Vitamín K a jeho účinky pre zdravie

Vitamín K označuje skupinu vitamínov rozpustných v tukoch, ktoré hrajú úlohu pri zrážaní krvi, metabolizme kostí a regulujú hladinu vápnika v krvi.

Obsah článku:

1. Účinky vitamínu K na organizmus
2. Výživové doplnky s obsahom vitamínu K
3. Porovnanie jednotlivých výživových doplnkov
4. Štúdie zo sveta na vitamín K a ich abstrakt

Účinky vitamínu K

 • Vitamín K môže pomôcť udržiavať krvný tlak nižší tým, že zabráni mineralizácii, pri ktorej sa minerály hromadia v tepnách. To umožňuje srdcu voľne pumpovať krv cez telo.
 • Aktivuje bielkoviny a vápnik nevyhnutné pre zrážanie krvi.
 • Môže pomôcť zabrániť zlomeninám bedrového kĺbu.
 • Prevencia osteoporózy.
 • Zlepšenie hustoty kostí.

V ktorých výživových doplnkov nájdete vitamín K2?

Porovnanie  jednotivých výživoých doplnkov

1. Adelle Davis lipozomálny doplnok vitamín K2 a D3

Toto je veľmi populárny doplnok od Adelle Davis.Je to lipozomálna forma, takže tento doplnok má až 6 krát vyššiu vstrebateľnosť narozdiel od iných foriem.

Obsahuje kombináciu D3 a K2 na podporu imunity, pre zdravé kosti a zdravé cievy .

Jedno balenie vám vydrží až 40 dní.

V jednej dávke získate 100mcg vitamínu K2 a 50mcg vitamínu D3.

Zloženie:cholekalciferol, menachinón (MK7), MTC olej, demineralizovaná voda, nemodifikovaný slnečnicový lecitín, sorbát draselný, regulátor kyslosti (kyselina citrónová) 

2. Adelle Davis doplnok v kapsuliach D3 a K2

Pokiaľ nie ste zástncom lipozomálnych sirupov, tak určite vyskúšate kapsule od Adelle Davis s obsahom vitamínov D3 a K2. Toto balenie vám vydrží až 60 dní.

V jednej dávke získate 100mcg vitamínu K2 a 50mcg vitamínu D3.

Zloženie: menachinón (MK7), cholekalciferolObjemové činidlo: mikrokryštalická celulóza, cyklodextrín. Kapsula vyrobená z hydroxypropylmetylcelulózy a neobsahuje žiadne zložky živočíšneho pôvodu.

3. Adele Davis kapsule K2 60 kapsúl

Tieto kapsule vám vydžia dva mesiace.

Denne sa berie len jedna kapsula, ktorá obsahuje až 100mcg vitamínu K2.

Sú špeciálne určené pri problémoch s kosťami a cievami. Pokiaľ máte aterosklerózu alebo osteoporózu, tak určte vitamín K2 je pre vás ten najvhodnejší.

Starším ľudom je odporúčané pridávať výživové doplnky s obsahom K2 na podporu kostí a zamedzenie zlomenín a fraktúr, ktoré sa u staršej populácie ťažko hojí.

4. Avita lipozomálny vitamín D3 a K2

Lipozómy v Avita produktoch sú vytvárané najmodernejšou technológiou, ktorá umožňuje vytvoriť miniatúrne nano lipozómy, aby dokázali preniknúť do všetkých potrebných telových štruktúr. 

Vitamín D prispieva k správnemu vstrebávaniu/využitiu vápnika a fosforu, k udržaniu správneho fungovania svalov a najmä k správnemu fungovaniu imunitného systému.

Vitamín K2 zásadne ovplyvňuje metabolizmus vápniku, prispieva k normálnemu prúdeniu krvi a pomáha udržovať Vaše cievy zdravé.

Denná dávka (5 ml = 1 čajová lyžička) obsahuje:

 • Vitamín D3 – 2000 IU (1000% RVH)
 • Vitamín K2 – 75 μg (100% RVH)

Štúdie zo sveta na vitamín K a ich abstrakt

1. Štúdia: Správne použitie vápnika: vitamín K2 ako podporovateľ zdravia kostí a kardiovaskulárneho systému

Nedostatočný príjem vápnika môže viesť k zníženiu minerálnej hustoty kostí, čo môže zvýšiť riziko zlomenín kostí. Doplnkový vápnik podporuje kostnú minerálnu hustotu a pevnosť a môže zabrániť osteoporóze. Posledné vedecké dôkazy však naznačujú, že zvýšená konzumácia doplnkov vápnika môže zvýšiť riziko srdcových chorôb a môže súvisieť so zrýchleným ukladaním vápnika do ciev a do mäkkých tkanív.

