kingray.sk Reviews with ekomi.sk
kingray.sk Reviews with ekomi.sk

Vitamín A (retinol)

Vitamín A a jeho účinky pre zdravie

Vitamín A je potrebný pre normálny rast a vývoj tela, hlavne pre zdravé kosti a zuby. 

Obsah článku:

1. Účinky vitamínu A na organizmus
2. Výživové doplnky s obsahom vitamínu A
3. Porovnanie jednotlivých výživových doplnkov
4. Štúdie zo sveta na vitamín A a ich abstrakt

1. Účinky vitamínu A na organizmus

Vitamín A je základný vitamín, ktorý telo potrebuje pre rast a vývoj. Je tiež nevyhnutný pre rozpoznávanie buniek, zrak, imunitné funkcie a reprodukciu. Pomáha tiež správnemu fungovaniu srdca, pľúc, obličiek a ďalších orgánov.

Vitamín A sa vyskytuje v rôznych formách. 

  • Preformovaný vitamín A sa vyskytuje v mäse, rybách a mliečnych výrobkoch.
  • Provitamín A je obsiahnutý v ovocí, zelenine a iných rastlinných produktoch.
  • Retinol je hlavná aktívna forma vitamínu A v krvi. Retinyl palmitát je zásobná forma vitamínu.
  • Beta-karotén je provitamín alebo prekurzor vitamínu A, ktorý sa vyskytuje v rastlinách - najmä v tmavo sfarbenom ovocí a zelenine a olejnatom ovocí. Beta-karotén je sám o sebe antioxidantom, ale telo ho môže podľa potreby tiež premeniť na vitamín A.

Účinky vitamín A v skratke:

  • chráni oči
  • znižuje riziko niektorých onkologických ochorení
  • podporuje imunitný systém
  • redukuje akné
  • dôležitý pre zdravie kostí a zubov
  • dôležitý pre reprodukciu

2. Nájdete ho v niektorých doplnkov výživy aj u nás:

3. Porovnanie jednotlivých výživových doplnkov

1. Swedish Nutra Hairs Skin Nails na vlasy, pokožku a nechty 500ml

Tento doplnok na báze kolagénu a vitamínov je vhodný pre zlepšenie kvality vlasov, pokožky a nechtov. 

Obsahuje v dennej dávke 0,8mg vitamínu A. Okrem toho obsahuje množstvo, vitamínov, kyselinu hyaluronovú, koenzym Q10, aloe vera, zelený čaj a omnoho viac.

2. Swedish Nutra Ultra Vitamíny

Multivitamín s bohatým zložením vitamínov, minerálov a aminokyselín je vhodný pri oslabenej imunite.

V jednej dávke obsahuje tiež 0,8mg vitamínu A. ďalej obsahuje aj koenzym Q10, super green blend a ultra amino blend.

3. Swedish Nutra Mega Sport

Tento doplnok je vhodný hlavne pre športovcov a tých, ktorí pravidelne športujú.

V jednej dávke obsahuje tiež 0,8mg vitamínu A. ďalej obsahuje super zmes aminokyselín a super zelenú zmes.

4. Swedish Nutra Anti acne

Tento akné je vhodný pre tých, ktorí majú problém s pleťou. Obsahuje vitamín A a aloe vera, ako aj iné látky, ktoré regenerujú pleť.

V jednej dávke obsahuje tiež 0,8mg vitamínu A. ďalej obsahuje aloe vera, zelený čaj, prasličku a kyselinu hyalurónovú.

4. Štúdie zo sveta na vitamín A a ich abstrakt

1. Úloha vitamínu A na imunitný systém

Vitamín A je mikroživina, ktorá je zásadná pre udržanie zraku, podporu rastu a vývoja a ochranu epitelu a integrity hlienu v tele. Vitamín A je známy ako protizápalový vitamín kvôli svojej rozhodujúcej úlohe pri zlepšovaní imunitnej funkcie. Podieľa sa na vývoji imunitného systému a hrá regulačné úlohy v bunkových imunitných reakciách a humorálnych imunitných procesoch. Vitamín A preukázal terapeutický účinok pri liečbe rôznych infekčných chorôb. Aby sme lepšie porozumeli vzťahu medzi výživou a imunitným systémom, autori prehodnocujú najnovšiu literatúru o Vitamíne A pri výskume imunity a stručne uvádzajú klinické použitie Vitamín A pri liečbe niekoľkých infekčných chorôb.

2. Dôležitosť vitamínu A pre telo

Preformovaný vitamín A a provitamín A (beta-karotén) sú základné výživové látky, ktoré sú zdrojom retinolu. Retinylestery aj betakarotén sa metabolizujú na retinol. Proteíny viažuce retinol na väzbe retinolu poskytujú prostriedky na solubilizáciu retinolu na dodanie do cieľových tkanív a na reguláciu plazmatických koncentrácií retinolu. 

Pozorovania, že vitamín A môže produkovať zmeny buniek a tkanív podobné tým, ktoré sa zistili počas neoplastickej transformácie a že suplementácia vitamínov môže tento proces zvrátiť, naznačili potenciálnu úlohu vitamínu A v prevencii rakoviny. Ako vyplýva z tohto prehľadu, doterajšie korelačné epidemiologické štúdie o užívaní vitamínu A a prevencii rakoviny priniesli zmiešané výsledky.

Zdá sa, že v populáciách s nedostatkom vitamínu A (spôsobených nevhodnou stravou alebo užívaním tabaku) sa programy doplnkov stravy javia ako účinné pri znižovaní výskytu rakoviny. V skupinách, ktoré už majú dostatok potravinového alebo doplnkového vitamínu A, nemusí byť prevencia rakoviny prídavkom vitamínu A obzvlášť účinná. Najpravdepodobnejším dôvodom nízkej účinnosti u týchto skupín je, že mechanizmy spätnej väzby, ktoré zvyšujú ukladanie retinolu v pečeni, limitujú plazmatické hladiny retinolu; zatiaľ čo suplementácia pri vyšších dávkach spôsobuje toxicitu.

Okrem toho, že beta-karotén slúži ako metabolický zdroj retinolu, funguje spolu s ďalšími karotenoidmi v strave aj ako antioxidanty, ktoré môžu zabrániť karcinogenéze znížením hladiny voľných radikálov, ktoré spôsobujú poškodenie DNA.

Záver

V dnešnej dobe plnej chémie je nevyhnuté konzumovať výživové doplnky, aby sme mali dostatok vitamínov a minerálov. Ovocie a zelenina už neobsahujú také množstvá ako v minulosti, sú geneticky upravované, aby boli menej kazivé a aby vyzerali krajšie. Preto aj pomer vitamínov sa zmenil a preto ako sa hovorí: ,,Jedno jablko denne drží doktora ďaleko,, tak to už dávno neplatí.

Swedish Nutra je zárukou kvality, pretože doplnky sú bez éčok, bez chémie a sladidlom je fruktóza, ktorá im dodáva vynikajúcu chuť.

kingray.sk Reviews with ekomi.sk