Nedostatok vitamínu D v populácií

Vitamín D je vitamín, ktorý môžeme napríklad získať zo slnka počas opaľovania. Preto sa mu niekedy hovorí aj slnečný vitamín. Tento vitamín je absorbovaný v tukoch. Hovorí sa, že až 50% populácie má nedostatok vitamínu D.

Vitamín D má niekoľko dôležitých funkcií:

1. Reguluje absorpciu vápnika a fosforu.

2. Posiľňuje imunitný systém.

3. Je dôležitý pre správny vývoj a rast kostí a zubov.

4. Redukuje výskyt depresií.

Čo je však teraz veľmi dôležité povedať, že vitamín D pomáha bojovať proti infekciám. Napríklad výskum z roku 2010 potvrdil, že vitamín D znižuje riziko, že dostaneme chrípku, alebo podobné respiračné ochorenie.

Štúdiu vitamín D a chrípka nájdete na tomto linku.

Výsledok štúdie:

Lekári zistili, že denná alebo týždenná suplementácia mala najväčší prínos pre jednotlivcov s najvýznamnejším nedostatkom vitamínu D (hladiny v krvi pod 10 mg / dl) - čo znížilo ich riziko infekcie dýchacích ciest na polovicu - a že u všetkých účastníkov sa prejavili niektoré priaznivé účinky pravidelného užívania doplnenie vitamínu D. Podávanie občasných vysokých dávok vitamínu D neprinieslo významné výhody. Štúdia bola financovaná z grantu Národného ústavu pre výskum zdravia (UK).

A ako nám vitamín D pomôže pri ochrane pred Covid-19?

Lekári sa vyjadrili, že neexistuje evidencia resp. klinická štúdia, že konzumácia vitamínu D nás môže ochrániť pred Covid-19, ale pravidelná konzumácia môže posilniť náš imunitný systém a znížiť riziko respiračných ochorení.

Momentáne sa spúšťa testovanie a nová štúdia, ktorá by o pol roka mohla priniesť sľubné výsledky, či vitamín D pomohol pacientom s Covid-19, alebo nie.

Po zozbieraní a analyzovaní dát zo Španielskych nemocnín lekári zverejnili článok v časopise endokrinológie, ktorý bol nasledovný: 

Viac ako 80 percent z 200 pacientov s COVID-19 v nemocnici v Španielsku má nedostatok vitamínu D, tvrdí nová štúdia zverejnená v časopise Endocrine Society’s Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism.

Výsledok:

Vitamín D je dôležitý vitamín a dokáže pomôcť pri mnohých respiračných ochoreniach. Preto pravidelnou konzumáciou tohto vitamínu zlepšujete svoje zdravie a posiľňujete svoj imunitný systém.

Všetky výživové doplnky s obsahom vitamínu D vrátane lipozomálneho vitamínu D nájdete tu.