Výhody ketogénnej diéty plus zdroje

Okolo nízkosacharidového životného štýlu, ako je napríklad ketogénna diéta, panuje mnoho kontroverzií. Niektorí tvrdia, že konzumácia potravín s vysokým obsahom tukov zvyšuje hladinu cholesterolu, prispieva k vzniku srdcových ochorení alebo dokonca spôsobuje obličkové kamene.

Tieto tvrdenia sú však ďaleko od pravdy: pokiaľ jete plnohodnotné potraviny s vysokým obsahom živín, má ketogénna diéta rad zdravotných výhod. Existuje dlhý zoznam výhod ketogénnej diéty, od liečby vysokého cholesterolu (áno, dobré tuky, ktoré konzumujete, bojujú proti zlému cholesterolu  av dôsledku toho ho znižujú), epilepsia, vysoké hladiny cukru v krvi až po obezitu.

V tomto článku sa dozviete, ako môže ketogénna diéta prospieť niekoľkým zdravotným stavom:

  • Alzheimerova choroba
  • Poruchy autistického spektra (PAS)
  • Metabolický syndróm (MetS)
  • Ochorenie s ukladaním glykogénu (GSD)
  • Syndróm polycystických vaječníkov (PCOS)
  • Rakovina
  • Diabetes 1. typu a diabetes 2. typu
  • Epilepsia
  • Parkinsonova choroba
  • Obezita
  • Porucha glukózového transportéra 1 (GLUT1)
  • Traumatické poranenie mozgu
  • Migrény
  • roztrúsená skleróza
  • Nealkoholická tuková choroba pečene (NAFLD)

1. Alzheimerova choroba

Alzheimerova choroba je neurodegeneratívne, progresívne ochorenie mozgu, pri ktorom odumieranie mozgových buniek spôsobuje stratu pamäti, zníženie schopnosti myslieť a následne aj schopnosti vykonávať bežné denné činnosti. U niektorých ľudí sa jej nástup môže prejaviť medzi 30. a 60. rokom života, u väčšiny ľudí je však táto forma demencie diagnostikovaná až po 65. roku života.

Vedci zistili, že jedným z výrazných znakov u pacientov s Alzheimerovou chorobou je hromadenie amyloidných plakov v mozgu, odumieranie neuronálnych buniek a porucha metabolizmu glukózy.

Hoci v súčasnosti neexistuje žiadny liek na Alzheimerovu chorobu, existuje niekoľko štúdií, ktoré preukázali, že zmena životného štýlu a zavedenie ketogénnej diéty môže pôsobiť preventívne a zmierniť neurodegeneratívne príznaky u pacientov, u ktorých sa už Alzheimerova choroba objavila, a to zlepšením motorických funkcií. Tiež sa uvádza, že stav ketózy má neuroprotektívny vplyv na starnúce mozgové bunky a zlepšenie funkcie mitochondrií.

Zdroje: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31405021/

2. Parkinsonova choroba

Parkinsonova choroba je degeneratívne ochorenie centrálneho nervového systému, ktoré je spôsobené úbytkom nervových buniek produkujúcich dopamín. Odumieranie týchto buniek začína pomaly ovplyvňovať motorické schopnosti a pohyb. V počiatočných štádiách Parkinsonovej choroby sa u ľudí môže objaviť tras rôznych častí tela a s postupujúcim ochorením môžu začať nezreteľne hovoriť, prejavuje sa u nich absencia nevedomých pohybov, ako je úsmev, smiech alebo dokonca jazda na bicykli. Parkinsonova choroba sa prejavuje obvykle okolo 60. roku života, prípadné príznaky sa však môžu objaviť aj skôr.

Príčina Parkinsonovej choroby nie je zatiaľ známa, ale pravdepodobnosť vzniku tohto ochorenia u pacienta môže ovplyvniť niekoľko faktorov, vrátane genetických faktorov a spúšťacích faktorov prostredia. K určitým zmenám u osôb s týmto degeneratívnym ochorením patrí prítomnosť Lewyho teliesok (zhlukov rôznych látok), medzi ktoré patrí bielkovina zvaná alfa-synukleín.

