Trvalá epilácia a čo o nej potrebujete vedieť

Obsah:

  1. Úvod
  2. Spôsoby odstraňovania nežiadúcich chĺpkov
  3. IPL svetlo - jedna z najúčinnejších metód
  4. Čo je IPL svetlo
  5. Aký je rozdiel medzi IPL a laserom
  6. Výhody IPL

1. Úvod

Asi každý hľadá spôsoby, ako sa zbaviť chĺpkov čo najdlhšie, čo najrýchlejšie a čo najefektívnejšie. Existuje množstvo spôsobov ako sa zbaviť nežiadúcich chĺpkov, nie všetky sú však vhodné pre každého.

Niekedy bola trvalá epilácia v salónoch považovaná za nemožnú pre mnohých z nás vďakej jej vysokým cenám a počtu opakovaní. Tým, že doba pokročila výrobcovia si uvedomujú, že zakaznici nemajú čas tráviť v salóne 1-2 hodiny raz za mesiac a preto prišli na trh s IPL prístrojmi na domáce použitie, ktoré umožňujú častejšie použitie v pohodlí domova. Vlnová dĺžka ostáva pri týchto prístrojoch rovnaká, jedine čo sa znížilo bol výkon a teda je potrebných viacej opakovaní ako v salónoch.

2. Spôsoby odstraňovania nežiadúcich chĺpkov

  • Holenie žiletkou
  • Holenie strojčekom
  • Vosk resp. voskové pásiky
  • IPL prístroje
  • Laserové prístroje
  • Pinzeta
  • Elektrolýza, epilácia elektrickou ihlou

3. IPL svetlo – jedna z naúčinnejších metód

IPL prístroje sú prístroje, ktoré sľubujú trvalé odstránenie chĺpkov. To, či odstránia chĺpky natrvalo závisí od toho, akú má pleť farbu, akú majú chĺpky farbu, od typu prístroja, ako sa používa atď. Ak vám kozmetička povie, že IPL vás zbaví ochlpenia natrvalo, tak to nie je úplná pravda. IPL vás zbaví chĺpku na veľmi dlhú dobu, ale potom je potrebné aspoň raz ročne toto ošetrenie opakovať.

Trvalá epilácia pre mnohých znamená trvalé odstránenie chĺpkov. Vo väčšine prípadoch trvalá epilácia znamená redukovanie chĺpkov o približne 90 percent a zastavenie ich rastu na dlhšie obdobie napríklad na rok, alebo aj na dlhšie. Po trvalej epilácií na dosiahnutie dlhodobého efektu je potrebné raz ročne, alebo aj viacej krát opakovať epilovanie.

Nie každý bude s IPL epiláciou rovnako spokojný. Ak niekto má hrubšie, silnejšie, tmavšie chĺpky, tak ten bude mať viditeľne lepšie účinky rýchlejšie, ako niekto kto má napríklad na určitých častiach tela jemnejšie chĺpky a na iných hrubšie a silnejšie chĺpky. Takisto farba pleti zohráva veľa.

Prístroje na epiláciu sa môžu líšiť základnými funkciami. Nie vždy znamená, že ten najdrahší je najúčinnejší. V podstate všetky tieto jednotky majú rovnakú vlnovú dĺžku a podobný výkon, niektoré majú väčšiu plochu okna, čím je epilácia rýchlejšia.

Niektoré prístroje na epiláciu ponúkajú aj iné hlavice, napríklad hlavica na ošetrovanie akné, alebo hlavica na omladzovanie pleti a odstraňovanie vrások. Niektoré majú vymeniteľné hlavice a iné majú prednastavený počet záberov a tak ich životnosť končí po poslednom zábere.

4. Čo je IPL svetlo?

IPL svetlo, teda intenzívne pulzné svetlo, pomáha pri korekcii rôznych kožných porúch ako nadmerné starnutie, pigmentové škvrny a iné. Tento proces sa nazýva fotoomladzovanie. Okrem iného, IPL je určené aj na epiláciu (trvalé odstraňovanie chĺpkov). 

Funkcie IPL svetla:

  • Fotoepilácia
  • Fotoomladenie
  • Likvidácia pigmentových škvŕn
  • Odstraňovanie cievnych lézií
  • Odstraňovanie akné

5. Aký je rozdiel medzi IPL a laserom?

Ošetrením korienok absorbuje energiu IPL svetla alebo lasera. Počas toho sa zvýši teplota v rastových centrách chĺpkov. Zvýšená teplota vedie ku poškodeniu rastových centier. Nový chĺpok, ktorý po aplikácií narastie, je jemnejší a svetlejší. Opakovaným používaním dochádza k trvalému odstráneniu ochlpenia, resp. k jeho zjemneniu a zosvetleniu.

