KONTRAINDIKÁCIA PRE ZAČATIE KETOGÉNNE DIÉTY

Ketogénna diéta je založená na výraznom obmedzení sacharidov a bielkovín a zvýšenie príjmu tukov. V závislosti od voľby diéty si môžete individuálne zvoliť počet denne konzumovaných makroživín. Môžeme si vybrať z SKD, TKD, CKD, HPKD (viac o tejto téme nájdete v našom príspevku na adrese: Základy keto diéty – čo je keto diéta?) Ketogénna diéta je zdravá a chutná. Vďaka svojim zdravotným prínosom sa odporúča nielen ľuďom, ktorí chudnú, ale aj pri mnohých závažných ochoreniach. Za zmienku stojí, že sa jedná o jednu z najpreskúmanejších diét na svete, ktorá má veľmi solídne výskumné a vedecké základy.

Prečo držať ketogénnu diétu a existujú nejaké kontraindikácie?

Ketogénna diéta – pre koho?

Diéta je viac než len chudnutie, je to spôsob stravovania, ktorý si každý volí individuálne, riadi sa svojimi preferenciami a starostlivosťou o svoje zdravie. Pred mnohými rokmi vedci dokázali, že drastické zníženie denného množstva skonzumovaných sacharidov spôsobí, že sa telo dostane do stavu ketózy. To znamená, že telo nezískava energiu z cukrov (glukózy), ale využíva tuk nahromadený v tkanivách. Ketogénna diéta má samozrejme špecifické pravidlá a jasne definované povolené a zakázané produkty. Pokiaľ neexistujú žiadne zdravotné kontraindikácie ketogénnej diéty, môžete ju pri dodržiavaní pokynov realizovať. Dodržiavanie pravidiel je nesmierne dôležité, pretože príliš veľa sacharidov v strave môže zrážať stav ketózy alebo nám neumožniť jeho dosiahnutie. Suplementácia produktov, ako sú MCT oleje alebo exogénne ketóny, je veľkou podporou pri diéte a pri dosahovaní vysnívanej postavy. A tiež starostlivosť o správnu hydratáciu (rovnováhu elektrolytov) s podporou elektrolytov.

Je to diéta zvolená z mnohých dôvodov, a hoci najčastejším dôvodom je túžba schudnúť – ľudia s vyššou hmotnosťou dosahujú veľkolepé výsledky, úbytok hmotnosti je v skutočnosti vedľajším účinkom očisty organizmu. Akonáhle zhodíte viac kilogramov, zvýši sa vaša energetická hladina a s ňou aj vaša pohoda, čo sa premietne aj do ďalších oblastí vášho života. Ketogénna diéta tiež pomáha regulovať hladinu cholesterolu a krvný tlak, čo má pozitívny vplyv na telesnú kondíciu aj duševnú pohodu. Nedostatok nadmerného množstva sacharidov v strave tiež pomáha predchádzať akné (jedným z faktorov, ktoré spôsobujú akné, je cukor) a starať sa o hormonálnu rovnováhu. To je nesmierne dôležité najmä pre ženy.

Diéta bez cukru je kontraindikáciou pre maškrtníkov?

Hoci je ketogénna (čiže keto) diéta založená na výraznom obmedzení sacharidov, nevylučuje prítomnosť dezertov v dennom jedálničku. Samozrejme sa nejedná o štandardné pridružené sladkosti, ako sú tyčinky alebo torty zakúpené v obchode, ale existuje množstvo receptov na domáce pokrmy, ktoré určite naplnia potrebu sladkostí. Vďaka tomu, že sú pokrmy založené na tukoch (to platí aj pre sladkosti), sa telo cíti nasýtené a pocit hladu sa neobjavuje oveľa dlhšie ako pri sladených dezertoch. Palacinky, torty, čokolády, krémy, vafle - to všetko sú položky prijateľné pri keto. Stačí trocha odhodlania v kuchyni a môžete vytvoriť individuálne pokrmy iba zo zoznamu ingrediencií prijateľných pri tejto diéte. Hodiť sa vám bude aj zoznam zdravých náhradiek cukru a sledovanie našich stránok, kde nájdete nové recepty. Dôležité je sledovať dennú potrebu makroživín. Nie každý však má čas alebo chuť piecť. V našom obchode nechýbajú sladké a zdravé pochutiny (tyčinky, čokolády, orechové krémy), vďaka ktorým bude konzumácia sladkostí nielen príjemná, ale aj v súlade so zásadami ketogénnej diéty. Naše keto sladkosti obsahujú minimum sacharidov a správne množstvo tukov.

Kontraindikácie ketogénnej diéty

Pokiaľ je ketogénna strava pestrá a obsahuje pre telo nevyhnutné vitamíny, minerály a vlákninu, môže byť nielen zdravá, ale aj chutná. Bohužiaľ existuje skupina ľudí, ktorým sa ketogénna diéta neodporúča.

Medzi kontraindikácie ketogénnej diéty patria:

problémy s pečeňou,
problémy s pankreasom,
problémy s obličkami,
nesprávna strava.

Pečeň, pankreas a obličky sú orgány, ktoré sa podieľajú na metabolizme ketolátok, takže ich správna funkcia je pre zaradenie ketogénnej diéty nevyhnutná. Stav ketózy je primárnym cieľom diéty a bez správneho fungovania týchto orgánov môže byť jeho dosiahnutie problémom, aj keď to neznamená, že nám dosiahnutie stavu ketózy nepomôže zbaviť sa týchto problémov.

Ketogénna diéta je obmedzujúca kvôli obmedzenému množstvu povolených potravín. Mnoho ľudí, ktorí zmenia svoje stravovacie návyky, si nepripravuje nové jedlá a v dôsledku toho môže byť ich strava nutrične nedostatočná. To môže viesť k rôznym nepríjemným zdravotným následkom, a preto je tak dôležité jesť zeleninu a prijímať správne množstvo vitamínov, minerálov a živín. Preto propagujeme #CleanKeto, ktoré zahŕňa množstvo zdravých, nespracovaných potravín (zelené šaláty, brokolica, kel atď.). #CleanKeto je tiež o pohybe a fyzickej aktivite, ktoré pozitívne ovplyvnia vaše telo a udržia vás v kondícii, budete sa cítiť dobre a dostanete sa na vyššiu úroveň zdravia.