NAJČASTEJŠIE CHYBY PRI KETO DIETE

Aké sú teda najčastejšie chyby pri ketogénnej diéte a čoho sa vyvarovať, aby ste minimalizovali nežiaduce príznaky?

Naučte sa 9 jednoduchých spôsobov, ako nerobiť chyby

  1. Príliš veľa bielkovín v strave a málo tukov. Hoci bol tuk mnoho rokov démonizovaný a odporúčané jeho obmedzenie, ketogénna diéta, najmä v adaptačnom období, obsahuje takmer 80 % kalórií z tukov. Mnoho ľudí sa obáva, že konzumáciou veľkého množstva tukov priberú na váhe, a preto súčasne konzumujú veľké množstvo bielkovín. Ketogénna diéta nie je Dukanova diéta, v ktorej prevažujú bielkoviny. Práve tieto typy chýb pri ketogénnej diéte môžu spôsobiť, že sa budete cítiť zle.
  2. Príliš veľa sacharidov v strave. Platí, že konzumácia príliš malého množstva sacharidov spôsobuje problémy so sústredením, ovplyvňuje hladinu energie v priebehu celého dňa, a dokonca ovplyvňuje činnosť orgánov, ako je štítna žľaza. Obmedzenie sacharidov v strave však tieto typy nežiaducich príznakov nespôsobuje. Naše telo si dokáže samo vyrobiť až 200 g glukózy denne a preferovaným zdrojom energie pre náš mozog sú ketolátky. Ak sa obávate, že jete príliš málo sacharidov, a to aj na ketogénnu diétu, skúste zvýšiť množstvo zeleniny, ktorú počas dňa zjete.
  3. Jete príliš veľa. Jednou z najväčších chýb pri ketogénnej diéte je jesť s hodinkami na ruke každé 3 hodiny. Je dôležité si uvedomiť, že pri jedle zakaždým zvyšujete hladinu inzulínu v krvi. To má veľmi častý vplyv na vypadnutie zo stavu ketózy. Pri ketogénnej diéte je najdôležitejšie sa zasýtiť a jesť len vtedy, keď máte hlad. Načúvajte svojmu telu.
  4. Konzumujte veľké množstvo nulových (light/nízkokalorických) potravín. Najmä v adaptačnom období, ale nielen v ňom, buďte opatrní ako s nulovo kalorickými nápojmi, tak so všetkými druhmi sladidiel. Adaptačné obdobie je veľmi zvláštnym obdobím, kedy telo potrebuje prejsť zo zdroja energie, ako je glukóza, na tuk. Nulokalorické výrobky môžu tento proces výrazne predĺžiť a zhoršiť príznaky keto chrípky.
  5. Príliš málo sacharidov v strave. Vieme, že sme vyššie písali o prílišnom množstve, ale mnoho ľudí má tendenciu ku ketogénnej diéte pristupovať s nulovým obsahom sacharidov. Pamätajte, že každé telo je iné a po období adaptácie sa naša tolerancia sacharidov môže značne líšiť. Bude to ovplyvnené faktormi, ako je množstvo a kvalita spánku, tréningový režim a stres. Po adaptačnom období je dobré postupne zvyšovať množstvo sacharidov a kontrolovať svoju toleranciu.
  6. Ďalšou veľkou chybou pri ketogénnej diéte je absolútne vylúčenie ovocia a niektorej zeleniny. Ako sme spomenuli v bode vyššie, niektorí ľudia na ketogénnej diéte budú schopní zjesť až 100 g sacharidov denne (norma je však asi 50 g). Prečo by si teda nemohli dopriať paradajky, banány alebo zemiaky, pokiaľ je to v rámci ich dennej tolerancie sacharidov?
  7. Príliš veľa tuku. Je ťažké sa prejedať tukom, pretože je veľmi sýty a zanecháva telo spokojné a plné na dlhú dobu. Pri ketogénnej diéte to však môžete s množstvom tuku aj prehnať. Neznamená to, že keto diéta je zázračný spôsob stravovania, takže môžete jesť, koľko chcete, a napriek tomu schudnúť. Takto to bohužiaľ nefunguje. Ketogénna diéta by mala byť pestrou stravou, nie jedlom pozostávajúcim zo slaniny, masla a smotany. Preto dodržujme „čistú keto“ diétu a jedzme zdravé, výživné a plnohodnotné potraviny.
  8. Nie sa prejedať. Veľké množstvo ľudí prechádza na ketogénnu diétu a naďalej počíta počet kalórií, často s veľkým kalorickým deficitom. Najmä v adaptačnom období je dôležité jesť do sýtosti a nie sa stále obmedzovať.
  9. Pitie alkoholu. Alkohol je kontroverznou témou pri každej diéte, ale rovnako ako jedlo má kalórie, na ktoré často zabúdame. Najmä v adaptačnom období by sme sa mali alkoholickým nápojom vyhýbať, zatiaľ čo neskôr je vhodné venovať pozornosť množstvu cukru, ktoré obsahujú. To platí najmä pre koktaily a sladké vína. Pokiaľ ide teda o alkohol, čím jednoduchšie, menej spracovaný a bez cukru, tým lepšie.