnako dôležité pre vedeckú komunitu, aby preskúmala možnosti cielených systémov dodávania liekov pre kordycepín sprostredkovaných nano-biotechnológiami a ako zvýšiť ich biologickú dostupnosť. Na identifikáciu presného mechanizmu úlohy kordycepínu, ako aj jeho účinnosti a bezpečnosti samotnej a v kombinácii sú potrebné ďalšie experimentálne a klinické štúdie.

Pretože Cordyceps je jedlý, bude hrať kľúčovú úlohu pri prevencii a liečbe rôznych chorôb spôsobených metabolickými poruchami alebo infekciami.

Záver

Cordyceps sinensis je obľúbená huba aj v Čínskej tradičnej medicíne už stáročia. V Čínskej tradičnej medicíne je klinicky dokázaných a popísaných 21 benefitov na ľudské zdravie ako anti-diabetický účinok, anti-oxidačný účinok, imunomodulačný účinok, anti-aging účinok, anti-nádorový účinok atď. Cordycepín získaný z cordycepsu sa študuje pre jeho anti-nádorové účinky a vedci dúfajú, že jeho budúci terapeutický potenciál sa môže použiť pri liečbe tých najnebezpečnejších ochorení.