Škodlivé potraviny, ktoré spôsobujú rakovinu

Škodlivé potraviny, ktoré spôsobujú rakovinu

Je nesmierne dôležité, aby sme si uvedomili, že jedlo, ktoré konzumujeme určuje, či budeme zdraví alebo chorí. Týka sa to aj našich detí. Rodičia detí by mali byť uvedomelí a snažiť sa aspoň doma používať také výrobky, ktoré neobsahujú prídavné látky, rastové hormóny, cukry, geneticky modifikované zložky a pesticídy. Síce investovať do kvalitného výberu a nákupu surovín nie je lacná záležitosť pre bežné slovenské rodiny, ale treba sa o to aspoň pokúsiť. Napríklad, namiesto rožkov a šunky si kúpte bio kuraciu polievkovú zmes alebo bio hovädzie kosti a uvarte deťom chutný vývar niekoľkokrát do týždňa. Nespoliehajte sa na tvrdenia typu "Veď dakedy sme jedli všetko a boli sme zdraví". To dakedy bolo za éry, keď neboli na trhu ani GMO potraviny ani také množstvo pesticídov či éčok.

Dnešná doba nás núti študovať etikety výrobkov, pretože na trhu je veľké množstvo výrobcov, ktorí nehľadia na naše zdravie. Množstvo onkologických a civilizačných ochorení narastá. Významne k tomu dopomohla žalostná situácia v potravinárskom priemysle. Preto čítajte etikety v mene vášho zdravia a zdravia vašich detí. Do zdravia svojich detí sa oplatí investovať. V článku sa dočítate, ktoré potraviny sú nebezpečné a spôsobujú rakovinu a ktoré látky majú proti-rakovinové účinky. 

Obsah článku

Potraviny, ktoré zvyšujú riziko vzniku onkologických ochorení

  1. Mäso z veľkochovu (neekologický chov zvierat)
  2. Cukor a jeho druhy
  3. Umelé sladidlá
  4. Geneticky modifikované produkty (GMO-geneticky modifikované organizmy)
  5. Neurotoxíny a ich zoznam
  6. Podrobne o MSG (glutaman sodný)

Enzýmy a antioxidanty, ktoré pomáhajú, regenerujú a majú proti-rakovinové účinky

  1. Artemisinín
  2. Cordyceps sinensis 
  3. Reishi (ganoderma)
  4. Kurkumín (curcumin)
  5. Ašvaganda
  6. Resveratrol
  7. Berberín

Potraviny, ktoré zvyšujú riziko vzniku onkologických ochorení

Je množstvo potravín, ktoré sú škodlivé ako napríklad energetické nápoje, ale sú také, ktoré sú pre naše telo toxické a napriek tomu ich konzumuje niekedy aj trikrát denne.

1. Mäso z veľkochovu (neekologický chov zvierat)

Konvenčné poľnohospodárstvo narozdiel od ekologického poľnohospodárstva nehľadí na morálne, ekologické a etické zásady pri chove zvierat, ale predovšetkým na ekonomický aspekt, aby chov bol čo najmenej nákladný. Ekologické poľnohospodárstvo, ktoré sa v posledných rokoch začalo na Slovensku rozvíjať, poukazuje nato, že ľudia sa posunuli a záleží im na tom, aby sa na Slovensku nepestovali GMO výrobky, aby sa znížil počet pesticídov v slovenských pôdach, aby sa zvieratá chovali v prirodzených podmienkach, na paši a pastvinách a vytvára sa vzťah medzi chovom zvierat, pôdou, človekom a rastlinami ako to bolo kedysi, v časoch, keď ešte naši prarodičia viedli dobytok na pašu. 

V tomto článku nechceme útočiť na supermarkety, ale poukázať nato, že pri kúpe mäsa zo supermarketu by nemala rozhodovať cena, ale predovšetkým informácia, či dané mäso je označené ako Bio, pokiaľ nie je Bio, či je uvedené odkiaľ pochádza, prípadne informácia, či je bez GMO a zaujímať by vás mal aj pôvod mäsa. Pretože, dovolím si povedať, že všetko mäso zo supermarketov, ktoré nemá označenie ani "BIO", ani "bez GMO", ani Slovenský pôvod určite obsahuje antibiotiká, steroidy a rastové hormóny. Takéto mäso pochádza z neekologických chovných fariem alebo staníc. Neekologické chovné farmy chovajú zieratá v uzavretých miestnostiach, niekedy aj bez svetla, kozumujú kukuricu a zmesky, málokedy trávu.  Je tu niekoľko faktorov, ktoré nám ukazujú, že takéto zvieratá nie sú zdravé:

  • zvieratá dostávajú lieky
  • zvieratá majú nedostatok slnečného žiarenia
  • zvieratá majú obmedzený pohyb
  • zvieratá nekonzumujú trávu, ale zmesky kukurice a sóje, ktoré nepatria medzi zdravé potraviny (aj na Slovensko boli dovezené zmesky s obsahom GMO pred niekoľkými rokmi)
  • zvieratá žijú v strese

Podľa ministerstva hospodárstva a rozvoja vidieka sa v roku 2018 nepestovali u nás žiadne geneticky modifikované rastliny. Ak však zmesky pre zvieratá boli vyrobené v zahraničí z geneticky modifikovaných rastlín, alebo ak je mäso dovezené zo zahraničia tak nie je možné odsledovať, či tieto zvieratá nekonzumovali geneticky upravené rastliny. Takáto geneticky upravená potrava spôsobuje vznik tumorov a cýst u zvierat, ktoré následne konzumujeme. Takéto mäso nie je výživa, ale jed. 

