Existuje 7 druhov tukov, niektoré dobré a niektoré zlé

Existuje 7 druhov tukov, niektoré dobré a niektoré zlé

1. Omega 3 mastné kyseliny

Omega-3 tuky sú dôležitým typom poly-nenasýtených tukov. Telo si ich nevie vyrobiť, preto musia pochádzať z potravy.

Vynikajúci spôsob, ako získať omega-3 tuky, je jesť ryby 2-3 krát týždenne.

Omega 3 sú najdôležitejšie. Potrebujeme ich pre zdravé srdce a pre zdravý mozog. Eliminujú zápaly a sú extrémne dôležité pre naše neuróny – pre ich stavbu a funkcie. Rastlinného pôvodu môžeme konzumovať ALA (kyselina alfa linolová) – avšak ALA sa konvertuje na EPA a DHA len 1%.

Rybieho pôvodu máme EPA a DHA. Ryby neprodukujú Omega3, ale konzumujú ho v podobe morských rias. Preto ak konzumujeme divoké ryby, ktoré konzumujú riasy tak dostávame dávku Omega 3. Ak konzumujeme ryby z farmy, ktoré jedli kukuricu, tak konzumujeme Omega 6. Treba si dať na to veľký pozor. Ak nepoznáte pôvod ryby, tak ju ani nekupujte. Radšej si kúpte kvalitný rybí olej z divokých rýb. Takisto nie je olej ako olej. My poznáme jedinú značku, ktorá predáva olej z divokých tresiek a to je Rosita.

Benefity:

  • Podporujú zdravie mitochondrií
  • Podporujú zdravie neurónov – nervových buniek v mozgu
  • Podporujú zdravie srdca
  • Eliminujú zápaly 

2. Mono-nenasýtené mastné kyseliny

 Nájdeme ich napríklad v olivovom oleji – kyselina olejová. Táto mastná kyselina je veľmi dôležitá pre zdravie pečene. Avšak olivový olej nesmie byť zahriaty. Ak je zahriaty nad teplotu 150C tak mení svoju štruktúru a je pre naše telo nebezpečný. Ak chcete profitovať z olivového oleja, tak ho používajte na šaláty ako dresing.

Mono-nenasýtené tuky sa nachádzajú vo vysokých koncentráciách v:

  • Olivový olej
  • Avokádo
  • Orechy, ako sú mandle, lieskové orechy a pekanové orechy
  • Semená, ako sú tekvicové a sezamové semienka

3. Poly-nenasýtené mastné kyseliny (/UHA) 

Tieto mastné kyseliny majú protizápalové účinky. Existuje mnoho typov PUFA: kyselina α-linolénová (ALA), kyselina stearidonová (SDA), kyselina eikozapentaénová (EPA), kyselina dokozapentaénová (DPA) a kyselina dokosahexaénová (DHA).

Polynenasýtené tuky sa nachádzajú vo vysokých koncentráciách v 

  • Vlašské orechy
  • Ľanové semená
  • Ryby

4. Nasýtené mastné kyseliny

Nasýtené mastné kyseliny pochádzajú zo zvierat. Existujú dva druhy: mastné kyseliny s nepárnym reťazcom (OCFA) – tuky z mliečnych výrobkov a mastné kyseliny s párnym reťazcom (ECFA) – nachádza sa v červenom mäse. Oba sú metabolizované inak. Podľa mnohých štúdií tuky z mliečnych výrobkov z kráv pasúcich sa na pastvinách eliminujú zápaly. Tuky z červeného mäsa nie sú ani protizápalové ani zápalové, sú neutrálne.

Všetky potraviny obsahujúce tuk majú zmes špecifických typov tukov. Dokonca aj zdravé potraviny, ako sú orechy, majú malé množstvo nasýtených tukov, aj keď oveľa menšie ako množstvá nachádzajúce sa v hovädzom mäse, syre a jogurte. Nasýtený tuk sa nachádza hlavne v živočíšnych potravinách, ale niekoľko rastlinných potravín má tiež vysoký obsah nasýtených tukov, ako je kokos alebo kokosový olej.

5. MCT

Triglyceridy so stredným reťazcom (MCT) sú estery mastných kyselín a glycerolu, ktoré obsahujú 6–12 uhlíkov. Kokosový olej obsahuje približne 60–70 % MCT. MCT sa metabolizujú trochu inak a idú priamo do pečene.

Problém vzniká, keď v pečeni sa nachádzajú oba, nasýtené mastné kyseliny a MCT tak preťažujete schopnosť  mitochondrií oxidovať a tak môžete skončiť s tukovateľou pečeňou.

MCT sú fajn, keď ich konzumujete ráno nalačno na podporu ketózy, nemiešajte ich však do jedla s inými tukmi. 

6. Omega 6 mastné kyseliny

Omega 6 sa nachádzajú v rastlinných olejoch ako slnečnicový olej, sójový olej, alebo kyselina linolová a spôsobujú zápaly. Čím viacej Omega 6 konzumujete, tým viacej chronického zápalu telo produkuje.

7. Trans tuky

 Trans mastné kyseliny, bežnejšie nazývané trans-tuky, sa vyrábajú zahrievaním tekutých rastlinných olejov v prítomnosti plynného vodíka a katalyzátora, čo je proces nazývaný hydrogenácia.

Trans tuky sú tie najhoršie tuky. Trans tuky v podstate sedia v našej pečeni a nedokážeme ich z tela vylúčiť. Je to ako keby sme konzumovali jed a postupne likvidovali svoju pečeň.

Záver

Vyhýbajte sa spracovaným potrainám. Ak si teraz poviete, že nemáte každý deň čas si pripraviť obed, tak sa stávate otrokom konzumnej spoločnosti a reštaurácií. K obedu stačí trocha orechov so šalátom a syrom, alebo šalát s mäsom, vajíčkom atď. Alebo obed vylúčte a dajte si len o 17,00 večeru.

Vyberajte si potraviny, ktoré sú nespracované.

Nezabúdajte na výživové doplnky.

Telo nedokáže vyrobiť Omega 3 a preto konzumácia zdravého rybieho oleja je základ, ak nekonzumujete ryby 2x do týždňa.

Takisto populácia má nízke hodnoty vitamínu D - zahrňte tento vitamín do každodenej konzumácie.