Zinok a jeho účinok pre zdravie

Zinok je minerál.

Nazýva sa „základný stopový prvok“, pretože pre ľudské zdravie je potrebné veľmi malé množstvo zinku. Pretože telo neukladá prebytočný zinok, musí sa pravidelne konzumovať ako súčasť stravy.

Medzi bežné potravinové zdroje zinku patrí červené mäso, hydina a ryby.

Obsah článku:

1. Účinky zinku na organizmus
2. Výživové doplnky s obsahom zinku
3. Porovnanie jednotlivých výživových doplnkov
4. Štúdie zo sveta na zinok a ich abstrakt

Účinky zinku na organizmus

  • Zinok sa podieľa na mnohých aspektoch bunkového metabolizmu.
  • Je potrebný pre katalytickú aktivitu približne 100 enzýmov a hrá úlohu v imunitných funkciách, syntéze bielkovín, hojení rán, syntéze DNA, a delenie buniek.
  • Zinok tiež podporuje normálny rast a vývoj počas tehotenstva, detstva a dospievania a je potrebný pre správny zmysel pre chuť a vôňu.
  • Na udržanie rovnovážneho stavu je potrebný denný príjem zinku, pretože telo nemá žiadny špecializovaný systém na ukladanie zinku.
  • Posiľňuje imunitu a odporúča sa zvýšený príjem zinku pri vírusových infekciách.

Výživové doplnky s obsahom zinku:

Porovnanie jednotlivých výživových doplnkov, ktoré obsahujú Zinok

1. Adelle Davis Zinok Forte 60kps

Tento zinok obsahuje až 25mg v jednej kapsule čo tvorí 165% referenčnej výživovej hodnoty.

Je to doplnok v kapsuliach.

Tento doplnok vyrába firma Adelle Davis, ktorá sa špecializuje na čisté doplnky výživy bez chémie, sú dobre etablovaný na trhu a ich výrobky sa tešia popularite aj v zahraničí.

Pokiaľ nie ste zástancom sirupov, tak odporúčame siahnuť práve po tomto zinku, ktorý vám vydrží až 60 dní. Odporúčané dávkovanie je 1 kapsula denne.

2. Adelle Davis lipozomálny zinok 200ml 15mg

Toto je najpredávanejší z našej stránky.

Tento zinok, ktorý je skombinovaný s vitamínom C je tiež vyrobený výrobcom Adelle Davis, avšak je vo forme lipozomálneho sirupu.

Bolo zistené a overené, že lipozomálna forma má až 6 krát vyššiu vstrebateľnosť ako iné formy tabliet, kapsúl, alebo prášku.

Molekuly sú obalené lipozómami a preto vstrebanie môže dosahovať až 95 percent do krvného obehu a 90 percent do buniek tela vrátane imunitných buniek.

V jednej dávke, ktorá je stanovená na 10ml získate 1000mg vitamínu C, 1313mg lecitínu a 15mg zinku.

Tento zinok neobsahuje žiadne prísady, ani chémiu.

ZLOŽENIE: glukónan zinočnatý, kyselina L-askorbová, geneticky nemodifikovaný slnečnicový lecitín, demineralizovaná voda, askorban sodný, sorbát draselný

3. Swedish Nutra vitamín D3, C a zinok

Swedish Nutra značka je zárukou čistoty a kvality. Vyrábajú sirupy bez chémie, ako sladidlo používajú fruktózu a preto chutia náramne dobre.

Tento sirup sa odporúča konzumovať hlavne v období vírusov na posilnenie imunity. Je vhodný pri oslabenej imunite, pri opakovanom herpese, pri vyčerpaní a únave.

Je dokázané, že viacej ako polovica populácie má znížené hodnoty vitamínu D a preto sa odporúča pravidelná konzumácia vitamínu D v doplnkoch výživy. Spolu so zinkom a vitamínom C je to to pravé na imunitu.

Maximálna odporúčaná dávka je 25ml, v ktorej získate 1000mg vitamínu C, 25mcg vitamínu D3 a 10mg zinku.

4. Avita Zinok Forte kapsule

Produkty Avita sú najnovšie produkty v našom e-shope a pridali sme ich, lebo sme mali na nich dobré odporúčania a sú špecialisti hlavne na lipozomálne formy.

Tento zinok je v kapsuliach a odporúčané dávkovanie je 1 kapsule denne, v ktorej získate až 25mg zinku.

Balenie obsahuje 30 kapsúl takže vám vydrži 1 mesiac.

Štúdie zo sveta na zinok

Na internete nájdete v angličtine mnoho klinických štúdií, ktoré potvrdzujú účinky zinku na imunitu a vírusy, pridávame linky na niektoré z nich.