Naproti tomu je vitamín K2 spojený s inhibíciou arteriálnej kalcifikácie a arteriálneho stuhnutia. Ukázalo sa, že adekvátny príjem vitamínu K2 znižuje riziko poškodenia ciev, pretože aktivuje maticový GLA proteín (MGP), ktorý inhibuje usadeniny vápnika na stenách.

Vitamín K, najmä ako vitamín K2, takmer neexistuje v nezdravom jedle, pričom sa ho málo konzumuje ani pri zdravej západnej výžive. Nedostatok vitamínu K vedie k nedostatočnej aktivácii MGP, čo veľmi zhoršuje proces odstraňovania vápnika a zvyšuje riziko kalcifikácie krvných ciev.

Zvýšený príjem vitamínu K2 by mohol byť prostriedkom na zníženie zdravotných rizík spojených s vápnikom.

2. Vitamín K2 používaný pri liečbe osteoporózy V japonsku

Vitamín K2 je v Japonsku schválený na liečbu osteoporózy od roku 1995. Bolo preukázané, že liečba osteoporózy vitamínom K2 inhibuje výskyt nových zlomenín kostí a udržuje BMD. Jedinečnosť prevencie zlomenín kostí vitamínom K2 spočíva v tom, že neexistujú priame dôkazy o vzťahu medzi zvýšením BMD a poklesom výskytu zlomenín kostí. Nedávny systematický prehľad siedmich japonských randomizovaných kontrolovaných štúdií, ktoré uskutočnil Cockayne, tiež ukázal, že suplementácia fytonadiónom (vitamín K1) a menachinónom (vitamín K2), najmä menachinónom-4, je spojená so zvýšeným BMD a zníženým výskytom zlomenín. Na potvrdenie týchto výsledkov je zjavne potrebný RCT s väčšou studňou využívajúci zlomeniny ako primárny koncový bod.

95% tovaru na sklade

Držíme všetok tovar skladom, aby sme vám ho vedeli doručiť do 24hod. V prípade, že niektorý tovar nie je skladom, tovar na stránke nie je možné objednať, alebo je napísané: ,,Tovar nie je skladom, ale je na ceste. Prijímame predobjednávky."

Poštovné nad €100 zdarma (cez DPD)

 • Objednávky, ktoré presiahnu hodnotu nad 100,00 EUR majú dopravu zdarma. Expedujeme cez kuriérsku spoločnosť DPD.
 • Pri kúpe akéhokoľvek doplnku výživy Swedish Nutra je poštovné na celú objednávku zdarma!

Zákaznícka podpora

 • Máte otázky ohľadom konkrétneho výrobku?  Pošlite nám vašu otázku na e-mailovú adresu info@kingray.sk, alebo telefonickz na 0907 173 910. 
 • Pre otázky adresované na reklamačné oddelenie, účtovné oddelenie, technické oddelenie píšte vaše otázky na e-mailovú adresu info@kingray.sk, vášu otázku priradíme zodpovednej osobe, ktorá vám do 24 hodín odpovie. Keby ste nedostali odpoveď do 48 hodín, kontaktujte nás telefonicky. 

Ako dlho trvá dodanie?

Dodanie záleží od toho, aký tovar ste si zvolili. V ideálnom prípade trvá dodanie objednávky 1 až 3 pracovné dni. V prípade, že chýba niektorá položka z objednávky, môže sa to predĺžiť na 4 až 5 pracovných dní. 95% tovaru máme skladom. Ak vám prišiel e-mail o expedovaní tovaru a nebude vám doručený do 2 dní, prosím napíšte nám e-mail a preveríme stav vašej objednávky. U niektorých výrobkov, ktoré sú na ceste môže byť dodacia lehota 10 dní až mesiac, pokiaľ sú vo výrobe. Prosím berte to na vedomie. 

Facebook

Facebook

Nájdete nás na facebooku. Pravidelne pridávame ponuky, akcie a zľavy. Staňte sa našim fanúšikom a nenechajte si újsť ani jednu akciu.

Heureka.sk

Všetky naše produkty nájdete aj na heureka.sk. 

Vernostný program

Pravidelne zbierajte body každým nákupom, každou recenziou, alebo hodnotením produktu. Musíte byť však registrovaný, aby ste zbierali body na vašom účte.

1 bod získate pri nákupe za 10 EUR, za jedno hodnotenie, alebo za 1 recenziu. 1 bod sa rovná 0,5 EUR.

Mall.sk

Všetky naše produkty nájdete už aj na Mall.sk.