kingray.sk Reviews with ekomi.sk
kingray.sk Reviews with ekomi.sk

Nattokináza a kefír a ich účinky pre naše zdravie (plus zdroje)

Natokináza a kefír v jednom

Názov produktu: Nattokináza a kefír

Forma: capsule, 2 kapsule v sáčku

Dávkovanie: dávka na 15 dní, 2 kapsule každý deň

Účinky:

 1. prevencia tvorby krvných zrazenín
 2. znižovanie krvného tlaku
 3. zlepšovanie prietokov krvi
 4. prevencia výskytu endotoxínov
 5. zlepšovanie funkcie tráviaceho traktu a peristaltiky

Hlavné zložky:

 • Nattokináza
 • NKG Kefír

Tieto dve zložky v tráviacom systéme fungujú synergicky, pretože práve zlé trávenie a endotoxíny sú hlavnou príčinou množstva zdravotných problémov až po výskyt mikrotrombov a trombov v cievnom systéme. Ako hovoríme na Slovensku, Zdravie  pochádza z čriev a  krv je zrkadlom zdravia. 

Nattokináza - účinky na sformované tromby alebo proti formovaniu trombov

Úloha a nebezpečenstvo trombu

Trombus je krvná zrazenina tvorená v krvi, ktorá pozostáva hlavne z proteínu nazývaného fibrín, ktorý je nevyhnutný na obnovu poškodenej cievy a zastavenie krvácania. Akonáhle sa krvácanie zastaví a obnoví sa poškodená krvná cieva, tromby sa degradujú. Tento jav sa nazýva fibrinolytický účinok. Ak však dôjde k nerovnováhe medzi tvorbou trombu (koagulácia) a jeho degradáciou (fibrinolýza) alebo stavom, pri ktorom je ťažké odbúrať trombus v dôsledku starnutia alebo stresu, krvné zrazeniny sa hromadia v cievach. Tieto krvné zrazeniny spôsobujú trombózu, ako je srdcový infarkt a mozgový infarkt, keď blokujú krvné cievy srdca a mozgu.

Obrázok 1zobrazuje časový priebeh zmeny umelého trombu (biela časť), na ktorý bol Natto umiestnený. Ako vidíte, trombus v okolí Natto  časom degraduje. K tomuto degradačnému javu (pôsobeniu) dochádza v dôsledku nattokinázy v lepkavej časti Natto.

Tradičné japonské jedlo „Natto“ je jedlo vyrobené zo sójových bôbov fermentovaných Bacillus natto a konzumovalo sa zhruba pred 1200 rokmi. Enzýmy, ktoré Bacillus natto produkuje fermentáciou, zahŕňajú proteázu a Dr. Oshima z cisárskej univerzity Hokkaido uviedol jeho čistenie a vlastnosti. Odvtedy bola skúmaná ako serínová proteáza a v 80. rokoch bol enzým, ktorý degraduje fibrínové proteíny (pôvodca trombov), pomenovaný ako „nattokináza“. Nattokináza sa nachádza v lepkavej časti Natto.

Medzi funkcie nattokinázy patrí priama degradácia fibrínu (hlavná zložka trombov), aktivácia pro-urokinázy (prekurzora urokinázy, ktorá je v tele trombolytickým enzýmom) a zvýšenie množstva aktivátora tkanivového plazminogénu (t-PA), ktorý produkuje trombolytikum. enzým, plazmín. Okrem toho nedávny výskum ukázal, že nattokináza má funkciu degradácie inhibítora aktivátora plazminogénu, PAI-1 a znižovania doby lýzy euglobulínu, a preto má funkciu zlepšovania trombolytickej aktivity. Ďalej sa tiež potvrdilo zníženie krvného tlaku.

Nattokináza and kefír

Výskumné dáta o nattokináze preukazujú, že je schopná rozpúšťať priamo krvné zrazeniny aktivovaním trombolýzy, teda rozpadu a rozkladu trombotických tkanív v našom tele a na druhej strane deaktivuje tie zložky, ktoré bránia rozpadu krvných zrazenín ako faktorov vedúcich k ateroskleróze.

Možno  názov produktu Nattokináza a kefír  sa zdá niekomu absurdný, ale má svoju logiku a opodstatnenie a v tomto článku sme sa to pokúsili sa to vysvetliť.

