Vitamín D

Vitamín D

Vitamíny ako C a B sú najospevovanejšie vitamíny. Ale tieto vitamínové superhviezdy sú nútené deliť sa o svoje prvenstvo s dlho zanedbávaným vitamínom D, ktorému sa konečne dostáva pozornosti, ktorú si možno vždy zaslúžil.

Obsah článku:

1. Účinky vitamínu D na organizmus
2. Výživové doplnky s obsahom vitamínu D
3. Porovnanie jednotlivých výživových doplnkov
4. Štúdie zo sveta na vitamín D a ich abstrakt

1. Účinky vitamínu D na organizmus

Určite viete, že vitamín D je vynikajúci pri podpore zdravých kostí, hlavne pri vstrebávaní vápnika. Ak máte nedostatok vitamínu D, najmä vo vašich starších rokoch, môže to viesť k osteoporóze.

Existujú však pribúdajúce dôkazy, ktoré spájajú nízke hladiny vitamínu D so zvýšeným rizikom cukrovky 1. typu, bolesti svalov a kostí a, možno ešte závažnejšie, s rakovinou prsníka, hrubého čreva, prostaty, vaječníkov, pažeráka a lymfatického systému. .

Ak chcete znížiť krvný tlak, môže byť vitamín D práve tým, čo nariadil lekár. Ak sa snažíte znížiť riziko cukrovky alebo znížiť riziko srdcových infarktov, reumatoidnej artritídy alebo roztrúsenej sklerózy, potom by mal byť vitamín D vo vašom dennom režime doplnkov výživy na prvom mieste.

 • posiľňuje imunitný systém a redukuje zápaly a zápalové procesy
 • posiľňuje kosti, svaly
 • znižuje riziko hypertenzie a cukrovky
 • znižuje riziko tvorby polypov
 • znižuje riziko sklerózy multiplex

2. Výživové doplnky s obsahom vitamínu D

3. Porovnanie jednotlivých výživových doplnkov

1. Adelle Davis lipozomálny vitamín D3

Adelle Davis je značka záruky a kvality. Špecializujú sa hlavne na lipozomálne formy doplnkov a lipozomálny vitamín D3 je jeden z nich.

Lipozomálna forma má v porovnaní od klasických foriem až 6-krát vyššiu vstrebateľnosť. Je to preto, že molekuly látky sú obalené lipozómami. Lipozomálny obal chráni účinnú látku pred degradáciou, umožňuje rýchlejšie a účinnejšie vstrebávanie, ako aj lepší prestup dovnútra buniek. Výsledkom je takmer 100%-né vstrebanie do krvného obehu a následne takmer 100%-ný prestup do buniek ľudského tela vrátane imunitných buniek.

Odporúčaná denná dávka 5ml obsahuje 50mcg vitamínu D3.

2. Adelle Davis lipozomálny vitamín D3 a K2

V tomto lipozomálnom výživovom doplnku získavate dva vitamíny v jednom - lipozomálny vitamín D3 a K2.

Účinky D3 ako sme už popísali sú hlavne na posiľnenie imunity, eliminovanie zápalov, podporu kostí a svalov.

Účinky K2 sú hlavne na podporu kostí a ako prevencia ochorení kostí a kĺbov napr. osteoporóza, ale aj na podporu srdcovocievneho systému.

Kombinácia týchto dvoch vitamínov prináša ich zlepšenú spoluprácu v niektorých procesoch ako je tvorba bielkovín v kostných bunkách, alebo viazanie minerálov.

Odporúčaná denná dávka je 5ml - jedna čajová lyžička, čo predstavuje 50mcg vitamínu D3 a 100mcg vitamínu K2.

3. Adelle Davis D3 a K2 kapsule 

Pokiaľ uprednostňujete kapsule, tak Adelle Davis ponúka aj kapsulovú formu vitamínov D3 a K2.

V podstate dávka je taká istá ako pri lipozomálnej forme, čo tvorí 1 kapsulu. 

Denná dávka je jedna kapsula, čo predstavuje 50mcg vitamínu D3 a 100mcg vitamínu K2.

4. Adelle Davis D3 kapsule

Adelle Davis má aj kapsule s čistým vitamínom D3.

Denná dávka predstavuje 1 kapsulu, čo tvorí 50mcg vitamínu D3.

5. Swedish Nutra vitamín C, D3 a zinok

Swedish Nutra je naša obľúbená značka. Sú to doplnky výživy zo Švédska maximálnej čistoty bez éčok. Ich novinkou je vitamín C doplnený vitamínom D3 a zinkom.

Tento doplnok vo forme sirupu posiľňuje imunitu a denná dávka môže byť 15ml, maximálna je 25ml.

Obsahuje v dávke 15ml (ODD):

 • Vitamín C (kyselina L-askorbová): 600mg (750%),
 • Vitamín D3 (cholekalciferol): 15mcg (300%),
 • Zinok (glukonát zinku): 6mg (60%).

