Vitamín C a jeho účinky

Vitamín C (kyselina askorbová) je vitamín, ktorý vaše telo potrebuje na tvorbu krvných ciev, chrupaviek, svalov a kolagénu v kostiach. Vitamín C je tiež nevyhnutný pre proces hojenia.

Obsah článku:

1. Účinky vitamínu C na organizmus
2. Výživové doplnky s obsahom vitamínu C
3. Porovnanie jednotlivých výživových doplnkov
4. Štúdie zo sveta na vitamín C a ich abstrakt

1. Účinky vitamínu C na organizmus

Vitamín C je antioxidant, ktorý pomáha chrániť vaše bunky pred účinkami voľných radikálov - molekúl produkovaných, keď vaše telo rozkladá jedlo alebo je vystavené tabakovému dymu a slnečnému žiareniu, röntgenovým lúčom alebo iným zdrojom. Voľné radikály môžu hrať úlohu pri srdcových chorobách, rakovine a iných chorobách.

Vitamín C tiež pomáha telu vstrebávať a ukladať železo.

Pretože vaše telo neprodukuje vitamín C, musíte ho prijímať zo stravy. Vitamín C sa nachádza v citrusových plodoch, bobuľovinách, zemiakoch, paradajkách, paprike, kapuste, ružičkovej kapusty, brokolici a špenáte. Vitamín C je k dispozícii aj ako perorálny doplnok, zvyčajne vo forme kapsúl a žuvacích tabliet.

 • pomáha chrániť bunky a udržiavať ich zdravé
 • udržiavanie zdravej pokožky, krvných ciev, kostí a chrupaviek
 • pomoc pri hojení rán
 • chráni pred oxidačným stresom
 • posiľnuje imunitu

2. Výživové doplnky s obsahom vitamínu C

3. Porovnanie jednotlivých výživových doplnkov

1. Swedish Nutra vitamín C

Tento výživový doplnok je vynikajúci v období virusov, pretože podporuje imunitný systém a obsahuje 3 dôležité látky na imunitu v jednom a to je vitamín C, D3 a zinok.

Na každodenné použitie vám bude stačit jedna 15ml dávka denne, ktorá vám dodá  600mg vitamínu C, 15mcg vitamínu D3 a 6mg zinku.

V prípade choroby, únavy, stresu môžete dávku zvýšiť na maximálnu dávku 25ml denne, ktorá vám dodá 1000mg vitamínu C, 25mcg vitamínu D3 a 10mg zinku.

Tento doplnok neobsahujé éčka.

Swedish Nutra je zárukou čistoty a kvality.

2. Adele Davis lipozomálny vitamín C

Lipozomálne formy obsahujú menšie molekuly a preto ich organizmus lepšie vstrebáva.

Adelle Davis je výrobcom výrobkov vysokej kvality a čistoty a špecializuje sa na lipozomálne formy vitamínov.

Prečo práve lipozomálny vitamín C Adelle Davis?

 • Trojitý antioxidačný účinok.
 • 6 x vyššia vstrebateľnosť oproti iným formám.
 • Podporuje imunitu a urýchľuje tvorbu enzýmov potrebných k správnej funkcii endokrinného systému.
 • Synergia vitamínu C a lecitínu – súbežne urýchľuje a zefektívňuje látkovú premenu mikroživín rozpustných vo vode.

V dennej dávke 2x 1 čajová lyžička (2x5ml) získate 1000mg vitamínu C a 1050mg slnečnicového lecitínu.

3. Adelle Davis vitamín C kapsule 60kps x 500mg

Tento vitamín od Adelle Davis je vhodný pre tých, ktorí najradšej konzumujú kapsule. Klasicky sa zapije vodou.

V jednej dávke získate 500mg a odporúča sa konzumácia 1 kapsule denne.

Tento produkt neobsahuje deriváty sóje ani žiadne iné hlavné alergény: mlieko, vajcia, ryby, ustrice, orechy, obilie a arašidy. Neobsahuje lepok. 

4. Adelle Davis vitamín C prášok

Adelle Davis ponúka prášok v troch baleniach: 100g, 500g a 1000g. Táto forma vitamínu C v prášku je chutná a príprava je veľmi jednoduchá. V lete je vhodné prášok zamiešať do studenej vody a pripraviť tak osviežujúci nápoj. V zime môžete pridať do čaju miesto citrónu.