Výskum ukázal, že u pacientov s Parkinsonovou chorobou došlo aj pri dodržiavaní 8-týždňovej ketogénnej diéty k výraznému zlepšeniu motorických i nemotorických zručností. Tiež sa zistilo, že zvýšenie obsahu ketolátok má neuroprotektívne vlastnosti proti neurotoxickému oxidopamínu, ktorý sa používa pri vývoji a testovaní liekov na Parkinsonovu chorobu.

Zdroje: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30650523/

3. Diabetes 1. typu a diabetes 2. typu

Diabetes 1. typu, známy tiež ako diabetes závislý na inzulíne alebo juvenilný diabetes, je chronické autoimunitné ochorenie, pri ktorom vaše telo omylom ničí bunky pankreasu produkujúce inzulín. Inzulín je hormón, ktorý umožňuje vášmu telu využívať alebo ukladať glukózu. Zjednodušene povedané, inzulín reguluje hladinu cukru v krvi, aby nebola príliš vysoká (hyperglykémia) alebo príliš nízka (hypoglykémia). Ľudia s diabetom 2. typu si musia podľa potreby aplikovať inzulín.

Diabetes 2. typu je naopak miernejšou formou diabetu 1. typu a nie je závislý na inzulíne. Jej nástup obvykle začína v neskoršom veku. Tu pankreas produkuje určitý inzulín, ale nie dostatočný na výživu organizmu alebo sú voči nemu bunky jednoducho rezistentné. Tomu sa hovorí inzulínová rezistencia - vzniká, keď bunky v pečeni, svaloch a telesnom tuku odmietajú odoberať glukózu z krvi a vkladať ju do buniek.

Výskum ukázal, že u pacientov s diabetom 1. typu, ktorí dodržiavali ketogénnu diétu, sa znížili dávky inzulínu a zlepšila sa kontrola glykémie znížením hladiny krvného cukru HbA1c takmer o 10 %. U osôb, ktoré podstupovali ketogénnu diétu s diabetom 2. typu, sa zlepšila kontrola glykémie a inzulínová rezistencia.

Zdroje:

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/34448957/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7641470/
https://link.springer.com/article/10.1007/s11892-021-01399-z
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/34598919/

4. Epilepsia

Vedeli ste, že ketogénna diéta sa ako účinná liečba epilepsie používa už od 20. rokov 20. storočia? Všeobecne sa uvádza, že keď dva alebo viac liekov na epilepsiu nezaberajú, obracajú sa lekári na ketogénnu diétu, aby znížili počet záchvatov a epileptických epizód.

Epilepsia je neurologické ochorenie, ktoré spôsobuje opakujúce sa epileptické záchvaty. Ketogénna diéta je osvedčený spôsob stravovania, ktorý sa považuje za alternatívu pre farmakorezistentných pacientov, či už ide o dospelých alebo deti. Aj keď diéta sama o sebe nemusí fungovať u každého, je najlepšou alternatívou k liekom u myoklonickej astatickej epilepsie, Dravetovho syndrómu, detských kŕčov a tuberóznej sklerózy. Podľa výskumov znižuje ketogénna diéta počet záchvatov o viac ako 50% u 22-70% pacientov. Aj u polovice pacientov údajne došlo k zníženiu záchvatov o 90 %. V inej štúdii sa po zavedení ketogénnej diéty 13 % subjektov zbavilo záchvatov.

Zdroje:

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31635247/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32588435/
https://www.nature.com/articles/s41390-023-02554-w

5. Deficit glukózového transportéra 1 (GLUT1)

GLUT1 je genetická porucha, ktorá postihuje nervový systém a môže mať niekoľko neurologických príznakov, ako je epilepsia a časté záchvaty v prvých mesiacoch života, mimovoľné, rýchle pohyby očí, mikrocefália a oneskorený vývoj.

Syndróm deficitu GLUT1 je dôsledkom mutácií v géne SLC2A1, ktorý priamo ovplyvňuje proteín glukózového transportéra potrebný na prenos glukózy do buniek a medzi nimi a tiež cez hematoencefalickú bariéru. Napriek tomu, že na poruchu GLUT1 neexistuje žiadny liek, lekári odporúčajú ako štandardný protokol používať ketogénnu diétu, ktorá zmierňuje neurologické príznaky poruchy GLUT1, znižuje počet záchvatov a zlepšuje pohyb.

