kingray.sk Reviews with ekomi.sk
kingray.sk Reviews with ekomi.sk

Novinka – Ajurvéda a účinky na zdravie vrátane klinických štúdií

Novinka – Ajurvédske doplnky výživy od Kingray 

 DOPLNOK VÝŽIVY

 ÚČINKY

V SKRATKE

PUBMED

MORINGA

1. Listy moringy sú bohaté na mnoho dôležitých živín vrátane bielkovín, vitamínu B6, vitamínu C, riboflavínu a železa.

2. Moringa oleifera je bohatá na rôzne antioxidanty, vrátane kvercetínu a kyseliny chlorogenovej. Prášok z listov moringy môže zvýšiť hladinu antioxidantov v krvi.

3. Listy moringy môžu viesť k zníženiu hladiny cukru v krvi, ale je potrebný ďalší výskum, kým sa dajú urobiť nejaké solídne odporúčania.

4. V štúdiách na zvieratách a v skúmavkách sa preukázalo, že Moringa oleifera má protizápalové vlastnosti. Tento účinok sa u ľudí neskúmal.

5. Moringa oleifera môže znížiť hladinu cholesterolu, čím potenciálne znižuje riziko srdcových chorôb.

 • obsahuje vitamíny
 • obsahuje antioxidanty
 • pomáha znižovať hladinu cukru
 • má protizápalové účinky
 • pomáha znižovať hladinu cholesterolu

1. Bioaktívne zložky v listoch Moringa Oleifera chránia pred chronickými chorobami

2. Moringa oleifera: Prehľad o nutričnom význame a jeho medicínskom použití

3. Hlásené zdravotné účinky pre diabetes 2. typu

SHILAJIT

1. Alzheimerova choroba je progresívna porucha mozgu, ktorá spôsobuje problémy s pamäťou, správaním a myslením. Na zlepšenie symptómov Alzheimerovej choroby sú k dispozícii lieky. Ale na základe molekulárneho zloženia shilajitu sa niektorí vedci domnievajú, že shilajit môže zabrániť alebo spomaliť progresiu Alzheimerovej choroby.

2. V jednej klinickej štúdii na mužských dobrovoľníkoch vo veku 45 až 55 rokov dostala polovica účastníkov placebo a polovica dvakrát denne 250 miligramovú (mg) dávku purifikovaného shilajitu. Po 90 po sebe nasledujúcich dňoch štúdia zistila, že účastníci, ktorí dostávali purifikovaný shilajit, mali výrazne vyššiu hladinu testosterónu v porovnaní so skupinou s placebom.

3. Chronický únavový syndróm je spájaný s mitochondriálnou dysfunkciou. K tomu dochádza, keď vaše bunky nevyrábajú dostatok energie. V štúdii z roku 2012 výskumníci dávali laboratórnym potkanom shilajit počas 21 dní a potom vyvolali CFS tým, že prinútili potkany plávať 15 minút počas 21 po sebe nasledujúcich dní. Výsledky zistili, že shilajit pomohol znížiť účinky CFS. Myslia si, že to bol výsledok toho, že shilajit pomáhal predchádzať mitochondriálnej dysfunkcii.

4. Keďže shilajit je bohatý na kyselinu fulvovú, silný antioxidant a protizápalový, môže tiež chrániť pred voľnými radikálmi a poškodením buniek. Výsledkom je, že pravidelné používanie shilajitu môže prispieť k dlhovekosti, pomalšiemu procesu starnutia a celkovému lepšiemu zdraviu.

5. Štúdia rozdelila 18 potkanov do troch skupín po šiestich. Výskumníci vyvolali anémiu v druhej a tretej skupine. Potkany v tretej skupine dostali 500 mg shilajitu po 11 dňoch. Výskumníci odobrali vzorky krvi zo všetkých skupín v deň 21. Výsledky odhalili, že potkany v tretej skupine mali vyššie hladiny hemoglobínu, hematokritu a červených krviniek v porovnaní s potkanmi v druhej skupine. To všetko sú životne dôležité zložky vašej krvi.

