Má vaše dieťatko oslabenú imunitu, alergie, astmu, poruchu učenia alebo ADHD? (skutočný príbeh)

Nie ste v tom sami. Stále viac a viac počúvame o deťoch, ktoré sú od malička chorľavé a rodičia si s tým nevedia rady. 

Aj môj syn nebol iný. Poviem Vám môj príbeh a dôvody, ktoré ja ako rodič vnímam, ktoré prispeli k zníženej imunite, častej chorobnosti a k hmle v mozgu.

Problém 1:

Prvý problém nastal, keď som bola tehotná. Posledný mesiac som preležala v nemocnici, pretože som mala rizikové tehotenstvo a hrozil mi predčasný pôrod. Iná možnosť nebola. Pre vývoj dieťaťa je pohyb matky nesmierne dôležitý, aby sa nervová sústava dieťaťa vyvýjala správne. U mňa bol pohyb kontraindikáciou, preto sa aj toto podpísalo na jeho vývoji nervovej sústavy. 

Problém 2:

Druhý problém bol, že som mala nízke hodnoty železa. Žiaľ, tiež som tomu nemohla zabrániť a tak mi ho dodávali vnútrožilovo. Dieťatko sa mi tiež narodilo s nízkymi hodnotami železa a musel užívať železo do 1 roka. Kvôli týmto dôvodom mi nemohli odobrať ani pupočníkovú krv.

Problém 3:

Tretí problém nastal, že sa narodil cisárskym rezom. Ani tu som nemala na výber a ak by som mala, určite by som rodila normálnym spôsobom. U detí, ktoré sa narodia cisárskym rezom chýbajú baktérie, ktoré dieťa NEnadobudne pri narodení cisárskym rezom. V súčasnosti už vedia vaginálny mikrobióm matky preniesť na dieťa aj v prípade cisárskeho rezu. Inak je dieťa nedostatočne chránené a baktérie, ktoré má v črievku sú baktérie, ktoré tam nemajú byť – baktérie s ktorými prišlo bábätko do kontaktu napríklad kontakt so sestričkou, kontakt s lekárkami. Nie sú to baktérie, ktoré potrebuje pri narodení na tento svet. Nedokážu ho ochrániť dostatočne pred mikróbmi, s ktorými príde do kontaktu. 

Už tu vzniká oslabená imunita.

Problém 4:

Prišli sme domov a po 1 mesiaci, čo bol len doma, ochorel na angínu. Doktorka mi predpísala antibiotiká. Viete si predstaviť, ako mu to zničilo črevnú flóru? Mal len 1 mesiac a už užíval antibiotiká. 

Problém 5:  

Problém nastane, ak dieťatko je kŕmené formulou. Snažila som sa ho chovať materinským mliekom, ale kombinovali sme, lebo mal časté koliky a mali sme pocit, že bol stále hladný. Materinské mlieko mu nepostačovalo. Kŕmila som ho materským mliekom do 6 mesiacov, potom už len formulou

Problém 6:

Keď mal 8 mesiacov, dostal laryngitídu. Stáli sme s ním celú noc pri chladničke, aby sa mu lepšie dýchalo, nakoniec sme skončili na kortikosteroidoch, ktoré inhaloval. Mal 8 mesiacov a opakované laryngitídy trvali do 3 rokov. V tomto prípade mu zachránili život.

Je to proces, keď sa to nabaľuje od začiatku narodenia a potom v 50tke skončí s Parkinsonom? Tak mu lieky zničili črevnú flóru - opakované antibiotiká a kortikosteroidy, že zo súkromnej škôlky nás vyhodili kvôli častej chorobnosti. Bol týždeň v škôlke a 3 týždne doma, tak sme to po pár mesiacoch vzdali a zohnali sme pestúnku. 

Keď mal 3 roky, v škôlkach to bola katastrofa. Sociálne zručnosti nulové, pýtala som sa sama seba, prečo je to tak. Rozmýšľali sme, je to Autizmus, Asperger, ADHD? Do 6 rokov sme zmenili 3 škôlky! Neviete si predstaviť koľko nálepok sme dostali. Na toto obdobie si spomíname ťažko - odpor zo strany učiteľov, rodičov, čiastočne aj zo strany rodiny a zúfalstvo, keď neviete, ako dieťaťu pomôcť. Častá chorobnosť a  impulzívne nesociálne správanie nás prijmeli nie len k návšteve mnohých lekárov, ale aj psychológov, ktorí predpokladali poruchu ADHD.  Prvé psychologické vyšetrenie mal, keď mal 4 roky. 

