Účinky morskej a chlórovanej vody na našu pokožku

Účinky chlórovanej vody na našu pokožku

Bazén s chlórovanou vodou? Alebo morskou vodou? Alebo dovolenka pri mori? Všetko ovplyvňuje pokožku a poradíme vám ako ju správne po kúpaní ošetrovať a ako redukovať nepriaznivé účinky chlóru.

Predčasné starnutie pleti

Morská voda a aj chlórovaná voda majú dopad na stav našej pleti a urýchľujú starnutie, alebo dokonca majú nepriaznivé účinky na zdravie. Niektorí plavci napríklad dostanú alergiu na chlórovanú vodu a preto vyhľadávajú morskú, ktorá je už aj súčasťou mnohých bazénov. Všeobecne sa hovorí, že viacej kožných problémov sa vyskytuje v chlórovanej vode ako morskej, alebo slanej vode. Morská voda väčšinou spôsobuje vysušenie a svrbenie, ktoré po sprche vymizne. Chlór spôsobuje podráždenie, alebo niekedy aj červné škvrny, alebo vyrážky. Chlór zároveň zbavuje pokožku kožného mazu a poškodzuje epidermis, čo prináša zrýchlené starnutie pleti. Chlór je však potrebný, aby zabil všetky škodlivé baktérie vo vode. Obe, morská aj chlórovaná voda urýchľujú starnutie pleti, ktorému sa dá zabrániť.

Tipy ako ošetrovať pleť po kúpaní:

 • Vyhýbajte sa chlórovanej vode a uprednostnite morskú, alebo slanú vodu.
 • Udržiavajte pH vody medzi 7.2-7.8 a pravidlne ho kontrolujte.
 • Chlór sa udržiava v pleti aj po sprchovaní. Preto sa odporúča použiť sprchový gél na celé telo. Hlavne sa odporúča očistiť pleť enzýmovým peelingom, ktorý ju zbaví všetkých nečistôt, alebo aj čistiacou penou.
 • Po sprche je potrebné pleť ošetriť pleťovým krémom s kyselinou hyalurónovou, ktorý zablokuje vstrebávanie chlóru do pokožky.
 • Na pleť si naneste aloe vera, ak je pleť začervená, alebo podráždená.
 • Pokiaľ máte nad 30 rokov, po osrpchovaní si naneste pleťové sérum proti vráskam a následne pleťový krém s prírodnými olejmi a kyselinou hyalurónovou.
 • Po plávaní je potrebné udržiavať dostatočný pitný režim.  

Kingray odporúča:

 1. Po kúpaní sa osprchujte a použite sprchový gél.
 2.  Po kúpaní naniesť na celé telo telové mlieko
 3.  Po kúpaní vyčistiť tvár buď ezýmovým peelingom, alebo čistiacou penou
 4.  Následne naneste pleťové sérum na tvár