Foto: Potkany, ktoré testovali a konzumovali GMO

Keď si porovnáte takéto mäso s mäsom organickým zistíte, že organické mäso vyzerá inak, chutí inak a vonia inak. Organické mäso je kontrolované, zvieratá musia mať prístup aj k tráve, chovatelia nemôžu podávať zvieratám antibiotiká a hormóny a mäso musí prejsť prísnejšími kontrolami. Okrem toho mäso zo zvierat chovaných na pastvinách obsahuje výživné látky ako vitamin D, alebo omega 3. 

Podľa štúdií spôsob, akým sú zvieratá chované má hlavný vplyv na nutričnú kompozíciu mäsa. Rozdiel medzi hovädzím dobytkom konzumujúcim trávu a hovädzím dobytkom konzumujúcim obilniny je signifikantný.

Hovädzie mäso:

Chov hovädzieho dobytka na neekologickej farme: Teliatko sa na jar narodí a pije mlieko od mamy. Mnohé sú vypustené a konzumujú trávu, aby mali dostatok mlieka. Keď má jalovica 7 mesiacov, tak sa presúva do krmných staníc. Tam sú zvieratá držané v stiesnených priestoroch pod neustálym stresom. Rýchlo sa vykrmujú obilím, sójou a kukuricou  (najviac geneticky upravované suroviny) a niekedy dostanú aj trochu sena. Aby zvieratá rýchlejšie rástli a neboli choré, podávajú sa im antibiotiká a rastové hormóny. Následne skončia na bitúnku a naporcované mäso v regáloch supermarketov.  

Chov hovädzieho dobytka na ekologickej farme: Každý deň sa odvedie na pastviny a konzumuje rôzne trávy, rastliny a bylinky, ktoré sa v prírode nachádzajú. Mnohé eko farmy pristúpili k bezstresovej porážke zvierat. Zviera je usmrtené v čakacích ohradách blízko paše, takže zvieratá nie sú prepravované, vystresované a vyčerpané. 

Rozdiely hovädzieho mäsa:

  • Mono-nesaturované tuky: Hovädzie mäso pochádzajúce z ekologického chovu má menej mono-nesaturovaných tukov ako hovädzie mäso pochádzajúce z neekologického chovu.
  • Omega 6: Hovädzie mäso pochádzajúce z ekologického aj neekologického chovu má podobné hodnoty omega 6.
  • Omega 3: Hovädzie mäso pochádzajúce z ekologického chovu má 5 násobne viacej Omega 3 ako hovädzie mäso pochádzajúce z neekologického chovu.
  • Konjugovaná kyselina linolová známa ako CLA: Hovädzie mäso pochádzajúce z ekologického chovu má dvojnásobné množstvo CLA. CLA dodáva telu protirakovinové účinky a stará sa o zdravie kostí.

Hovädzie mäso je bohaté na vitamíny ako B12, B3 a B6. Okrem toho obsahuje železo, selén a zinok. Ďalej obsahuje kreatín a karnosín, ktoré sú doležité pre svaly a mozog. Ak porovnávame kravy na pastvinách a konvenčne chované kravy, tak samozrejme mäso z kravy z pastvín ma viacej vitamínov a antioxidantov, napríklad majú vyššie hodnoty beta-karoténu a vitamínu E.

Iné zvieratá:

Na Slovensku a v Čechách existuje množstvo certifikovaných fariem, ktoré ponúkajú organické mäso a je možné ich navštíviť a vidieť, kde sa zvieratá pasú. Odporúčame nájsť takú farmu, ktorá má podnikovú predajňu pre koncových spotrebiteľov a nakupovať výhradne od nich. Pre zdravie svojich detí kombinujte rôzne druhy mäsa. Raz uvarte vývar zo sliepky, druhý raz z morky. Konzumujte všetky druhy mäsa, ale uistite sa, že mäso pochádza z chovu na pastvine, najlepšie označené ako BIO, bez GMO a od slovenského alebo českého dodávateľa. Na Slovensku máte istotu, že pokiaľ bolo zviera chované obilím alebo kukuricou zo Slovenska, tak slovenská pešnica a kukurica je bez GMO. 

Hore bolo spomenuté chovanie hovädzieho dobytka. Konvenčne chované ovce, chovaná hydina a iné druhy zvierat majú tiež podávané rastové hormóny a antibiotiká. Niekedy je mäso napichané vodou, aby sa zväčšil jeho objem. Uprednostnite organické Bio-Eko farmy.  Keď si kúpite len jednu sliepku za týždeň, viete z nej uvariť vývar, ktorý vám v sklenených flašiach v chladničke vydrží aj týždeň a vždy pri varení polievky vyberiete jednu fľašu a použijete ju buď do polievky, alebo na varenie ryže atď. Takýto vývar je veľmi zdravý pre deti a ich vývoj. Vývar je to najlepšie, čo môžete vašim deťom uvariť. 

2. Cukor a jeho druhy (nahraďte cukor ovocím a medom šetrite!)

Cukor a skoro všetky jeho alternatívy sú zodpovedné za rozvoj civilizačných ochorení. Počet onkologických ochorení z roka na rok stúpa. Dovolím si povedať, že hlavne strava s vysokým obsahom cukru je zodpovedná za tento nárast. Mnohí ľudia sa stali zavislými na sladených nápojoch a sladkostiach. Nadmerná konzumácia cukru spôsobuje bolesti hlavy a únavu.