Zdroje:

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31605543/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23666044/
https://journals.sagepub.com/doi/10.1177/2329048X211034655

6. Syndróm polycystických vaječníkov (PCOS)

PCOS je stav, keď žena produkuje viac mužských hormónov, čo ovplyvňuje ženské vaječníky a reprodukčné orgány, ktoré produkujú estrogén a progesterón av menšom množstve aj mužské hormóny zvané androgény. Zvýšený obsah androgénov a znížený obsah ostatných hormónov, ako sú estrogén a progesterón, spôsobuje nepravidelnú menštruáciu, zníženú plodnosť, nadmerný rast ochlpenia na tvári a na tele a predovšetkým malé cysty vo vaječníkoch.

Lekári si nie sú istí, čo je príčinou PCOS. Mnohí špekulujú, že príčinou môže byť kombinácia genetických predispozícií a inzulínovej rezistencie, ktorá sa vyskytuje u 60-80 % žien, v kombinácii so zvýšeným zápalom v tele. Vedci tvrdia, že zavedenie ketogénnej diéty u pacientok s PCOS vedie k zvýšeniu globulínu viažuceho pohlavné hormóny, zníženiu sekrécie androgénov a zlepšeniu citlivosti na inzulín, čo následne vyrovnáva endokrinné funkcie.

Zdroje: 

https://www.news-medical.net/news/20230821/How-effective-is-the-keto-diet-for-managing-PCOS.aspx
https://academic.oup.com/jes/article/7/10/bvad112/7259972
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32103756/

7. Ochorenie s ukladaním glykogénu (GSD)

Táto skupina ochorení sa vyznačuje vzácnymi dedičnými poruchami metabolizmu glykogénu. Glykogén je všeobecne známy ako zásobný cukor v našom tele, ktorý je uložený v pečeni a svaloch. Pokiaľ nie je glukóza ľahko dostupná, telo siahne po glykogéne, aby si dodalo energiu. Pacientom s GDS však chýba enzým, ktorý glykogén odbúrava. Ak taký enzým chýba, glykogén sa hromadí v pečeni a svaloch a spôsobuje pečeňové problémy, ako je cirhóza, oslabenie svalov, hypoglykémia (nízka hladina cukru v krvi) a srdcové problémy.

Bolo zistené, že ketogénna diéta bola použitá ako účinná liečba v boji s chronickou hypoglykémiou postihujúcou väčšinu osôb s GSD a ťažkou kardiomyopatiou.

Zdroje:

https://www.frontiersin.org/articles/10.3389/fneur.2020.00057/full
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32773572/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31309177/

8. Roztrúsená skleróza (RS)

Roztrúsená skleróza je ochorenie centrálneho nervového systému, pri ktorom imunitný systém napáda myelín. Pretože myelín je ochranný plášť pokrývajúci nervové vlákna, pokiaľ je zničený, začne ovplyvňovať nervovú komunikáciu medzi mozgom a telom. Možné príznaky a prejavy choroby sa líšia: niektorí pociťujú necitlivosť a slabosť končatín, tras, problémy so zrakom, nezreteľnú reč, závraty a celkové brnenie v celom tele.

U pacientov s roztrúsenou sklerózou, ktorí užívali ketogénnu diétu, bolo zistené zlepšenie únavy, depresie a zníženie sérologických prozápalových adipokinov a tiež terapeutický prínos pre neurodegeneratívnu zložku sklerózy multiplex.

Zdroje:

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31898518/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/35418509/
https://akjournals.com/view/journals/1886/13/2/article-p29.xml

9. Porucha autistického spektra (PAS)

Autizmus je komplexná neurobehaviorálna vývojová porucha, ktorá sa vyznačuje problémami v sociálnych interakciách, poruchami vývoja jazyka a neverbálnej komunikácie v kombinácii s opakujúcim sa správaním. Vzhľadom na to, že škála príznakov a symptómov je široká, nazýva sa teraz porucha autistického spektra (PAS). Deti s autizmom majú tiež svoje jedinečné silné stránky, ktoré ich ľahko odlišujú od normálne sa vyvíjajúcich detí. Obvykle je táto porucha diagnostikovaná okolo druhého roku života, avšak u niektorých detí sa príznaky autizmu prejavujú už skôr, napríklad chýbajúce verbálne komunikácie, záchvaty, poruchy spánku, úzkosť, porucha pozornosti a hyperaktivita (ADHD) spolu s mnohými ďalšími príznakmi.