 • pomáha pri Alzheimerovej chorobe
 • zvyšuje hladinu testosterónu
 • pomáha mitochondriám
 • silný antioxidant
 • protizápalový účinok
 • pomáha pri anémií

1. Shilajit: Prírodný fytokomplex s potenciálnou prokognitívnou aktivitou (pomoc pri Alzheimerovej chorobe)

2. Účinky suplementácie Shilajit na únavou vyvolané zníženie svalovej sily a hladiny hydroxyprolínu v sére

3. Klinické hodnotenie purifikovaného Shilajitu na hladiny testosterónu u zdravých dobrovoľníkov

4. Extrakt Shilajit znižuje oxidačný stres, zápal a stratu kostnej hmoty, aby sa v závislosti od dávky zachovala minerálna hustota kostí u postmenopauzálnych žien s osteopéniou: Randomizovaná, dvojito zaslepená, placebom kontrolovaná štúdia

ASHWAGHANDA

 1. Ashwagandha môže byť účinná pri znižovaní symptómov stresu a úzkosti. Na dosiahnutie konsenzu o vhodných formách a dávkovaní na riešenie stresu a porúch súvisiacich so stresom je však potrebný ďalší výskum.

2. Ashwagandha môže pomôcť zlepšiť mieru fyzického výkonu u športovcov a zdravých dospelých.

3. Obmedzený dostupný výskum naznačuje, že ashwagandha môže pomôcť znížiť príznaky depresie a prospieť ľuďom s určitými duševnými poruchami. Je však potrebný ďalší výskum.

4. Ashwagandha môže pomôcť zvýšiť hladinu testosterónu a môže mať určité potenciálne výhody pre mužskú plodnosť. Je však potrebný ďalší výskum.

5. Obmedzené dôkazy naznačujú, že ashwagandha môže znížiť hladinu cukru v krvi prostredníctvom svojich účinkov na sekréciu inzulínu a schopnosť buniek absorbovať glukózu z krvného obehu.

6. Ashwagandha môže pomôcť znížiť zápalové markery v tele. Je však potrebný ďalší výskum.

7. Doplnky Ashwagandha môžu zlepšiť pamäť, reakčný čas a schopnosť vykonávať úlohy v určitých populáciách. Je však potrebný ďalší výskum.

8. Nedávne dôkazy naznačujú, že ashwagandha môže byť účinným prírodným liekom na zlepšenie spánku a môže pomôcť najmä ľuďom s nespavosťou.

 • redukuje stres, úzkosť
 • znižuje príznaky depresie
 • zlepšuje spánok
 • zlepšuje výkon, silu a vytrvalosť
 • pomáha znižovať hladinu cukru
 • pomáha znižovať zápal
 • zlepšuje pamäť

1. Prospektívna, randomizovaná, dvojito zaslepená, placebom kontrolovaná štúdia bezpečnosti a účinnosti vysoko koncentrovaného plnospektrálneho extraktu z koreňa Ashwagandha pri znižovaní stresu a úzkosti u dospelých

2. Ashwagandha: Je užitočná pri strese, úzkosti alebo spánku?

3. Účinky Withania somnifera (Ashwagandha) na hematologické a biochemické markery, hormonálne správanie a oxidačnú odozvu u zdravých dospelých: Systematický prehľad

 TURMERIC - KURKUMÍN

1. Výskum kurkumínu in vitro a na zvieratách priniesol úspešné výsledky a preukázal jeho anti-rakovinové účinky. Kurkumín je schopný identifikovať rakovinové bunky a zničiť ich apoptózou (bunková smrť rakovinových buniek). Okrem toho kurkumín potláča vytváranie nitrosamínu a tvorbu aflatoxínu, ktoré sú spojené so zvýšeným rizikom vzniku niektorých rakovín.

2. Kurkumín potláča uvoľňovanie histamínu zo žírnych buniek. Histamín podporuje vzik napríklad ekzémov a preto kurkumín je vynikajúca pre tých, ktorí trpia na výskyt ekzémov. Okrem toho histamín zvyšuje zápal a podporuje zúženie jemných svalov u pacientov s astmou. Preto je vynikajúci aj pre nich, keďže poltáča jeho uvoľňovanie.