Väčšina potravín, ktoré supermarket ponúka tvoria spracované výrobky plné konzervačných látok a cukru. Nekupujte takéto výrobky. Vyhnete sa konzervačným látkam a cukru v nich a budete sa cítiť lepšie. V obchodoch nakupujte predovšetkým strukoviny, ovocie a zeleninu, ak je to možné tak v bio kvalite. 

Mnohé supermarkety už rozširujú sortiment o Bio ovocie a zeleninu. Máte chuť na sladké? Dodajte ho telu v prirodzenej forme, vo forme ovocia. Bio ovocie a zelenina sa dá zohnať už v mnohých supermarketoch, na trhoch a tržniciach, objednať v bedničkách cez eshop, alebo zakúpiť pri cestách počas sezóny zozbierané priamo z našich lesov. Keď máte záhradku tak najekonomickejšie je si ovocie a zeleninu vypestovať. Sezónne ovocie napr. bobuľové ovocie si zamrazte, aby ste mali zásoby na zimu.  Tropické ovocie si kúpite kedykoľek počas roka v supermarketoch v bio kvalite.  

Neodporúčame nakupovať jahody, maliny a bobuľové ovocie, ktoré nie je označené ako BIO. Pretože obsahujú veľké množstvo dusičňanov a minimum vitamínov. 

Cukor spôsobuje:

  • Kardiovaskulárne ochorenia
  • Ochorenia pečene
  • Syndróm dráždivého čreva
  • Metabolické poruchy a obezita
  • Kandida
  • Onkologické ochorenia
  • Depresie a agresivitu

Cukor v skoro každej podobe je jed a je to potrava, ktorú potrebujú rakovinové bunky k životu. V každej spracovanej potravine je cukor - od chleba, po tkz. ,,zdravé,, fitness tyčinky, až po alkohol.

Druhy cukru, ktoré nájdete na obaloch a ktorým sa vyhnite:

  • Dextróza
  • Sukróza
  • Maltóza
  • Glukóza
  • Hnedý cukor
  • Karamel
  • Fruktóza
  • Kukuričný sirup
  • Laktóza
  • Dextrín
  • Ryžový sirup
  • Agáve sirup
  • Sacharín

Zdravé náhrady cukru (jediné zdravé alternatívy):

Zvýšená konzumácia cukru spôsobuje vznik onkologických ochorení ako aj cukrovky. Najskôr v tele stúpa hladina inzulínu a doktor vám oznámi, že máte prediabetes. Následne odporučí sladiť náhradami cukru ako aspartám, ktorý je zodpovedný za vznik rakoviny. Takže nebudete mať len zvýšené riziko cukrovky, ale aj onkologických ochorení. 

Na svete existuje množstvo štúdií na rôzne formy cukru a ich negatívne účinky a niektoré sa týkajú práve onkologických ochorení.  

Štúdie preukázali:

  • pridané cukry zvyšujú riziko rakoviny pažeráka
  • fruktóza (kukuričný sirup s obsahom fruktózy) zvyšuje riziko rakoviny tenkého čreva
  • zvýšené riziko rakoviny hrubého čreva, ktoré sa zvyšuje hlavne u obéznych pacientov a pacientov, ktorým bol diagnostikovaný diabetes mellitus
  • zvýšené riziko rakoviny prsníka a tvorbu metastáz v pľúcach
  • zvýšenú tvorbu tumorov a metastáz u myší, ktoré konzumovali sukrózu (tradičný biely cukor)

Pozor: Podľa jednej štúdie až 30 percent myší na diéte na báze škrobov dostalo tumory avšak nemetastázovali do pľúc a 50 percent myší na diéte na báze sukrózy-biely cukor malo nádory prsníka, ktoré metastázovali do pľúc.

Odporúčanie: Nekupujte v obchodoch žiadne hotové polotovary, spracované výrobky, sladkosti, keksíky, čokolády. Ak máte chuť na sladké, urobte si doma nejakú dobrotu napríklad pomleté orechové guličky zmiešané s trochou medu obalené v kakau, alebo kokosovej múčke. Alebo si kúpte kakaové maslo, ktoré keď roztopíte a zmiešate s medom a hnedým kakaom tak dostanete čokoládovú zmes, ktorou možete poliať banán, alebo si ju možete natrieť na palacinky. Alebo si z mraziaku vyberte zmrazené jahody, pridajte trochu medu a kokosové mlieko a rozmixujte si v smoothie mixéry na puding. 

3. Umelé sladidlá, ktorým sa vyhnite:

  • Aspartám
  • Sukralóza
  • Sacharín

Umelé sladidlá patria medzi neurotoxíny a sú nebezpečné pre naše zdravie. Ak vám niekto povie inak, neverte mu. Ak je pre vás vaše zdravie podstatné, vyhoďte všetky umelé sladidlá z vášho domu. Naučte vaše deti o ich toxických účinkoch a šírte tieto informácie ďalej. Množstvo ľudí vďaka mnohým klamlivým článkom a reklamám ani netuší, aká je konzumácia umelých sladidiel nebezpečná. Pozor aspartám sa môže nachádzať aj v potravinách u ktorých to nečakáte ako žuvačky pre deti, cukríky na cmúlanie z lekárne pri bolesti hrdla atď.  Čítajte letáky, štítky a informujte sa.

Zaujímavé video o aspartáme a jeho devastačných účinkoch v angličtine.

