Ktoré bylinky z Ajurvédy pomáhajú posilniť imunitu?

Oslabená imunita je častým diagnostikovaným ochorením mnohých ľudí. Nevhodná strava, fajčenie, nadmerná konzumácia alkoholu a k tomu sa pridá chrípkové obdobie a hneď sme chorí. V jesennom a zimnom období je veľmi dôležité konzumovať výživové doplnky, ktoré pomôžu nášmu telu naštartovať imunitu.

Odporúčané bylinky z Ajurvédy nájdete dole s ich popisom.

  • amla
  • tulsi(bazalka posvätná)
  • neem extrakt z listov
  • extrakt zo zázvoru
  • guduchi extrakt
  • extrakt z noni
  • kalmegh (andrographis)
  • yashtimadhu (sladké drievko) extrakt

Amla:

Amla je ovocie, ktoré sa zaraďuje medzi superpotravinu, pretože obsahuje vysoké množstvo vitamínu C. Podľa Dr. Shalini Minglani, odborníka na výživu na báze Bangalore a Ajurvédy, je prášok amla najčistejšou formou vitamínu C a obohacuje vás zvnútra tým, že robí cievy silnejšie a hrubšie. Zlepšuje tiež vašu imunitu, aby ste mohli ľahko bojovať proti infekciám.

Tulsi:

Tulsi resp. bazalka obsahuje aj veľa antioxidantov a mikroživín, ktoré vášmu imunitnému systému pomáhajú chrániť ho pred poškodením spôsobeným voľnými radikálmi. Je známe, že táto bylinka lieči horúčku, pomáha liečiť respiračné choroby, ako je astma, a pomáha rýchlejšie hojiť rany.

Neem:

Neem je bylina, ktorá je dostupná vo väčšine domov a má množstvo vynikajúcich zdravotných výhod. Listy Neem nielen pomáhajú riadiť hladinu cukru v krvi, ale pomáhajú aj pri hojení rán, liečbe podráždenia, únavy alebo začervenania očí a hlavne zvyšujú celkovú imunitu. Listy neemu sú bohaté na antimikrobiálne, antivírusové a antioxidačné vlastnosti, ktoré zabraňujú poškodeniu spôsobenému voľnými radikálmi. Znižujú riziko mnohých chorôb od bežnej chrípky po rakovinu alebo srdcové choroby. 

Zázvor:

Odpradávna sa zázvor používal na liečivé účely kvôli svojim bohatým výživovým vlastnostiam. Aj v niekoľkých ajurvédskych liekoch sa zázvor používal ako účinná látka, a to vďaka prítomnosti Gingerolu, účinnej zložky, ktorá robí zázvor dokonalým posilňovačom imunity. Okrem toho má zázvor antibakteriálne a protizápalové vlastnosti, ktoré pomáhajú udržiavať na uzde niekoľko chorôb a pomáhajú v boji proti infekciám.

Guduchi:

Mnoho štúdií môže potvrdiť schopnosť prášku Guduchi Giloy aktivovať imunitný systém. Je tiež známe, že stimuluje funkciu makrofágov v krvi. Jedná sa o imunitné bunky, ktoré pomáhajú zachytiť nebezpečné baktérie a vírusy a ďalšie veci, ktoré môžu telo dostať do zraniteľného stavu.

Noni:

Prášok z noni je známý pre svoje vysoké hladiny antioxidantov. Antioxidanty zabraňujú bunkovému poškodeniu spôsobenému molekulami nazývanými voľné radikály. Vaše telo potrebuje zdravú rovnováhu antioxidantov a voľných radikálov na udržanie optimálneho zdravia. Medzi hlavné antioxidanty v noni patria beta karotén, iridoidy a vitamíny C a E.

Kalmegh

Kalmegh je rastlina známa tiež ako „Green Chiretta“ a „King of Bitters“. Používa sa na rôzne liečivé účely a má horkú chuť. Používa sa hlavne na problémy s pečeňou, pretože chráni pečeň pred poškodením spôsobeným voľnými radikálmi vďaka svojej antioxidačnej a protizápalovej aktivite.

Kalmegh tiež pomáha zvyšovať imunitu a používa sa na liečbu príznakov bežného nachladnutia, sínusitídy a alergií vďaka svojim antimikrobiálnym a imunomodulačným vlastnostiam.

Kalmegh môže byť dobrý pre diabetikov, pretože je účinný pri znižovaní hladiny cukru v krvi zvyšovaním sekrécie inzulínu.

Pomáha tiež pri riadení krvného tlaku rozširovaním krvných ciev a zvyšovaním prietoku krvi.

Yashtimadhu

Táto bylina zlepšuje našu imunitnú odpoveď na rôzne infekcie vrátane kašľa a nachladnutia. Vďaka silným antioxidantom, ako sú flavonoidy, je veľmi dobrým posilňovačom imunity. Yashtimadhu alebo sladké drievko je tiež známe pre svoje protizápalové vlastnosti.