3. V Ajurvéde a v Čínskej tradičnej medicíne používajú kurkumín na liečbu kožných ochorení ako akné, alebo psoriáza. Testovanie kurkumínu na psoriázu ešte prebieha. 

4. Počas výskumu na myšiach sa zistilo, že kurkumín predĺžil život myší o 12%. Ďalšie štúdie, ktoré boli vykonané na hlístach tiež dokázali predĺženie života a za túto vlastnosť vďačí kurkumín jeho antioxidačným vlastnostiam. 

 

 • pomáha redukovať zápaly
 • pomáha znížiť riziko infarktov
 • pomáha pri úľave bolesti
 • kurkumín spôsobuje bunkovú apoptózu rakovinových buniek
 • Pomáha pri inzulínovej rezistancii
 • pomáha pacientom s Alzheimerovou chorobou, s reumatoidnou artritídou, rakovinou prostaty a rakovinou hrubého čreva.
 • podporuje zdravie mozgu a nervových buniek
 • silný antioxidant

1. Kurkumín: Prehľad jeho účinkov na ľudské zdravie

2. Tento súhrn informácií o rakovine poskytuje prehľad o používaní kurkumínu ako liečby pre ľudí s rakovinou.

3. Vplyv kurkumy a jej hlavného bioaktívneho kurkumínu na ľudské zdravie: Farmaceutické, medicínske a potravinárske aplikácie: Komplexný prehľad

4. Úloha kurkumy a kurkumínu v prevencii a liečbe chronických chorôb: Ponaučenia získané z klinických štúdií

 SHATAVARI

1.Antioxidanty pomáhajú predchádzať poškodeniu buniek voľnými radikálmi. Bojujú aj s oxidačným stresom, ktorý spôsobuje choroby. Shatavari má vysoký obsah saponínov. Saponíny sú zlúčeniny s antioxidačnými schopnosťami.Podľa štúdie z roku 2004 bol v koreni shatavari identifikovaný nový antioxidant nazývaný racemofurán. Našli sa aj dva známe antioxidanty – asparagamín A a racemosol.

2. Racemofuran, ktorý sa nachádza v shatavari, má tiež výrazné protizápalové schopnosti.

3. Shatavari is used in ayurveda as an immunity booster.

4. Podľa štúdie z roku 2000 na myšiach je koreňová šťava shatavari prírodným liekom proti kašľu v Západnom Bengálsku v Indii.

5. Podľa štúdie z roku 2010 na potkanoch sa shatavari používa ako diuretikum v ajurvéde. Štúdia zistila, že 3 200 miligramov shatavari malo diuretický účinok bez toho, aby spôsobilo akútne vedľajšie účinky. Je potrebné vykonať ďalšie štúdie na ľuďoch predtým, ako možno shatavari bezpečne odporučiť ako diuretikum.

6. Podľa štúdie z roku 2005 na potkanoch bola shatavari účinná pri liečbe žalúdočných vredov vyvolaných liekmi.

7. V štúdii z roku 2005 extrakt z koreňa shatavari pomohol zabrániť tvorbe oxalátových kameňov u potkanov.

 

 • obsahuje niekoľko druhov anti-oxidantov
 • má protizápalové účinky
 • používa sa na posiľnenie imunity
 • pomáha proti kašľu
 • má diuretické účinky
 • pomáha pri žalúdočných vredoch
 • pomáha redukovať tvorbu kameňov

1. Aké sú zdravotné prínosy shatavari?

2. Dvojito zaslepená randomizovaná klinická štúdia na vyhodnotenie galaktogógovej aktivity Asparagus racemosus Willd.

3. Klinická skúška účinnosti koreňového prášku z
Asparagus racemosus na infekciu močových ciest

4. Dvojito zaslepená, randomizovaná, placebom kontrolovaná štúdia hodnotiaca bezpečnosť a účinnosť ajurvédskej botanickej formulácie pri znižovaní symptómov menopauzy u inak zdravých žien

 ALOE VERA

 1. Konzumácia aloe vera denne môže spôsobiť pokles hladiny cukru v krvi u ľudí s cukrovkou 2. typu, podľa štúdie Dôveryhodný zdroj vo fytomedicíne: International Journal of Phytotherapy and Phytopharmacy. To by mohlo znamenať, že aloe vera môže mať budúcnosť v liečbe cukrovky. Tieto výsledky boli potvrdené ďalšou štúdiou publikovanou v Phytotherapy Research, ktorá používala extrakt z dužiny.