Existuje mnoho štúdií, ktoré sa snažili preukázať toxicitu aspartámu. Bohužial mnohé z nich boli vyhodnotené ako ,,nedôveryhodné,, a je to kvoli tlaku výrobcov všetkých produktov, ktoré obsahujú umelé sladidlá. Veď skoro všetko v obchode obsahuje umelé, alebo nejaké iné sladidlo z hore popísaného zoznamu. Okrem rakoviny sú štúdie, ktoré sa snažili preukázať vznik neuro-degeneratívnych ochorení ako Azheimerova choroba po používaní umelých sladidiel, ale mnohé takéto štúdie tiež boli stiahnuté, alebo napadnuté nejakou autoritou. Nakoniec sa nám podarilo nájsť niekoľko štúdií, ktoré sú zverejnené na pubmede. 

Umelé sladidlá spôsobujú:

  • Toxicitu organizmu, hlavne mozgu
  • Rast tumorov
  • Zápalové procesy v tele 

Štúdia: Štúdia o účinkoch aspartámu na pamäť a oxidačný stres mozgu u myší

Rok: 2012

Výsledok: Výsledky preukázali zhoršenú výkonnosť pamäte a zvýšený oxidačný stres mozgu podávaním aspartámu.

Prehľad: Prehodnotenie bezpečnosti aspartámu

Rok: 2017

Vydal: Oxford Univerzita

Výsledok: Aspartám je syntetické umelé sladidlo dipeptidu, ktoré sa často používa v potravinách, liekoch a nápojoch, najmä sýtených a práškových nealkoholických nápojoch. Od roku 1981, keď bol aspartam prvýkrát schválený americkým Úradom pre kontrolu potravín a liečiv (FDA), vedci diskutovali o jeho odporúčanom bezpečnom dávkovaní a jeho všeobecnej bezpečnosti pre orgány. Tento prehľad skúma články publikované v rokoch 2000 až 2016 o bezpečnom dávkovaní a dávkach vyšších ako sú odporúčané a predstavuje stručnú syntézu súčasných trendov. Údaje o bezpečnej dávke aspartamu sú kontroverzné a literatúra naznačuje, že existujú potenciálne vedľajšie účinky spojené s konzumáciou aspartámu. Keďže spotreba aspartámu je na vzostupe, bezpečnosť tohto sladidla by sa mala prehodnotiť. V tomto prehľade je zahrnutá väčšina dostupnej literatúry o bezpečnosti aspartámu. Štúdie bezpečnosti sú založené primárne na zvieracích modeloch, keďže údaje zo štúdií na ľuďoch sú obmedzené, alebo neakceptované. Existujúce štúdie na zvieratách a obmedzené štúdie u ľudí naznačujú, že aspartám a jeho metabolity, či už konzumované v množstvách výrazne vyšších ako je odporúčané bezpečné dávkovanie alebo v rámci odporúčaných bezpečných hladín, môže narušiť  oxidačnú / antioxidačnú rovnováhu, indukovať oxidačný stres a poškodenie integrity bunkovej membrány, ktoré potenciálne ovplyvňujú rôzne bunky a tkanivá a spôsobujú dereguláciu bunkovej funkcie, čo nakoniec vedie k systémovému zápalu tela.

4. GMO produkty

Foto: GMO produkty sú Frankensteinove výrobky, ktoré vás zvnútra nahlodávajú a postupne ničia. 

GMO produkty sú vyrábané najme v USA (viac ako 40 percent), potom nasleduje Brazília, Argentína, India a Kanada. FDA a USDA v Amerike považujú GMO produkty za bezpečné a preto ich počet a výroba narastá. Európa vyžaduje bezpečnostné testy na nové geneticky upravené produkty, ale kedže sú testované výrobcami v krátkom časovom horizonte cca. 3 mesiace tak negatívny účinok sa v tak krátkom časovom úseku ešte neprejaví a tak je produkt je vyhlásený za bezpečný. Pritom pravidelná konzumácia takýchto potravín napr. GMO kukurice, alebo GMO mäsa prináša so sebou vysoké riziko onkologických ochorení. 

Geneticky modifikované produkty sú u nás na Slovensku zakázané (povolené sú len niektoré), ale nedá sa kontrolovať všetko. Napríklad papája dovezená z Havaja a Číny neprechádza kontrolou na testy GMO. Zmesky pre zvieratá obsahujúce kukuricu a sóju vyrobené mimo EU by mali byť tiež kontrolované.

Európska únia sa snaží limitovať dovozy GMO produktov, ale povoľuje nejaké dovozy napríklad kukurice a sóje, ktoré sa používajú na výrobu potravy pre zvieratá. 

Najviac GMO sa nachádza:

  • Kukurica a všetky produkty vyrobené z nej ( kukuričný škrob, syrup, cukor, múčka atď.)
  • Sója
  • Repka olejná, Cukrová repka
  • Bavlna
  • Kanolový olej
  • Papája dovezená z Havaja a z Číny
  • Cukor
  • Mäso a mliečne produkty zo zvierat chovaných geneticky upravenou kukuricou a sójou (zvieratá z neekologického veľkochovu)
  • Zemiaky
  • Ryža
  • Cukina, baklažán a tekvica 

Aj keď Európa limituje dovoz produktov s obsahom GMO, nie je stále ošetrené dovezené mäso a zmesky pre zvieratá, ktoré farmári používajú. Eko farmy používajú slovenské krmivá resp. pasú zvieratá na pastvinách. Ale konvenčne predávané mäso z veľkovýroby väčšinou nakupuje najlacnejšie dovezené zmesky, ktoré obsahujú GMO. Takéto mäso, mlieko aj mliečne výrobky musia obsahovať GMO. Preto znova opakujeme, nájdite si takú bio eko farmu, v ktorej žijú zdravé a šťastné zvieratá. Podporíte tým malých poľnohospodárov a farmárov a dáte svojim deťom zdraviu prospešné mäso a nie jed.