Niekoľko štúdií preukázalo, že ketogénna diéta prospieva ľuďom s autizmom. Vedci zistili, že trojmesačná bezlepková ketogénna diéta doplnená MCT olejom u detí vo veku od 2 do 17 rokov vykázala významné zlepšenie imitačného správania používania tela a strachu alebo nervozity, rovnako ako zlepšenie spánku, zmyslových porúch a úzkosti.

Zdroje:

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/34046374/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/34208488/
https://www.frontiersin.org/articles/10.3389/fnins.2022.1031016/full
https://www.mdpi.com/2072-6643/13/6/2057
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/37585373/

10. Rakovina

Rakovina je skupina ochorení, ktoré zahŕňajú abnormálny rast buniek a majú potenciál napadnúť ďalšie bunky a orgány v celom tele. V súčasnej dobe trpí rakovinou približne 5 % svetovej populácie, pričom najčastejšie sa vyskytuje rakovina prsníka, prostaty a hrubého čreva. Vedeli ste, že hlavnou energiou, ktorá živí rakovinu, je glukóza? Preto sa zistilo, že keď nie je k dispozícii žiadny zdroj glukózy, začne vaše telo v pečeni vytvárať ketolátky, ktoré v podstate „zásobujú“ energiou normálne bunky, ale rakovinovým bunkám nijako neprospievajú.

Ďalšie výskumy ukazujú, že chemoterapia v kombinácii s ketogénnou diétou môže zlepšiť telesné zloženie, biochemické parametre a celkové prežitie u pacientok s rakovinou prsníka. Tiež sa zistilo, že ketogénna diéta sa javí ako sľubná pri vytváraní nepriaznivého metabolického prostredia pre nádorové bunky.

Zdroje:

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/34287243/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31399389/
https://www.frontiersin.org/articles/10.3389/fnut.2021.594408/full
https://www.mdpi.com/2072-6643/13/9/3202
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/34934359/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/36835094/

11. Traumatické poranenie mozgu

K traumatickému poraneniu mozgu dochádza v dôsledku vonkajšieho pôsobenia na mozog, ktoré spôsobia poškodenie mozgového tkaniva. Môže ísť o autonehody, nehody na motocykli, športové úrazy, pády a napadnutia. Zranenia môžu byť od ľahkých až po ťažké, pričom posledný z nich môže spôsobiť aj trvalé poškodenie mozgu.

Medzi následky poranenia mozgu patrí opuch mozgu, zmena funkcie neurónov, inzulínová rezistencia, demencia, problémy so spánkom, poruchy kognitívnych funkcií a výkyvy nálad. Po úraze mozgu je často narušený metabolizmus glukózy. Štúdie ukazujú, že kombinácia endogénnych aj exogénnych ketónov vykazuje sľubné výsledky, pretože poskytuje alternatívny zdroj energie pre mozog, a tým zlepšuje zotavenie.

Zdroje:

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29359959/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/34876621/

12. Metabolický syndróm

Metabolický syndróm sa vyznačuje tým, že sa u neho vyskytuje niekoľko stavov spoločne. Medzi tieto stavy patrí vysoký krvný tlak, hladina cukru v krvi a cholesterolu. Aj keď metabolický syndróm často nemá výrazné príznaky, viditeľným znakom je obezita v oblasti brucha a ďalšie príznaky, ako je zvýšené močenie, letargia a rozmazané videnie. Tieto príznaky spoločne prispievajú k zvýšenej pravdepodobnosti výskytu mŕtvice, srdcových ochorení a cukrovky 2. typu. Ohromujúca štatistika ukazuje, že metabolickým syndrómom trpí približne 20-25 % dospelej svetovej populácie.