2. Aloe vera sa považuje za prírodné preháňadlo. Niekoľko štúdií skúmalo výhody sukulentov na podporu trávenia.

3. Podporuje hojenie.

4. Podporuje chudnutie.

 • znižuje hladinu cukru v krvi
 • prírodné preháňadlo
 • podporuje hojenie
 • podporuje chudnutie

1. Vplyv klinických skúšok s aloe vera na prevenciu a hojenie kožných poranení: Systematický prehľad

2. Randomizovaná, dvojito zaslepená, placebom kontrolovaná štúdia perorálneho gélu z aloe vera na aktívnu ulceróznu kolitídu

3. Skúmanie účinkov proti obezite perorálnym podávaním gélového extraktu z aloe vera (AVGE): Možné zapojenie do aktivácie hnedého tukového tkaniva (BAT)

 REISHI - GANODERMA

1. Huba Reishi môže pomôcť posilniť imunitnú funkciu prostredníctvom svojich účinkov na biele krvinky. Je však potrebný ďalší výskum.

2. Hoci huba reishi môže byť prospešná pri prevencii alebo liečbe rakoviny, je potrebný ďalší výskum.

3. Niektoré štúdie ukázali, že huba reishi môže znížiť úzkosť a depresiu, ako aj zlepšiť kvalitu života u ľudí s určitými zdravotnými problémami.

4. Množstvo štúdií skúmajúcich ľudí so zdravými aj nezdravými hladinami krvného cukru a lipidov zistilo, že huba reishi môže pomôcť znížiť hladinu cukru v krvi, zvýšiť HDL (dobrý) cholesterol a znížiť triglyceridy.

 • podporuje imunitu
 • má protirakovinové účinky
 • pomáha proti depresií
 • pomáha regulovať hladinu cukru. zvyšuje HDL cholesterol a znižuje triglyceridy

1. Dvojito zaslepená, randomizovaná, placebom kontrolovaná štúdia Ganoderma lucidum na liečbu kardiovaskulárnych rizikových faktorov metabolického syndrómu

2. Ganoderma lucidum: komplexný prehľad fytochémie, účinnosti, bezpečnosti a klinickej štúdie

 BOSWELIA

1. Štyri kyseliny v živici boswellia prispievajú k protizápalovým vlastnostiam byliny. Tieto kyseliny inhibujú 5-lipoxygenázu (5-LO), enzým, ktorý produkuje leukotrién. Kyselina acetyl-11-keto-β-boswellová (AKBA) je považovaná za najsilnejšiu zo štyroch boswellových kyselín. Iný výskum však naznačuje, že za protizápalové vlastnosti byliny sú zodpovedné iné boswellové kyseliny.

2. Mnohé štúdie o účinku boswellie zistili, že je účinná pri liečbe bolesti a zápalu.

3. Vďaka protizápalovým vlastnostiam byliny môže byť boswellia účinná pri liečbe zápalových ochorení čriev, ako je Crohnova choroba a ulcerózna kolitída (UC).

4. Boswellia môže hrať úlohu pri znižovaní leukotriénov, ktoré spôsobujú kontrakciu bronchiálnych svalov. Štúdia z roku 1998 o účinku byliny na bronchiálnu astmu zistila, že ľudia, ktorí užívali boswelliu, mali znížené príznaky a indikátory astmy. To ukazuje, že bylina by mohla hrať dôležitú úlohu pri liečbe bronchiálnej astmy. Výskum pokračuje a ukázal, že pozitívne vlastnosti boswellie na vyrovnávanie imunity môžu pomôcť pri nadmernej reakcii na environmentálne alergény, ku ktorej dochádza pri astme.

