Účinky húb ako cordyceps sinensis

Existuje mnoho výskumov o rôznych hubách. Huby sa považujú za jedny z najliečivejších potravín na planéte. Práve preto sa vedci neustále pokúšajú aplikovať ich na rôzne ochorenia, aby zistili čo najviac  blahodárnych účinkov. Hádam medzi tie najdôležitejšie patria huby ako cordyceps sinensis a reishi, ale medzi nimi nezaostávajú ani maitake, shiitake a iné.

Parazitické huby

Parazitické huby sú zaujímave pre vedcov, pretože dokážu bojovať s ochoreniami imunitného systému ako aj s rakovinou. Cordyceps sinensis je ich najobľúbenejší, pretože zvyšuje produkciu ATP, silu, výkonnosť a spomaľuje procesy starnutia. Cordyceps sa líši hlavne tým, že neparazituje na rastlinách, ale na insektoch.

Primárne účinky cordycepsu

Cordyceps je aj známy tým, že zlepšuje fungovanie dýchania a je obzvlášť vhodný pre tých, ktorí trpia na kašeľ, astmu, alebo bronchitídu, pretože relaxuje bronchiálnu stenu a odstraňuje zápal.

Niekoľko účinkov, ktoré už boli dokázané:

 •        Zvýšená produkcia ATP
 •        Zvýšenná výkonnosť a sila
 •        Spomalenie procesov starnutia
 •        Antidepresant
 •        Ochraňuje obličky a pečeň
 •        Normalizuje zvýšený LDL cholesterol
 •        Pomáha pri liečbe hepatitídy typu B
 •        Má proti-nádorové účinky (niektoré formy rakoviny)

Vedci v Nottinghame sa zase zamerali na jeho protizápalové účinky a tie pomáhajú pri:

 •        Astma
 •        Reumatoidná artritída

Mnoho ľudí si aj láme hlavu nad tým, ako cordyceps sinensis môže byť tak účinný na toľko diagnóz a ako môže produkovať toľko benefitov na bunkovej úrovni. Vedci odpovedali nasledovne:

,, Dokázali sme, že cordyceps sinensis znižuje expresiu zápalových génov v dýchacích bunkách hladkého svalstva, tým že pôsobí na konečný krok syntézy ich mediátorových RNA (mRNA), ktoré nesú chemickú štruktúru pre syntézu proteínov. Tento proces sa nazýva polyadenylácia. Bežne používané protizápalové lieky účinkujú v aktivácii zápalových génov oveľa skôr, napríklad prednizón, alebo účinkujú v konečnej fáze zápalovej reakcie (napríklad ibuprofén). Tieto zistenia naznačujú, že cordycepín v cordycepse pôsobí úplne iným mechanizmom ako v súčasnosti používané protizápalové lieky, čo z neho robí potenciálne liečivo pre pacientov, u ktorých tieto lieky nefungujú dobre.,,

Nutričné hodnoty cordycepsu sinensis

Výživa sa považuje za základný pilier pre udržanie zdravia alebo vývoj v priebehu celého života. Okrem toho je veľmi dôležité mať správnu stravu a dostatok výživy na prežitie, fyzický rast, duševný vývoj, výkonnosť a produktivitu, zdravie a pohodu. Jedna často citovaná fráza „lieky a potraviny majú spoločný pôvod“ a na základe tejto myšlienky by sa Cordyceps mohol považovať za jednu z najvýznamnejších húb obohatených o rôzne živiny s možnou výživovou hodnotou.

V Cordycepse je prítomné veľké množstvo bioaktívnych zložiek, ako sú proteíny, tuky, esenciálne aminokyseliny, prchavé oleje, karotenoidy, fenolové zlúčeniny, flavonoidy, minerály (Fe, Ca, Mg, Ni, Sr, Na, Ti, Pi, Se, Mn , Zn, Al, Si, K, Cr, Ga, V a Zr), vitamíny (B1, B2, B12, E a K) a tiež rôzne druhy sacharidov, ako sú monosacharidy, oligosacharidy, polysacharidy, steroly, nukleozidy atď.

Štúdia - cordyceps sinensis pre zdravie - zdroj pubmed

Za posledných pár rokov ľudia prejavili dôveru v prírode sa vyskytujúce potravinové produkty, ako sú nutraceutiká, na liečbu alebo zvládanie rôznych chronických chorôb. Ukázalo sa, že liečivé huby sú veľmi účinné proti mnohým vážnym ochoreniam. Cordyceps, jedna z najdôležitejších liečivých húb, sa v systéme tradičnej čínskej medicíny používajú už dávno. Sú považované za vynikajúci rezervoár rôznych bioaktívnych zložiek, o ktorých sa predpokladá, že kordycepín má najviac nutraceutický potenciál.