Takže týchto 6 problémov – 1. nedostatočný pohyb v poslednom trimestri 2. nízke hodnoty železa 3. cisársky rez 4. antibiotiká opakovane 5. formula 6. kortikoidy – synovi totálne zničilo zdravý črevný mikrobióm. Áno, zachránilo mu to život. Vybratá daň – zničené črevo. Preto sme sa nečudovali, keď ochorel na COVID-19, zasiahlo mu to črevo a museli mu vyoperovať slepé črevo. 

OSLABENÁ IMUNITA – bol neustále chorý. 

ALERGOLÓGIA – zmenili sme 3 lekárky, jedna nám dávala alergény pod jazyk (na roztoče) a kortikosteroidy (inhalovať) a výsledok po 3 rokoch? Nezabrali, dokonca sa mu zoznam alergií rozšíril. Druhá pani doktorka nám povedala, že máme hypersensitívne dieťa, že deti ADHD sú senzitívne a máme pokračovať v liečbe ďalšie 2 roky, čo sme odmietli. A tretia, múdra a inteligentná staršia pani, nám povedala, nič neberte, upravte črevnú flóru a kortikosteroidy užívajte len v prípade, že je to naozaj nutné. Dala nám Imunor na rýchlejší reštart imunity a pomohlo. Momentálne má syn 10 rokov, rok sme u nej. Dokopy sme vybrali 3 balenia imunoru. Momentálne neužívame nič.  Alergie má stále, ale bez symptómov, preto nič neužívame a ani netrvá na to, aby sme mu niečo dávali. Sme radi, že sme ju našli, pretože sa snažíme zlepšiť črevný mikrobióm. 

KROKY, KTORÉ SME ZA POSLEDNÝ ROK UROBILI A JE Z NEHO ÚPLNE INÉ DIEŤA 

Úprava črevnej flóry. Dala som mu vyšetriť stolicu v Októbri 2023 a výsledky ma zarazili. Mal 41% dysbiózu. Jeho črevo okupovali patologické baktérie a niektoré prospešné baktérie mu úplne chýbali! Nečudo, že pred 2 rokmi mal operáciu slepého čreva. K personalizovaným probiotikám sme sa dopracovali na odporúčanie našej neurovývojovej terapeutky. Objednali sme ich cez iprobio.sk a užívame ich od Novembra 2023, po dokončení 2x 3-mesačnej kúry v júni 2024 urobíme znova analýzu stolice a zhodnotíme zlepšenia po 6 mesiacoch. S výsledkami sa radi podelíme. 

  1. Nízkosacharidová strava – Ak si myslíte, že trápim dieťa, tak nie, moje dieťa má najlepšiu a najzdravšiu stravu, akú mu len môžem dať. Od Augusta 2023 nekonzumuje obilniny, cukor a ovocie len 100g bobuľovité denne. Celá rodina konzumujeme zeleninu, mäso, zdravé tuky. Nie, nechodí do školskej jedálne. Kupujem množstvo zeleniny a orechov. Organické mäso mám od rodičov z ich farmy, ako aj vajíčka. Kozie jogurty kupujem z farmy neďaleko. A chleby kupujem značku Beketo, a nespomínam ju preto, že ju chcem propagovať, ale Beketo chleby, cestoviny a čokolády sú naše náhrady, ktoré používame veľmi často a viem, že mu nezvyšujú inzulín a sú pre neho bezpečné.

Príklad 1:

- raňajky: kozí jogurt + slnečnicové semiačka + ľanové semiačka + chia + makadámiové orechy + vlašské orechy + pistácie + MCT olej

- obed: zeleninový šalát a organické mäso

- večera: varená zelenina a ryba

- večerný koktejl: 20g vlákniny a 15g probiotík (personalizované probiotiká a vláknina)

- vitamíny: C, D3, zinok, horčík 

Príklad 2:

- raňajky: beketo chlebík + vajíčko

- obed: vegetariánska držková polievka z hlivy, čína (zelenina a kuracie mäsko)

- večera: kelový prívarok bez múky s mäskom

- večerný koktejl: 20g vlákniny a 15g probiotík (personalizované probiotiká a vláknina)

- vitamíny: C, D3, zinok, horčík

Príklad 3:

- raňajky: beketo chlebík + šunka + kozí syr

- obed: konjac cetoviny s mäskom a zeleninou na spôsob číny

- večera: rezníky obalené v ľanových semiačkach so šalátom

- večerný koktejl: 20g vlákniny a 15g probiotík (personalizované probiotiká a vláknina)

