Vitamín D

Vitamíny ako C a B sú najospevovanejšie vitamíny. Ale tieto vitamínové superhviezdy sú nútené deliť sa o svoje prvenstvo s dlho zanedbávaným vitamínom D, ktorému sa konečne dostáva pozornosti, ktorú si možno vždy zaslúžil.

Obsah článku:

1. Účinky vitamínu D na organizmus
2. Výživové doplnky s obsahom vitamínu D
3. Porovnanie jednotlivých výživových doplnkov
4. Štúdie zo sveta na vitamín D a ich abstrakt

1. Účinky vitamínu D na organizmus

Určite viete, že vitamín D je vynikajúci pri podpore zdravých kostí, hlavne pri vstrebávaní vápnika. Ak máte nedostatok vitamínu D, najmä vo vašich starších rokoch, môže to viesť k osteoporóze.

Existujú však pribúdajúce dôkazy, ktoré spájajú nízke hladiny vitamínu D so zvýšeným rizikom cukrovky 1. typu, bolesti svalov a kostí a, možno ešte závažnejšie, s rakovinou prsníka, hrubého čreva, prostaty, vaječníkov, pažeráka a lymfatického systému. .

Ak chcete znížiť krvný tlak, môže byť vitamín D práve tým, čo nariadil lekár. Ak sa snažíte znížiť riziko cukrovky alebo znížiť riziko srdcových infarktov, reumatoidnej artritídy alebo roztrúsenej sklerózy, potom by mal byť vitamín D vo vašom dennom režime doplnkov výživy na prvom mieste.

 • posiľňuje imunitný systém a redukuje zápaly a zápalové procesy
 • posiľňuje kosti, svaly
 • znižuje riziko hypertenzie a cukrovky
 • znižuje riziko tvorby polypov
 • znižuje riziko sklerózy multiplex

2. Výživové doplnky s obsahom vitamínu D

3. Porovnanie jednotlivých výživových doplnkov

1. Adelle Davis lipozomálny vitamín D3

Adelle Davis je značka záruky a kvality. Špecializujú sa hlavne na lipozomálne formy doplnkov a lipozomálny vitamín D3 je jeden z nich.

Lipozomálna forma má v porovnaní od klasických foriem až 6-krát vyššiu vstrebateľnosť. Je to preto, že molekuly látky sú obalené lipozómami. Lipozomálny obal chráni účinnú látku pred degradáciou, umožňuje rýchlejšie a účinnejšie vstrebávanie, ako aj lepší prestup dovnútra buniek. Výsledkom je takmer 100%-né vstrebanie do krvného obehu a následne takmer 100%-ný prestup do buniek ľudského tela vrátane imunitných buniek.

Odporúčaná denná dávka 5ml obsahuje 50mcg vitamínu D3.

2. Adelle Davis lipozomálny vitamín D3 a K2

V tomto lipozomálnom výživovom doplnku získavate dva vitamíny v jednom - lipozomálny vitamín D3 a K2.

Účinky D3 ako sme už popísali sú hlavne na posiľnenie imunity, eliminovanie zápalov, podporu kostí a svalov.

Účinky K2 sú hlavne na podporu kostí a ako prevencia ochorení kostí a kĺbov napr. osteoporóza, ale aj na podporu srdcovocievneho systému.

Kombinácia týchto dvoch vitamínov prináša ich zlepšenú spoluprácu v niektorých procesoch ako je tvorba bielkovín v kostných bunkách, alebo viazanie minerálov.

Odporúčaná denná dávka je 5ml - jedna čajová lyžička, čo predstavuje 50mcg vitamínu D3 a 100mcg vitamínu K2.

3. Adelle Davis D3 a K2 kapsule 

Pokiaľ uprednostňujete kapsule, tak Adelle Davis ponúka aj kapsulovú formu vitamínov D3 a K2.

V podstate dávka je taká istá ako pri lipozomálnej forme, čo tvorí 1 kapsulu. 

Denná dávka je jedna kapsula, čo predstavuje 50mcg vitamínu D3 a 100mcg vitamínu K2.

4. Adelle Davis D3 kapsule

Adelle Davis má aj kapsule s čistým vitamínom D3.

Denná dávka predstavuje 1 kapsulu, čo tvorí 50mcg vitamínu D3.

