Výsledky prístroja:
Výsledok 0: Ešte nie ste v ketóze
Výsledok 0,1-0,5: Ľahká ketóza
Výsledok 0,5-3,0: plný stav ketózy, ktorý je optimálny (proces spaľovania tukov ako hlavným zdrojom energie pre telo)
Výsledok nad 3,0: hladovková ketóza
Výsledok nad 5: osoba je v ketóze, ktorá si vyžaduje lekársku starostlivosť
Výsledok nad 7: osoba je v ketoacidóze viac
Dychový tester na meranie ketónov
Ketóza prináša pozitívne účinky pre zdravie.
- ľahko počas nej spaľujete tuky a nie ste vôbec hladný, takže ľahko odoláte napr. vábeniu iných jedál
- má niekoľko výkonnostných výhod pre športovcov a dokáže urýchliť regeneráciu po výkone
- znižuje sa tvorba zápalov v tele, čím sa v konečnom dôsledku znižuje riziko prakticky každej chronickej choroby
- zvyšuje sa citlivosť na inzulín, čím sa opäť znižuje riziko a/alebo podporuje liečba mnohých chronických ochorení
- zvyšuje sa koncentrácia a mentálna jasnosť
- zlepšuje imunitu
- zvyšuje sa množstvo vnútorných antioxidantov tela (napr. glutatión), čím sa podporuje eliminácia toxínov a spomaľuje sa starnutie.
- znižuje sa tvorba tzv. ROS (reactive oxygen species), ktoré poškodzujú bunky a urýchľujú starnutie
Keto diéta resp. ketónová diéta
Keto diéta, známa tiež ako bielkovinová, ketónová, proteínová diéta, či cyklická ketogénna diéta je diéta, ktorá pomáha rýchlejši chudnúť a spaľovať vlastné tuky.
Pri bežných redukčných diétach telo spaľuje až 40 % zo svalov a 60 % z tukov. Svaly však sú hlavnými spaľovačmi tukov a keď diéta skončí, metabolizmus nie je schopný vysporiadať sa s rovnakým množstvom energie v strave ako pred diétou a nastáva "jo-jo efekt". Profesorovi Blackburnovi sa podarilo identifikovať proteínovú diétu, známu tiež ako bielkovinovú, ketogénnu diétu či ketodiétu. Redukcia hmotnosti pri proteínovej diéte prebieha predovšetkým na úkor tukových zásob a svalová hmota zostáva zachovaná. Organizmus sa pri nej nachádza v stave zvanom ketóza.
Prístroj nám pomáha identifikovať stav ketózy
Ketóza je organizmu prirodzený fyziologický stav. Nastáva, keď sa telu v strave pravidelne dodávajú dostatočné množstvá proteínov (bielkovín) a zároveň je na minimum znížený príjem sacharidov a tukov. V ketóze sa potom začínajú tvoriť "ketolátky". Vznikajú štiepením vlastných tukových tkanív a telo ich dokáže využívať ako záložný zdroj energie. Ketolátky majú schopnosť plnohodnotne nahradiť sacharidy zo stravy, ktoré sú primárnym zdrojom energie človeka.
Viaceré výskumy dokázali, že v dôsledku toho dochádza k úbytku nielen podkožného tuku, ale tiež útrobného tuku alebo viscerálneho, ktorý obklopuje dôležité orgány. Dochádza tiež k zvýšeniu „dobrého“ cholesterolu (HDL) v krvi, čo má pozitívny vplyv ako prevencia kardiovaskulárnych ochorení. Ďalším pozitívnym faktorom je, že klesá produkcia inzulínu, hormónu, ktorý štiepi cukry a vyvoláva chuť na sladké a tiež sa zlepšuje citlivosť tela na tento hormón až o 75 %, čo pomáha pri liečbe a prevenci cukrovky.
Ketózu nesprevádza hlad a ani zlá nálada. Naopak! Človek sa cíti plný energie a miestami má až euforickú náladu. Ketóza je tiež skvelý detoxikačný prostriedok. Telo totiž spaľuje aj usadené toxické látky, proste vylúči všetko, čo nepotrebuje. Do ketózy sa organizmus dostáva po 2 – 3 dňoch proteínovej diéty.
Ketodiéta môže mať pozitívny vplyv aj na niektoré ochorenia ako dokázali mnohé štúdie a to ako prevencia obezity, zníženie rizika diabetu (cukrovky) 2. typu, pozitívny vplyv na spomalenie rastu tumoru, kariovaskulárnych ochorení, zlepšenie stavu epilepsie, alzheimerovej choroby, syndrómu polycystických ovárií či dokonca akné a iných chorob.
Prístroj slúži na:
- meranie hladiny ketónov
Vhodný pri:
- ketodiéte resp. ketónovej diete
- hladovke