Výskumy ukazujú, že nutričná ketóza zlepšuje metabolické a zápalové markery, vrátane hladiny lipidov, inzulínu a glukózy, a tiež znižuje hmotnosť. Bolo tiež potvrdené, že diéty s obmedzením sacharidov majú lepší vplyv na metabolické poruchy v porovnaní s nízkotučnými alebo nízkoglykemickými diétami.

Zdroje:

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/34795641/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK499830/
https://www.frontiersin.org/articles/10.3389/fendo.2021.753039/full
https://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1002/fsn3.3873
https://www.mdpi.com/2673-4540/3/2/20

13. Nealkoholické stukovatenie pečene (NAFLD)

Toto ochorenie je charakterizované nadmerným hromadením tuku v pečeni, ktoré nie je spôsobené alkoholom. Ak sa nelieči, môže prejsť v cirhózu pečene a nakoniec v zlyhaní pečene – podobne ako u alkoholikov. Aj keď sa obvykle nevyskytujú žiadne príznaky a prejavy ochorenia, medzi niektoré z nich patrí únava a tiež bolesť a opuch pravej strany brucha. Častá je tiež žltačka (zožltnutie kože) a viditeľne rozšírené cievy.

Výskumníci zistili, že nízko-sacharidová ketogénna diéta u pacientov s nealkoholickým stukovatením pečene zlepšila zadržiavanie lipidov, znížila zápal a fibrózu. Došlo tiež k výraznému anatomickému zlepšeniu pečene ak zníženiu hmotnosti pacientov.

Zdroje:

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32207237/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/36062288/
https://www.mdpi.com/2076-3921/12/5/1065

14. Migrény

V súčasnej dobe trpí približne 15 % svetovej populácie neurologickými chronickými bolesťami hlavy, známymi aj ako migrény. Sú charakterizované opakujúcimi sa bolesťami hlavy, ktoré môžu byť mierne až silné. Škála príznakov chronickej migrény je široká, od nevoľnosti, zvracania až po citlivosť na svetlo, čuch a zvuky, čo znižuje kvalitu ich života.

V súčasnej dobe pacienti užívajú voľnopredajné lieky, ktoré tlmia bolesť a zmierňujú niektoré príznaky chronického ochorenia, avšak žiadny špecifický liek nie je k dispozícii. Lekársky výskum zistil, že zavedenie ketogénnej diéty významne znížilo bolesti hlavy medzi tretím a šiestym mesiacom v ketóze, pravdepodobne vďaka schopnosti ketogénnej diéty znižovať nervový zápal a zvyšovať energetický metabolizmus mitochondrií.

Zdroje:

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/36078876/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/33527209/
https://www.frontiersin.org/articles/10.3389/fnut.2023.1204700/full
https://thejournalofheadacheandpain.biomedcentral.com/articles/10.1186/s10194-023-01635-9

15. Obezita

Obezita je komplexné ochorenie zahŕňajúce nadmerné množstvo telesného tuku, ktoré môže súvisieť so základnými zdravotnými problémami. Obezita je definovaná ako „chronické, recidivujúce, multifaktoriálne, neurobehaviorálne ochorenie, pri ktorom nárast telesného tuku podporuje dysfunkciu tukového tkaniva a abnormálne fyzické sily tukovej hmoty, čo má za následok nepriaznivé metabolické, biomechanické a psychosociálne zdravotné dôsledky. Je tiež dôležité poznamenať, že za posledných štyridsať rokov sa celosvetovo obezita takmer strojnásobila a odhaduje sa, že 39 % ľudí starších ako 18 rokov má nadváhu, pričom 650 miliónov dospelých je považovaných za obéznych.

Podľa výskumu obézni pacienti, ktorí držia ketogénnu diétu, v porovnaní s inou skupinou na nízkotučnej diéte schudli za šesť mesiacov v priemere trikrát viac. Úbytok hmotnosti nebol jediným prínosom diéty – u pacientov sa znížila hladina triglyceridov, LDL cholesterolu a glukózy v krvi a zároveň sa zvýšila hladina HDL cholesterolu, známeho aj ako „dobrý cholesterol“.

Zdroje:

https://www.revistanutricion.org/abstract/ketogenic-diets-in-the-treatment-of-overweight-and-obesity-76143.html
https://www.nature.com/articles/s41387-023-00246-2
https://www.mdpi.com/2072-6643/15/4/927