- vitamíny: C, D3, zinok, horčík

  1. Neurovývojová terapia – áno, má vyššiu mieru neuromotorickej nezrelosti. Takáto miera NMN predstavuje signifikantný zdroj záťaže pre centrálnu nervovú sústavu, ktorá musí jej dopady neustále kompenzovať, čo ovplyvňuje psychickú pohodu dieťaťa, jeho celkový výkon a prirodzene motiváciu i celkové emocionálne ladenie. Pravidelným cvičením potlačíme aktivitu pretrvávajúcich primárnych reflexov, čim podporíme zdravý psychomotorický vývoj dieťaťa, vďaka čomu dôjde k zlepšeniu nervového spojenia medzi mozgom a telom, medzi mozgovými centrami navzájom, čím vytvoríme pevný základ pre všetky aspekty učenia.
  2. Neurofeedback – je to cesta, ako učiť mozog sústredeniu. Mozog je flexibilný, preto aj toto je spôsob, ako ho naučiť sa sústrediť. Pri tréningu sa sústreďujeme na potlačenie pomalých theta a delta vĺn, a naopak na posilnenie alfa vĺn, ktoré zodpovedajú za bdelú pozornosť.

Ďalšie aktivity, ktoré robíme:

  • fyzická aktivita (2x plávanie, 1x tenis, 1x kondičný tréning aj v zime na studenom vzduchu)
  • hodiny klavíra (kvôli stimulácii mozgu)
  • Bioquant vnútronosová aplikácia laserového svetla - tréningy s prístrojom Bioquant (1xdenne, cieľ: vplyv na imunitu, prekrvenie mozgu, zníženie stresu a úzkosti)
  • meditácia pred spaním, spánok do 21:00

Záver:

Ako rodič som presvedčená, že keby sme vedeli o jeho dysbióze čreva, urobili by sme kroky skôr.

Teraz už viem, že „zlé baktérie“, ktoré má v čreve, ak je poškodené črevo „leaky gut“, čo u neho určite je, tak mali veľmi negatívny vplyv na jeho mozog. Od mala mal intolerancie (testovali sme), alergie (testovali sme pravidelne), ekzémy (už keď mal 1 rok), herpesy (od 1 roka) a nikto nám nikdy nepovedal, skontrolujte črevo. Nie je to lacná záležitosť, ale sme radi, že sme to urobili. Lepšie neskôr ako nikdy.

Som presvedčená, že to bol začarovaný kruh. Alergológ nás posielal k ORL, k obvodnému, ani si neviete predstaviť koľko lekárov sme navštívili, koľko liekov sme brali a koľko antibiotík vybral ročne. Zvažovali sme vybratie mandlí. Zvažovali sme použitie pupočníkovej krvi dcéry. Mali sme dieťa, ktoré bolo viac choré ako zdravé a bolo vyčlenené z kolektívu, lebo sa nemalo kedy naučiť sociálne zručnosti, lebo nervová sústava dozrievala pomalšie ako u iných detí a bojoval s hmlou v mozgu, keďže jeho črevo bolo neustále zapálené.

Dnes Vám viem s určitosťou povedať, že to, čo vaše deti konzumujú je ALFA OMEGA. Jedlo môže byť jedom, ale aj liekom. Ak majú deti dobrý základ  do života, čo sme my nemali, tak strava nie je až takým problémom, ale ja osobne odporúčam limitovať cukor a obilniny (múku)- Na trhu je mnoho kníh o tom, ako cukor škodí a spôsobuje Demenciu, Alzheimera a Parkinsona. Treba deti učiť na zdravý životný štýl, byť im príkladom, veď my sme rodičia a sme im vzorom, nahraďme zemiaky šalátom a ryžu karfiolom, nie je to také ťažké, keď začneme od seba, tak nás budú nasledovať deti. Pre moju širšiu rodinu je low carb strava už úplne prirodzená, je to otázka zvyku. Hlavne keď vidíte aké výsledky strava priniesla – nie len synovi, ale všetkým u nás v rodine.

Ak má dieťatko diagnózu ako ADHD, vyšetrenie stolice napríklad cez iprobio (Molekulárno-genetické vyšetrenie mikrobiómu čreva zo vzorky stolice), neurovývojová terapia ( MNRI®, rytmické pohyby, bilaterálna integrácia, atď.) neurofeedback (cvičenie mozgovách vĺn), tréningy s Bioquantom (modulácia mozgových vĺn) stoja za zváženie. A netreba zabúdať na fyzickú aktivitu a úpravu stravy. 

Tento článok píšem preto, lebo mne nemal kto poradiť pred 10 rokmi. Ak pomôže Vám, nemôžem byť šťastnejšou. Toto je moja skúsenosť, ktorú zdieľam s tými, ktorí sú ochotní zobrať si niečo máličko z mojej skúsenosti.

