Kandida - kandidóza, ochorenie 21 storočia

Kandida - kandidóza, ochorenie 21 storočia

Kandida je problém, ktorý rastie a ktorému je potrebné venovať pozornosť. Kandida spôsobuje vznik onkologických, autoimunitných aj neuro-degeneratívnych ochorení, pretože zaplavuje telo toxínmi a oslabuje imunitný systém. Každý kto konzumuje často antibiotiká, hormonálnu antikoncepciu, alebo nadmerne cukry má riziko premnoženia kandidy. A cukor ako konzervant sa v dnešnej dobe používa takmer do všetkého. Nadmerná konzumácia cukru vedie k závislosti. Ak máte každý deň chuť na sladké, alebo na chlieb tak je pravdepodobné, že máte v tele premnoženú kandidu. 

Obsah:

1. Čo je kandida

2. Aké ochorenia spôsobuje?

3. Aké sú príčiny premnoženia kandidy?

4. Aké formy kandida vytvára? (morfológia)

5. Aké toxíny produkuje kandida?

6. Čo je biofilm a prečo je nebezpečný?

7. Produkty, ktoré zabíjajú kandidu a biofilm

8. Laserové ožarovanie krvi v pohodlí domova prístrojom Bioquantom a vplyv na kandidu

1. Čo je kandida

Existuje mnoho druhov húb a kvasiniek, ktoré žijú v našom tele, ako aj na povrchu nášho tela. Kandida je jednou z najčasteišie sa vyskytujúcich kvasiniek. Candida albicans (ďalej len ,,kandida,,) je huba, ktorá sa  nachádza u každého v normálnom počte v tráviacom trakte, v ústach, na našej pokožke, avšak pri oslabenej imunite môže spôsobiť zdravotné komplikácie.

2. Aké ochorenia spôsobuje?

Ak sa kandida nachádza v našej ústnej dutine a v tráviacom trakte v normálnom počte vtedy nespôsobuje žiadne ťažkosti, ak všetko funguje ako má.  Vtedy je systém v rovnováhe a prospešné baktérie ako i imunintný system človeka si vedia dať s kandidou rady.  Mnohé lieky ako antibiotiká, alebo antikoncepcia zabíjajú naše užitočné a prospešné  baktérie v tráviacom trakte, čo spôsobuje prevahu  iných druhov baktérií, ktoré naše telo poškodzujú. Ak vplyvom liekov,  stravy, životného štýlu  dochádza k redukovaniu prospešných baktérií a nastáva  prevaha „patogénnych baktérii“,, . „naruší sa“ bakteriálna rovnováha výstelky steny čreva. Hovoríme o zvýšenej črevnej permeabilite - priepustnosti čreva,  niektorí to označujú ako syndróm pretekajúceho čreva – leaking gut, čo nie je úplne výstižné označenie, keďže v čreve nie je perforácia.  Ale zvýšená  priepustnosť  umožňuje prestup plynov, ktoré v čreve vznikajú do krvného obehu a neurotoxíny, ktoré patogénne baktérie produkujú sa viažu na tieto plyny a ovplyvňujú nervový systém človeka. Kandida k tomu prispieva a prerastie tkanivami čreva až na druhú stranu črevnej steny a vypúšťa svoje spóry do krvného obehu, aby sa mohla šíriť telom. Veď v tele je teplo, vlhko, je tam neustále regulovaná hladina glukózy a stravených látok, aby sa mohla kdekoľvek uchytiť a parazitovať na hostiteľovi.

Kandida spôsobuje buď ochorenia slizníc ako napríklad kvasinky či mykotické infekcie u žien, alebo systémové ochorenia, ktoré sú závažnejšie a vyžadujú dlhdodobejšiu liečbu. Stále častejšie sa narušenie mikrobiomu čriev (črevnej mikroflóry) spája s neurodegeneratívnymi a neurologickými ochorenia a v poslednej dobe sa zisťuje súvis aj s ochoreniami pľúc v dôsledku porušenia mikrobiomu typického pre zdravých, pretože chorí majú mikrobióm pľúc úplne odlišní od zdravých.

Ochorenia slizníc kandidou sa prejavujú ako ústny povlak, ťahavé sliny, únava, oťapenosť, infekcie močovo-pohlavného traktu, tráviace problémy, infekcie dutín v oblasti hlavy, kožné hubovité infekcie a infekcie nechtov, bolesti kĺbov atď.