5. Boswellové kyseliny pôsobia mnohými spôsobmi, ktoré môžu inhibovať rast rakoviny. Ukázalo sa, že boswellové kyseliny bránia niektorým enzýmom negatívne ovplyvňovať DNA. 

 • má silné protizápalové účinky
 • pomáha redukovať symptómy astmy
 • má protirakovinové účinky
 • pomáha redukovať zápaly pri artróze

1. Pilotná, randomizovaná, dvojito zaslepená, placebom kontrolovaná štúdia na posúdenie bezpečnosti a účinnosti nového extraktu z Boswellia serrata pri liečbe osteoartritídy kolena

2. Účinnosť extraktu Boswellia a Boswellia pre pacientov s osteoartrózou: systematický prehľad a metaanalýza2. 

3. Kyselina β-boswellová potláča prekancerózne lézie prsníka prostredníctvom cielenej inhibície glykolýzy sprostredkovanej GLUT1 a aktivácie dráhy AMPK

TULSI

 

 1. Mnohé štúdie podporujú využitie celej rastliny bazalky posvätnej na ľudské použitie a jej terapeutickú hodnotu.

2. Všetky časti rastliny bazalky posvätnej pôsobia ako adaptogén. Adaptogén je prírodná látka, ktorá pomáha vášmu telu adaptovať sa na stres a podporuje duševnú rovnováhu.

 • 3. Podľa Journal of Ayurveda and Integrative Medicine má bazalka posvätná antidepresívne a anti-úzkostné vlastnosti.
 • pomáha proti stresu

1. Klinická účinnosť a bezpečnosť Tulsi u ľudí: Systematický prehľad literatúry

2. Dvojito zaslepená randomizovaná kontrolovaná štúdia na imunomodulačné účinky extraktu z listov Tulsi (Ocimum sanctum Linn.) na zdravých dobrovoľníkoch

3. Randomizovaná, dvojito zaslepená, placebom kontrolovaná štúdia skúmajúca účinky extraktu z Ocimum tenuiflorum (Bazalka posvätná) (HolixerTM) na stres, náladu a spánok u dospelých zažívajúcich stres

 GRAVIOLA

1. Má nízky obsah kalórií ale vysoký obsah vlákniny a vitamínu C. Niektoré výskumy ukázali, že môže mať aj zdravotné výhody. 

2. Štúdie ukazujú, že graviola má vysoký obsah antioxidantov, ktoré môžu pomôcť predchádzať poškodeniu buniek a môžu znížiť riziko vzniku
chronických chorôb.

3. Graviola pomáha znižovať rast rakovinových buniek.

4. Štúdie na zvieratách ukazujú, že extrakt z gravioly znižuje zápal.

 • obsahuje vysoký obsah antioxidantov
 • má protirakovinové účinky
 • eliminuje zápaly

1. Protirakovinové vlastnosti Gravioly (Annona muricata): Komplexný prehľad mechanizmu

2. Graviola na liečbu rakoviny: Výhody a riziká

 ALFALFA

 1. Alfalfa obsahuje vitamín K a malé množstvo mnohých ďalších vitamínov a minerálov. Má tiež vysoký obsah mnohých bioaktívnych rastlinných zlúčenín.

2. V štúdiách na zvieratách sa ukázalo, že lucerna znižuje hladinu cholesterolu. Je to pravdepodobne preto, že obsahuje rastlinné zlúčeniny nazývané saponíny.

3. Jedným z tradičných použití lucerny je ako antidiabetikum alebo činidlo znižujúce hladinu cukru v krvi.

4. Obsahuje antioxidanty.

 • obsahuje vitamín K
 • pomáha znižovať hladiny cholesterolu a cukru
 • obsahje antioxidanty, vitamíny a minerály

1. Antioxidačné vlastnosti lucerny (Medicago sativa L.) a jej biochemické, antioxidačné, protizápalové a patologické účinky na nikotínom indukovaný oxidačný stres v pečeni potkanov

 FENUGREEK

 1. Semená senovky gréckej majú zdravý nutričný profil, obsahujú dobré množstvo vlákniny a minerálov vrátane železa a mangánu.

