Vysoký cukor - prvá pomoc

Vysoký cukor - prvá pomoc

(Rady ako sa vyhnúť cukrovke )

Cukrovka, ateroskleróza a rakovina sú najrozšírenejšie ochorenia, ktoré nás môžu ovplyvniť na celý život. Jediným spôsobom, ako sa im vyhnúť je zdravá životospráva, pohyb, pravidelná detoxikácia a predčasná prevencia.

Stručný popis ochorení:

Cukrovka:  Zvýšená hladina glukózy v krvi.

Cukrovka 1 typu: Postihuje hlavne mladých a je spôsobená nedostatočnou tvorbou inzulínu.

Cukrovka 2 typu: Postihuje hlavne starších, obéznych ľudí, ktorí nemajú pravidelnú fyzickú aktivitu. Je spôsobená rezistenciou na inzulín (telo nereaguje na inzulín, akoby malo.)

Ateroskleróza: Vzniká pomaly a postupne. Zlou životosprávou dochádza ku kumulovaniu a hromadeniu odpadových látok na vnútornej strane ciev. Cievy sa stávajú nepružné a je sťažené prúdenie krvi cez cievy. Nebolí a mnohí o nej ani nevedia. Ak máte nadváhu, málo pohybu a konzumujete mäsové výrobky každý deň, je vysoký predpoklad, že aterosklerózu už máte.

Rakovina: Existujú mnohé formy rakoviny. Niektoré sú spôsobené oslabenou imunitou, iné nesprávnou životosprávou, nadmernou konzumáciou nezdravých jedál, genetikou, vonkajšími faktormi ako radiácia, slnečné žiarenie atď. Jedinou prevenciou je zmena životného štýlu a pravidelná konzumácia antioxidantov, vitamínov a minerálov. 

Vysoký cukor prvá pomoc

Máte zvýšený cukor? Tak pozor, ale ku cukrovke ste už len krôčik. Zmena životného štýlu je žiadaná, ak nechcete trpieť na celoživotné ochorenie a aplikovať si denne inzulín. Diabetici majú zvýšené riziko vzniku aterosklerózy, infarktu, diabetických rán, poškodení očí, obličiek atď. Preto stojí zato sa týmto komplikáciám vyhnúť a zmeniť niečo, kým nie je neskoro.

Ak máte nadváhu, vek na 45 rokov, málo fyzickej aktivity a konzumujete mnoho mäsových výrobkov, nezdravých tukov, bielej múky a bieleho chleba, máte zvýšené riziko vzniku cukrovky.

Kurkumín a diabettes melittus 2 typu - prevencia a liečba - klinická štúdia z PUBMED

Diabetes mellitus 2. typu (ďalej len cukrovky) je súbor metabolických chorôb, ktoré dosiahli pandemické rozmery na celom svete. Multifaktoriálna povaha patológie spôsobuje, že starostlivosť o pacienta, ktorá zahŕňa celoživotnú liekovú terapiu a zmenu životného štýlu, je mimoriadne náročná. Je dobre známe, že cukrovka je ochorenie, ktorému sa dá predchádzať, a preto by zníženie výskytu nových prípadov cukrovky mohlo byť kľúčovou stratégiou na zníženie globálneho dopadu cukrovky. V súčasnosti existuje stále viac dôkazov o účinnosti použitia doplnkov liečivých rastlín na prevenciu a liečenie cukrovky. Z týchto liečivých rastlín kurkumín získava rastúci záujem v lekárskej a vedeckej komunite.

