kingray.sk Reviews with ekomi.sk
kingray.sk Reviews with ekomi.sk

NMN a jeho účinky

Čo je NAD+?

Vo všetkých našich bunkách tvoríme dôležitú molekulu nazývanú nikotínamid adenín dinukleotid, známejšie ako NAD+. Naše bunky využívajú NAD+ na rôzne účely, z ktorých niektoré sú: na produkciu energie, ktorú naše bunky potrebujú na fungovanie, a na aktiváciu proteínov, ktoré opravujú poškodenú DNA. Ako starneme, množstvo tejto molekuly klesá. Vedci sa domnievajú, že pokles NAD+ je základom mnohých zdravotných problémov, ktorým čelíme, keď starneme.

Ako si udržať správne hodnoty NAD+?

Jedným zo spôsobov, ako si udržať zdravé hladiny NAD+ je doplnenie tejto látky jeho prekurzorom, nikotínamidmononukleotidom (NMN). Všetky bunkové zlúčeniny sa vyrábajú spôsobom analogickým k výrobnej montážnej linke, kde každá zložka je prekurzorom ďalšej. Na výrobu väčšieho množstva NAD+ je teda potrebné viac prekurzorov ako NMN.

Výhody NMN

Keď sa NMN dostane do buniek, privádza sa do produkcie NAD+, ktorý bunkám dodáva potrebnú energiu a považuje sa za kritický pre zdravé starnutie. NAD+ tiež hrá kľúčovú úlohu pri aktivácii proteínov, ktoré udržujú integritu našej DNA. Vzhľadom na jeho ústrednú úlohu v mnohých bunkových procesoch sa potenciálne výhody NMN rozširujú na takmer všetky telesné systémy. Nižšie sú uvedené niektoré z najznámejších príkladov.

Pre zdravé cievy

Štúdie na myšiach ukázali, že NMN chráni pred početnými zhoršeniami cievneho zdravia súvisiaceho so starnutím, ako je stuhnutie krvných ciev, oxidačný stres, schopnosť našich buniek neustále sa deliť a dokonca aj zmeny v tom, ako aktívne sú naše gény, čo vedci nazývajú génová expresia.

Zlepšuje svalovú vytrvalosť a silu

Pri pohybe, stabilite a sile sa spoliehame na naše kostrové svaly. Aby tieto svaly zostali silné a v dobrej kondícii, musia spotrebovať značné množstvo kľúčových energetických molekúl, ako je glukóza a mastné kyseliny. Pretože NAD+ je potrebný na metabolizmus týchto molekúl, naše svaly potrebujú stály prísun NMN.

Zlepšuje metabolizmus

Štúdie ukázali, že myši kŕmené NMN dlhší čas mali lepší energetický metabolizmus bez zjavných vedľajších účinkov. S pribúdajúcim vekom je zdravie našich svalov čoraz dôležitejšie a naše vlastné zásoby NAD+ sa znižujú.

Chráni pred srdcovými chorobami

Srdce - orgán, ktorý pumpuje krv, nemôže ani veľmi spomaliť svoje tempo bez toho, aby spôsobil vážne problémy. Energetická potreba srdca je preto obrovská. A aby to pokračovalo, potrebuje urobiť všetko NAD+, čo môže. To je dôvod, prečo srdcové bunky potrebujú stály prísun NMN.

Znižuje riziko obezity

Obezita je veľmi náročná na liečbu. Neexistuje jednoduchý liek na obezitu a súvisiace stavy, ako je cukrovka a metabolický syndróm. Aj keď sú úpravy životného štýlu, ako je dôsledné cvičenie a zdravá strava, prvoradé, každá maličkosť pomáha. V štúdiách na myšiach vykazuje NMN účinok, ktorý napodobňuje aspekty obmedzenia kalórií, o ktorom sa ukázalo, že poskytuje množstvo výhod pre starnutie a zdravie. Obmedzenie kalórií je však náročný režim na dlhodobé udržiavanie. Napodobňovanie jeho výhod bez dodržiavania takejto extrémnej diéty by bolo nepochybne prospešné.