Obsahuje v dávke 25ml (ODD):

 • Vitamín C (kyselina L-askorbová): 1000mg (1250%),
 • Vitamín D3 (cholekalciferol): 25mcg (500%),
 • Zinok (glukonát zinku): 10mg (100%).
 • ODD = odporúčaná denná dávka
  ** = ODD nie je stanovená

4. Štúdie zo sveta na vitamín D a ich abstrakt

Účinky vitamínu D na zdravie - zdroj pubmed

 • Metabolizmus vápnika: Vitamín D má rozhodujúcu úlohu v regulácii metabolizmu vápnika a fosfátov účinkami na črevo, kosti a obličky. Ak to rozdelíme na jednoduchý koncept, je potrebný adekvátny stav vitamínu D na udržanie normálnej hladiny vápnika a fosfátov a na zabránenie sekundárnej hyperparatyreózy. V tejto súvislosti je vitamín D obzvlášť dôležitý pre optimálne vstrebávanie vápnika v čreve a má zásadné účinky na kosti udržiavaním minerálnej homeostázy, ale aj priamymi pleiotropnými účinkami na kostné bunky.
 • Rachitída-krivica: Historicky bol objav vitamínu D nevyhnutný pre úspešnú prevenciu a liečbu epidémie rachitídy na začiatku 20. storočia. To sa dosiahlo zvýšením prísunu vitamínu D do bežnej populácie pôsobením verejného zdravia, ako je príjem oleja z tresčej pečene, obohatenie potravy vitamínom D a nakoniec tiež suplementácia vitamínom. Výživná rachitída je charakterizovaná deformáciami kostí v dôsledku zníženej apoptózy hypertrofických chondrocytov v rastovej platničke a zníženej mineralizácie. Medzi ďalšie príznaky patrí svalová slabosť a oneskorenie vývoja. V závažných prípadoch môže byť rachitída smrteľná v dôsledku život ohrozujúceho srdcového zlyhania a zástavy srdca. Zatiaľ čo nedostatok vitamínu D môže spôsobiť krivicu v kostiach s otvorenými rastovými platničkami, osteomalácia predstavuje chybnú mineralizáciu existujúcej kosti, čo vedie k zníženiu jej tuhosti a je často spojená s bolesťou kostí a svalovou slabosťou. Liečba výživovej krivice a osteomalácie vitamínom D a vápnikom je spojená s veľkým zlepšením kostnej minerálnej denzity (BMD),
 • Zlomeniny: Pokiaľ ide o účinky suplementácie vitamínu D na pády a zlomeniny, súčasné metaanalýzy RCT vedú k nekonzistentným záverom s neutrálnym alebo malým priaznivým účinkom. 
 • Rakovina: Vitamín D znižuje bunkovú proliferáciu a zvyšuje bunkovú diferenciáciu, zastavuje rast nových krvných ciev a má výrazné protizápalové účinky. Mnohé štúdie naznačujú súvislosť medzi nízkou hladinou vitamínu D a zvýšeným rizikom rakoviny, pričom najsilnejší dôkaz pre kolorektálny karcinóm. V následnej štúdii Health Professionals Follow-up Study (HPFS) bolo u osôb s vysokými koncentráciami vitamínu D diagnostikovaná rakovina hrubého čreva o polovicu vyššia pravdepodobnosť ako u osôb s nízkymi koncentráciami. Zatiaľ nie je možné urobiť definitívny záver o súvislosti medzi koncentráciou vitamínu D a rizikom rakoviny, ale výsledky mnohých štúdií sú sľubné. Existujú určité dôkazy, ktoré spájajú vyšší príjem vitamínu D s nižším rizikom rakoviny prsníka. Účinok menopauzálneho stavu na túto asociáciu je stále nejasný.
 • Srdcové ochorenia: Niekoľko štúdií poskytuje dôkazy o tom, že ochranný účinok vitamínu D na srdce by mohol byť prostredníctvom systému hormónov renín-angiotenzín, potlačením zápalu alebo priamo na bunky srdca a steny krvných ciev. V štúdii Framingham Heart Study mali pacienti s nízkymi koncentráciami vitamínu D (<15 ng / ml) o 60% vyššie riziko srdcových chorôb ako tí s vyššími koncentráciami. V inej štúdii, ktorá sledovala mužov a ženy po dobu 4 rokov, bola u pacientov s nízkymi koncentráciami vitamínu D (<15 ng / ml) trikrát vyššia pravdepodobnosť diagnostikovania hypertenzie ako u pacientov s vysokými koncentráciami (> 30 ng / ml).
 • Infuenza: Influenza v zimných mesiacoch môžu byť sezónnym stimulom, ktorý v zime spúšťa ohniská chrípky. V japonskej randomizovanej, kontrolovanej štúdii mali deti, ktoré dostávali denný doplnok vitamínu D 1 200 IU, o 40% nižšiu mieru chrípky typu A v porovnaní s deťmi, ktoré dostávali placebo; nebol signifikantný rozdiel v miere chrípky typu B.

Záver

Tým, že trávime teraz v období koronavírusu menej času na slnku, je potrebné dodanie vitamínu D v inej forme. Pravidelná konzumácia vedie k zníženiu rizika mnohých chorôb a k naštartovaniu imunitného systému.