Početné štúdie in vitro a in vivo poskytli silný dôkaz na skúmanie účinnosti kurkumínu proti diabetes mellitus 2. typu. Údaje uvedené v prehľadom ukazujú, že kurkumín má terapeutický potenciál na potlačenie cukrovky a jej komplikácií. Všetky opísané štúdie ukázali, že dávky kurkumínu do 12 g za deň sú bezpečné, tolerovateľné a netoxické. Zdá sa, že funkčný mechanizmus, ktorým kurkumín pôsobí, je modulácia mnohých signálnych molekúl. Tento mechanizmus však nie je úplne jasný z dôvodu zložitosti ochorenia. Ďalšie testovania a klinické štúdie sú potrebné na overovanie účinkov a mechanizmus, ako kurkumín vlastne pôsobí a pomáha pri tomto ochorení. 

Celú štúdiu nájdete tu.

Jediná a možná prvá pomoc je:

 • Úprava jedalnička
 • Pohybová aktivita ( 5x do týždňa kardio cvičenia a 2x do týždňa svalové cvičenia. Začnite postupne 10 minút denne, potom pridávajte, až sa dostanete na 20-40 minút denne. Starší ľudia, ktorí neboli zvyknutí na pohyb by mali začať prechádzkou a postupne prejsť do rýchlej chôdze, ak im to zdravie dovolí.)
 • Pravidelné prechádzky na čerstvom vzduchu (Získate vitamín D zo slnka).

Úprava jedálnička pri zvýšenom cukre:

 • Raslinné a živočišné tuky nahraďte za studena lisovaným kokosovým olejom, ktorý je vhodný aj do studenej kuchyne, aj na varenie a pečenie.
 • Bielu múku nahraďte celozrnnou múkou.
 • Cestoviny z bielej múky nahraďte celozrnnými, alebo si doprajte prílohu vo forme ako pohánka, quinoa, amarant, bulgur atď.
 • Bielu ryžu nahraďte celozrnnou ryžou.
 • Vylúčte zemiaky.
 • Kazdý deň konzumujte ovocie a zeleninu.
 • Konzumujte každé ráno 1 pohár domáceho kefíru na dodanie probiotických baktérií.
 • Konzumujte tuky vo forme orechov a semiačiok.
 • Ak máte chuť na niečo sladké doprajte si za hrsť hrozienok (najlepšie spolu s jedlom), alebo horkej čokolády.
 • Každý deň pite zelený čaj (najlepšie doobeda, aby ste nemali problémy so spaním.)
 • Každý deň konzumujte výživový doplnok Kurkumín, ktorý vám dodá potrebné antioxidanty a má silný protizápalový účinok. U nás nájdete 99,7 percentný čistý kurkumín.
 • Občas si prečistite cievy enzýmami napríklad enzým nattokináza. Je to enzým, ktorý pomáha odstraňovať zápal. Zápal stojí za mnohými ochoreniami. Mnohí majú dlhodobo neliečené zápaly. Napríklad ak maté aterosklerózu, odpad sa hromadí na vnútornej strane cievy a ten odpad poškodzuje cievu zvnútra a vytvára zápal. Ľudia s cukrovkou majú zvýšenú hladinu cukru v krvi, ktorá poškodzuje mozog a následne dochádza k premene cukru na tuk. Takisto vzniká zápal.

Zvýšený cukor v krvi príznaky

Hlavným takým príznakom môže byť pocit sucha v ústach a neustávajúci pocit smädu. Druhým príznakom býva únava po konzumácií jedla. Cítite sa ospalo a bez energie. Ďalším príznakom sú napríklad problémy s hmotnosťou, zadýchavanie pri miernej pohybovej aktivite, ako aj problémy s trávením.

Záver

S pribúdajúcim vekom si musíte dať pozor, čo konzumujete a musíte zaradiť viac fyzickej aktivity, Upratovanie, žehlenie a varenie nie je práve fyzická aktvita, ktorú naše telo potrebuje. Aby pohyb naozaj liečil, musíte sa zadýchať a aspoň trochu spotiť. Vtedy dosiahnete zmenu. Ak sa už začnete venovať športu, hoci len krátkym prechádzkam, postupne začnete zvažovaž aj zmenu stravovacích návykov.