Kefírový prášok používaný v produktoch kefíru NKG vyrábaných a predávaných spoločnosťou NIHON KEFIA Co., Ltd obsahuje nasledujúce štyri druhy mliečnych baktérií a tri druhy kvasiniek. 

Baktérie mliečneho kvasenia obsiahnuté:

 • Lactococcus lactis
 • Leuconostoc mesenteroides
 • Lactobacillus kefiranofaciens
 • Lactobacillus kefiri

Kvasinky:

 • Saccharomyces unisporus
 • Saccharomyces turicensis
 • Kluyveromyces marxianus

Nattokináza

Enzým nattokináza je prírodnou látkou, ktorá sa získava fermentovaním sóje.

V literatúre sa popisuje množstvo najrôznejších pozitívnych účinkov tohto enzýmu. My sme vybrali niektoré zdroje, z ktorých citujeme určité  častí:

Nattokinase: A Potent and Safe Thrombolytic

By Martin Milner, N.D.

Focus: Allergy Research Group ® Newsletter Nov.2008

Nattokináza pomáha predchádzať tvorbe krvných zrazenín a zároveň pomáha ich rozpúšťaniu. Štiepi fibrín (proteín, ktorý pomáha nášmu telu tvoriť „sieťku“ zrazeniny, ktorá vzniká ako následok rany alebo traumy).  Každý tromb obsahuje takúto sieťku a vzhľadom k tomu, že každý tromb je pre človeka nebezpečný, je preto veľmi dôležité predchádzať jeho vzniku. Toto môžeme dosiahnuť preventívnym užívaním malého množstva nattokinázy ako výživového doplnku, najlepšie denne.

Autor: Martin Milner, N.D. používa nattokinázu pri riziku tvorby trombov a redukcii tohto rizika pri nasledovných zdravotných problémoch:

Tvorba trombov arteriálnej steny s aterosklerózou;

Ateroskleróza;  ischemická choroba srdca; prevencia srdcového infarktu;  pľúcna embólia; tromby predsieňovej komory prítomné pri chronickej fibrilácii predsiení; tromby v očiach - známe ako retinálna venózna oklúzia; diabetes, ktorý často vedie k nadmernej agregácii krvných doštičiek a vzniku trombov.

Hypertenzia – zistilo sa, že na natto bohatá strava alebo doplnky nattokinázy preukázateľne znižujú krvný tlak. Mikroskopická trauma steny cievy pod vysokým tlakom zvyšuje agregáciu krvných doštičiek, a preto užívanie nattokinázy môže byť aj v tomto prípade veľmi dobré.

Ochorenie periférnych ciev - arteriálna ateroskleróza alebo venózna trombóza. Nattokináza takmer vždy zlepšuje „pavúčie“ žily (metličky) a kŕčové žily. Zlepšujú sa tiež stav hemoroidov. 

Senilná demencia, pri ktorej je zlý obeh a prekrvenie alebo tvorba mozgových trombov; ischemická mozgová príhoda – prevencia;  chronická migréna - kde agregácia krvných doštičiek uvoľňuje vazoaktívne chemikálie zapojené do migrény; fibromyalgia, CFS a lymská borelióza - kde chronická infekcia produkuje protilátky, ktoré krížovo reagujú s endotelovými bunkami, čo následne vedie k ukladaniu fibrínu. Dysmenorea - kde nadmerné zrážanie spôsobí bolestivé kŕče (príliš rýchle zrážanie v dôsledku agregácie krvných doštičiek); trombofília. 

Z vyššie uvedeného vidíme, že sa vždy jedná o tromby a fibrín a jeho rozpúšťanie (fibrín udržiava trombus pohromade).  Účinok je synergický v prípade, keď použijeme aj prístroj BIOquant na podporu celkového zlepšenia zdravia.

Poznámka: Enzým nattokináza môže byť účinný aj v boji proti následkom ochorenia COVID, pretože sprievodným znakom tohto ochorenia je formovanie trombov a následné upchávanie kapilár v orgánoch a tkanivách. Chorí dostávajú rôzne príhody práve z tohto dôvodu alebo často dochádza k zlyhávaniu orgánov až po systémové zlyhanie.

Prečo zvoliť NKG kefír?

Lebo obsahuje viacero druhov užitočných baktérií a kvasiniek.