2. Výskum naznačuje, že senovka grécka môže zvýšiť produkciu materského mlieka a rýchlosť prírastku hmotnosti u novorodencov.

3. Dôkazy podporujú úlohu senovky gréckej pri kontrole hladiny cukru v krvi a liečbe cukrovky 2.

 • obsahuje železo a mangán
 • zvyšuje produkciu materského mlieka
 • pomáha regulovať cukor v krvi

1. Multicentrická klinická štúdia na stanovenie účinnosti nového extraktu senovky gréckej (Trigonella foenum-graecum) (Fenfuro™) u pacientov s diabetom 2.

2. Účinok senovky gréckej na hyperglykémiu: Systematický prehľad a metaanalýza

ARÓNIA 

 1. Plody arónie sú bohaté na živiny s minimálnym množstvom kalórií. Sú skvelým zdrojom vlákniny, vitamínu C, mangánu a antioxidantov.

2. Plody arónie obsahujú vysoké množstvo antioxidantov. Tieto zlúčeniny chránia vaše bunky pred poškodením spôsobeným voľnými radikálmi. Hromadenie voľných radikálov môže spôsobiť oxidačný stres, ktorý môže viesť k chronickým stavom, ako sú srdcové choroby a rakovina. Plody arónie sú vynikajúcim zdrojom polyfenolov, čo je skupina antioxidantov, ktorá zahŕňa fenolové kyseliny, antokyány a flavanoly.

3. Na arónií si pochutnajú aj vaše črevné baktérie.

 • obsahuje veľmi veľa antioxidantov a polyfenolov
 • zlepšuje zdravie mikrobiómu

1. Vplyv konzumácie plodov arónie na zápaly, metabolity a črevný mikrobióm

2. Arónia v režime liečby cukrovky 2

3. Účinky (poly)fenolov z bobúľ arónie na vaskulárnu funkciu a črevnú mikroflóru: dvojito zaslepená randomizovaná kontrolovaná štúdia u dospelých mužov

 BERBERÍN

 1. Berberín má vo vnútri buniek rôzne funkcie. Jednou z hlavných funkcií je aktivácia dôležitého enzýmu AMPK, ktorý reguluje metabolizmus.

2. Ukázalo sa, že berberín pomáha znižovať hladinu cukru v krvi a HbA1c. Môže byť rovnako účinný ako niektoré lieky na cukrovku.

3. Niektoré štúdie naznačujú, že berberín môže prispieť k výraznému úbytku hmotnosti a zároveň zlepšiť mnohé iné zdravotné ukazovatele.

4. Štúdie naznačujú, že berberín znižuje hladinu cholesterolu a triglyceridov a zároveň zvyšuje hladinu HDL (dobrého) cholesterolu. Aj keď je potrebný ďalší výskum, z dlhodobého hľadiska môže znížiť riziko srdcových ochorení.

5. Má tiež silné antioxidačné a protizápalové účinky.

 • reguluje metabolizmus
 • pomáha znižovať cukor v krvi
 • podporuje chudnutie
 • pomáha znižovať hladinu LDL cholesterolu a triglyceridov a zvyšuje HDL cholesterol
 • má antioxidačné a protizápalové účinky

1. Účinnosť a bezpečnosť samotného berberínu pre niekoľko metabolických porúch: Systematický prehľad a metaanalýza randomizovaných klinických štúdií

2. Berberín, bylinný metabolit pri metabolickom syndróme: rizikové faktory, priebeh a dôsledky choroby

3. Účinky berberínu na zápalové markery u čínskych pacientov s metabolickým syndrómom a súvisiacimi poruchami: metaanalýza randomizovaných kontrolovaných štúdií

APPLE CIDER VINEGAR

1. Jablčný ocot sa vyrába fermentáciou cukru z jabĺk. To ich premení na kyselinu octovú, ktorá je hlavnou aktívnou zložkou octu a môže byť zodpovedná za jeho zdravotné prínosy.

