Vitamín K

Vitamín K a jeho účinky pre zdravie

Vitamín K označuje skupinu vitamínov rozpustných v tukoch, ktoré hrajú úlohu pri zrážaní krvi, metabolizme kostí a regulujú hladinu vápnika v krvi.

Obsah článku:

1. Účinky vitamínu K na organizmus
2. Výživové doplnky s obsahom vitamínu K
3. Porovnanie jednotlivých výživových doplnkov
4. Štúdie zo sveta na vitamín K a ich abstrakt

Účinky vitamínu K

  • Vitamín K môže pomôcť udržiavať krvný tlak nižší tým, že zabráni mineralizácii, pri ktorej sa minerály hromadia v tepnách. To umožňuje srdcu voľne pumpovať krv cez telo.
  • Aktivuje bielkoviny a vápnik nevyhnutné pre zrážanie krvi.
  • Môže pomôcť zabrániť zlomeninám bedrového kĺbu.
  • Prevencia osteoporózy.
  • Zlepšenie hustoty kostí.

V ktorých výživových doplnkov nájdete vitamín K2?

Porovnanie  jednotivých výživoých doplnkov

1. Adelle Davis lipozomálny doplnok vitamín K2 a D3

Toto je veľmi populárny doplnok od Adelle Davis.Je to lipozomálna forma, takže tento doplnok má až 6 krát vyššiu vstrebateľnosť narozdiel od iných foriem.

Obsahuje kombináciu D3 a K2 na podporu imunity, pre zdravé kosti a zdravé cievy .

Jedno balenie vám vydrží až 40 dní.

V jednej dávke získate 100mcg vitamínu K2 a 50mcg vitamínu D3.

Zloženie:cholekalciferol, menachinón (MK7), MTC olej, demineralizovaná voda, nemodifikovaný slnečnicový lecitín, sorbát draselný, regulátor kyslosti (kyselina citrónová) 

2. Adelle Davis doplnok v kapsuliach D3 a K2

Pokiaľ nie ste zástncom lipozomálnych sirupov, tak určite vyskúšate kapsule od Adelle Davis s obsahom vitamínov D3 a K2. Toto balenie vám vydrží až 60 dní.

V jednej dávke získate 100mcg vitamínu K2 a 50mcg vitamínu D3.

Zloženie: menachinón (MK7), cholekalciferolObjemové činidlo: mikrokryštalická celulóza, cyklodextrín. Kapsula vyrobená z hydroxypropylmetylcelulózy a neobsahuje žiadne zložky živočíšneho pôvodu.

Štúdie zo sveta na vitamín K a ich abstrakt

1. Štúdia: Správne použitie vápnika: vitamín K2 ako podporovateľ zdravia kostí a kardiovaskulárneho systému

Nedostatočný príjem vápnika môže viesť k zníženiu minerálnej hustoty kostí, čo môže zvýšiť riziko zlomenín kostí. Doplnkový vápnik podporuje kostnú minerálnu hustotu a pevnosť a môže zabrániť osteoporóze. Posledné vedecké dôkazy však naznačujú, že zvýšená konzumácia doplnkov vápnika môže zvýšiť riziko srdcových chorôb a môže súvisieť so zrýchleným ukladaním vápnika do ciev a do mäkkých tkanív.

Naproti tomu je vitamín K2 spojený s inhibíciou arteriálnej kalcifikácie a arteriálneho stuhnutia. Ukázalo sa, že adekvátny príjem vitamínu K2 znižuje riziko poškodenia ciev, pretože aktivuje maticový GLA proteín (MGP), ktorý inhibuje usadeniny vápnika na stenách.

Vitamín K, najmä ako vitamín K2, takmer neexistuje v nezdravom jedle, pričom sa ho málo konzumuje ani pri zdravej západnej výžive. Nedostatok vitamínu K vedie k nedostatočnej aktivácii MGP, čo veľmi zhoršuje proces odstraňovania vápnika a zvyšuje riziko kalcifikácie krvných ciev.

Zvýšený príjem vitamínu K2 by mohol byť prostriedkom na zníženie zdravotných rizík spojených s vápnikom.

2. Vitamín K2 používaný pri liečbe osteoporózy V japonsku

Vitamín K2 je v Japonsku schválený na liečbu osteoporózy od roku 1995. Bolo preukázané, že liečba osteoporózy vitamínom K2 inhibuje výskyt nových zlomenín kostí a udržuje BMD. Jedinečnosť prevencie zlomenín kostí vitamínom K2 spočíva v tom, že neexistujú priame dôkazy o vzťahu medzi zvýšením BMD a poklesom výskytu zlomenín kostí. Nedávny systematický prehľad siedmich japonských randomizovaných kontrolovaných štúdií, ktoré uskutočnil Cockayne, tiež ukázal, že suplementácia fytonadiónom (vitamín K1) a menachinónom (vitamín K2), najmä menachinónom-4, je spojená so zvýšeným BMD a zníženým výskytom zlomenín. Na potvrdenie týchto výsledkov je zjavne potrebný RCT s väčšou studňou využívajúci zlomeniny ako primárny koncový bod.