Zlepšuje opravné funkcie DNA

NAD+ vyrobený z NMN aktivuje skupinu proteínov nazývaných sirtuíny – niekedy považované za strážcov nášho zdravia. Sirtuíny hrajú kľúčovú úlohu pri udržiavaní integrity DNA, ktorá je neustále bombardovaná látkami meniacimi DNA (mutagénmi), ako je UV žiarenie. Okrem toho, zakaždým, keď sa naše bunky delia, DNA na samotných koncoch našich chromozómov sa o niečo skráti. V určitom bode to začne poškodzovať naše gény. Sirtuíny spomaľujú tento proces stabilizáciou koncových kúskov, vedecky známych ako teloméry. 

Keďže sa sirtuíny pri fungovaní spoliehajú na NAD+, existuje snaha zvýšiť aktivitu sirtuínu pomocou metód posilňovania NAD+. V tejto súvislosti niekoľko nedávnych štúdií preukázalo, že kŕmenie myší NMN aktivovalo sirtuíny a viedlo k stabilnejším telomérom.

Zvyšuje funkciu mitochondrií

Jednoducho povedané, nemohli by sme žiť bez našich mitochondrií. Tieto jedinečné bunkové štruktúry, ktoré majú dokonca svoju vlastnú DNA, sú známe ako hnacie sily buniek. Mitochondrie sú rozhodujúce pre metabolizmus; teda konvertujú molekuly z potravy, ktorú jeme, na energiu, ktorú využívajú naše bunky.

V samom jadre metabolizmu je NAD+. Bez NAD+ sa mitochondrie nedokážu metabolizovať a bunky zostanú bez energie, čo vedie k ich smrti. V skutočnosti mitochondriálne anomálie spôsobené stratou NAD+ môžu dokonca ovplyvniť neurologické poruchy, ako je Alzheimerova choroba. Štúdie vykonané na myšiach ukázali, že suplementácia NMN zachránila niektoré mitochondriálne dysfunkcie.

Odporúčaná dávka

Výskumy na zvieratách ukázali, že zvýšenie hladín NAD+ môže zvrátiť rôzne choroby súvisiace s vekom, ako sú srdcové choroby, cukrovka a neurodegenerácia.

Klinické skúšky bezpečnosti NMN

Medzinárodný tím výskumníkov uskutočnil prvú klinickú štúdiu na ľuďoch pre NMN v Japonsku s cieľom preskúmať bezpečnosť molekuly. Hoci rozsah klinickej štúdie fázy 1 bol malý, štúdia ukázala, že dávky až do 500 mg perorálne podávaného NMN sú u ľudí bezpečné, čo naznačuje potenciálnu terapeutickú stratégiu. Výsledky sa objavili v časopise Endocrine v novembri 2019. Bezpečnosť NMN ako doplnku stravy bola preukázaná v mnohých klinických štúdiách schválených FDA. 

Iné klinické štúdie registrované Svetovou zdravotníckou organizáciou (WHO) tiež skúmajú bezpečnosť a účinnosť NMN. V USA výskumníci z Washington University School of Medicine uskutočňujú klinickú skúšku na testovanie účinku NMN na kardiovaskulárne a metabolické zdravie s dennou dávkou 250 mg. Ďalšia klinická štúdia v Brigham and Women’s Hospital v Bostone tiež testuje účinky doplnku na telo a či existujú nejaké vedľajšie účinky.

Hoci výskumníci stále potrebujú vykonať ďalšie štúdie na určenie účinnej dávky pre ľudí, klinické skúšky iných posilňovačov NAD ukázali, že 1 gram perorálneho doplnku každý deň môže stimulovať metabolizmus NAD+ u zdravých dospelých v strednom a staršom veku.

David Sinclair, profesor z Harvardu, ktorý študuje proces starnutia, hovoril o užívaní NMN, aby ste zostali zdraví a zabránili starnutiu v podcaste The Joe Rogan Experience. Sinclair užíva 1 gram NMN každý deň spolu s ďalšími doplnkami vrátane resveratrolu, metformínu a aspirínu.

