Rakovina chápaná ako metabolická choroba mitochondrií a nie genetická choroba podľa profesora Thomasa Seyfrieda

Doktor Seyfried je profesor na Univerzite v Bostone v odbore biológia, špecializuje sa na metabolizmus rakoviny. Takisto sa venuje výskumu, ktorý sa špecializuje na výskum terapií a liekov, ktoré budú pomáhať onkologickým pacientom. Takisto sa venujú vytvoreniu programu a diéty pre pacientov s rakovinou bez toho, aby liečba bola toxická pre organizmus. Takýto program následne aplikujú klinickí špecialisti onkologickým pacientom na klinikách a učia ich ako liečiť rôzne druhy rakoviny inak cez metabolicku terapiu. Metabolická terapia predlžuje život onkologickým pacientom a zvyšuje ich šance na kvalitný a dlhý život bez toxicity štandardnej liečby. Podľa doktora Seyfrieda by metabolická liečba mala mať prednosť pred klasickou liečbou chemoterapiou, ožarovaním a biologickou liečbou.

Rakovina ako metabolická porucha

Z pohľadu WHO a mnohých onkológov je rakovina chápaná a liečená ako genetická choroba. Avšak najnovšie štúdie ukazujú, že rakovina vzniká z poškodených mitochondrií a teda ju zaraďujú k metabolickým ochoreniam mitochondrií. Dysfunkcia mitochondrií vyvoláva celotelové zmeny a bunky prechádzajú do procesu fermentácie, aby prežili. Doktor Seyfried študoval mitochondrie pacientov s rôznymi formami rakoviny na mikroskope, ktorý skenuje elektróny a zistil, že onkologickí pacienti majú abnormality mitochondrií. Nikdy nenašiel zdravé mitochondrie u pacientov s rakovinou. Ak mitochondrie sú poškodené, bunky nedokážu generovať energiu akoby mali cez normálny respiračný systém ako oxidačná fosforylácia ( Oxidačná fosforylácia, bežne skracovaná ako OXPHOS, je kritickým biochemickým procesom pri bunkovom dýchaní, najmä v mitochondriách eukaryotických buniek.Tento proces je zodpovedný za tvorbu adenozíntrifosfátu (ATP), primárnej energetickej meny bunky. Zložitosť oxidatívnej fosforylácie zahŕňa viacero krokov a komponentov, z ktorých každý hrá kľúčovú úlohu pri výrobe energie.). Keď tento proces nefunguje správne, bunky sú nútené ísť do fermentačných procesov. A to je to, čo robí rakovina a rakovinové bunky. Rakovinové bunky fermentujú a energiu na fermentáciu získavajú z glukózy a glutamínu takže vlastne existujú a prežívajú na základe fermentácie cukru a aminokyselín. Rakovina neprežije bez cukru a bez glutamínu. (Štúdia: Metabolizmus glutamínu pri rakovine: Pochopenie heterogenity )

Čo spôsobuje poškodenie mitochondrií?

Každý môže dostať rakovinu z iného dôvodu, ale čo je príčina je poškodenie mitochondrií nejakým faktorom. Niekto fajčí a poškodzuje si mitochondrie cez nedostatok kyslíka v pľúcach. Niekto má dlhodobý zápal, ktorý vedie k poškodeniu mitochondrií. Niekto môže byť dlhodobo vystavený žiareniu, čo poškodzuje mitochondrie. 

Rakovina je nekontrolovateľné množenie poškodených buniek a telo to nevie regulovať. Poškodenie buniek nastáva, keď populácia mitochondrií je poškodená a následne bunky sa nekontrolovateľne množia, rastú a fermentujú. Mitochondrie sú tie, ktoré kontrolujú cyklus buniek. Fermentáciu je veľmi ťažké zastaviť bez zdravých mitochondrií. 

Prečo práve ketogénna diéta a ketóza je tá správna voľba onkologických pacientov podľa profesora?