2. Hlavná látka v octe – kyselina octová – môže zabíjať škodlivé baktérie alebo zabrániť ich množeniu. Má históriu používania ako dezinfekčný a prírodný konzervačný prostriedok.

3. Jablčný ocot sa ukázal ako sľubný pri zlepšovaní citlivosti na inzulín a pomáha znižovať reakcie na hladinu cukru v krvi po jedle.

4. Niektoré štúdie naznačujú, že ocot môže zvýšiť pocity plnosti a pomôcť vám zjesť menej kalórií, čo môže viesť k strate hmotnosti.

5. Niekoľko štúdií na zvieratách ukázalo, že ocot môže znížiť hladinu triglyceridov v krvi, cholesterol a krvný tlak. Neexistujú však žiadne silné dôkazy o tom, že vedie k zníženiu rizika srdcových ochorení u ľudí.

 • podpora chudnutia
 • zníženie cholesterolu
 • zníženie hladiny cukru v krvi
 • zlepšenie príznakov cukrovky

1. Účinky jablčného octu na kardiometabolické rizikové faktory: Systematický prehľad a metaanalýza klinických štúdií

2. Priaznivé účinky jablčného octu na reguláciu hmotnosti, index viscerálnej adipozity a lipidový profil u jedincov s nadváhou alebo obezitou, ktorí dostávajú diétu s obmedzeným príjmom kalórií: Randomizovaná klinická štúdia

MILK THISTLE

 1. Výťažok z ostropestreca mariánskeho môže pomôcť chrániť pečeň pred poškodením spôsobeným chorobou alebo otravou, hoci je potrebný ďalší výskum.

2. Štúdie na zvieratách ukázali, že pestrec mariánsky má niektoré sľubné vlastnosti to by mohlo byť užitočné na ochranu funkcie mozgu. 

3. Má tiež antioxidačné a protizápalové účinky a pomáha znížovať hladinu cukru v krvi.

 • chráni pred poškodeniami napríklad pri otrave
 • chráni mozog
 • má protizápalové účinky

1. Pestrec mariánsky: Účinky na ochorenie pečene a cirhózu a klinické nežiaduce účinky: Zhrnutie

2. Prehľad klinických štúdií hodnotiacich bezpečnosť a účinnosť pestreca mariánskeho (Silybum marianum [L.] Gaertn.)

 RESVERATROL

 1. Resveratrol je zlúčenina podobná antioxidantom, ktorá sa nachádza v červenom víne, bobuliach a arašidoch. Veľká časť ľudského výskumu používa doplnky, ktoré obsahujú vysoké hladiny resveratrolu.

2. Doplnky resveratrolu môžu pomôcť znížiť krvný tlak zvýšením produkcie oxidu dusnatého.

3. Resveratrolové doplnky predĺžili dlhovekosť v štúdiách na zvieratách. Nie je však jasné, či by mali podobný účinok u ľudí.

4. Resveratrol, silný antioxidant a protizápalová zlúčenina, sľubuje ochranu mozgových buniek pred poškodením.

5. Resveratrol pomohol myšiam vyvinúť lepšiu citlivosť na inzulín a bojovať s komplikáciami cukrovky. V budúcnosti môžu ľudia s cukrovkou tiež profitovať z liečby resveratrolom.

6. Resveratrol môže pomôcť zmierniť bolesť kĺbov tým, že zabráni rozpadu chrupavky.

7. Resveratrol preukázal vzrušujúcu aktivitu pri blokovaní rakoviny v skúmavkách a štúdiách na zvieratách.

 • má antioxidačné, protizápalové, imunomodulačné, glukózovo- a lipidovo-regulačné, neuroprotektívne a kardiovaskulárne ochranné účinky

1. Účinky resveratrolu na zdravie: Výsledky pokusov s ľudskými vzorkami

2. Terapeutický potenciál resveratrolu: prehľad klinických štúdií

3. Fáza II klinickej štúdie resveratrolu (RES) navrhnutá na vyhodnotenie bezpečnosti, znášanlivosti a účinnosti resveratrolu na cerebrospinálny mok (CSF) a iné biomarkery na liečbu Alzheimerovej choroby (AD).

