Kyselina močová a jej nepriaznivé účinky

Kyselina močová a jej nepriaznivé účinky

Kyselina močová, ďalej UA (uric acid) pochádza z 3 zdrojov: z alkoholu, purínov a fruktózy. Všetky 3 oblasti vieme regulovať a riadiť, okrem purínov, kde časť UA pochádza z rozpadu našich vlastných buniek. Je to však normálny jav a nevedie k nadmerne vysokým hodnotám UA, zatiaľ čo ostatné dva faktory áno. Puríny sú súčasťou DNA a RNA buniek, sú súčasťou génov. Spájajú sa receptormi buniek, ktoré ovplyvňujú tok krvi, zápaly, reakcie imunity, srdce, trávenie, bolestivosť, sú aj neurotransmitery a antioxidanty. 2/3 v tele vznikajú z rozkladu vlastných buniek a časť pochádza z potravy. Vylučujú sa obličkami, ale ak vylučovanie nestačí, ich zvýšené hodnoty prestavujú riziká pre krv, srdce a mozog.

Zvýšené riziko oxidačného stresu

Rizikom zvýšených hodnôt je oxidačný stres. Pritom vieme, že žiaden cholesterol v krvi nie je nebezpečný, ale ten oxidovaný LDL je nebezpečný. Teda ani zlý cholesterol nie je zlý, kým naň nepôsobí oxidačný stres. Jeho úlohou v tele je odoberať z pečene tuky a prenášať ich k bunkám a po odovzdaní sa vracia do pečene. Zvýšená UA podporuje zápaly aj samotných obličiek a to vedie k ďalšiemu zhoršovaniu UA, rastu tlaku krvi, lebo narastajú koncentrácie solí v krvi, následne vody a teda rastie objem krvi, tlak krvi, súčasne prebieha vznik artériosklerotického plaku v cievach. Hypertonici mávajú až v 90% zvýšenú kyselinu močovú.

UA podporuje usádzanie tuku v tele. Jej vysoké hodnoty sa spájajú s nadváhou, obezitou, srdcovocievnymi ochoreniami, mozgovocievnymi ochoreniami,  kognitívnym úpadkom, zvýšenými hodnotami tukov v krvi, atď.

Ako prvý krok vysadíme cukor

Zníženie UA do normálu je krajne žiadúce pre zastavenie rozvoja ochorení. Zvýšené hodnoty nad 5mg/dl u žien a 7 mg/dl u mužov sú rizikovým faktorom. Preto je potrebné vedome pracovať za znížení hodnôt kyseliny močovej. Okrem hodnôt kyseliny močovej aj hodnoty CRP nad 3mg/dl už signalizujú zápalové podmienky v organizme. Aj zvýšená glukóza nad úroveň normy signalizuje nadbytok tejto dráždivej látky pre organizmus a rozvoj inzulínovej rezistencie. Je potrebné vrátiť  glukózu ako aj CRP aj UA do normy. Skôr ako sa u Vás vyvinie metabolická porucha. Tá sa spája s vysokým alebo zvýšeným tlakom krvi, zvýšenými hodnotami glukózy, zvýšenými triglyceridmi (priamy dôsledok konzumácie cukru, alebo nadbytku tukov, ale pre typického Slováka platí to prvé v dôsledku tendencií v spoločnosti redukovať príjem tukov a užívať viac cukrov a karbohydrátov ako zdroje energie – aj táto chyba v stravovaní je  mýtus,  o čom sa snažím priniesť informácie v týchto príspevkoch) a s tým súvisia aj zvýšené hodnoty celkového cholesterolu. Z toho vidíte, ak vysadíte cukry, znížite UA aj triglyceridy aj celkový cholesterol a vytvoríte možnosť chudnutiu a postupnému poklesu tlaku krvi a iných rizík. Potláčate zápal.

Nahraďte cukor zdravými alternatívami ako erythritol, alebo xylitol.

Chronický zápal je zodpovedný za mnohé ochorenia

Vysoká UA, ak ste prekyslení tvorí kryštáliky kyseliny močovej v rôznych orgánoch a na prvom mieste si to odnášajú kĺby a v spojení so zápalom vedú k rozvoju autoimunitných ochorení a kryštalická forma ešte viac podporuje zápal. Preto by ste mali riadiť a kontrolovať aj pH organizmu, aby ste nezničili kĺby.

UA prispieva k hypertenzii aj iným mechanizmom ako aj k poklesom produkcie NO v tele, čo vedie k k zníženiu schopnosti ciev dilatovať a to priamo vedie k hypertenzii a pokles NO vedie aj k redukcii toku krvi k orgánom a tkanivám a k rozvoju inzulínovej rezistencie. Poškodzovanie tak naberá na sile.

Už chápete prečo je cukor jed? Lebo jedna jeho polovica je fruktóza a práve z nej sa tvorí nadbytočná kyselina močová. 

