Príručka pre užívateľov žehličiek na pleť

V tejto príručke nájdete súhrn dôležitých informácií o iónovej terapii (galvanoterapii), fototerapii (terapia fotónmi) a ultrazvukovej terapii.

Obsah:

  1. Fototerapia
  2. Ultrazvuková terapia
  3. Meridiány
  4. Iónová terapia
  5. Kontraindikácie

1. Fototerapia

Pokiaľ  ide o svetlo, laserové svetlo je jednotkou všetkých svetiel na vonkajšie (povrchové) a vnútorné (cez žily alebo nosnú dutinu) ožarovanie. Vhodne nastavené parametre lasera dokážu liečiť a ovplyvňovať vlastnosti krvi a následne upraviť stav všetkých orgánov, tkanív a buniek. Tieto efekty sú medicínsky preukázané a používané vo vyspelých krajinách. Bežný kozmetický laser ani LED diódy tento efekt nedokáže vyvolať. Najlepší efekt s laserom sa dosahuje, ak je laser zavedený do žily, alebo do nosnej dutiny, kde je sliznica bohato prekrvená.

Pri vonkajšom použití svetla sú potvrdené účinky aj laserov, aj monochromatického svetla s LED diódami. Klinickými štúdiami sa dokázalo, že každé svetlo preniká do určitej hĺbky a napomáha pri liečbe a prevencii určitých kožných ochorení.

Najhlbšie pod pokožku vniká infračervené svetlo, menej hlbšie červené, oranžové, žlté, zelené, svetlomodré, tmavomodré a najplytšie preniká ultrafialové svetlo. Ultrafialové sa pohlcuje takmer úplne melanínom, lebo UV je škodlivé. Pri opakovaných preexpozíciách to končí rakovinou.

Každé svetlo vyžaruje určitý efekt. Toto sa nazýva biostimulačný (tepelný) efekt svetla. Napríklad, infračervené žiarenie sa mení na teplo, ktorý vyvoláva tepelný efekt. Laserové svetlo BIOquantu je studené, ale na ľudské bunky vyvoláva tepelný efekt.

Svetlo sa stále viac požíva:

  • vo fotodynamických terapiách pleti
  • na liečbu nádorových ochorení: nádorové bunky sa napustia fotocitlivou latkou a následne sa ožarujú svetlom, čo ich zabíja
  • pri odstraňovaní akné, jaziev, pigmentových škvŕn atď.
  • pri hojení rán
  • pri odstraňovaní vrások, pretože stimuluje produkciu kolagénu podľa spôsobu aplikácie až niekoľkonásobne

Poznámka k boju proti vráskam: S veľmi vysokým účinkom sa využíva metóda nanesenia prostriedku spôsobujúceho fotocitlivosť a následne sa toto miesto ožiari laserom. Poškodené tkanivá reagujú tak prudko, že produkcia kolagénu enormne narastá.

Modré svetlo zabíja baktérie akné cez porfiríny, ktoré sa v nich nachádzajú. Je bezpečnejšie ako ultrafialové svetlo, ktoré ma tiež tento efekt, ale UV je rizikové, pretože vysušuje pokožku, spôsobuje sčervenanie, alebo bolesť.

Červené svetlo zlepšuje mikrocirkuláciu, zmenšuje póry a zmenšuje tak aj životný priestor baktérií v akné. Zvyšuje dostupnosť ATP, DNA a RNA reparáciu v bunkách. Zmenu vidieť najviac v poranených bunkách, ale aj zdravých. Spomaľuje zápalové procesy, urýchľuje hojenie rán, stimuluje tvorbu kolagénu. Jazvy sú pevnejšie a jemnejšie, ak sa používa zvonka. Odstraňuje aj opuchy. Používa sa v DPL systémoch (deep penetrating light) systémoch na rejuvenáciu –omladenie pleti.

Zelené svetlo čistí a odstraňuje pigmentované škvrny, omladzuje pokožku, navádza pocit relaxácie a uvoľnenia.

2. Ultrazvuková terapia

Ultrazvuk sa zle šíri vzduchom a stráca silu. Preto pri aplikácii na pokožku sa používa obvykle kontaktný gél ako prostriedok na zlepšenie prenosu kmitov. Môže byť použitá aj voda, alebo pleťové mlieko, avšak prenos kmitov ultrazvuku do pokožky je takto menej účinný.