Zdroje GMO (produkty, ktoré sa z GMO vyrábajú) a nemusia byť zdokumentované, ak je ich menej ako 0,9 percenta plus Éčka (nevhodné prídavné látky):

  • Aspartám E951
  • Glutaman sodný E621
  • Kyselina citronová E330
  • Cukor
  • Sójový lecitín E322
  • Arómy
  • Maltodextrín
  • Kyselina mliečna E270
  • Rastlinné proteíny
  • Sorbitol E420
  • Glukózovo-fruktózový sirup
  • Xantán E415
  • Melasa
  • Citrán sodný E331
  • Glycerol E422 

5. Neurotoxíny a ich zoznam

Neurotoxíny sú látky, ktoré poškodzujú centrálny nervový systém. Keď konzumujeme neurotoxíny a ani o tom nevieme, poškodzujeme svoj mozog a neuróny, čo negatívne vplýva na všetky naše funkcie tela. Autority považujú mnohé prídavné látky za bezpečné, aj keď z dlhodobého hľadiska nie sú.

Neurotoxíny sú látky, ktoré povzbudzujú elektrickú aktivitu neurónov a to buď nadmernou stimuláciou, čo vedie k smrti neurónov, alebo porušovaním ich komunikačných procesov. Práve vďaka porušovaniu neurónov a ich funcií docháza najskôr k migrénam, nespavosti, depresiam a následne k ochoreniam ako Azheimerova choroba, Hungtingen ochorenie, Parkinsonova choroba atď. 

Neurotoxíny sa nachádzajú hlavne v potravinách, ale aj v produktoch ako osviežovače vzduchu, vakcíny atď.

  1. BPA: Nachádza sa v plastových nádobách. Pri vysokom zahriatí sa uvoľňuje z plastu do jedla a spôsobuje hormonálne poruchy, ale aj zvýšené riziko rakoviny prsníka, prostaty, metabolické poruchy a neplodnosť.

  1. Aspartám: Popísané hore.

  1. MSG (glutaman sodný): Je označovaný ako E621. Nachádza sa v instantných polievkach, v sójových omáčkach, v dochucovadlách do polievok, v hotových jedlách. Viac je popísané dole.

  1. Diacetyl: Nachádzajúci sa v pop-corne teda v pukancoch, ktoré sa pripravujú v mikrovlnke. Diacetyl sa nachádza v pukancoch, ktoré majú maslovú príchuť a je označovaný ako ochucovadlo, alebo príchuť umelého masla, alebo prírodné arómy. Na pop-corne nenájdete označenie diacetyl. Takže sa vyhnite pop-cornu, ktorý sa pripravuje v mikrovlnke. Tento neurotoxín preniká cez bariéru mozgu a spôsobuje ochorenia ako Alzheimerova choroba.

  1. Olovo: Olovo je toxické pre centrálny, nervový systém a môže spôsobovať napríklad nervozitu, tŕpnutie, paralýzu, problémy s pamäťou atď. Nachádza sa hlavne v niektorých rybách vo vyšších množstách ako tuniak, žralok. Čím menšia ryba, tým menej olova ako sardinky. Veľké ryby majú viacej olova, pretože žijú dlhšie a olovo sa v ich telách kupuluje postupne.

  1. Hliník: Je to neurotoxín, ktorý sa ukladá v našom mozgu a je reaktívny. Nachádza sa napríklad v niektorých zubných pastách, deodorantoch, alebo v krémoch na opaľovanie. Nájdeme ho aj v mnohých potravinách, vakcínach a liekoch. Spôsobuje zápalové ochorenia mozgu a napríklad v mnohých štúdiách vedzi preukázali, že pacienti s Alzheimerovou chorobou mali vyššie hladiny hliníka v mozgu ako pacienti, ktorí netrpeli na neuro-degeneratívne ochorenia. Ďalšia štúdia preukázala, že ženy, ktoré majú rakovinu prsníka mali vyššie hodnoty hliníka v prsníkovej tekutine ako je bežné.

Hliník nájdete:

  • zubné pasty
  • deodoranty
  • vakcíny
  • hliníkový riad
  • teflónový riad
  • farbivo označované ako E173, E520, E521,E523, E554, E555, E556 a E558 
  • alobal
  • konzervy (hlavne ak je v nej niečo slané)
  • misky na opekanie
  • potraviny ako kypriaci prášok
  • zaváraniny z obchodu

6. Podrobne o MSG (glutaman sodný)

Existujú mnohé štúdie na MSG na zvieratách.

MSG spôsobuje obezitu a cukrovku:

Jedna zo štúdií ukázala, že myši, ktorým bolo aplikované MSG mali zvýšený krvný cukor, inzulín, triglyceridy a cholesterol a mali nábeh na vznik cukrovky, niečo podobné ako sa to deje u ľudí, keď je im diagnostikovaný diabetes melitus typ 2. 