  • Genitálna kandidóza (Vaginálne, mykotické infekcie u žien)
  • Orofaryngálna kandidóza (Biely povlak na jazyku u novorodencou a ľudí s oslabenou imunitou)
  • Kandidóza u detí v oblasti, kde nosia plienky (plienková dermatitída)
  • Hubovité infekcie na nechtoch, nohách, alebo inej časti tela

Systémové ochorenia:

  • Invazívna kandidóza (Kandida v krvi teda kanda môže napadnúť akýkoľvek orgán)

Systémové ochorenia sú typické u pacientov s oslabenou imunitou kvôli imuno-supresívnym liekom, u onkologických pacientov, u pacientov s tráviacimi problémami alebo ak pacient má neutropéniu.

3. Aké sú príčiny premnoženia kandidy

Kandidu má každý a nachádza sa všade. Na povrchu pečiva sa objavuje už 3 hodiny po vytiahnutí z pece.  Preto kandidóza môže dostať ktokoľvek, kto má oslabený imunitný systém. Nadmerná konzumácia antibiotík, kortikosteroidov a antikoncepcie nielenže zabíja dobré baktérie v tráviacom trakte, ale aj narúša a poškodzuje črevnú „stenu“. Poškodená črevná stena neprepúšťa do krvi len látky, ktoré telo potrebuje, ale aj metabolity z premnožených patogénnych druhov ako sú  kvasinky, baktérie, ktoré sa dostávajú ku každému orgánu, kde môžu spôsobiť problém. Jedným z týchto patogénov, ktoré sa pri konzumácií antibiotík premnožia je práve kandida.

Kandida ak sa už dostane do krvi, tak sa množí, mení formy a rastie. Kandida žije v krvi z glukózy, takže nadmerná konzumácia cukrov jej rast podporuje. Zdravá strava s nízkym obsahom cukrov je to, čo bráni kandide v ďalšom rozmnožovaní. Kandida je svojim správaním veľmi inteligentná – dobre prispôsobená, aby prežila. V prípade, že jej obmedzíte cukor, z vašich zásob cukru sa bude zhlukovať na jednu kopu, vytvorí si okolo seba biofilm, ktorého hlavnou zložkou je glukóza a takúto formu nenájde žiadna biela krvinka, aby ju zlikvidovala, pretože si myslí, že to je to glukóza. Tieto formy kandidy sa dajú odstraňovať jedine konzumáciou enzýmov, ktoré ničia tento biofilm a následne ich môže biela krvinka zlikvidovať. Kandida keď hynie spôsobuje ešte závažnejšie stavy, pretože odpady z jej mŕtvych buniek zaťažujú naše orgány a tkanivá nakoľko je to odpad, ktorý treba odstraňovať.

Čo spôsobuje premnoženie kandidy:

  • Antibiotiká
  • Hormonálna antikoncepcia
  • Hormonálna liečba
  • Chemoterapia
  • Ožarovanie
  • Nadmerná konzumácia cukrov, sacharidov a alkoholu
  • Oslabený imunitný systém

4. Aké formy kandida vytvára? (morfológia)

Kandida má 3 základné morfologické formy:

1. kvasinka

2. pseudohyphae

3. vláknité hyfy

Genetika, enviromentálne faktory a imunita riadi prechod medzi jednotlivými formami. Predpokladá sa, že hyfy vylučujú viacej toxínov vrátane toxínu kandidalysín, ktorý dokáže prenikať aj do tkanív a spôsobovať infekcie.

Mnohé enviromentálne faktory ovplyvňujú morfológiu kandidy. Napríklad ph menšie ako 6 vytvára formy ako yeast (kvasinky) a ph vyššie ako 7 formuje vláknité hýfy. Na rôzne formy vplýva aj fyziologická teplota, CO2, alebo či konzumujeme glukózu, alebo nie. Napríklad aj hustota buniek je dôležitá. Vysoká hustota buniek podporuje rast kvasiniek a nízka hustota rast hýfov. Prechod medzi kvasinkovými a hyfálnymi rastovými formami sa nazýva dimorfizmus a prepodkladá sa, že obe formy sú zodpovedné za patogénnosť. Hyfálna forma je invazívnejšia.

Na tomto videu vidieť obrázky a videá všetkých troch foriem kandidy po analýze živej kvapky krvi na mikroskope:

5. Aké toxíny produkuje kandida?

Keď sa kandida dostane do krvi, dokáže sa dostať ku ktorémukoľvek orgánu. Kandida vylučuje viac ako 70 druhov toxínov, ktorých sa telo snaží zbaviť. Tieto toxíny spôsobujú zvýšené zápalové hodnoty. Pečeň pracuje na plné obrátky a odstraňuje z tela toxické elementy. Akvšak premnoženie kandidy je dlhodobé, pečeň nedokáže odstrániť všetko, ako by mala a nastupuje vznik auto-imunitných ochorení, alebo rakoviny.