100g balenie obsahuje 1000mg vitamínu C v 1/4 lyžičky.

500g balenie obsahuje 1000mg vitamínu C v 1/4 lyžičky a vydrží až na 500 dávok.

1000g balenie obsahuje 1000mg vitamínu C v 1/4 lyžičky a vydrží až 1000 denných dávok.

5. Lipo C Askor vitamíny C lipozomálne

Inpharma priniesla na trh vitamín C pod názvom Lipo C Askor, ktorý obsahuje lipozomálnu formu vitamínu C.

Obsahuje prírodný vitamín C s lipozomálnym vstrebávaním (liposomal delivery, LD), bioflavonoidy z citrusových plodov, extrakt z plodov šípok a tukové látky z rastlinných zdrojov. Ide o výsledok spojenia tradičných znalostí a moderné technológie vyvinutej americkými a českými odborníkmi, pričom uvedené zloženie bolo formulované pod názvom RosaCelip-LD®.

Z ich produkcie môžete nájsť 120kps balenie, 60kps balenie, sirup Junior pre deti 110ml a sirup pre dospelých 136ml.

Balenie 120kps

Balenie 120kps: 1 kapsula obsahuje 520 mg RosaCelip-LD®, z toho 500 mg vitamín C (625% DDD), 10 mg bioflavonoidov z citrusových plodov, 10 mg extrakt z plodu šípok. Pomocné látky: mastné kyseliny. Kapsula je rastlinného pôvodu (HPMC).

Balenie 60kps

Balenie 60kps: 1 kapsula obsahuje 520 mg RosaCelip-LD®, z toho 500 mg vitamín C (625% DDD), 10 mg bioflavonoidov z citrusových plodov, 10 mg extrakt z plodu šípok. Pomocné látky: mastné kyseliny. Kapsula je rastlinného pôvodu (HPMC).

Balenie Lipo C Askor sirup Junior:

Dávka 1 ml RosaCelip-LD® obsahuje 50 mg vitamín C (62,5% RVH) a 10 mg extrakt z plodu šípok, ďalej 1,9 mg bioflavonoidov z citrusových plodov, 50 mg jablčná šťava - koncentrát.

Deti od 0-3 rokov: 1 ml (50 mg) 1x denne,
Deti od 3 do 6 rokov veku: možno podávať odmerku naplnenú po rysku 1-2 ml (50-100 mg vitamínu C) 1-2x denne,
Deti od 6 rokov: možno podávať odmerku naplnenú po rysku 2-4 ml (100-200 mg vitamínu C) 1-2x denne.

Balenie Lipo C Askor sirup pre dospelých

 • Dospelí: 1 priložená odmerka naplnená po rysku 5 ml (1000 mg vitamínu C) 1x až 2x denne, v ktorúkoľvek dennú hodinu
 • Deti od 3-6 rokov veku: krátkodobo sa môže podať odmerka naplnená po rysku 1 ml (200mg vitamínu C) 1x denne
 • Deti od 6 rokov veku: odmerka naplnená po rysku 2 ml (400 mg vitamínu C) 1x až 2x denne

4. Štúdie zo sveta na vitamín C a ich abstrakt

Štúdia: Kyselina askorbová zapuzdrená v lipozomoch: Vplyv na biologickú dostupnosť a kapacitu ochrany pred ischemicko-reperfúznym poranením.

Ukázalo sa, že intravenózne podanie vitamínu C znižuje oxidačný stres a v niektorých prípadoch zlepšuje fyziologické funkcie u dospelých ľudí. Perorálne podávanie vitamínu C je zvyčajne menej účinné ako intravenózne, čiastočne kvôli horšej biologickej dostupnosti vitamínu C. Účelom tejto štúdie bolo zistiť účinnosť orálneho podávania vitamínu C enkapsulovaného v lipozómoch. V testoch bolo 11 mužom a ženám podané perorálne placebo alebo 4 g vitamínu C orálne, orálne lipozomálne alebo intravenózne.

Údaje naznačujú, že orálny prísun 4 g vitamínu C enkapsulovaného v lipozómoch produkuje cirkulujúce koncentrácie vitamínu C, ktoré sú vyššie ako neenkapsulované orálne, ale nižšie ako intravenózne podanie a poskytuje ochranu pred oxidačným stresom.