Podľa ďalšej štúdie potkany, ktoré boli liečené podávaním MSG počas 10 dní začali mať symptómy poškodenia pečene. Výsledky preukázali zvýšené hodnoty LPO (lipidová peroxidáza) a zvýšená aktivita pečeňových enzýmov ako GST, kataláza, SOD. Výsledky preukázali aj progresiu oxidačného poškodenia a potkany mali zvýšené hodnoty aj ALT, AST a GGT v sére. 

MSG spôsobuje neurologické poškodenia: 

Pravidelná konzumácia MSG spôsobuje excitotoxicitu, ktorá spôsobuje neurologické poškodenia ako ischémia, traumatické ochorenia mozgu, ktoré vedú k chronickým ochoreniam ako skleróza multiplex, alebo Parkinsonova choroba atď. Myši, ktoré dostávali MSG preukázali zvýšenú degeneráciu buniek v hipokampe o 11,5 percenta. Viaceré štúdie dospeli k záveru, že MSG pôsobí ako silný neurotoxín tým, že ovplyvňuje chemické zloženie hipokampu, ktorý aktivuje neurodegeneratívne dráhy.

MSG spôsobuje genotoxicitu:

Vedci skúmali potenciálnu genotoxicitu MSG v potrave sprostredkovanú oxidačným poškodením u intraperitoneálne liečených potkanov pri dávke 4 mg / g telesnej hmotnosti. Signifikantné zvýšenie tvorby malondialdehydu (MDA) bolo pozorované v orgánoch, ako sú pečeň, mozog a obličky, zatiaľ čo hladiny glutatiónu boli výrazne znížené so zvýšením aktivity enzýmu glutatión-S-transferáza. Toto bola indikácia zvýšeného oxidačného stresu, ktorý mohol zohrávať sprostredkovateľskú úlohu pri vyvíjaní toxického účinku na genetickej úrovni. Okrem toho sa sledoval genotoxický účinok ako tvorba mikronukleov v bunkách kostnej drene potkanov.

Podobné zistenia boli získané v inej štúdii, v ktorej MSG indukovaná apoptóza vyvolaná oxidačným stresom v bunkách týmusu potkanov. Bol zaznamenaný významný nárast oxidačného stresu, ktorý by mohol vyvolať poškodenie DNA vedúce k skorej bunkovej smrti. 

MSG spôsobuje toxicitu pečene:

Mnohé štúdie na myšiach preukázali, že konzumácia MSG spôsbuje nealkoholické, zápalové ochorenia pečene s akumuláciou tuku.

Záver:

Predstavte si, že takéto výrobky sme konzumovali posledných 10-20 rokov. Každým rokom pribúdalo viac a viac nezdravých výrobkov plných cukru do regálov supermarketov a dnes je spotreba cukru v enormných číslach, pretože cukor ako konzervant sa pridáva všade. Telo má pamäť, každá naša bunka má pamäť a stali sme sa na nezdravých potravinách tak závislými, že mnohí z nás zjedia denne veľkú čokoládu, plechovku redbulu alebo coca coly, polievku s ochucovadlom, a na večeru šťavnaté kura pretože telo si to žiada. To je závislosť. Zbaviť sa jej je nesmierne ťažké. A mnohí to nedokážu. Ale dá sa to. Odporúčame každý deň zjesť mäsový vývar pre regeneráciu čreva. Vývar je ako balzam na črevo. Dodá telu kolagén. Keď nezdravé potraviny obmedzíte, po 1 mesiaci budete vitálnejší, ale závisloť sa vás bude držať ešte pár mesiacov. Po 3 mesiacoch ste už na výbornej ceste a po 6 mesiacoch budete ako znovuzrodení.

Pre urýchlenie procesu detoxikácie - odstránenie toxínov, ktoré v našich telách zanechali steroidy, antiobiotiká, farbivá, pesticídy a éčka je vhodné nasadiť si výživové doplnky s výrazným proti-rakovinovým účinkom. Nezdravé potraviny živia rakovinové bunky a tie môžu kolovať v našich telách až 10 rokov, kým sa rozvinú v plnej sile. Pre detox je vhodné raz do roka vybrať balenie artemisininu (paliny ročnej), ktorá zabíja rakovinové bunky. U onkologických pacientov odporúčame užívať pravidelne kordyceps s reishi a kurkumín. Na opakujúce sa zápalové procesy v tele, ktoré môžu viesť k vzniku rakoviny odporúčame enzým serapeptázu. Nestačí užívať len výživové doplnky, je potrebné zmeniť stravu, pre rýchlejší detox pridať šport, pitný režim a silnú dávku sebadisciplíny. O rok sa budete cítiť ako znovuzrodení...

Na záver by sme ešte uviedli, keďže tento článok budú čítať mnohí naši nasledovatelia na facebooku, ktorí sú užívatelia prístroja Bioquant, že prístroj Bioquant, ako už z našich predchádzajúcich článkov viete, urýchľuje proces detoxikácie. Pravidelné používanie prístroja Bioquant 2x denne zlepší detoxikačné funkcie buniek tým, že odvod odpadov a toxínov vďaka dobrej krvnej reológii beži optimálne. Regeneračná schopnosť organizmus sa s Bioquantom zvýši na maximum pokiaľ urobíte zmeny v tomto článku. Len kombinácia všetkých týchto životných zmien + Bioquant dokáže naštartovať regeneračné schopnosti organizmu na plné obrátky. Viac o zdravotnícke pomôcke Bioquant na www.bioquant.sk

Foto: Laserové ožarovanie krvi cez nosovú dutinu zdravotníckou pomôckou Bioquant, v pohodlí domova (úprava krvnej reológie mechanicky bez akýchkoľvek vedľajších účinkov, pre zlepšenie celkového zdravia)

Nikdy ste nepočuli o Bioquante?