Nadmerná konzumácia karbohydrátov (sacharidov) dlhodobo vedie k zápalovým procesom v organizme a to vedie k poškodzovaniu mitochondrií. Cukor sám o sebe nie je karcinogén, avšak konzumácia sacharidov a cukru vedie k zápalu, k nedostatku výživných látok a následne k mnohých ochoreniam ako cukrovka, kardiovaskulárne ochorenia, autoimunitné ochorenia, ako aj onkologické ochorenia. 

Ľudia ako sa vyvíjali pred tisíckami rokov nejedli také množstvá sacharidov, ale len sezónne ovocie a zeleninu. Strava pozostávala hlavne z mäsa uloveného zvieraťa a bola obmedzená. Ľudia nejedli od rána do večera, ale len raz za deň, alebo každý druhý deň. To čo sa deje v tejto spoločnosti je chronický nadbytok sacharidov. Naše stravovacie návyky sú najviac zodpovedné za vznik zapálov a mnohých ochorení. 

Existuje veľké množstvo karcinogénnych látok, ktoré poškodzujú mitochondrie. Prvým krokom na vznik rakoviny je poškodenie oxidačnej fosforylácie a len bunky, ktoré dokážu fermentovať môžu byť poškodené. Napríklad neurónové bunky v mozgu nedokážu fermentovať a preto nevidíme rakovinu neurónov. V mozgu dokážu fermentovať gliové bunky. Jedine bunky, ktoré dokážu nahradiť respiráciu fermentáciou sa môžu premeniť na rakovinové bunky. 

Problém je aj to, že mnohí lekári majú nedostatok aktuálnych informácií o mnohých ochoreniach. Napríklad je bežné, že pacient s rakovinou dostane na obed biele cestoviny s mäsom a za tým koláčik. Dostane dávku cukru, ktorá podporuje fermentáciu rakovinových buniek. Veľa lekárov má zviazané ruky aj systémom, aj nedostatkom aktuálnych informácií a aj tabuľkami a terapiami, ktoré môžu na liečbu predpísať. Preto je nesmierne dôležité, aby onko pacienti študovali, vzdelávali sa a hľadali sami riešenia a prezentovali ich poznatky svojim lekárom. 

Glioblastóm - jedno z rakovín s najhoršou prognózou

Doktor vypracoval štúdiu o pacientoch s nádormi na mozgu ako je glioblastóm. Pacienti s glioblastómom dostávajú ožiare a steroidy ako schválenú liečbu za posledných 100 rokov. Takíto pacienti väčšinou dostanú vysokú dávku ožiarenia čo uvoľní masívne množstvo glutamínu, čo je vlastne aminokyselina podporujúca rast nádorových buniek. Okrem toho pacienti dostanú steroidy, ktoré zvyšujú krvný cukor. Takže vlastne ožiarenie a steroidy zvýšia hladiny glutamínu a glukózy - dve základné látky, ktoré rakovina potrebuje na rast a množenie. 

Pán profesor sa pýta, prečo používať chemoterapiu a ožarovanie v posledných štádiách, keď to pacientom spôsobuje vypadávanie vlasov, krvácanie z ďasien, nevoľnosti, únavu, zníženie bielych krviniek, keď vieme, že stačí ak rakovinovým bunkám odsekneme zdroje potravy ktorou fermentujú a to glukózu a glutamín cez diétu a lieky, ktoré sú pre telo netoxické. Napríklad na klinikách používajú ketózu - hladovku na zníženie glukózy v krvi a vo výskume aj liek DON (6 deoxy neuroleucine) počas ketózy na redukovanie glutamínu. Problém s týmto liekom je, že bežný človek sa k nemu nedostane. Pritom má oveľa menej negatívnych účinkov v porovnaní s ožarovaním a chemoterapiou. 