1. Zinok a jeho úloha pri imunite a zápale

Zhrnutie:

Dôležitosť výživy zinku (Zn) je známa už veľmi dlho, ale v posledných desaťročiach vzrástla jej dôležitosť v imunitnej modulácii. Cieľom tohto prehľadu je popísať mechanizmy zapojené do regulácie homeostázy zinku a popísať účinky na imunitnú odpoveď so zameraním na tie, ktoré sa podieľajú na fyziopatológii reumatoidnej artritídy. Zinok funguje ako modulátor imunitnej odpovede vďaka svojej dostupnosti, ktorá je prísne regulovaná niekoľkými transportérmi a regulátormi. Keď je tento mechanizmus narušený, dostupnosť zinku sa zníži, čo mení prežitie, proliferáciu a diferenciáciu buniek rôznych orgánov a systémov, najmä buniek imunitného systému. Deficit zinku ovplyvňuje bunky zapojené do vrodenej aj adaptívnej imunity na úrovni prežitia, proliferácie a dozrievania. Tieto bunky zahŕňajú monocyty, T- a B-bunky. Funkcie T buniek a rovnováha medzi rôznymi podskupinami pomocných buniek T sú obzvlášť citlivé na zmeny stavu zinku. Zatiaľ čo akútny nedostatok zinku spôsobuje pokles vrodenej a adaptívnej imunity, chronický nedostatok zvyšuje zápal. Počas chronického deficitu sa zvyšuje produkcia prozápalových cytokínov, ktoré ovplyvňujú výsledok veľkého počtu zápalových ochorení vrátane reumatoidnej artritídy. 

2. Zinok ako strážca imunitných funkcií

Tok zinku, zinková vlna a homeostatické zinkové signály riadia adekvátnu funkciu vrodenej aj adaptívnej imunity. Na jednej strane nedostatok zinku spôsobuje vážne narušenie imunitných funkcií, ktoré zahŕňajú adaptívny aj vrodený imunitný systém. Na druhej strane vysoký prebytok zinku vyvoláva poškodenie imunitného systému porovnateľné s nedostatkom zinku. Preto je vyvážená homeostáza zinku rozhodujúca pri obrane proti napadnutým patogénom alebo pri ochrane ľudského tela pred nadmerne reaktívnym imunitným systémom, ktorý spôsobuje autoimunitné ochorenia, chronické zápaly alebo alergie. Z tohto hľadiska možno zinok považovať za strážcu imunitného systému, pretože adekvátna funkcia prakticky všetkých imunitných buniek je vysoko závislá od zinku. Vedomosti o molekulárnych mechanizmoch v imunitných reakciách regulovaných zinkom rastú a dedičné poruchy, ako je Acrodermatitis Enteropathica, ako aj imunologické poruchy súvisiace s výživou pozorované u starších ľudí, je možné liečiť vhodným podaním zinku. Zinok teda možno považovať za potenciálny terapeutický prostriedok na klinické použitie, ktorý má priaznivý vplyv na blahobyt pacientov trpiacich imunitnými chorobami. Na úplné pochopenie komplexne regulovaných imunoreakcií vyvolaných zinkom bude však potrebný ďalší výskum.

Záver

Nezanedbávajte konzumáciu zinku, hlavne ak sa u vás vyskytujú časte infekcie. Pravidelnou konzumáciou sa imunita postupne zlepší a pocítite to aj nárastom energie.

95% tovaru na sklade

Držíme všetok tovar skladom, aby sme vám ho vedeli doručiť do 24hod. V prípade, že niektorý tovar nie je skladom, tovar na stránke nie je možné objednať, alebo je napísané: ,,Tovar nie je skladom, ale je na ceste. Prijímame predobjednávky."

Poštovné nad €100 zdarma (cez DPD)

  • Objednávky, ktoré presiahnu hodnotu nad 100,00 EUR majú dopravu zdarma. Expedujeme cez kuriérsku spoločnosť DPD.
  • Pri kúpe akéhokoľvek doplnku výživy Swedish Nutra je poštovné na celú objednávku zdarma!

Zákaznícka podpora

  • Máte otázky ohľadom konkrétneho výrobku?  Pošlite nám vašu otázku na e-mailovú adresu info@kingray.sk, alebo telefonickz na 0907 173 910. 
  • Pre otázky adresované na reklamačné oddelenie, účtovné oddelenie, technické oddelenie píšte vaše otázky na e-mailovú adresu info@kingray.sk, vášu otázku priradíme zodpovednej osobe, ktorá vám do 24 hodín odpovie. Keby ste nedostali odpoveď do 48 hodín, kontaktujte nás telefonicky. 

Ako dlho trvá dodanie?

Dodanie záleží od toho, aký tovar ste si zvolili. V ideálnom prípade trvá dodanie objednávky 1 až 3 pracovné dni. V prípade, že chýba niektorá položka z objednávky, môže sa to predĺžiť na 4 až 5 pracovných dní. 95% tovaru máme skladom. Ak vám prišiel e-mail o expedovaní tovaru a nebude vám doručený do 2 dní, prosím napíšte nám e-mail a preveríme stav vašej objednávky. U niektorých výrobkov, ktoré sú na ceste môže byť dodacia lehota 10 dní až mesiac, pokiaľ sú vo výrobe. Prosím berte to na vedomie. 

Facebook

Facebook

Nájdete nás na facebooku. Pravidelne pridávame ponuky, akcie a zľavy. Staňte sa našim fanúšikom a nenechajte si újsť ani jednu akciu.

Heureka.sk

Všetky naše produkty nájdete aj na heureka.sk. 

Vernostný program

Pravidelne zbierajte body každým nákupom, každou recenziou, alebo hodnotením produktu. Musíte byť však registrovaný, aby ste zbierali body na vašom účte.

1 bod získate pri nákupe za 10 EUR, za jedno hodnotenie, alebo za 1 recenziu. 1 bod sa rovná 0,5 EUR.

Mall.sk

Všetky naše produkty nájdete už aj na Mall.sk.