Vibrácie vytvárajú efekt kompresie a dekompresie, ale tiež sa to nazýva mikromasáž.  Zvyšuje sa priepustnosť bunkových membrán a prietok tekutín, zlepšuje sa bunkový metabolizmus. Lokálny vzrast teploty je v dôsledku trenia z mikromasáže. To stimuluje prietok krvi a zvyšuje  sa aj teplota v ošetrovanej oblasti.

Efekty ultrazvuku:

  • Sonoforéza: Hydrofilný gél preniká cez bariéru pokožky. Preto kvalita gélu, jeho čistota, nezávadnosť je veľmi dôležitá!
  • Fibrolýza: Tento efekt vzniká v hĺbke tkaniva, mechanicky uvoľňuje spojovacie fibrózy.
  • Metabolizmus: Zlepšuje sa priepustnosť membrán buniek a tým bunková výmena, odstraňovanie toxínov a škodlivín z pokožky.
  • Drenážny efekt: Generuje sa reflexívna vazodilatácia a prietok lymfy.
  • Lipolýza: Zlepšuje sa rozpúšťanie tukov, trigyceridov, napomáha tomu aj použitie lipolýzneho gélu.
  • Spevnenie tkaniva: Je výsledkom všetkých procesov od detoxikácie cez látkovú výmenu až po normalizáciu tkaniva.
  • Frekvencie: 1-MHZ sa obvykle používa na telo a nad 3-MHZ na tvár.

Gély: Používajú sa čisté gély ako pri ultrazvukovom vyšetrení, alebo s prísadami Aloe Vera na špecifické problémy ako akné, s kapsaicínom ako pri celulitíde atď. Odporúčajú sa aj prípravky s obsahom hyaluronanu, napríklad Hyaluronového gélu, ako špičkového produktu, ktorý sa rozvinie do svojho objemu v najhlbších štruktúrach pokožky. Je dôležité, aby bol zmesou nízko a vysokomolekulárneho hyaluronanu, čo umožní výbornú distribúciu v pokožke.

3. Meridiány

Pri použití žehličky, ktorá vytvára ióny sa dotýkame meridiánov, biologicky aktívnych bodov a stimuluje sa detoxikácia (odstraňovanie škodlivých látok) v ošetrovanej oblasti a oblasti naviazanej na príslušné meridiány bez toho, aby sme si to uvedomovali. Elektrostimulácia biologicky aktívnych bodov funguje dokonca lepšie ako klasická akupunktúra ihlami. Laserovým svetlom dochádza tiež k stimulovaniu akupunktúrnych bodov a meridiánov.

Inou metódou je použitie lepivých elektród (často krát nazývané TENS alebo EMS) na rôznych častiach tela a ich napájanie rôznym priebehom napätia a prúdu.

4. Iónová terapia (Galvanoterapia)

Funkcia iónov:

Energia z galvanickej iónovej výmeny útočí na baktérie a podporuje regeneráciu buniek. Nečistoty z pórov sa dostavajú na povrch pokožky. Po jej očistení, následne použité vyživujúce látky. Krémy a gély sa transportujú hlbšie do pokožky. Pokožka je viac hydratovaná a pleť sa napne, čo vrásky vyrovnáva a redukuje.

Pre maximalizáciu efektu odporúčame počas aplikácie používať vodivý gél, čo zlepšuje priebeh procesu, alebo čistiace pleťové mlieko na vyčistenie pokožky a v závere kvalitnejší produkt vhodný k tomuto druhu ošetrenia napr. gél s obsahom kyseliny hayluronovej.  Perfektné vstrebanie vášho obľúbeného krému, gélu či vyživujúceho prostriedku sa zlepšuje jemnými vibráciami, ale najefektívnejšie sú ultrazvukové kmity na vnášanie do hĺbky pokožky.

5. Kontraindikácie:

Všetko čo funguje má svoje kontraindikácie. Ak by tieto prístroje nevyvolávali efekt, tak by kontraindikácie neexistovali. U kozmetických prípravkov a doplnkov si overte znášanlivosť na iných častiach tela ako tvár  v kratšom čase a nižšom dávkovaní prostriedku. Vždy si prečítajte kontraindikácie výrobku, ktorý ste si zakúpili a dodržiavajte ich vo vlastnom záujme.