Vitamín A a jeho účinky pre zdravie

Vitamín A je potrebný pre normálny rast a vývoj tela, hlavne pre zdravé kosti a zuby. 

Obsah článku:

1. Účinky vitamínu A na organizmus
2. Výživové doplnky s obsahom vitamínu A
3. Porovnanie jednotlivých výživových doplnkov
4. Štúdie zo sveta na vitamín A a ich abstrakt

1. Účinky vitamínu A na organizmus

Vitamín A je základný vitamín, ktorý telo potrebuje pre rast a vývoj. Je tiež nevyhnutný pre rozpoznávanie buniek, zrak, imunitné funkcie a reprodukciu. Pomáha tiež správnemu fungovaniu srdca, pľúc, obličiek a ďalších orgánov.

Vitamín A sa vyskytuje v rôznych formách. 

 • Preformovaný vitamín A sa vyskytuje v mäse, rybách a mliečnych výrobkoch.
 • Provitamín A je obsiahnutý v ovocí, zelenine a iných rastlinných produktoch.
 • Retinol je hlavná aktívna forma vitamínu A v krvi. Retinyl palmitát je zásobná forma vitamínu.
 • Beta-karotén je provitamín alebo prekurzor vitamínu A, ktorý sa vyskytuje v rastlinách - najmä v tmavo sfarbenom ovocí a zelenine a olejnatom ovocí. Beta-karotén je sám o sebe antioxidantom, ale telo ho môže podľa potreby tiež premeniť na vitamín A.

Účinky vitamín A v skratke:

 • chráni oči
 • znižuje riziko niektorých onkologických ochorení
 • podporuje imunitný systém
 • redukuje akné
 • dôležitý pre zdravie kostí a zubov
 • dôležitý pre reprodukciu

2. Nájdete ho v niektorých doplnkov výživy aj u nás:

3. Porovnanie jednotlivých výživových doplnkov

1. Swedish Nutra Hairs Skin Nails na vlasy, pokožku a nechty 500ml

Tento doplnok na báze kolagénu a vitamínov je vhodný pre zlepšenie kvality vlasov, pokožky a nechtov. 

Obsahuje v dennej dávke 0,8mg vitamínu A. Okrem toho obsahuje množstvo, vitamínov, kyselinu hyaluronovú, koenzym Q10, aloe vera, zelený čaj a omnoho viac.

2. Swedish Nutra Ultra Vitamíny

Multivitamín s bohatým zložením vitamínov, minerálov a aminokyselín je vhodný pri oslabenej imunite.

V jednej dávke obsahuje tiež 0,8mg vitamínu A. ďalej obsahuje aj koenzym Q10, super green blend a ultra amino blend.

3. Swedish Nutra Mega Sport

Tento doplnok je vhodný hlavne pre športovcov a tých, ktorí pravidelne športujú.

V jednej dávke obsahuje tiež 0,8mg vitamínu A. ďalej obsahuje super zmes aminokyselín a super zelenú zmes.

4. Swedish Nutra Anti acne

Tento akné je vhodný pre tých, ktorí majú problém s pleťou. Obsahuje vitamín A a aloe vera, ako aj iné látky, ktoré regenerujú pleť.

V jednej dávke obsahuje tiež 0,8mg vitamínu A. ďalej obsahuje aloe vera, zelený čaj, prasličku a kyselinu hyalurónovú.

4. Štúdie zo sveta na vitamín A a ich abstrakt

1. Úloha vitamínu A na imunitný systém

Vitamín A je mikroživina, ktorá je zásadná pre udržanie zraku, podporu rastu a vývoja a ochranu epitelu a integrity hlienu v tele. Vitamín A je známy ako protizápalový vitamín kvôli svojej rozhodujúcej úlohe pri zlepšovaní imunitnej funkcie. Podieľa sa na vývoji imunitného systému a hrá regulačné úlohy v bunkových imunitných reakciách a humorálnych imunitných procesoch. Vitamín A preukázal terapeutický účinok pri liečbe rôznych infekčných chorôb. Aby sme lepšie porozumeli vzťahu medzi výživou a imunitným systémom, autori prehodnocujú najnovšiu literatúru o Vitamíne A pri výskume imunity a stručne uvádzajú klinické použitie Vitamín A pri liečbe niekoľkých infekčných chorôb.

2. Dôležitosť vitamínu A pre telo

Preformovaný vitamín A a provitamín A (beta-karotén) sú základné výživové látky, ktoré sú zdrojom retinolu. Retinylestery aj betakarotén sa metabolizujú na retinol. Proteíny viažuce retinol na väzbe retinolu poskytujú prostriedky na solubilizáciu retinolu na dodanie do cieľových tkanív a na reguláciu plazmatických koncentrácií retinolu. 