Keď kandia v našom tele je živá tak telo je zaplavené toxínami a pociťujeme symptómy ako únava, závraty atď.. Ak sa jej však zbavujeme a kandida hynie tak telo sa zbavuje toxínov a je zaplavené umierajúcimi toxickými látkami a pociťujeme symptómy ešte viacej.

Jedným z nebezpečných toxínov, ktoré kandida spôsobuje je acetaldehyd. Vysoké hodnoty vedú k oxidačnému stresu a zápalu, čo spôsobuje poškodzovanie DNA a vedie k zvýšenému riziku onkologických ochorení. Dokonca niektoré štúdie preukázali, že acetaldehyd je spojený so vznikom Alzheimerovej choroby.

Dalším nebezpečným toxínom je gliotoxín. Gliotoxín potláča imunitný systém a zabíja imunitné bunky. Názov hovorí, že atakuje gliové bunky, ktorých úloha je čistiť priestor medzi neurónmi od odpadov a keď je táto schopnosť znížená, beta amyloid a odpady sa ukladajú v priestore medzi nervami. Následky poznáme – starecké neurodegeneratívne ochorenia. Okrem toho napáda aj pečeňové bunky a tým sa znižuje činnosť pečene pri odstraňovaní toxínov. Následkom je znížená imunita, znížená fukncia pečene odstraňovať toxíny a zvýšené riziko rozvoja auto-imunitných reakcií. Podľa štúdií je dokázané, že pacienti s roztrúsenou sklerózou a neurologickými ochoreniami mozgu majú zvýšený gliotoxín.

Štúdie ukázali, že ak kandida si vytvorí biofilm, tak postupne začne vyplavovať aj acetaldehyd aj gliotoxín a práve táto záplava je nebezpečná a spôsobuje mnohé ochorenia.

6. Čo je biofilm kandidy a prečo je nebezpečný?

Biofilm je prerastajúci rastový stav mnohých mikroorganizmov vrátane kandidy. Biofilm je vytvorený z extracelulárnych polymérov, ktoré pôsobia ako lepidlo a vytvárajú fyzickú bariéru okolo kolonizujúcich sa baktérií, húb, alebo parazitov. Keď patogén začne kolonizovať a vytvárať biofilm, je ťažšie tieto patogény nájsť a zničiť. Nielenže biofilm je skrýšou pre patogény pred bielymi krvinkami, ale je zároveň aj ohiskom resp. hniezdom pre vznik nových patogénov.  Mnohí pacienti bojujú s chronickými zdravotnými problémami bez toho, aby lekár zistil, o aký patogén sa jedná. Pacient sa cíti chorý, unavený, má bolesti a všetky výsledky prichádzajú negatívne. Lekár preventívne predpíše širokospektrálne antibiotiká, ktoré len podporia rast takýchto biofilmov.

Kedže vieme z čoho sú biofilmy zložené, výskumníci zistili, ako tieto biofilmy je možné rozložiť a následne si potom naša imunita s patogénmi poradí. Tradičná liečba u lekárov je podanie niekoľkých druhov antibiotík. Avšak niektorí vedci prišli nato, že aj antibiotiká sú zodpovedné za tvorbu biofilmov patogénmi. Existujú látky, ktoré dokážu biofilmy rozkladať, ktoré sú popísané nižšie.

Biofilm chráni patogény a infekcie sú rezistantnejšie k tradičným postupom liečby, aj vôči schopnosti imunity objavovať patogény, pretože tradičné lieky nedokážu preniknúť cez biofilm. Biofilmy sú zodpovedné za chronické infekcie rán, pľúc, uší, srdca a iných orgánov.

Baktérie resp. patogény medzi sebou komunikujú. Jednou z ciest ako zastaviť tvorbu biofilmu a komunikáciu medzi baktériami je quorum sensing QS (kvórum snímajúce baktérie). QS inhibítory prerušia bakteriálnu komunikáciu, čím zabraňujú ich zhlukovaniu a kolonizovaniu.