Enzýmy a doplnky, ktoré detoxikujú a odstraňujú rakovinové bunky

Záleží nám na zdraví ľudí. Preto sme rozvinuli projekt Bioquant. Prichádzajú za nami mnohí s rôznymi diagnózami a rôznymi príbehmi. A vďaka spätnej väzbe a vytváraním si vzťahu so zákazníkom vieme, že Bioquant im pomohol cítiť sa lepšie. Ale vždy tvrdíme, že treba zmeniť celkový životný štýl. Pred 10 rokmi sme predávali viac ako 30 druhov výživových doplnkov (viď.banner). Dnes nám ostalo len pár a len tie, ktoré mnohí zákazníci potrebujú - artemisinín, kordyceps, kordyceps s reishi, kurkumín a serapeptáza. Je to silná päťka s protirakovinovým účinkom. Vitamíny a minerály má človek získavať predovšetkým zo stravy. Ale pokiaľ človek bojuje s onkologickým ochorením, tak odporúčame práve tieto doplnky, s ktorými máme dlhoročné skúsenosti. 

A. Artemisinín

Antimalarický liek artemisinín preukázal protinádorovú aktivitu in vitro a experimenty na zvieratách.. Skúmala sa schopnosť artemisinínu zabíjať rakovinové bunky prostredníctvom rôznych molekulárnych mechanizmov. Prieskum PubMed v 127 dokumentoch o protirakovinových účinkoch ukázal, že artemisinín môže byť terapeutickou alternatívou pri vysoko agresívnych rakovinách s rýchlym šírením bez toho, aby sa vyvíjala rezistencia na liečivo. Vykazujú tiež synergizmus s inými protirakovinovými liečivami bez zvýšenej toxicity voči normálnym bunkám. Bolo zistené, že artemisinín má omnoho vyššiu protinádorovú aktivitu nasledovnými účinkami:  apoptóza (programovaná smrť rakovinových buniek) a zastavenie oxidačného stresu.

B. Cordyceps

Cordyceps je parazitická huba, ktorá podľa mnohých štúdíí zlepšuje imunitu, pomáha pri onkologických ochoreniach, dodáva energiu a pôsobí ako prírodné antibiotikum.

Štúdia z pubmed: Cordyceps pomáha potáčať metastázy s krcinómom prsníka

Link na štúdiu v angličtine: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/29253616

Výsledok: Výsledky preukázali že vodné extrakty z cordyceps sinensis majú potencionálnu anti-metastázovú aktivitu v modely u myší, ktoré mali karcinóm prsníka a to down-reguláciou expresie niekoľkých cytokínov súvisiacich s metastázami.

Štúdia z pubmed: Kordycepín indukuje apoptózu rakovinových buniek vaječníkov inhibíciou CCL5-sprostredkovanej signálnej dráhy Akt/Nf-kB

Linka na štúdiu v angličtine: https://www.nature.com/articles/s41420-018-0063-4

Výsledok:  Štúdia preukázala indukovaniej bunkovej smrti rakovinovvých buniek vaječníkov, avšak ďalšie štúdie sú potrebné.

 C. Reishi

Reishi je huba, ktorá je známa v Ajurvéde aj v Čínskej tradičnej medicíne. Mnohé štúdie preukázali, že reishi redukuje zápalové procesy, bojuje proti rakovine, proti neuro-degeneratívnym ochoreniam a ochoreniam srdca. Reishi má vynikajúcu schonosť dodať telu energiu a zlepšuje pamäť a koncentráciu. Reishi obsahuje beta-glukán, ktorý zvyšuje počet T buniek, ktoré odstraňujú zápalové procesy v tele, tam kde prebiehajú, tým sa znižuje hladina stresových hormónov a zlepšuje sa celkové zdravie.

Reishi huba je vynikajúca pre ľudí, ktorí majú problémy s imunitou, nedostatok energie, onkologické ochorenia, alebo nejaké zápalové ochorenia, ktoré spôsobujú vznik auto-imunologických ochorení.

Betaglukán pomáha redukovať rast rakovinových buniek, kyselina ganoderová znižuje cholesterol, triglyceridy a krvný tlak a antihistamín lanostan, ktorý pomáha pri artritíde.

D. Kurkumín

Výskum kurkumínu in vitro a na zvieratách priniesol úspešné výsledky a preukázal jeho anti-rakovinové účinky. Kurkumín je schopný identifikovať rakovinové bunky a zničiť ich apoptózou (bunková smrť rakovinových buniek). Okrem toho kurkumín potláča vytváranie nitrosamínu a tvorbu aflatoxínu, ktoré sú spojené so zvýšeným rizikom vzniku niektorých rakovín.

Ďalším plusom je, že je to antioxidant, ktorý obsahuje flavonoidy, ktoré pomáhajú odstraňovať voľné radikály.

E. Ašvaganda

Ašvaganda pomáha telu sa adpatovať na stresové situácie, znižuje hladinu kortizolu- stresového hormónu, ktorý telo vylučuje pri stresových situáciách. Okrem toho pomáha zmierňovať nespavosť, depresie a úzkosť.  

Používa sa aj v Indii pri onkologických ochoreniach, avšak mnohé štúdie boli vykonané na zvieracích modeloch a štúdie sa ľuďoch stále prebiehajú.