5. Swedish Nutra vitamín C, D3 a zinok

Swedish Nutra je naša obľúbená značka. Sú to doplnky výživy zo Švédska maximálnej čistoty bez éčok. Ich novinkou je vitamín C doplnený vitamínom D3 a zinkom.

Tento doplnok vo forme sirupu posiľňuje imunitu a denná dávka môže byť 15ml, maximálna je 25ml.

Obsahuje v dávke 15ml (ODD):

 • Vitamín C (kyselina L-askorbová): 600mg (750%),
 • Vitamín D3 (cholekalciferol): 15mcg (300%),
 • Zinok (glukonát zinku): 6mg (60%).

Obsahuje v dávke 25ml (ODD):

 • Vitamín C (kyselina L-askorbová): 1000mg (1250%),
 • Vitamín D3 (cholekalciferol): 25mcg (500%),
 • Zinok (glukonát zinku): 10mg (100%).
 • ODD = odporúčaná denná dávka
  ** = ODD nie je stanovená

4. Štúdie zo sveta na vitamín D a ich abstrakt

Účinky vitamínu D na zdravie - zdroj pubmed

 • Metabolizmus vápnika: Vitamín D má rozhodujúcu úlohu v regulácii metabolizmu vápnika a fosfátov účinkami na črevo, kosti a obličky. Ak to rozdelíme na jednoduchý koncept, je potrebný adekvátny stav vitamínu D na udržanie normálnej hladiny vápnika a fosfátov a na zabránenie sekundárnej hyperparatyreózy. V tejto súvislosti je vitamín D obzvlášť dôležitý pre optimálne vstrebávanie vápnika v čreve a má zásadné účinky na kosti udržiavaním minerálnej homeostázy, ale aj priamymi pleiotropnými účinkami na kostné bunky.
 • Rachitída-krivica: Historicky bol objav vitamínu D nevyhnutný pre úspešnú prevenciu a liečbu epidémie rachitídy na začiatku 20. storočia. To sa dosiahlo zvýšením prísunu vitamínu D do bežnej populácie pôsobením verejného zdravia, ako je príjem oleja z tresčej pečene, obohatenie potravy vitamínom D a nakoniec tiež suplementácia vitamínom. Výživná rachitída je charakterizovaná deformáciami kostí v dôsledku zníženej apoptózy hypertrofických chondrocytov v rastovej platničke a zníženej mineralizácie. Medzi ďalšie príznaky patrí svalová slabosť a oneskorenie vývoja. V závažných prípadoch môže byť rachitída smrteľná v dôsledku život ohrozujúceho srdcového zlyhania a zástavy srdca. Zatiaľ čo nedostatok vitamínu D môže spôsobiť krivicu v kostiach s otvorenými rastovými platničkami, osteomalácia predstavuje chybnú mineralizáciu existujúcej kosti, čo vedie k zníženiu jej tuhosti a je často spojená s bolesťou kostí a svalovou slabosťou. Liečba výživovej krivice a osteomalácie vitamínom D a vápnikom je spojená s veľkým zlepšením kostnej minerálnej denzity (BMD),
 • Zlomeniny: Pokiaľ ide o účinky suplementácie vitamínu D na pády a zlomeniny, súčasné metaanalýzy RCT vedú k nekonzistentným záverom s neutrálnym alebo malým priaznivým účinkom. 
 • Rakovina: Vitamín D znižuje bunkovú proliferáciu a zvyšuje bunkovú diferenciáciu, zastavuje rast nových krvných ciev a má výrazné protizápalové účinky. Mnohé štúdie naznačujú súvislosť medzi nízkou hladinou vitamínu D a zvýšeným rizikom rakoviny, pričom najsilnejší dôkaz pre kolorektálny karcinóm. V následnej štúdii Health Professionals Follow-up Study (HPFS) bolo u osôb s vysokými koncentráciami vitamínu D diagnostikovaná rakovina hrubého čreva o polovicu vyššia pravdepodobnosť ako u osôb s nízkymi koncentráciami. Zatiaľ nie je možné urobiť definitívny záver o súvislosti medzi koncentráciou vitamínu D a rizikom rakoviny, ale výsledky mnohých štúdií sú sľubné. Existujú určité dôkazy, ktoré spájajú vyšší príjem vitamínu D s nižším rizikom rakoviny prsníka. Účinok menopauzálneho stavu na túto asociáciu je stále nejasný.
 • Srdcové ochorenia: Niekoľko štúdií poskytuje dôkazy o tom, že ochranný účinok vitamínu D na srdce by mohol byť prostredníctvom systému hormónov renín-angiotenzín, potlačením zápalu alebo priamo na bunky srdca a steny krvných ciev. V štúdii Framingham Heart Study mali pacienti s nízkymi koncentráciami vitamínu D (<15 ng / ml) o 60% vyššie riziko srdcových chorôb ako tí s vyššími koncentráciami. V inej štúdii, ktorá sledovala mužov a ženy po dobu 4 rokov, bola u pacientov s nízkymi koncentráciami vitamínu D (<15 ng / ml) trikrát vyššia pravdepodobnosť diagnostikovania hypertenzie ako u pacientov s vysokými koncentráciami (> 30 ng / ml).
 • Infuenza: Influenza v zimných mesiacoch môžu byť sezónnym stimulom, ktorý v zime spúšťa ohniská chrípky. V japonskej randomizovanej, kontrolovanej štúdii mali deti, ktoré dostávali denný doplnok vitamínu D 1 200 IU, o 40% nižšiu mieru chrípky typu A v porovnaní s deťmi, ktoré dostávali placebo; nebol signifikantný rozdiel v miere chrípky typu B.