7.Produkty, ktoré zabíjajú kandidu a jej biofilm

Látky, ktoré rozkladajú biofilm:

Potraviny:

• kyselina linolová • kyselina olejová • kyselina kaprylová • med • propolis • ocot • stévia • cesnak • zázvor • manuka • brusnice • laktoferin • monolaurín 

Enzýmy:

• trypsín • serapeptáza • natokináza • celuláza 

Rastlinné produkty:

kurkumín berberínškorica • gingko • oregáno • tymián • mäta • artemisinín

Kokosový olej: 

Kokosový olej je jediný olej, ktorý má silné anti-mykotické a anti-kandidové účinky, pretože obsahuje 3 kyseliny, ktoré sú voči tejto hube odolné. Kyselina laurová, kaprinová a kaprylová sú základné zložky kokosového oleja a sú vysoko účinné v boji s hubami, baktériami, vírusmi a kvasinkami.  Je potrebné konzumovať každý deň trochu kokosového oleja, ak chceme pomôcť organizmu kontrolovať hubovité patogény . 

Kyselina kaprylová penetruje a ničí biofilm aj rezistentnej kandidy. Časopis v ,,Frontiers of Microbiology,, zverejnil štúdiu, podľa ktorej kokosový olej eliminuje patogénne biofilmy do hodiny od aplikácie. Táto reakcia sa týkala len toxických buniek, zdravé bunky ostali neporušené. V tejto štúdií bola preukázaná účinnosť aj na eliminovanie infekcií ako MRSA, E.coli, salmonela a P.aerignosa.

Niektoré štúdie odporúčajú na úplné zneškodenie kandidy a jej biofilmov kombináciu viacerých antifungicídnych prípravkov ako kokosový olej, oreganový olej a extrakt zo semien grepfruitu a dokonca považujú túto kombináciu účinnejšiu ako konzumácia anti-fungicídnych liekov ako diflucan alebo flukonazol.

Účinnosť kyseliny kaprylovej v kokosovom oleji spočíva  v krátkych reťazcoch a preto ľahšie preniká cez bunkové steny kandidy. Keď prenikne do bunky kandidy, začlení sa do bunkovej membrány a spôsobí jej prethnutie. Okrem toho kyselina kaprylová alkalizuje telo, čo zabraňuje tvorbe kandidy.

Kokosový olej je základnou potravinou pri anti-kandidovej diéte.

Serapeptáza, Nattokináza

Sú to enzýmy, ktoré rozpúšťajú biofilm – bielkovinový ochranný obal patogénov a odhaľuje ich bunkám imunitného sytému.

Artemisinín

Artemisinín viaže sa na železo v bunkách patogénov a tým ich oxidačným stresom ničí. Tieto bunky nemajú antioxidačný systém a tak ich spaľuje zvnútra. Ľudské bunky majú účinný systém antioxidačnej ochrany a tak ostávajú bez poškodení. Preto sa táto látka používa proti vírusom, baktériám, parazitom aj rakovine.

 Kurkumín

V roku 2014 bola robená klinická štúdia s kurkumínom, ktorá popísala účinky kurkumínu nasledovne: anti-bakteriálny, anti-fungicídny, anti-vírusový a anti-parasitický. Kurkumín dokáže byť značne efektívny s narušením biofilmov patogénov a zaradili ho do prvej šestky látok, ktoré rozpúšťajú biofilm.

Oregano (resp. tymián)

Oregáno je známe tým, že odstraňuje  patogény z tráviaceho traktu prirodzene.  Obsahuje látku karvakrol, ktorý má mnohé priaznivé účinky na telo. Karvakrol potláča baktérie rezistantné na antibotiká, vírusy, parazity a huby. Okrem toho potláča uvoľňovanie nebezpečných toxínov od patogénov vrátane biofilmov.

8. Laserové ožarovanie krvi v pohodlí domova prístrojom Bioquantom a vplyv na kandidu

BIOquant nevie kandidu zabíjať ale to ani nie je jeho cieľ. Bioquant je prístroj na energizáciu krvi a človeka, ožaruje krv nachádzajúcu sa a pretekajúcu kapilárami nosovej sliznice. V krvi prúdia ale biele krvinky, ktorých úlohou je imunita. Počas ožarovania krvi sa časť energie zachytáva aj v bielych krvinkách. Červené fotóny ich aktivujú, tým že stúpa produkcia ATP teda ich bunkovej energie. Kandida kým nie je premnožená je normánou súčasťou tela, mikroflóry v čreve a nevie výraznejšie škodiť človeku. Pod kontrolou ju udržiavajú práve biele krvinky.

Preto bioquant pomáha normalizovať kandidu v organizme, kým však nie je premnožená a nedevastuje orgány, tkanivá, kým nezíska priestor maskovať sa pred imunitným systémom. Jej spóry, kým sú jednotlivo cirkulujúce sú sami, bez ochranných plakov, sú nahé a bezbranné a imunita ich likviduje. Až po premnožení a v iných formách môže byť kandida nebezpečnou.