Zvýšené riziko smrti bez známej príčiny, v dôsledku srdcovocievnych ochorení, zápaly, diabetes. stukovatenie pečene,  inzulínová rezistencia, k tomu všetkému prispievajú zvýšené hodnoty UA. Dôsledky siahajú k neurodegeneratívnym zmenám v mozgu a rozvoju tejto kategórie ochorení.

Ako to riešiť?

Vylúčiť cukor ako najväčší zdroj fruktózy a znížiť príjem fruktózy zo sladkého ovocia, zredukovať tie druhy, ktoré jej majú priveľa hoci si myslíme, že je to zdravé. Jedna porcia ovocia denne je postačujúca. Najlpšie ovocie, ktoré má najmenej cukru je bobuľovité ovocie. 

Keď som hľadal cestu k riešeniu mojej hypertenzie, ktorá už dosahovala privysoké hodnoty a žiadne lieky už nezaberali, pripojil som k riešeniam aj kontrolu procesov, ktoré som tu opísal. Navyše som si pridal výživové doplnky ako Berberín,  Resveratrol, Quercetín, Luteolín, olej z treščej pečene a iné, aby som trocha zrýchlil proces návratu môjho organizmu z pre-diabetického stavu bližšie k zdraviu. Spojil som všetko to, čo uvádzam v Eliminačnom programe v týchto príspevkoch k eliminačnému postupu okrem vecí, ktoré som tu zatiaľ neuviedol, ale ktoré budem dopĺňať.

Okrem hodnôt kyseliny močovej aj hodnoty CRP nad 3mg/dl už signalizujú zápalové podmienky v organizme a rozvoj viacero ochorení spojených so zápalmi – kĺby, oči, nervy, cievy mozog, pankreas, obličky... Ak sa necítite byť chorí a CRP je nad 3 opakovane, zamyslite sa nad tým, čo jete a ako to jete.

Záver

Hyperurikémia (zvýšená koncentrácia kyseliny močovej v krvi) vzniká zvýšenou produkciou kyseliny močovej, alebo jej zníženým vylučovaním, či kombináciou oboch dôvodov. Medzi komplikácie ochorenia patrí dnavá artritída, urolitiáza, renálna dysfunkcia.

Hyperurikémia je bežná u jedincov s obezitou, metabolickým syndrómom a diabetom 2. typu. Po mnoho rokov sa hyperurikémia pripisovala účinkom inzulínovej rezistencie na zníženie vylučovania kyseliny močovej a verilo sa, že kyselina močová nemusí mať žiadnu kauzálnu úlohu v metabolickom syndróme. V posledných rokoch sa však zistilo, že hyperurikémia nezávisle predpovedá rozvoj cukrovky.

Experimentálne štúdie tiež ukázali, že hyperurikémia môže sprostredkovať inzulínovú rezistenciu, stukovatenie pečene a dyslipidémiu v modeloch metabolického syndrómu závislých od fruktózy aj nezávislých na fruktóze.

Zdá sa, že mechanizmus inzulínovej rezistencie vyvolanej kyselinou močovou je sprostredkovaný vývojom mitochondriálneho oxidačného stresu a zhoršením inzulín-dependentnej stimulácie oxidu dusnatého v endotelových bunkách. Pilotné štúdie u ľudí uvádzajú potenciálny prínos zníženia sérovej kyseliny močovej na inzulínovú rezistenciu. Odporúčajú sa rozsiahle klinické štúdie.

Ak sa ukáže, že kyselina močová je mediátorom výskytu cukrovky 2. typu u ľudí, potom by zníženie kyseliny močovej v sére predstavovalo jednoduchý a lacný spôsob, ako pomôcť predchádzať rozvoju cukrovky a spomaliť epidémiu.

Prajem Vám veľa úspechov na Ceste k zdraviu.

Referencie:

1. Ako zdroje literatúry sme použili predovšetkým životné skúsenosti, videá, knihy a prednášky Dr. Davida Perlmuttera a ďalších.

2. Nežiaduce účinky klasickej antioxidačnej kyseliny močovej v adipocytoch: oxidačný/nitrozačný stres sprostredkovaný NADPH oxidázou: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/17428837/

3. Kyselina močová: úloha pri kardiovaskulárnych ochoreniach a účinkoch losartanu: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/15025846/

4. Kyselina močová a riziko kardiovaskulárnych chorôb a úmrtnosti: Longitudinálna kohortová štúdia: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/37750373/

5. Kyselina močová a fruktóza: potenciálne biologické mechanizmy: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22000649/

6. Renálne účinky kyseliny močovej: hyperurikémia a hypourikémia: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32872730/

7. Hladiny kyseliny močovej v sére a riziko diabetu 2. typu: prospektívna štúdia: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/20920699/

8. Kyselina močová podporuje stuhnutosť ciev, maladaptívne zápalové reakcie a proteinúriu u myší kŕmených západnou stravou: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28764846/

9. Kyselina močová ako príčina metabolického syndrómu: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29393133/