Záver

Tým, že trávime teraz v období koronavírusu menej času na slnku, je potrebné dodanie vitamínu D v inej forme. Pravidelná konzumácia vedie k zníženiu rizika mnohých chorôb a k naštartovaniu imunitného systému.

95% tovaru na sklade

Držíme všetok tovar skladom, aby sme vám ho vedeli doručiť do 24hod. V prípade, že niektorý tovar nie je skladom, tovar na stránke nie je možné objednať, alebo je napísané: ,,Tovar nie je skladom, ale je na ceste. Prijímame predobjednávky."

Poštovné nad €100 zdarma (cez DPD)

 • Objednávky, ktoré presiahnu hodnotu nad 100,00 EUR majú dopravu zdarma. Expedujeme cez kuriérsku spoločnosť DPD.
 • Pri kúpe akéhokoľvek doplnku výživy Swedish Nutra je poštovné na celú objednávku zdarma!

Zákaznícka podpora

 • Máte otázky ohľadom konkrétneho výrobku?  Pošlite nám vašu otázku na e-mailovú adresu info@kingray.sk, alebo telefonickz na 0907 173 910. 
 • Pre otázky adresované na reklamačné oddelenie, účtovné oddelenie, technické oddelenie píšte vaše otázky na e-mailovú adresu info@kingray.sk, vášu otázku priradíme zodpovednej osobe, ktorá vám do 24 hodín odpovie. Keby ste nedostali odpoveď do 48 hodín, kontaktujte nás telefonicky. 

Ako dlho trvá dodanie?

Dodanie záleží od toho, aký tovar ste si zvolili. V ideálnom prípade trvá dodanie objednávky 1 až 3 pracovné dni. V prípade, že chýba niektorá položka z objednávky, môže sa to predĺžiť na 4 až 5 pracovných dní. 95% tovaru máme skladom. Ak vám prišiel e-mail o expedovaní tovaru a nebude vám doručený do 2 dní, prosím napíšte nám e-mail a preveríme stav vašej objednávky. U niektorých výrobkov, ktoré sú na ceste môže byť dodacia lehota 10 dní až mesiac, pokiaľ sú vo výrobe. Prosím berte to na vedomie. 

Facebook

Facebook

Nájdete nás na facebooku. Pravidelne pridávame ponuky, akcie a zľavy. Staňte sa našim fanúšikom a nenechajte si újsť ani jednu akciu.

Heureka.sk

Všetky naše produkty nájdete aj na heureka.sk. 

Vernostný program

Pravidelne zbierajte body každým nákupom, každou recenziou, alebo hodnotením produktu. Musíte byť však registrovaný, aby ste zbierali body na vašom účte.

1 bod získate pri nákupe za 10 EUR, za jedno hodnotenie, alebo za 1 recenziu. 1 bod sa rovná 0,5 EUR.

Mall.sk

Všetky naše produkty nájdete už aj na Mall.sk.