Uvedené vypovedá o tom, aké úžasne silné sú vonkajšie vplyvy - čo jeme, pijeme, dýchame, ako myslíme, aké emócie prežívame. Ak negatívne vplyvy víťazia, naše telo sa stáva priestorom pre patogény.

Preto náprave musíme prichádzať zvonka a je skrytá v našich hlavách, myslení, správaní, konaní a kontrole emócií. Vtedy je Bioquant nápomocný nad zvládnutím akýchkoľvek patogénov, nielen kandidy, všetkými mechanizmami, ktoré červené fotóny vypudené do krvi cez nosový aplikátor prinášaju.

Záver

V ďalších našich článkoch sme popísali potraviny, ktoré je potrebné vylúčiť a obmedziť ako napríklad procesované potraviny, cukry, obilniny. Ak raz za deň skonzumujete lyžicu kokosového oleja, urobíte si tymiánový, alebo oreganový čaj a zoberiete kapsulu nattokinázy a kurkmínu a poprípade aj artemisinín, tak kandida nebude mať šancu. Neudeje sa to z jedného dňa na druhý, ale zmenou stravy bude kandida postupne hynúť a telo sa bude zbavovať toxínov. 

Zdroje

1. Mogosanu, G. D., Grumezescu, A. M., Huang, K.-S., Bejenaru, L. E., & Bejenaru, C. (2015). Prevention of microbial communities: novel approaches based natural products. Current Pharmaceutical Biotechnology, 16(2), 94–111. PMID: 25594287

2. Böttcher, T., Kolodkin-Gal, I., Kolter, R., Losick, R., & Clardy, J. (2013). Synthesis and activity of biomimetic biofilm disruptors. Journal of the American Chemical Society, 135(8), 2927–2930. PMID: 23406351

3. Zorofchian Moghadamtousi, S., Abdul Kadir, H., Hassandarvish, P., Tajik, H., Abubakar, S., & Zandi, K. (2014). A review on antibacterial, antiviral, and antifungal activity of curcumin. BioMed Research International. PMID: 24877064

4. Magesh, H., Kumar, A., Alam, A., Priyam, Sekar, U., Sumantran, V. N., & Vaidyanathan, R. (2013). Identification of natural compounds which inhibit biofilm formation in clinical isolates of Kiebsiella pneumoniae. Section Title: Microbial, Algal, and Fungal Biochemistry, 51(9), 764–772. PMID: 24377137

5. Bjarnsholt, T., Alhede, M., Jensen, P. Ø., Nielsen, A. K., Johansen, H. K., Homøe, P., … Kirketerp-Møller, K. (2015). Antibiofilm Properties of Acetic Acid. Advances in Wound Care, 4(7), 363–372. PMID: 26155378

6. Nostro, A., Roccaro, A. S., Bisignano, G., Marino, A., Cannatelli, M. A., Pizzimenti, F. C., … Blanco, A. R. (2007). Effects of oregano, carvacrol and thymol on Staphylococcus aureus and Staphylococcus epidermidis biofilms. Journal of Medical Microbiology, 56(4), 519–523. PMID: 17374894

7. Friedman, M. (2014). Chemistry and multibeneficial bioactivities of carvacrol (4-isopropyl-2-methylphenol), a component of essential oils produced by aromatic plants and spices. Journal of Agricultural and Food Chemistry. PMID: 25058878

8. Rutherford, S. T., & Bassler, B. L. (2012). Bacterial quorum sensing: its role in virulence and possibilities for its control. Cold Spring Harbor Perspectives in Medicine. PMID: 23125205

9. Ta, C. A. K., & Arnason, J. T. (2016). Mini review of phytochemicals and plant taxa with activity as microbial biofilm and quorum sensing inhibitors. Molecules. PMID: 26712734

10. Kumar, A., Ekavali, Chopra, K., Mukherjee, M., Pottabathini, R., & Dhull, D. K. (2015). Current knowledge and pharmacological profile of berberine: An update. European Journal of Pharmacology. PMID: 26092760

11. Chaignon, P., Sadovskaya, I., Ragunah, C., Ramasubbu, N., Kaplan, J. B., & Jabbouri, S. (2007). Susceptibility of staphylococcal biofilms to enzymatic treatments depends on their chemical composition. Applied Microbiology and Biotechnology, 75(1), 125–132. PMID: 17221196