Mnohí pacienti, ktorí išli cestou liečby rakoviny ako metabolického ochorenia mitochondrií zmenili diétu a životný štýl. Vylúčili sacharidy a prešli buď na ketogénnu diétu, alebo mäsožravú diétu (carnivore diet). Doktor monitoruje ketózu každého pacienta. Základom pacientov s rakovinou je nejesť sacharidy, byť v ketóze, aby sa rakovinové bunky vyhladovali a zahynuli. Nato slúžia aj ketónové prístroje z krvi, alebo z dychu, alebo z moču. Monitorovanie je veľmi dôležité. Pacienti, ktorí zmenia životný štýl vidia na MRI, že rakovina sa zmenšuje a ustupuje. Tí, ktorí diétu nezvládnu, alebo z nej ustúpia vidia, že nádor znova rastie. Preto je potrebný každodenný monitoring ketózy. Mnohí si myslia, že sú v ketóze, keď vylúčia sacharidy, ale nemusia byť. Nie každý sa dokáže do ketózy jednoducho dostať. Rakovinové bunky nedokážu prežiť z ketónov a z tuku. 

Glutamín ako zdroj potravy pre rakovinové bunky

Neexistuje diéta, ktorá redukuje glutamín. Glutamín je najviac rozšírená aminokyselina v našom tele. Redukovanie glutamínu v ketóze je môžné liekmi ako DON. Don bol používaný na liečbu detí s leukémiou. Takisto sa používa pri liečbe malárie. Nie je však štandardne schválený onkologickou komisiou na liečbu rakoviny. Ďalším problémom je, že DON najlepšie funguje, keď je pacient v ketóze. Preto monitorovanie ketózy je dôležité. Rakovina sa dá zvládnuť cez diétu a koktejl liekov na zníženie glutamínu podľa profesora. Ďalším spôsobom na redukovanie glutamínu je cvičenie v ketóze ako napríklad intervalový tréning. 

Metabolická terapia rakoviny predlžuje život pacientom a dáva im kvalitný život na ďalšie dlhé roky.

Kroky:

  • znížiť konzumáciu sacharidov a dostať sa do ketózy
  • cvičenie v ketóze
  • pravidelná hladovka
  • jedenie obmedzene - 1-2x denne, aby sa inzulín často nezvyšoval
  • monitorovanie ketózy
  • podpora mitochondrií

Podpora zdravia mitochondrií:

  1. intervalový pôst (interval fasting) - časovo-obmedzené jedenie
  2. konzumácia polyfenolov (nachádzajú sa napríklad v káve, zelenom čaji, čokoláde, v hrozne, v bobuľovitom ovocí, v granátovom ovocí, v olivovom oleji, v orechoch)
  3. konzumácia vlákniny (napríklad inulín, akácia, vláknina v podobe celého ovocia a zeleniny)
  4. konzumácia fermentovaných potravín (jogurty, kombucha, kyslá kapusta, starnúce syry)
  5. konzumácia polyamínov (starnúce syry, huby, zelený čaj, orechy a semiačka)
  6. zdravá strava podporuje regeneráciu mitochondrií (zdravé tuky, polyfenoly a antioxidanty)
  7. striedanie studenej a teplej sprchy ako aj otužovanie
  8. ketóza spúšťa regeneračné procesy v tele vrátane regenerácie mitochondrií a ak je ketóza dostatočne silná a inzulín nízky, hodnotené GKI indexom (pomer glukózy v inzulínu v mmol/L) tak nastáva autofágia
  9. NMN doplnky výživy podporujú zdravie mitochondrií (Uvádza sa, že NMN môže zvýšiť hladinu mitochondriálneho NAD+, normalizovať pomer NAD+/NADH, udržať mitochondriálnu homeostázu a regenerovať poškodené mitochondrie).
  10. červené svetlo zlepšuje zdravie mitochondrií, alebo infra sauna
  11. lasery na ožarovanie krvi, alebo skalpu zlepšujú zdravie mitochondrií (nájdete to v knihe UNLOCKING THE KETO CODE od Dr.Gundry strana 72 v anglickej verzii )
  12. Na podporu mitochondrií odporúčane knihu UNLOCKING THE KETO CODE od Dr.Gundry. Celá kniha je o podpore mitochondrií pre dosiahnutie dlhovekosti.

