Ajurvéda

Ajurvéda

Ajurvéda, prírodný systém medicíny, vznikla v Indii pred viac ako 3 000 rokmi. Termín ajurvéda je odvodený zo sanskrtských slov ayur (život) a véda (veda alebo poznanie). Ajurvéda sa teda prekladá do poznania života. Na základe myšlienky, že choroba je spôsobená nerovnováhou alebo stresom vo vedomí človeka, Ayurveda podporuje určité zásahy do životného štýlu a prírodné terapie, aby sa získala rovnováha medzi telom, mysľou, duchom a prostredím.

Liečba ajurvédy sa začína vnútorným očistným procesom, po ktorom nasleduje špeciálna strava, bylinné lieky, masážna terapia, jóga a meditácia.

Pojmy univerzálnej vzájomnej prepojenosti, konštitúcia tela (prakriti) a životné sily (doshas) sú primárnym základom ajurvédskej medicíny. Ciele liečby pomáhajú človeku eliminovať nečistoty, zmierňovať príznaky, zvyšovať odolnosť voči chorobám, znižovať obavy a zvyšovať harmóniu v živote.

Byliny a iné rastliny, vrátane olejov a bežných korenín, sa hojne používajú pri ajurvédskej liečbe.


Ašvaganda a jej účinky (ashwagandha)

Ašvaganda a jej účinky (ashwagandha)

Ašvaganda pomáha telu sa adpatovať na stresové situácie, znižuje hladinu kortizolu- stresového hormónu, ktorý telo vylučuje pri stresových situáciách. Okrem toho pomáha zmierňovať nespavosť, depresie a úzkosť.

✔️ redukuje stres ✔️ odstraňuje nespavosť a zlepšuje spánok ✔️ bojuje proti depresii a úzkosti ✔️ znižuje hladinu stresových hormónov


Moringa a jej účinky pre zdravie

Moringa a jej účinky pre zdravie

Moringa je strom, ktorý rastie v Indii. Jej listy majú blahodárne účinky pre zdravie. Všetky účinky ako aj kontraindikácie nájdete v článku.

✔️ redukuje vysoký krvný tlak ✔️ znižuje krvný cukor ✔️ pôsobí ako antioxidant ✔️ má anti-bakteriálny účinky ✔️ urýchľuje hojenie


Artemisinín a jeho účinky

Artemisinín a jeho účinky

Artemisinín sa používa v Tradičnej Čínskej medicíne a Ajurvéde ako liek a v niektorých krajinách ako výživový doplnok. Na čo všetko zaberá sa dozviete v článku.


Kurkumín a jeho účinky pri rôznych diagnózach

Kurkumín a jeho účinky pri rôznych diagnózach

Výskum kurkumínu in vitro a na zvieratách priniesol úspešné výsledky a preukázal jeho anti-rakovinové účinky. Kurkumín je schopný identifikovať rakovinové bunky a zničiť ich apoptózou (bunková smrť rakovinových buniek). Okrem toho kurkumín potláča vytváranie nitrosamínu a tvorbu aflatoxínu, ktoré sú spojené so zvýšeným rizikom vzniku niektorých rakovín.

✔️ redukuje zápaly a pomáha znižovať CRP ✔️ znižuje bolesť ✔️ znižuje riziko onkologických ochorení (pôsobí ako antioxidant) ✔️ pomáha regenerovať bunky vrátane neurónov ✔️pomáha ničiť rakovinové bunky


Kurkumín a jeho účinky na mozog

Kurkumín a jeho účinky na mozog

Nová klinická štúdia bola publikovaná v časope Americký žurnál Geriatrickej psychiatrie. Táto štúdia preukázala účinky kurkumínu na mozog. Najskôr sa testy robili na 40 dospelých pacientoch vo veku od 51 do 84 rokov, ktorí mali menšie problémy s pamäťou. Štúdia prebiehala 18 mesiacov, prvá skupina brala 90mg kurkumínu dvakrát denne a druhá skupina brala placebo.

✔️silný antioxidant ✔️ má protizápalový účinok ✔️pomáha pri artritíde  ✔️pomáha pri ochoreniach prostaty ✔️pomáha pri ochoreniach mozgu ✔️pomáha pri cukrovke a inzulínovej rezistancii ✔️pomáha proti astme, alergiám a ekzémom


Ako posiľniť imunitu v jesennom období?

Ako posiľniť imunitu v jesennom období?

Na posiľnenie imunity pomáha:

✔️ vitamín D ✔️ zinok ✔️ kurkumín ✔️cordyceps ✔️ reishi ✔️artemisinín ✔️ vitamín C ✔️ laserové ožarovanie krvi


Ktoré bylinky z Ajurvédy pomáhajú posilniť imunitu?

Ktoré bylinky z Ajurvédy pomáhajú posilniť imunitu?

Ajurvéda je východná medicína, ktorá pomáha pri liečbe ochorení bylinkami z východu. Oslabená imunita je častým diagnostikovaným ochorením mnohých ľudí.Na imunitu môže pomôcť:

✔️ moringa ✔️artemisinín ✔️cordyceps ✔️ shilajit ✔️ tulsi ✔️ ganoderma (reishi)

KETO AKADÉMIA KETO RECEPTY KETO OTÁZKY AUTO-IMUNITNÉ OCHORENIA ZDRAVÉ ČREVO A MIKROBIÓM DOPORUČENIA K FUNKČNEJ VÝŽIVE (HOLISTICKÝ PRISTUP) Články a štúdie o chorobách Články o prístrojoch a ich využitie v praxi Články a štúdie o vitamínoch, polyfenoloch a iných látkach Články o kráse (žehličky na pleť, kozmetika podľa veku)