IPL svetlo alebo laserové svetlo svojim pôsobením reaguje s farbivom chlpu (melanínom), zahreje chlp na extrémne vysokú teplotu a takto chlp spáli – definitívne zničí. Z toho vyplýva aj vyššia účinnosť tejto metódy na tmavé chlpy na svetlejšej pokožke. 

Farbivo melanín obsahuje aj koža. Čím je koža prirodzene tmavšia alebo opálenejšia, tým viac IPL svetlo zahrieva aj pokožku. Pri tmavej koži je preto nutné použiť nižšiu energiu IPL svetla, aby nedošlo k poškodeniu pokožky. Táto nižšia energia je však menej efektívna pre definitívne odstránenie korienka chlpu (folikulu). Ideálny je teda najtmavší chlp a zároveň najsvetlejšia pokožka. Čím je rozdiel medzi farbou chlpu a farbou pokožky menší (t. j. svetlá pokožka so svetlejšími chlpmi alebo tmavšia pokožka s tmavšími chlpmi), tým je IPL epilácia alebo laserové odstraňovanie menej efektívne. To znamená, že epilácia je možná, ale ošetrenie si bude pravdepodobne vyžadovať viac opakovaní. 

Tento princíp platí pre každý laser alebo intenzívne pulzné svetlo IPL používané na epiláciu. Neexistuje laser alebo intenzívne pulzné svetlo, ktoré by dokázalo kvalitne odstraňovať svetlé chlpy zo svetlej pokožky, či tmavé chlpy z tmavšej a opálenej pokožky. 

Počet opakovaní na docielenie definitívneho odstránenia chlpov je individuálny. Okrem rozdielu medzi farbou pokožky a farbou ochlpenia závisí od množstva zasiahnutých či poškodených chlpov v aktívnej rastovej fáze (anagéne) chlpu. Len v tejto fáze je korienok tmavý, a preto môže byť spálený – zničený laserom alebo IPL svetlom. Laserový lúč alebo IPL svetlo prenikne ku korienku (folikulu) chlpu, zachytí sa na tmavom pigmente (melaníne) a tepelným účinkom ho spáli. Chlp sa po niekoľkých dňoch až týždňoch z korienka (folikulu) uvoľní a vypadne. Počet korienkov (folikulov) v aktívnej fáze (anagéne) je rôzny na jednotlivých častiach tela a do určitej miery individuálny. Ostatné korienky (folikuly) na danej časti tela sú v kľudovej fáze (telogéne). V niektorých korienkoch sú v kľudovej fáze ešte chlpy prítomné, z niektorých už v priebehu kľudovej fázy vypadli. Korienky (folikuly) v kľudovej fáze sa skôr či neskôr prebudia, korienky stmavnú a začnú z nich rásť chlpy. Preto sú medzi jednotlivými epiláciami nutné dostatočne dlhé pauzy, priamo závislé od dĺžky kľudovej fázy na danej časti tela, aby sa maximálne množstvo chlpov dostalo do aktívnej rastovej fázy, stmavlo a mohlo byť zničené laserovým lúčom alebo IPL svetlom.

Vo všeobecnosti je najvhodnejší čas na opakovanie aplikácie doba, keď chlpy začínajú opäť rásť. Táto fáza rastu korienkov (folikulov) spiacich v telogéne počas predchádzajúcej epilácie nastáva obvykle v období 1 – 6 mesiacov po poslednej aplikácii. 

6. Výhody IPL:

  • IPL má väčšie okno na epiláciu a tým sa ožaruje väčšia plocha ako napríkald u laserového prístroja, alebo u elektrolýzy.
  • Po určitej dobe sa bude znižovať rast chĺpkov a menej aplikácií bude potrebných na ožarovanie. Nové chĺpky, ktoré ešte budú vyrastať budú jemnejšie a menej viditeľné ako predtým.
  • Prístroje sú vhodné na domáce použitie, čo umožňuje užívateľovi kedykoľvek používať prístroj počas pozerania televízie. Niektoré prístroje ako Latys má model prešmykávania, takže vždy keď posuniete hlavicu na inú plochu tak príde nový záblesk a tým nie je potrebné ani stláčanie tlačidla len posúvanie prístroja.
  • V porovnaní s profesionálnymi IPL prístrojmi, účinok prichádza pomalšie, ale je rovnako efektívny v dlhšom časovom horizonte.

Video epilátor Latys IPL

Prístroje IPL a lasery na epiláciu nájdete tu.