Vitamín C a imunita

Vitamín C je základnou mikroživinou pre ľudí. Je to antioxidant a kofaktor pre rodinu biosyntetických a génovo regulačných enzýmov.

Vitamín C prispieva k imunitnej obrane podporou rôznych bunkových funkcií vrodeného aj adaptívneho imunitného systému.

Vitamín C podporuje funkciu epitelovej bariéry proti patogénom a podporuje aktivitu zachytávania oxidantov v pokožke, čím potenciálne chráni pred oxidačným stresom v prostredí.

Vitamín C sa hromadí vo fagocytárnych bunkách, ako sú neutrofily, a môže zvyšovať chemotaxiu, fagocytózu, tvorbu reaktívnych foriem kyslíka a nakoniec mikrobiálne zabíjanie.

Je tiež potrebný na apoptózu a klírens použitých neutrofilov z miest infekcie makrofágmi, čím sa znižuje nekróza / NETóza a potenciálne poškodenie tkaniva.

Úloha vitamínu C v lymfocytoch je menej jasná, ale ukázalo sa, že zvyšuje diferenciáciu a proliferáciu B- a T-buniek, pravdepodobne kvôli jeho regulačným účinkom na gény.

Nedostatok vitamínu C má za následok zhoršenú imunitu a vyššiu náchylnosť na infekcie. Infekcie zase majú významný vplyv na hladinu vitamínu C v dôsledku zvýšeného zápalu a metabolických požiadaviek.

Ďalej sa zdá, že suplementácia vitamínom C je schopná predchádzať aj liečiť respiračné a systémové infekcie. 

95% tovaru na sklade

Držíme všetok tovar skladom, aby sme vám ho vedeli doručiť do 24hod. V prípade, že niektorý tovar nie je skladom, tovar na stránke nie je možné objednať, alebo je napísané: ,,Tovar nie je skladom, ale je na ceste. Prijímame predobjednávky."

Poštovné nad €100 zdarma (cez DPD)

 • Objednávky, ktoré presiahnu hodnotu nad 100,00 EUR majú dopravu zdarma. Expedujeme cez kuriérsku spoločnosť DPD.
 • Pri kúpe akéhokoľvek doplnku výživy Swedish Nutra je poštovné na celú objednávku zdarma!

Zákaznícka podpora

 • Máte otázky ohľadom konkrétneho výrobku?  Pošlite nám vašu otázku na e-mailovú adresu info@kingray.sk, alebo telefonickz na 0907 173 910. 
 • Pre otázky adresované na reklamačné oddelenie, účtovné oddelenie, technické oddelenie píšte vaše otázky na e-mailovú adresu info@kingray.sk, vášu otázku priradíme zodpovednej osobe, ktorá vám do 24 hodín odpovie. Keby ste nedostali odpoveď do 48 hodín, kontaktujte nás telefonicky. 

Ako dlho trvá dodanie?

Dodanie záleží od toho, aký tovar ste si zvolili. V ideálnom prípade trvá dodanie objednávky 1 až 3 pracovné dni. V prípade, že chýba niektorá položka z objednávky, môže sa to predĺžiť na 4 až 5 pracovných dní. 95% tovaru máme skladom. Ak vám prišiel e-mail o expedovaní tovaru a nebude vám doručený do 2 dní, prosím napíšte nám e-mail a preveríme stav vašej objednávky. U niektorých výrobkov, ktoré sú na ceste môže byť dodacia lehota 10 dní až mesiac, pokiaľ sú vo výrobe. Prosím berte to na vedomie. 

Facebook

Facebook

Nájdete nás na facebooku. Pravidelne pridávame ponuky, akcie a zľavy. Staňte sa našim fanúšikom a nenechajte si újsť ani jednu akciu.

Heureka.sk

Všetky naše produkty nájdete aj na heureka.sk. 

Vernostný program

Pravidelne zbierajte body každým nákupom, každou recenziou, alebo hodnotením produktu. Musíte byť však registrovaný, aby ste zbierali body na vašom účte.

1 bod získate pri nákupe za 10 EUR, za jedno hodnotenie, alebo za 1 recenziu. 1 bod sa rovná 0,5 EUR.

Mall.sk

Všetky naše produkty nájdete už aj na Mall.sk.