Prevencia rakoviny

Ako pán profesor Seyfried hovorí, nemôžeme dostať rakovinu, ak máme zdravé mitochondrie. A práve preto sa musíme starať o zdravie mitochondrií, aby sme žili zdravý a kvalitný život. Problémom však je, že mnohí ani nevedia, že majú mitochondrie a už vôbec ani nevedia, čo mitochondrie robia. Preto vzdelávanie populácie je nesmierne dôležité. Zdravie máme len jedno.

Zaujíma vás, čo sa stalo myšiam s glioblastómom s metastázami keď dostali ketogénnu diétu?

Na modeloch myší sme zistili, že prognóza na prežitie sa zvýšila 3-4 násobne. Pri metastázach sme zistili, že rakovinové bunky metastáz sú podobné makrofágom a milujú glutamín a glukózu. Ak myši nedostávajú diétu a liek DON, tak do pár dní cca.30 dní umierajú a sú veľmi choré. Po aplikácií don lieku a ketogénnej diéte, myší ožijú a správajú sa ako zdravé myši, hoci glioblastóm stále majú. Tieto myši sa dožívajú skoro 4 mesiace to znamená 4x dlhšie ako keby sme im nedali liek a ketogénnu diétu. Chystáme sa publikovať tento výskum na myšiach na glioblastóm s metastázami v blízkej budúcnosti a sme si istí, že týmto použitým kokteilom liekov a keto diétou vieme predĺžiť a skvalitniť život pacientom, ktorí by už boli dávno odpísaní s verdiktom posledné štádium glioblastómu s metastázami. Takisto sme skúsili dať myšiam temozolomid bez našej metabolickej liečby a s našou metabolickou liečbou, ale myši prežili najdlhšie len s metabolickou liečbou bez ožarovania a chemoterapie.

Spolu s onkológmi sme publikovali materiál: Press, plus therapeutic strategies (Press-pulse: nová terapeutická stratégia pre metabolický manažment rakoviny)

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28250801/

Abstrakt materiálu:

Pozadie: Posun od dýchania k fermentácii je bežným metabolickým znakom rakovinových buniek. Výsledkom je, že glukóza a glutamín sa stávajú hlavnými palivami pre neregulovaný rast nádorov. 

Metódy: Tento všeobecný koncept možno aplikovať na manažment rakoviny vytváraním chronických metabolických stresov na energetický metabolizmus nádorových buniek, ktoré sú spojené so sériou akútnych metabolických stresorov, ktoré obmedzujú dostupnosť glukózy a glutamínu a zároveň stimulujú oxidačnú aktivitu špecifickú pre rakovinu. Zvýšenie množstva nefermentovateľných ketolátok chráni normálne bunky pred energetickým stresom a zároveň ďalej zvyšuje energetický stres v nádorových bunkách, ktorým chýba metabolická flexibilita na využitie ketónov ako účinného zdroja energie. Mitochondriálne abnormality a genetické mutácie spôsobujú, že nádorové bunky sú náchylné na metabolický stres.

Výsledky: Terapeutická stratégia pre liečbu rakoviny je ilustrovaná pomocou ketogénnych diét s obmedzeným príjmom kalórií (KD-R) používaných spolu s liekmi a postupmi, ktoré vytvárajú chronický aj intermitentný akútny stres na energetický metabolizmus nádorových buniek a zároveň chránia a zlepšujú energetický metabolizmus normálnych buniek.

Záver: Mnohí pacienti, ktorí ku nám chodia majú aj ďalšie diagnózy ako hypertenzia, obezita, cukrovka atď. Keď ich dáme na ketogénnu diétu, tak zároveň odstraňujeme aj tieto ochorenia. Pokiaľ ste onkologickí pacient a hoci máte aj vysoké štádium rakoviny, naštudujte si publikácie od profesora. Život každého onkologického pacienta sa na ketogénnej diéte predĺži, ale hlavne zlepší. Diéta neznamená, že obmedzíte príjem sacharidov na mesiac, ale na celý život. Tým obmedzíte rakovinovým bunkám potravu. 

Štúdie:

Odporúčané produkty1