Jedna štúdia na myšiach liečila tumory vo vaječníkoch ashwagandhou. Liečba myší nesúcich ortotopické vaječníkové nádory generovaných injekciou bunkovej línie ľudského ovariálneho epiteliálneho karcinómu (A2780) WFA a cisplatinou (WFA) samotnou alebo v kombinácii viedla k 70 až 80% zníženiu rastu nádoru a úplnej inhibícii metastáz do iných orgánov v porovnaní s neliečenými zvieratami.

Zdroj na štúdiu v angličtine: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25264898

Účinky:

  • Znižuje stres a hladinu kortizolu
  • Dodáva telu energiu a výkonnosť
  • Zlepšuje pamäť, koncentráciu a mozgové funkcie
  • Zlepšuje spánok
  • Vhodná aj pre vegetariánov
  • Chráni mozog pred toxínmi
  • Má proti-nádorové účinky

Zdroje

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25264898

https://www.vsetkoogmo.sk/index.php/item/115-gmo-buducnost-alebo-zahuba 
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/29253616 
https://www.nature.com/articles/s41420-018-0063-4
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3791249/

Hsiao WL, Liu L. The role of traditional Chinese herbal medicines in cancer therapy – From TCM theory to mechanistic insights. Planta Med. 2010;76:1118–31. [PubMed[]
Hurria A, Togawa K, Mohile SG, Owusu C, Klepin HD, Gross CP, et al. Predicting chemotherapy toxicity in older adults with cancer: A prospective multicenter study. J Clin Oncol. 2011;29:3457–65.[PMC free article] [PubMed[]
Lai HC, Singh NP, Sasaki T. Development of artemisinin compounds for cancer treatment. Invest New Drugs. 2013;31:230–46. [PubMed[]
Efferth T, Dunstan H, Sauerbrey A, Miyachi H, Chitambar CR. The anti-malarial artesunate is also active against cancer. Int J Oncol. 2001;18:767–73. [PubMed[]
Gordi T, Lepist EI. Artemisinin derivatives: Toxic for laboratory animals, safe for humans? Toxicol Lett. 2004;147:99–107. [PubMed[]
Dondorp AM, Nosten F, Yi P, Das D, Phyo AP, Tarning J, et al. Artemisinin resistance in Plasmodium falciparum malaria. N Engl J Med. 2009;361:455–67. [PMC free article] [PubMed[]
Woerdenbag HJ, Moskal TA, Pras N, Malingré TM, el-Feraly FS, Kampinga HH, et al. Cytotoxicity of artemisinin-related endoperoxides to Ehrlich ascites tumor cells. J Nat Prod. 1993;56:849–56. [PubMed[]
Reungpatthanaphong P, Mankhetkorn S. Modulation of multidrug resistance by artemisinin, artesunate and dihydroartemisinin in K562/adr and GLC4/adr resistant cell lines. Biol Pharm Bull. 2002;25:1555–61.[PubMed[]
Ashton M, Nguyen DS, Nguyen VH, Gordi T, Trinh NH, Dinh XH, et al. Artemisinin kinetics and dynamics during oral and rectal treatment of uncomplicated malaria. Clin Pharmacol Ther. 1998;63:482–93. [PubMed[]
Allison S, Palma PM. Commercialization of transgenic plants: potential ecological risks. BioScience. 1997;47:86–96. doi: 10.2307/1313019. [CrossRef[]
Ballari VR, Martin A, Gowda LR (2012) Detection and identification of genetically modified EE-1 brinjal (Solanum melongena) by single, multiplex and SYBR® real-time PCR. J Sci Food Agric. doi:10.1002/jsfa.5764, Published online 22 June 2012 [PubMed]
Beagle JM, Apgar GA, Jones KL, Griswold KE, Radcliffe JS, Qiu X, Lightfoot DA, Iqbal MJ. The digestive fate of Escherichia coli glutamate dehydrogenase deoxyribonucleic acid from transgenic corn in diets fed to weanling pigs. J Anim Sci. 2006;84(3):597–607. [PubMed[]
Berberich SA, Ream JE, Jackson TL, Wood R, Stipanovic R, Harvey P, Patzer S, Fuchs RL. The composition of insect-protected cottonseed is equivalent to that of conventional cottonseed. J Agric Food Chem. 1996;44:365–371. doi: 10.1021/jf950304i. [CrossRef[]
Bernstein IL, Bernstein JA, Miller M, Tierzieva S, Bernstein DI, Lummus Z, Selgrade MK, Doerfler DL, Seligy VL. Immune responses in farm workers after exposure to Bacillus thuringiensis pesticides. Environ Health Perspect. 1999;107:575–582. doi: 10.1289/ehp.99107575.[PMC free article] [PubMed] [CrossRef[]
Brake J, Vlachos D. Evaluation of transgenic Event 176 “Bt” corn in broiler chicken. Poult Sci. 1998;77:648–653. [PubMed[]
Brian H. Unintended effects of Bt crops. World Watch. 1999;12:9–10. []
Brigulla M, Wackernagel W. Molecular aspects of gene transfer and foreign DNA acquisition in prokaryotes with regard to safety issues. Appl Microbiol Biotechnol. 2010;86(4):1027–1041. doi: 10.1007/s00253-010-2489-3. [PubMed] [CrossRef[]
Burks AW, Fuchs RL. Assessment of the endogenous allergens in glyphosate-tolerant and commercial soybean varieties. J Allergy Clin Immunol. 1995;96:1008–1010. doi: 10.1016/S0091-6749(95)70243-1. [PubMed] [CrossRef[