Zhrnutie zmien, ktoré u syna pozorujeme od Júla 2023 do Decembra 2023 na low carb strave s intervenciami, ktoré sú spomenuté hore: 

1. Ústup depresie - predtým bol smutný, nič ho nebavilo, nerád chodil do školy a teraz už chodí do školy rád, má aj kamarátov a vie si ich udržať

2. Hyperaktivita zlepšená - hyperaktívne prejavy mu spôsobovala konzumácia cukru

3. Agresívne správanie už nepozorované (potvrdili aj pani učiteľky) - tento pol rok sme na neho nemali jedinú sťažnosť

4. Koncentrácia zlepšená - vydrží sa dlhšie učiť a neulietava myšliekami ako predtým, na hodinách klavíra je koncentrovanejší

5. Pamäť zlepšená - je tam zlepšenie, viac si pamätá, ale na tomto ešte musíme popracovať

6. Imunita zlepšená - tu je obrovská zmena, dieťa, ktoré bolo viac doma ako v škole a choroba ho držala aj 3 týždne, tak teraz ak na neho niečo lezie, tak za 2-3 dni je z toho von

7. Nárast energie - aj tu je obrovská zmena, hyperaktívne dieťa, ktoré v polke tréningu už nemalo energiu má zrazu energie na rozdávanie, vytrvalostne sa zlepšil aj sily mu pribudli

8. Správanie skoro úplne normalizované - školské predstavenia zvláda s prejavmi ako normálne dieťa bez ADHD, predtým lyžovačky boli trápením, či sa mu niečo nestane, lebo bol ako rýchlik a teraz posluchá, je opatrnejší a má úplne normálne prejavy, lyžuje aj sám bez neustáleho dozoru, v škole nie sú na neho sťažnosti, tréneri na tréningoch pozorujú zmeny k lepšiemu 

9. Vysvedčenie - pravidelne sa s ním učíme a látku opakujeme a napriek diagnóze ADHD mal doposiaľ na vysvedčení čisté jednotky. Pre ADHD deti je dôležitá konzistentnosť. 

Výsledky testov

1. Urobili sme DNA analýzu. Jeden z najzávažnejších výsledkov: Algoritmus na základe analýzy 34 rizikových variantov vypočítal skóre, podľa ktorého patrí medzi 25% ľudí v slovenskej populácii s najvyšším genetickým rizikom. Mal aj 10% riziko autizmu, ale to sa nám na vyšetreniach v CPP nepotvrdilo. 

2. Neurovývojová terapia: Chodíme na cvičenia raz za mesiac a cvičíme doma každý deň. Každým cvičením sa nám darí odburávať primitívne reflexy. Ide nám to celkom rýchlo. Pani terapeutka hovorí, že niektoré deti chodia aj 2 roky, u nás to vidí na 1 rok pri pokrokoch, ktoré robíme. Neurovývojovú terapia odporúčame všetkým rodičom detí s ADHD.  PODELÍME SA S VÝSLEDKAMI PO UKONČENÍ TERAPIE. 

3. Chodíme na neurofeedback od 1.12.2023, keďže sme 7 mesiacov čakali, kým sa uvoľní miesto. Po neurofeedbacku mu zopakujú testy, či sa zlepšila sústredenosť a pamäť. Neurofeedback odporúčame všetkým rodičom detí s ADHD. 

4. Výsledky DNA analýza stolice - dysbióza 41% urobená na jeseň 2023. Personalizované probiotiká užíva od novembra 2023 do apríla 2024, následne analýzu zopakujeme. Mal premnožené patologické baktérie. Vďaka personalizovaným probiotikím sa mu výrazne zlepšila imunita, lieky na alergie už neužívame, bolesť brucha je preč. PODELÍME SA S VÝSLEDKAMI PO UKONČENÍ. 

5. Výsledky krvi kontrolujeme raz ročne. Odkedy užíva personalizované probiotiká, neužívame žiadne lieky, dokonca aj napriek tomu, že je alergik a užívali sme ich mnoho, tak teraz neužívame žiadne lieky, alergické prejavy nemá žiadne, choroby zvláda bez antibiotík. 

Predtým:

  • CRP často zvýšené
  • Eozinofily vždy vyššie kvôli alergiám

Po užívaní personalizovaných probiotík:

  • všetky výsledky v norme

  

6. Intolerancie: 20.7.2022 sme kvôli opakovaným bolestiam brucha vyšetrili intolerancie potravín. Tie, ktoré sú v červenom poli spôsobujú v čreve zápal, preto ich do stravy zavádzame len sporadicky.