Vedľajšie účinky suplementácie NMN

V súčasnosti neboli u ľudí zdokumentované žiadne vedľajšie účinky nikotínamidového mononukleotidu. Vedci vykonali väčšinu štúdií o NMN na hlodavcoch, ktoré odhalili pozitívne účinky na metabolizmus, funkciu mozgu, pečeň, kožu, svaly, štruktúru kostí, zdravie srdca, reprodukciu, imunitu a dĺžku života. Dlhodobá štúdia na myšiach tiež nepreukázala žiadnu toxicitu, závažné vedľajšie účinky alebo zvýšenú mieru úmrtnosti počas 12-mesačného intervenčného obdobia. 

Jediná štúdia NMN u ľudí neodhalila žiadne bezpečnostné obavy po jednorazových perorálnych dávkach 100, 250 a 500 mg NMN. Päť hodín po jednorazovom perorálnom podaní NMN vedci nezistili žiadne zmeny v srdcovej frekvencii, krvnom tlaku, hladinách kyslíka v krvi alebo telesnej teplote. Laboratórne analýzy krvi nepreukázali významné zmeny, s výnimkou hladín štyroch molekúl v krvi, ktoré spadali do normálnych rozsahov. Táto štúdia tiež merala kvalitu spánku a nezistila žiadne rozdiely pred a po konzumácii NMN. 

Odporúčanie: Výživový doplnok mitokit bol zostavený tak, aby dodával telu NMN, ale aj iné prírodné látky.

Výživový doplnok Mitokit obsahuje v 1 tablete:

  • NMN 150mg
  • Fosfatidylserín (zo sójového lecitínu) 100mg
  • Resveratrol 100mg
  • Kórejský červený ženšeň 50mg.

Čo je Fosfatidylserín?

Fosfatidylserín (Phosphatidyl Serine) je prirodzene sa vyskytujúci fosfolipid prítomný vo všetkých bunkách. Najväčšia koncentrácia je však v mozgu a nervovom tkanive, kde spravuje základné funkcie, ako napr.: 

  • prenos proteínov do bunkovej membrány,
  • aktivácia enzýmov,
  • stimulácia metabolizmu glukózy v mozgu,
  • uvoľňovanie neurotransmiterov.

Čo je Resveratrol?

Resveratrol chráni bunkovú DNA. Je to silný antioxidant. Antioxidanty môžu pomôcť zabrániť poškodeniu buniek voľnými radikálmi. Voľné radikály sú nestabilné atómy spôsobené znečistením, slnečným žiarením a prirodzeným spaľovaním tukov v tele, ktoré môže viesť k rakovine, starnutiu a degenerácii mozgu.

Resveratrol má veľa zdravotných výhod, ako je ochrana srdca a obehového systému, znižovanie hladiny cholesterolu a ochrana pred zrazeninami, ktoré môžu spôsobiť infarkt a mŕtvicu. Štúdie na zvieratách naznačujú, že môže znížiť hladinu cukru v krvi. Pretože sa resveratrol považuje za antioxidant, často sa propaguje s cieľom znížiť výskyt rôznych druhov rakoviny. Štúdie na zvieratách tiež naznačujú, že resveratrol môže znížiť hladinu mozgových plakov pri Alzheimerovej chorobe. Vo všetkých týchto oblastiach však chýbajú dobre kontrolované klinické štúdie na ľuďoch a veľa tvrdení o resveratrole vychádza zo štúdií na zvieratách - na myšiach. Definitívne štúdie preukazujúce vhodné dávky, použitie, dlhodobú bezpečnosť a účinnosť sa neuskutočnili. 

Čo je Kórejský červený ženšeň?

V tradičnej čínskej medicíne sa dozvieme, že koreň ženšenu nielen omladzuje, ale taktiež predlžuje ľudský život. Ženšen pravý je najsilnejším posilňujúcim prostriedkom ázijskej medicíny a je hodnotený ako súčasný najúčinnejší rastlinný adaptogén a harmonizátor organizmu.

Táto rastlina, ktorá vo svojom koreni skrýva veľa účinných látok, sa už tisíce rokov užíva k dosiahnutiu ľudskej dlhovekosti v dobrej fyzickej i psychickej kondícii. 

Odporúčané produkty2

kingray.sk Reviews with ekomi.sk