Na základe niekoľkých výskumných správ kordycepín naznačuje svoje nutraceutické hodnoty tým, že ukazuje možnú terapeutickú aktivitu proti rôznym chorobám moduláciou mnohých bunkových signálnych dráh vďaka svojmu redoxnému správaniu. V budúcnosti by bolo dôležité odhaliť ďalšie neznáme molekuly prítomné v Cordycepse a pochopiť ich terapeutický potenciál. Rovnako tak je rovnako dôležité pre vedeckú komunitu, aby preskúmala možnosti cielených systémov dodávania liekov pre kordycepín sprostredkovaných nano-biotechnológiami a ako zvýšiť ich biologickú dostupnosť. Na identifikáciu presného mechanizmu úlohy kordycepínu, ako aj jeho účinnosti a bezpečnosti samotnej a v kombinácii sú potrebné ďalšie experimentálne a klinické štúdie.

Pretože Cordyceps je jedlý, bude hrať kľúčovú úlohu pri prevencii a liečbe rôznych chorôb spôsobených metabolickými poruchami alebo infekciami.

Záver

Cordyceps sinensis je obľúbená huba aj v Čínskej tradičnej medicíne už stáročia. V Čínskej tradičnej medicíne je klinicky dokázaných a popísaných 21 benefitov na ľudské zdravie ako anti-diabetický účinok, anti-oxidačný účinok, imunomodulačný účinok, anti-aging účinok, anti-nádorový účinok atď. Cordycepín získaný z cordycepsu sa študuje pre jeho anti-nádorové účinky a vedci dúfajú, že jeho budúci terapeutický potenciál sa môže použiť pri liečbe tých najnebezpečnejších ochorení.

95% tovaru na sklade

Držíme všetok tovar skladom, aby sme vám ho vedeli doručiť do 24hod. V prípade, že niektorý tovar nie je skladom, tovar na stránke nie je možné objednať, alebo je napísané: ,,Tovar nie je skladom, ale je na ceste. Prijímame predobjednávky."

Poštovné nad €100 zdarma (cez DPD)

 • Objednávky, ktoré presiahnu hodnotu nad 100,00 EUR majú dopravu zdarma. Expedujeme cez kuriérsku spoločnosť DPD.
 • Pri kúpe akéhokoľvek doplnku výživy Swedish Nutra je poštovné na celú objednávku zdarma!

Zákaznícka podpora

 • Máte otázky ohľadom konkrétneho výrobku?  Pošlite nám vašu otázku na e-mailovú adresu info@kingray.sk, alebo telefonickz na 0914 15 09 09.
 • Pre otázky adresované na reklamačné oddelenie, účtovné oddelenie, technické oddelenie píšte vaše otázky na e-mailovú adresu info@kingray.sk, vášu otázku priradíme zodpovednej osobe, ktorá vám do 24 hodín odpovie. Keby ste nedostali odpoveď do 48 hodín, kontaktujte nás telefonicky. 

Ako dlho trvá dodanie?

Dodanie záleží od toho, aký tovar ste si zvolili. V ideálnom prípade trvá dodanie objednávky 1 až 3 pracovné dni. V prípade, že chýba niektorá položka z objednávky, môže sa to predĺžiť na 4 až 5 pracovných dní. 95% tovaru máme skladom. Ak vám prišiel e-mail o expedovaní tovaru a nebude vám doručený do 2 dní, prosím napíšte nám e-mail a preveríme stav vašej objednávky. U niektorých výrobkov, ktoré sú na ceste môže byť dodacia lehota 10 dní až mesiac, pokiaľ sú vo výrobe. Prosím berte to na vedomie. 

Facebook

Facebook

Nájdete nás na facebooku. Pravidelne pridávame ponuky, akcie a zľavy. Staňte sa našim fanúšikom a nenechajte si újsť ani jednu akciu.

Heureka.sk

Všetky naše produkty nájdete aj na heureka.sk. 

Vernostný program

Pravidelne zbierajte body každým nákupom, každou recenziou, alebo hodnotením produktu. Musíte byť však registrovaný, aby ste zbierali body na vašom účte.

1 bod získate pri nákupe za 10 EUR, za jedno hodnotenie, alebo za 1 recenziu. 1 bod sa rovná 0,5 EUR.

Mall.sk

Všetky naše produkty nájdete už aj na Mall.sk.