Pozorovania, že vitamín A môže produkovať zmeny buniek a tkanív podobné tým, ktoré sa zistili počas neoplastickej transformácie a že suplementácia vitamínov môže tento proces zvrátiť, naznačili potenciálnu úlohu vitamínu A v prevencii rakoviny. Ako vyplýva z tohto prehľadu, doterajšie korelačné epidemiologické štúdie o užívaní vitamínu A a prevencii rakoviny priniesli zmiešané výsledky.

Zdá sa, že v populáciách s nedostatkom vitamínu A (spôsobených nevhodnou stravou alebo užívaním tabaku) sa programy doplnkov stravy javia ako účinné pri znižovaní výskytu rakoviny. V skupinách, ktoré už majú dostatok potravinového alebo doplnkového vitamínu A, nemusí byť prevencia rakoviny prídavkom vitamínu A obzvlášť účinná. Najpravdepodobnejším dôvodom nízkej účinnosti u týchto skupín je, že mechanizmy spätnej väzby, ktoré zvyšujú ukladanie retinolu v pečeni, limitujú plazmatické hladiny retinolu; zatiaľ čo suplementácia pri vyšších dávkach spôsobuje toxicitu.

Okrem toho, že beta-karotén slúži ako metabolický zdroj retinolu, funguje spolu s ďalšími karotenoidmi v strave aj ako antioxidanty, ktoré môžu zabrániť karcinogenéze znížením hladiny voľných radikálov, ktoré spôsobujú poškodenie DNA.

Záver

V dnešnej dobe plnej chémie je nevyhnuté konzumovať výživové doplnky, aby sme mali dostatok vitamínov a minerálov. Ovocie a zelenina už neobsahujú také množstvá ako v minulosti, sú geneticky upravované, aby boli menej kazivé a aby vyzerali krajšie. Preto aj pomer vitamínov sa zmenil a preto ako sa hovorí: ,,Jedno jablko denne drží doktora ďaleko,, tak to už dávno neplatí.

Swedish Nutra je zárukou kvality, pretože doplnky sú bez éčok, bez chémie a sladidlom je fruktóza, ktorá im dodáva vynikajúcu chuť.

95% tovaru na sklade

Držíme všetok tovar skladom, aby sme vám ho vedeli doručiť do 24hod. V prípade, že niektorý tovar nie je skladom, tovar na stránke nie je možné objednať, alebo je napísané: ,,Tovar nie je skladom, ale je na ceste. Prijímame predobjednávky."

Poštovné nad €100 zdarma (cez DPD)

 • Objednávky, ktoré presiahnu hodnotu nad 100,00 EUR majú dopravu zdarma. Expedujeme cez kuriérsku spoločnosť DPD.
 • Pri kúpe akéhokoľvek doplnku výživy Swedish Nutra je poštovné na celú objednávku zdarma!

Zákaznícka podpora

 • Máte otázky ohľadom konkrétneho výrobku?  Pošlite nám vašu otázku na e-mailovú adresu info@kingray.sk, alebo telefonickz na 0907 173 910. 
 • Pre otázky adresované na reklamačné oddelenie, účtovné oddelenie, technické oddelenie píšte vaše otázky na e-mailovú adresu info@kingray.sk, vášu otázku priradíme zodpovednej osobe, ktorá vám do 24 hodín odpovie. Keby ste nedostali odpoveď do 48 hodín, kontaktujte nás telefonicky. 

Ako dlho trvá dodanie?

Dodanie záleží od toho, aký tovar ste si zvolili. V ideálnom prípade trvá dodanie objednávky 1 až 3 pracovné dni. V prípade, že chýba niektorá položka z objednávky, môže sa to predĺžiť na 4 až 5 pracovných dní. 95% tovaru máme skladom. Ak vám prišiel e-mail o expedovaní tovaru a nebude vám doručený do 2 dní, prosím napíšte nám e-mail a preveríme stav vašej objednávky. U niektorých výrobkov, ktoré sú na ceste môže byť dodacia lehota 10 dní až mesiac, pokiaľ sú vo výrobe. Prosím berte to na vedomie. 

Facebook

Facebook

Nájdete nás na facebooku. Pravidelne pridávame ponuky, akcie a zľavy. Staňte sa našim fanúšikom a nenechajte si újsť ani jednu akciu.

Heureka.sk

Všetky naše produkty nájdete aj na heureka.sk. 

Vernostný program

Pravidelne zbierajte body každým nákupom, každou recenziou, alebo hodnotením produktu. Musíte byť však registrovaný, aby ste zbierali body na vašom účte.

1 bod získate pri nákupe za 10 EUR, za jedno hodnotenie, alebo za 1 recenziu. 1 bod sa rovná 0,5 EUR.

Mall.sk

Všetky naše produkty nájdete už aj na Mall.sk.