4. Resveratrol je sľubný prostriedok na prevenciu a liečbu kolorektálneho karcinómu: zamerajte sa na molekulárne mechanizmy

 

LEVANDER

 1. Levanduľa môže mať rôzne zdravotné výhody, vrátane zmiernenia úzkosti a depresie a podpory zdravia pokožky. Môžete ho konzumovať ako čaj alebo kapsulu, aplikovať lokálne alebo použiť na aromaterapiu.

2. Levanduľa obsahuje olej, ktorý má upokojujúce účinky a môže uvoľniť určité svaly. Zdá sa, že má aj antibakteriálne a protiplesňové účinky.

Ľudia bežne používajú levanduľu na úzkosť, stres, nespavosť, depresiu, demenciu, bolesť a mnoho ďalších stavov.

Levanduľa môže pomôcť s niektorými z nasledujúcich:

 • nespavosť
 • úzkosť
 • strata vlasov
 • akné
 • popáleniny
 • ekzém a suchú pokožku
 • hojenie rán
 • problémy s náladou

1. Multicentrická, dvojito zaslepená, randomizovaná štúdia prípravku levanduľového oleja Silexan v porovnaní s Lorazepamom na generalizovanú úzkostnú poruchu

2. Účinky levandule na úzkosť: Systematický prehľad a metaanalýza

SAW PALMETTO

1. Saw palmetto môže zabrániť vypadávaniu vlasov a zvýšiť hustotu vlasov znížením hladín špecifického enzýmu súvisiaceho s vypadávaním vlasov.

2. Saw palmetto môže zlepšiť funkciu močových ciest, najmä u tých, ktorí majú problémy s prostatou. Napriek tomu je potrebný ďalší výskum.

3. Saw palmetto má vysoký obsah antioxidantov a v štúdiách na zvieratách sa preukázalo, že znižuje zápal. Napriek tomu sú potrebné vysokokvalitné štúdie na ľuďoch.

4. Štúdie v skúmavke, na ľuďoch a zvieratách ukazujú, že saw palmetto môže pomôcť regulovať hladinu testosterónu znížením aktivity enzýmu, ktorý premieňa testosterón na DHT. 

 • Môže pomôcť zabrániť vypadávaniu vlasov.
 • Môže znížiť zápal.
 • Môže podporovať funkciu močových ciest.
 • Môže zlepšiť zdravie prostaty.
 • Môže podporovať hladinu testosterónu.

1. Benígna hyperplázia prostaty (BPH)

2. Terapeutický potenciál extraktu Saw Palmetto pri urologických poruchách

 SPIRULÍNA

1. Spirulina je druh modrozelenej riasy, ktorá rastie v slanej aj sladkej vode. Je vysoko výživná a je skvelým zdrojom bielkovín a vitamínov B.

2.  Fykocyanín je hlavnou aktívnou zložkou spiruliny. Má silné antioxidačné a protizápalové vlastnosti.

3. Štúdie naznačujú, že spirulina môže znížiť triglyceridy a zlepšiť hladinu cholesterolu, čo môže podporiť zdravie srdca.

4. Spirulina môže mať protirakovinové vlastnosti. Je však potrebný ďalší výskum.

5. Spirulina môže zvýšiť produkciu oxidu dusnatého a znížiť hladinu krvného tlaku, čo je hlavný rizikový faktor mnohých chronických stavov.

6. Spirulina môže poskytnúť viaceré výhody cvičenia, vrátane zvýšenej vytrvalosti a zvýšenej svalovej sily.

7. Niektoré dôkazy naznačujú, že spirulina môže byť prínosom pre ľudí s cukrovkou 2. typu tým, že výrazne znižuje hladinu cukru v krvi nalačno. Napriek tomu sú potrebné ďalšie štúdie.

 

Odporúčané produkty1

kingray.sk Reviews with ekomi.sk