KETOGÉNNA DIÉTA A IMUNITA

Podpora v boji proti vírusom

Jesenné a zimné obdobie je nepochybne spojené s oslabením imunity a výskytom mnohých telesných porúch. Je však dôležité venovať pozornosť tomu, čo ovplyvňuje nárast zápalov a vznik ochorení. Jednou z hlavných príčin oslabenia imunity je podvýživa alebo nevyvážená strava. Nedostatok základných živín, vitamínov a minerálov vedie k zhoršenej funkcii imunitného systému a zvýšenej náchylnosti k infekciám. Výživa navyše ovplyvňuje črevnú mikroflóru, ktorá je chrbticou imunitného systému každého človeka. Pozor, mnoho ľudí má črevnú flóru v disbióze (opak symbiozy) v dôsledku nadmernej konzumácie cukrov a sacharidov. 

Keto diéta sa vyznačuje obmedzením príjmu sacharidov a zvýšením podielu tukov v dennej energetickej potrebe. Je nepopierateľným faktom, že tuky zohrávajú dôležitú úlohu v efektívnom fungovaní organizmu a nízky prísun sacharidov vedie k mnohým pozitívnym zdravotným účinkom preukázaným vedeckými štúdiami. Diéta s vysokým obsahom tukov a nízkym obsahom sacharidov (LCHF) vedie okrem iného k zníženiu zápalov tým, že reguluje metabolizmus glukózy a inzulínu, krvný tlak a lipidový profil, podporuje metyláciu a funkciu nervového systému v tele.

Skúmanie vplyvu stravy na imunitu – experiment

Štúdia na myšiach z konca roku 2019 skúmala účinky ketogénnej diéty na infekciu vírusom chrípky. Jedna skupina myší bola kŕmená diétou s vysokým obsahom tukov a nízkym obsahom sacharidov a druhá skupina bola kŕmená diétou bohatou na sacharidy. Myši kŕmené ketogénnou diétou vykazovali významné zvýšenie počtu T lymfocytov v pľúcach, čím sa zvýšila odolnosť voči vírusom. Vedci tiež odhalili, že ketolátky navodené diétou inhibujú produkciu proti zápalových T buniek v črevách. Na rozdiel od diéty s vysokým obsahom sacharidov výsledky preukázali schopnosť ketogénnej diéty poskytovať ochranu pred infekciou vírusom chrípky.

Podobná situácia je pri infekciách horných dýchacích ciest a infekcie vírusom SARS-CoV-2, bežne známym ako koronavírus. Navodenie stavu ketózy u pacientov potláča aktiváciu prozápalovej dráhy NLRP3, systémový zápal a vysoký oxidačný stres. To má zásadný význam pre patogenézu COVID-19.

Diéta a imunita - prečo má keto diéta taký vplyv?

Hlavným energetickým substrátom v ketogénnej diéte sú tuky a ich dostatočné zdroje sú zdraviu prospešné. Jednou z unikátnych foriem tukov v strave sú triglyceridy so stredne dlhým reťazcom (MCT). Okrem iného bolo preukázané, že MCT podporujú katabolizmus lipidov a stimulujú termogenézu hnedého tukového tkaniva. Užívanie mastných kyselín so stredne dlhým reťazcom zlepšuje metabolické charakteristiky spojené s obezitou, čo vedie k zníženiu zápalov, komorbidít, a tým aj k zvýšeniu imunity.

Vyvážená strava bohatá na živiny a pravidelná diagnostika sú najlepším spôsobom prevencie a liečby porúch organizmu a zvýšenia jeho odolnosti voči chorobám a vírusom. Nemali by sme zabúdať na dôležitú úlohu fyzickej aktivity, spánku a regenerácie. K zvýšeniu imunity prispieva aj eliminácia stresu a starostlivosti o správny psychický stav.